Patnáctý week bude poslední, ve kterém se hráči Bills představí divákům v Buffalu. Jejich soupeřem bude nesmiřitelný divizní rival z jihu, tým Miami Dolphins. Historie vzájemných soubojů je dlouhá a bohatá a z mnoha důvodů patří k nejvýraznějším ve footballových dějinách. Zpravidla byli úspěšnější hráči Miami, součástí rivality je období desetileté šikany ze strany Dolphins (Bills podlehli v 20 utkáních v nepřetržité řadě), nejatraktivnější pak byla doba, kdy týmy vedli do bitev quarterbackové Jim Kelly a Dan Marino. Bohužel, dnešní rivalita Bills a Dolphins nemá žádný náboj. Už dvě dekády kralují divizi Patriots. V NFL jsou nyní k vidění zajímavější rivality, ve kterých také o něco jde.

Nástup hráčů Bills na hřiště povede bývalý legendární running back Fred Jackson. Hrát by se mělo v mrazu, ale pravděpodobnost přeháněk je menší než 20%.

Nedělní utkání na New Era Field ale bude pro oba týmy důležité. Oba musí vyhrát. Pokud Dolphins prohrají, jejich šance na postup dvě sezóny po sobě do play-off se rozplynou. No, dá se říci, že to samé platí i o Bills. Je zajímavé, že pokud se dáte do hovoru s fanoušky týmu Bills, ti jaksi automaticky předpokládají dvě výhry nad Dolphins, ale příznivci Ryb se stejnou samozřejmostí už v předsezónních úvahách zahrnuli do výpočtu dvě vítězství nad Bills. Oba týmy skutečně potřebují dvě výhry. Pokud si každý urve jen jednu (třeba v domácím prostředí), bude to znamenat, že se okradou navzájem do chudoby a na play-off jim to nevyjde.

Bilance obou týmů je vyrovnaná, Bills mají 7 výher, 6 proher, Dolphins vice versa. Oba týmy si procházejí sezónou ve stylu střídavě oblačno. Experti občas hovoří o tom, že týmy jsou výborné, a občas nás nabádají k tomu, abychom žasli nad tím, jak jsou mizerné.

V postupových úvahách se pohneme jen tehdy, když budeme uvažovat o dvou výhrách nad Rybami. Ale to není vše. Potřebujeme, aby Ravens zaváhali. Dále potřebujeme, aby dvakrát prohráli Titans a jedním z těchto utkání musí být to proti Jaguars. Poměrně nesnadno se rozmotává případ západní divize. Možností je tam k řešení celá řada. Já v tom mám jasno – přeji Chargers ať vyhrají divizi a bude stačit, když s Chiefs budeme dělit duální remízu a ne tripl remízu. Ve hře je i Oakland, ale pokud Bills uhrají to, co mají uhrát, Raiders porazili a to bude stačit.

Oba týmy dnes nutně potřebují vyhrát. Squish the Fish!

Mimochodem, lidé se mě často ptají, proč říkáme Dolphins Ryby a nesmyslně argumentují tím, že jsou prý savci. To je pochopitelně velký nesmysl. Pokud nežijí na zemi a jsou doma v moři, tak jsou to Ryby.

Utkání začne tuto neděli, 17.12. 2017, v 19.00 hodin našeho času (SEČ)

Hrát se bude na stadiónu New Era Field, Orchard Park, Buffalo, WNY

Rozhodčím bude R23 Jerome Boger s týmem:

U 49 Rich Hall
DJ 134 Ed Camp
LJ 63 Mike Carr
FJ 103 Eugene Hall
SJ 87 Walt Coleman
BJ 112 Tony Steratore
Replay: John McGrath

Z tábora Buffalo Bills

Marodka

Nenastoupí

OT Cordy Glenn – IR, konec sezóny
G John Miller – kotník

S otazníkem

WR Kelvin Benjamin – koleno
TE Charles Clay – koleno
WR Andre Holmes – šíje
DT Kyle Williams – tříslo
OT Seantrel Henderson – záda
CB Leonard Johnson – koleno

Klíče k úspěchu

Příznivá statistika říká, že Shady má dobrou formu. Útočí na velkou metu 10.000 yardů a bude hodně motivován. Jeho kariérní průměr naběhaných yardů na zápas je 78 yd. Letos má zatím průměr 77 yardů na zápas. Na running backa v devětadvaceti letech je to dobrý výkon. Taylorovi se proti Dolphins daří. Bilanci má sice jen 2-2, ale průměr bodů je 32 na zápas, v průměru má 252 naházených yardů (maximum loni 329 yardů při prohře v prodloužení – ehm, důvodem byl pravděpodobně punt Rex Ryana namísto odehrání čtvrtého downu). Jeho průměrný QBR je 121,0. Alespoň tak to říkali v rádiu.

Nepříznivý aspekt věci je ten, že Dolphins na tohle všechno asi nebudou brát ohledy.

 

Pro defenzívu:

Jsou dva způsoby, jak dosáhnout úspěchu. V obou hraje hlavní roli quarterback Jay Cutler. Já osobně si myslím, že je to úžasný quarterback, vynikající talent se skvělou rukou a prvotřídním okem. Pokud ovšem neposuzujeme jeho schopnosti a osobnost komplexně. V takovém případě ho můžeme s klidem zařadit mezi nejhorší quarterbacky, kteří kdy působili v NFL. Jako u málokterého hráče vidím právě u Cutlera neuvěřitelnou dávku talentu, která mu dává téměř neomezený hráčský potenciál. A to vše Cutler doslova vysemenil do kanálu a do škarpy. Člověk občas mívá pocit, že Cutler by chtěl být jinde, zabýval se něčím jiným a možná i byl někdo jiný. Nejhorší je, že k tomu dochází přímo během utkání. Hráč je náladový, nestálý, nepozorný. Dalo by se říci, dokud nezačne být sám sebou. Ale není tomu tak. My už dávno víme (a tohoto pocitu nabyli patrně i v Chicagu), že pokud je Cutler sám sebou, jeho pravé já je právě to špatné já, frivolní, ležérní až ledabylé, povrchní a naivní. Občas ale máme příležitost vidět Cutlera takového, jaký by mohl být, pokud by se uměl herně a psychicky vycentrovat. A v takovém případě vidím já osobně jednoho z nejlepších quarterbacků, jaké jsem měl možnost za desítky let uvidět v NFL. Ani trochu nepřeháním. Je nepopsatelnou škodou pro football a NFL, že tuto příležitost dostáváme jen velmi vzácně. V Cutlerově případě můžeme mluvit o tom, že hráč je obecně průměrný až špatný, ale občas má zkrat a ten vede k tomu, že hráč předvádí výkony na nejvyšší úrovni.

Bills mají prostředky, jak Cutlerovi hodně znepříjemnit život. O-line soupeře vždy v Buffalu selhávala a bude tomu tak i v neděli. Pass rush musí Cutlera dohrávat. Čekáme kvalitní výkon především od Jerry Hughese. Tlak musí být plynulý, nemůžeme si dovolit blitz až na výjimečné případy.

Druhý způsob je ještě nevyhnutelnější. Největší nebezpečí je jednoznačně v čtyřkové formaci wide receiverů Phins. To je jasná věc. Průhledná jako sklo. Miami touto formací zdeptali Patriots. Ti ovšem brání do hráče, na rozdíl od Bills. Billská zóna bude méně čitelná, ale na druhou stranu stejně citlivá na big-plays. Ty ovšem mohou přijít na obou stranách. V kompletacích i v intercepcích. Bills mají obránce, kteří umí číst hru a umí míč zachytit. Přerušit náběhy wide receiverů ale bude krajně obtížné. Bills výborně brání třetí downy, ale tady může narazit kosa na kámen. Dolphins mají příliš dobře vyváženou ofenzívu, protože k výborné pasové hře se přidává kvalitními výkony running back Kenyan Drake. Hrozí tedy, že nás ofenzíva Dolphins přejede.

Opravdu to hrozí? Nemyslím si to. Základem bude tentokrát pacifikovat pasovou hru soupeře a to i za cenu průsaku běhové hry. Jinými slovy, herně otrávit Cutlera bude důležitější než nechat řádit Draka. Bills si mohou dovolit, aby Drake občas předvedl big-play, nemohou si to ale dovolit v pasové obraně.

Není jisté, kdo bude strážit wr J.Landryho, ale pokud bude zdravý Leo Johnson, bylo by asi nejrozumnější ho obětovat pro účely strážce Landryho na bázi osobky. Matt Milano hraje nyní v úžasné fazóně a předpokládám, že bude očko na K.Draka po rychlé detekci předávky. K.Stillse bude mít na starosti patrně M.Hyde, právě tam čekám, že se bitva převrátí v prospěch Bills.

Pro ofenzívu:

Všichni věříme, že bude moci nastoupit wide receiver Kelvin Benjamin. Pokud ano, jsem přesvědčený, že ho bude strážit vysoký cornerback Xavi Howard. O výsledek souboje mám velké obavy, protože Tyrod Taylor neumí házet do souboje a některý z míčů určitě podhodí. Musí tedy být opatrný, házet na jistotu „Benjamin nebo nikdo“, ale nemusí se úplně uskromňovat co se týče výšky hodu a stranového rozpětí, protože Benjaminův chytačský dosah je obrovský.

Klíčová bude hra O-line v impaktu. Pokud by Phins byli při obraně billské běhové hry stejně úspěšní jako proti té patriotské, mohli bychom je dopředu označit za vítěze. Potřebujeme dobrý den pro McCoye, ale já se ještě více spoléhám na T.Cadeta, jehož běh má lineární sílu a jehož nasazení nebude pro Dolphins tak čitelné, jako tomu bude u McCoye. O-line se bude muset opět obejít bez guarda John Millera, pro kterého to bude už desátá absence v řadě. V sestavě bych ho viděl mnohem radši než Vlad Ducasse. Chybět bude také tackle Cordy Glenn, který odehrál letos jen šest zápasů (prakticky jen 5) a už je na IR. Připravuji na toto téma článek s názvem: Jsme s Glennem na Cordy? Jsem si téměř jistý, že se Bills Glenna budou chtít zbavit.

V pasové hře bude důležité, jaký bude poměr her za centrem a v shotgunu. My potřebujeme shotgun, play-action, bootleg, úprk Taylora před nebezpečnými predátory soupeře. Jedno víme jistě, Jordan Mills neudrží C.Wakea a ten si bude přes něj chodit krátkou cestou pro Taylora. Taylor musí být buď hodně rychlý při odhozu, nebo hodně rychlý při úprku. Cíle bude mít dobré. Bills letos i navzdory prořídlému corpu receiverů získávají separace poměrně snadno a hojně. Bohužel je Taylor nevidí. Ani když na něho opuštěni mávají. Samozřejmě tu máme výjimečné zápasy, kdy se receiveři nedokázali uvolnit (jeden za všechny – proti Patriots). Očekáváme ale, že Dolphins tradičně neudrží Ch.Claye, protože k tomu nemají prostředky. Problémy budou mít při obětování Howarda na Benjamina i s rychlým D.Thompsonem. Oťukal se už také Zay Jones a pokud jsme si stěžovali na jeho děravé ruce na začátku sezóny, nyní můžeme na jeho chytačských schopnostech spíše stavět a spoléhat se na ně.

Doufáme také, že spectým Bills předčí stejnou formaci Dolphins.

Obecně se dá říci, že zápas rozhodnou 4 věci:

– Jakého potkáme v neděli Jay Cutlera

– Jak úspěšná nebo neúspěšná bude běhová hra Bills

– Jak úspěšná či neúspěšná bude obrana pasové hry Dolphins

– Kolik bude ztrát míče a kdo vyhraje případný turnover bowl

 

V předchozím utkání všichni kromě
hlavního kouče Sean McDermotta věděli, že neměl hrát punt.
Snížil šance Bills na výhru a hrál i podle vlastních slov na remízu.
Bills nevyhráli DÍKY je rozhodnutí, nýbrž NAVZDORY jeho rozhodnutí.

 

Z tábora Miami Dolphins

Marodka

Nenastoupí

G Jermon Bushrod – noha
RB Damien Williams – rameno, nemoc
S Michael Thomas – koleno

S otazníkem

QB Matt Moore – noha
CB Cordrea Tankersley – kotník, rameno
DE Andre Branch – koleno
CB Xavien Howard – nemoc
DT Jordan Phillips – kotník

Zápasy Dolphins v probíhající sezóně:

@ Chargers  W 19-17
@ Jets   L 20-6
vs Saints  L 20-0
vs Titans  W 16-10
@ Falcons  W 20-17
vs Jets  W 31-28
@ Ravens  L 40-0
vs Raiders  L 27-24
@ Panthers  L 45-21
vs Buccaneers  L 30-20
@ Patriots  L 35-17
vs Broncos  W 35-9
vs Patriots  W 27-20

Ryby asi disponují  vyšší hráčskou kvalitou a zdá se, že ke konci sezóny chytli slušnou formu, když si doma poradili s Bradym (nemůžeme ale říci, že by je přehráli herně hráč proti hráči, přehráli je strategicky na obou stranách míče a Bradymu až zoufale chyběl Gronkowski, který by mohl přemoci lstivě využitého safetyho v robbery. Hráč na hráče pak v patriotské defenzívě selhávala proti čtyřkové w formaci). Bills ale půjdou do utkání určitě lépe připraveni než Brady. Nebylo by to poprvé, kdy by Dolphins doma porazili Bradyho a pak vzápětí dostali klepec od Bills (3x možná už 4x, nejsem si jistý a nechce se mi to hledat).

Výhra nad Patriots pochopitelně všechny fanoušky Bills vystrašila. Hráči Miami se nyní nesou na vlně úspěchu a do zápasu si hodně věří. Jsou si jisti, že špatné počasí bude stejnou překážkou pro hráče Bills jako i pro ně.
„Vypadá to, že se kluci začínají chovat jinak,“ říká kouč Adam Gase, „připadá mi, že začínají mít dobrý pocit z toho, kam jsme se dopracovali a jak se vše začíná vyvíjet.“
Jednou z těch skvělých věcí bylo, že v pondělním utkání udrželi Patriots na 25 naběhaných yardech a totálně je vygumovali při konverzi třetích downů (Patriots dohráli s nepochopitelnou bilancí 0-11).
A k tomu všemu vyhráli také na turnovery, když porazili svého soka 2-0, Tom Brady se změnil na neúspěšného otloukánka, 2 intercepce, 2 sacky a 6 těžkých hitů.
„Skvělá výhra pro nás,“ řekl Gase, „ale jestli prohrajeme s Bills, bude úplně k ničemu.“
Miami, které postavilo ofenzívu na krátké pasové hře, bude muset možná čelit zhoršeným povětrnostním podmínkám a případným srážkám – to by mohl být problém.
Cutler má jako starter letos bilanci 6-5, procentuální kompletaci má 64,1%. Přihrál na 18 touchdownů a 11 intercepcí.
Jeho nejoblíbenější cíle jsou Jarvis Landry (88 zachycení, 745 yardů, 8 touchdownů) a hrozba do hloubi pole  Kenny Stills (50 zachycení, 751 yardů, 6 touchdownů). Running back Kenyan Drake dokáže skvěle nahradit  Jay Ajayie, v posledních dvou zápasech přispěl takto: 120 a 114 yardů.

 

Embed from Getty Images

Jaké je postavení obou týmů v power rankingu Pete Prisca se můžete přesvědčit v tomto článku se slovenským komentářem.

Power ranking NFL
Priscope week 15

 

 

Tipy na výsledek

ESPN
ESPN matchup predictor:  DOLPHINS 45,5%, BILLS 54,1 %, plichta 0,4 %
Experti ESPN:  Všichni tipují Bills (8 lidí), 2 tipují výhru Dolphins (Wickersham a Kimesová)

CBS Sports
Experti CBS:  Nastala zajímavá situace, experti CBS zapomněli tipovat utkání MIA-BUF a nebo ho zapomněli zveřejnit.
Tipování fanoušků na CBS:  platí výše uvedené
Pete Prisco tipuje: výsledek Dolphins 28, Bills 20
komentář:  „Dolphins zaujali pondělní výhrou nad Patriots a to včetně výborného výkonu Jay Cutlera. Předvedl své lepší já. Bude to pokračovat? Myslím, že ano, pokud pro nás Buffalo nepřipraví další vichřici. Svým způsobem je to play-off zápas, který znamená pro poraženého konečnou. Myslím, že to vyhrají Dolphins.“

NFL.com
Elliot Harrison tipuje: Dolphins 14, Bills 19

Můj odpovědný tip:

Hned na začátku uklidním všechny fanoušky Bills: Výhra Miami nad New England neznamená vůbec nic. Takhle je to skoro pokaždé a pokud ne pokaždé, tak alespoň často a pokud ne často, tak víme o tom, že už se to stalo. Phins porazí Pats a pak si jedou pro nakládačku na sever.

No, slíbil jsem seriózní tip. Je to složité. City se tu sváří s rozumem. Dolphins mají silnější tým než Bills. Podstatně kvalitnější v ofenzívě a stejně kvalitní v defenzívě, možná i tam o něco málo kvalitnější. To ale vůbec nic neznamená. Za hlavu klidně můžeme hodit utkání Dolphins s Patriots. Bills nemají quarterback-tým, hrají jinak. Budou mít také mnohem lepší herní plán, než jaký postavil Belichick.

V lize není moc lepších koordinátorů, kteří by uměli postavit herní plán lépe, než jak to umí Rick Dennison. Proč tak často selže? Protože Dennison je zároveň asi nejhorším koordinátorem ve hře. A letos dvojnásob.

Bills budou hrát poctivě běhovou hru – úpornou, doufejme pestrou. Hrozeb bude řada, od McCoye, Taylora, Cadeta i dalších hráčů ve hrách s krátkou přihrávkou na „jakobyběhovou“ hru. To jim zajistí posun. Úspěšnost Bills v red-zóně je smrtící. Tím si zajistí bodový grunt. Zbytek dodá place kicker Hauschka z nedohraných drivů těsně za půlkou. Takový on už je.

Defenzíva buď Cutlera umlátí, nebo ho donutí k chybám. Linku na 4 wide receivery ale účinně zastavit nedokáže, protože na to prostě nemáme v obraně kvalitu. Herní systém obrany ale může být překážkou pro Cutlera ve své nečitelnosti až chaosu. Z celé abecedy čekám nejvíc na íčka. Bills také bohužel nedokáží účinně eliminovat běhovou hru soupeře. Na to se rovnou připravme. Suma sumárum – také Dolphins uhrají nějaké ty body.

Rozhodne psychické rozpoložení hráčů, větší vůle po výhře, management hry a pak takové ty obligátní věci jako jsou z prdele klika, zranění apod. Svou roli sehrají i rozhodčí, domácí prostředí a počasí. Vyhrají Bills.

Dolphins 17, Bills 23