Předposlední šestnáctý week řádné sezóny NFL postaví do cesty týmu z Buffala loňské mistry světa, New England Patriots.

Bills potřebují vyhrát, aby posíli postupové šance a není to nereálné, dvakrát v posledních třech sezónách se jim to podařilo. Letos to ale bude hodně složité. Každá výhra má svou bonitu a o dvou, kterých Bills na Gillette Stadium dosáhli, můžeme s klidem říci, že mají tu úplně nejnižší. V poslední sezóně kouče Doug Marroneho Bills vyhráli, když quarterback Tom Brady odehrál jen první polovinu zápasu a zbytek patřil náhradnímu quarterbackovi J. Garoppolovi, který hrál hrozně také z toho důvodu, že odpočívali wide receiver J.Edelman a tight end R.Gronkowski. V loňské sezóně byl zápas čtvrtého weeku posledním, ve kterém si odsluhoval čtyřzápasovou suspendaci Tom Brady a nemohl nastoupit ani J.Garoppolo, který se zranil v zápase s Miami Dolphins, takže byl kouč Bill Belichick nucen sáhnout po třetím quarterbackovi, nováčkovi Jacoby Brissettovi. A tomu se utkání ani trochu nevyvedlo. Tak, to jsou dvě výhry a je napováženou je přeceňovat.

Proti tomu stojí 27 výher a 2 prohry Tom Bradyho v utkáních s Bills. A Patriots tentokrát budou chtít vyhrát, aby si pojistili první místo v americké konferenci. Dva vítězné zápasy nad Bradym spojuje zajímavá a poměrně logická věc. Bills skórovali dostatek bodů a hlavně – Bills byli schopni donutit k chybám Tom Bradyho. V obou zápasech naházel 4 intercepce. Pokud se ohlédneme za zápasy, ve kterých Brady chyboval ve větší míře – celkem jich je osm – 6 s 4 intercepcemi a 2 se 3 intercepcemi, můžeme si z toho udělat dva vývody: Patriots v těchto osmi utkáních ani jednou nevyhráli, ale Brady až na jedinou výjimku vždy našel cestu k tomu, aby zápasy hodně zdramatizoval. Jinými slovy: Brady je nejlepší quarterback na světě a pokud se mu vůbec ale vůbec nedaří, sklouzne na úroveň elitního NFL quarterbacka. Pro srovnání, cílem pro quarterbacka Bills Tyrod Taylora bude, aby odehrál své nejlepší utkání a pokusil se také dostat výkonnostně na úroveň elitního quarterbacka. Druhý vývod je mnohem optimističtější: drama nedrama, pokud Brady hodí 3-4 íčka v utkání, pokaždé nakonec prohraje. Úkol zní jasně.

V prvním letošním měření sil vyhráli v Buffalu hráči Patriots 23-3. Dobrá defenzíva Bills držela celý první poločas Bradyho na uzdě a soupeř dokázal skórovat pouze ze tří FG. Ofenzíva Bills ale nebyla schopna přispět defenzívě k týmovému úspěchu svým dílem práce, jediný opravdu povedený drive skončil intercepcí Tylora, kterou mu ale nevyčítáme, protože jsme od něho větší agresivitu v pasové hře chtěli.

V utkání se znovu potkají Rob Gronkowski a Tre´Davious White a bezmozek Gronk by konečně mohl najít alespoň trochu slušnosti, aby se billskému hráči osobně omluvil. Dotazovaní hráči Bills už logicky oznámili, že se nebudou snažit Gronkowskiho úmyslně zranit. Z jejich odpovědí je až příliš znát, že si odplatu přejí, ale obávají se suspendace pro důležitý zápas v Miami.

Oba týmy budou chtit vyhrát. Bills mají stále šanci postoupit. Pokud máte zájem se seznámit s postupovými šancemi Bills, tady jsou všechny důležité kombinace.

Postupové a nepostupové

scénáře pro Buffalo Bills

 

 

Utkání začne tuto neděli, 24.12. 2017, v 19.00 hodin našeho (SEČ)

Hrát se bude na Gillette Stadium, Foxborough, Massachusetts

Rozhodčím bude R 4 Craig Wrolstad se svým týmem
U 20 Barry Anderson
DJ 28 Mark Hittner
LJ 10 Julian Mapp
FJ 33 Steve Zimmer
SJ 21 Jeff Lamberth
BJ 27 Lee Dyer
Replay: Larry Nemmers

Z tábora Buffalo Bills

Marodka

Nenastoupí

WR Andre Holmes – šíje

S otazníkem

WR Kelvin Benjamin – koleno
CB E.J. Gaines – koleno
G John Miller – kotník
TE Nick O’Leary – záda
DT Kyle Williams – tříslo

Klíče k úspěchu

Defenzíva

Těžkou roli bude mít defenzíva. Na obrázku vidíte smrtící rozestavení Patriots se dvěma RB, jedním TE, a dvěma WR. Touto kombinací nás Patriots dokáží spolehlivě rozcupovat. V red-zóně pak Patriots často hrají empty formaci, protože pass rush nemá dost času k tomu, aby se dostal na Bradyho dříve, než se jeho receiveři dostanou do náběhu v end-zóně či na okraji end-zóny a Patriots početně posilují stavy receiverů . V takovém případě se vyplatí zdvojit či ztrojit Gronkowskiho a risknout přihrávku na jiného volného receivera. Bohužel.

V tomto rozestavení jsou running backové připraveni běžet, ale v první řadě mají zesílit protekci Bradyho na obou stranách, nebo posílit protekci ztrojením na weak side. Receiveři mají různé úlohy. V tomto případě šňupne Cooks lajnu ve fadu a Bills ho s předávkou uhlídají. Amendola poběží patnáctkový hitch a bude přesně vystínován i přes pokus o úhybný manévr doublemovem. Gronkowski seběhne patnáctkový slot a bude zpomalen na LoS hráčem fingujícím blitz, bude zdvojen při předávce, získá ale i tak drobnou separaci a díky fyzické převaze chytne míč v souboji s 60%-ní výhodou proti dvěma obráncům. Bills fingují blitz, ale hráče rychle stáhnou a obranu prakticky dokonale zahrají. I tak se jim ale nepodaří nic podstatného vypreventovat. Hráči obětovaní na krytí Gronkowskiho chybí při tlaku na Bradyho. Brady má dost času na přesný pas a hráčům v defenzívním frontu chybí síly v tlaku proti přesile na LoS.

V první řadě bude potřeba trochu přibrzdit tight enda Rob Gronkowskiho. To je hodně těžká práce. V celé NFL už mají jen Jimmy Graham, Kyle Rudolph a Zach Ertz více chycených touchdownů a v průměru 15,9 yardu na catch je nejlepší údaj v lize, navíc v 8 zápasech z 12 nachytal v sezóně 2017 více než 80 yardů. Obecně můžeme říci, že udržet Gronkowskiho, na kterého hází Tom Brady, je prostě nemožné, protože i když je obsazený, je vlastně stále tak nějak volný. O tom se naši hráči přesvědčili během třetí čtvrtiny zápasu v Buffalu. V první půli Bills mohutného Gronkowskiho udrželi, protože důsledněji útočili na Bradyho a dávali mu kratší čas k odhozu míče, zároveň Micah Hyde a Jordan Poyer byli schopni Gronkowskiho zpomalit v náběhu a obsadit. Bills zvolí tedy kombinaci zóny s robberem a cover three shell. Ukázat se budou muset také cornerbackové Bills. J.Edelman má sice s LCA po sezóně, ale Brandin Cooks a Chris Hogan mají v součtu 11 touchdownů. Cooks patří k největším hrozbám v hlubokém zápolí se 17 yardy na catch a je s tímto údajem zatím třetí mezi receivery s 50 zachyceními a více. Utkání s Miami ale ukázalo, že mix zóny a m2m dělá Bradymu problémy. Jinými slovy – jakmile soupeř hraje bez čitelného systému, více nahodile a „chaoticky“, Bradyho šance na přečtení defenzívy prudce klesá, občas až na úroveň prostého elitního NFL quarterbacka. T.White a EJ Gaines musí mít svůj výborný den.

Ofenzíva

Bills se budou muset spolehnout na quarterbacka Tyrod Taylora, který v první půli zápasu proti Patriots naházel 48 yardů a ve druhém poločasu se mu začalo dařit ještě hůře, pokud to ještě vůbec lze. Zatímco Patriots skórovali ve svých prvních dvou drženích míče dva touchdowny, Taylor zkompletoval jen 2 ze 6 pasů pro zisk 17 yardů. Byl to však zápas, který vůbec nevyšel ani jeho receiverům a ti mu nedávali příliš mnoho příležitostí k tomu, aby vynikl jako passer. Při jisté absenci Andre Holmese a nejisté účasti Kelvin Benjamina se v týmu pravděpodobně ukáže nováček Brandon Reilly.
Hra billské ofenzívy musí být vyváženější. Tomu musí v první řadě napomoci quarterback Taylor, protože je sice oblíbencem hráčů fantasy, ale pro nás jsou důležitá jiná kritéria, která je nezajímají. Taylor je hráč, který nejméně v celé NFL hází na receivery se separací. V tomto ohledu byl nejhorším quarterbackem už loni a třetím nejhorší quarterbackem v předloňské sezóně. Samozřejmě, mezi fanoušky kolují spousty obrázků hřiště, na kterém volní receiveři mávají na Taylora a kolem nich je prázdný prostor. Pochopitelně je potřeba vnímat vše s rozumem. Obrázky často neukazují celé hřiště, jedná se pouze o výsek. Obrázek také dobře nevystihuje pohyb hráčů. Některé separace mohou být pouze zdánlivé. V každém případě ale potřebujeme, aby Taylor zopakoval svůj výkon z prvního poločasu zápasu proti Dolphins.
Běhová hra bude znovu páteří ofenzívního snažení. LeSean McCoy minule připsal 93 yardů k celkovému zisku 183 yardů po zemi. Bills potřebují kvalitní hru O-line v impaktu. Blokovat musí všichni někam na hranici roztrhání těla a možná ještě o kousek víc. Ofenzíva musí hrát především pestře.
Obecně vzato: pokud by se nemělo dařit a rozdíl ve skóre byl velký, Bills musí stáhnout urychleně Taylora ze hry, aby se nezranil před utkáním v Miami.

Z tábora NE Patriots

Marodka

Nenastoupí

Branch, Alan DL – koleno
Burkhead, Rex RB – koleno

S otazníkem

Bolden, Brandon RB – tříslo
Hogan, Chris WR – rameno
King, Brandon DB – kol.šlacha
Lee, Eric DL – kotník
Slater, Matthew WR – kol.šlacha
Van Noy, Kyle LB – lýtko
Waddle, LaAdrian OT – kotník
White, James RB – kotník

Zápasy Patriots v probíhající sezóně:

vs Chiefs  L 42-27
@ Saints W 36-20
vs Texans  W 36-33
vs Panthers  L 33-30
@ Buccaneers  W 19-14
@ Jets  W 24-17
vs Falcons  W 23-7
vs Chargers  W 21-13
@ Broncos  W 41-16
vs Raiders  W 33-8
vs Dolphins  W 35-17
@ Bills  W 23-3
@ Dolphins  L 27-20
@ Steelers  W 27-24

Patriots budou postrádat dynamického running backa Rex Burkheada (mohl by se ale vrátit do zápasů play-off), což znamená, že potkáme ex-billáka Mike Gillisleeho.
„Mike je hodně stabilní ve výkonnnosti,“ řekl Belichick v pondělí, „celou dobu tvrdě pracoval.“
Belichick se také, jak tomu bývá u něj zvykem, příliš nevyjadřoval k vlastnímu týmu a soupeře jako vždy chválil. Nejvíce si všímal wide receivera Kelvin Benjamina. „Je to urostlý kluk, je schopný vyskočit pro míč a dobře běhá všechny routy, vnitřní i vertikální, celkově je to silný hráč, který navíc dokáže přidat yardy po zachycení míče.“

Soupeř se musí vypořádat s několika herními problémy. V utkání proti Miami Dolphins Patriots nevybojovali ani jednu konverzi třetího downu. To se New England naposledy stalo v sezóně 1991 v utkání proti Arizona Cardinals (tehdy se ještě jmenovali Phoenix Cardinals). Celá anabáze začala už utkáním s Bills, Tre’Davious White při konverzi třetího downu vychytal Bradyho (pak Whita Gronkowski zákeřně napadl zezadu a ležícího na zemi). Od té chvíle jsou výsledky v této herní činnosti krajně neuspokojivé.
Brady od zmíněného momentu hodil více intercepcí při třetích downech než kompletací pro zisk prvního downu. Z 22 třetích downů získali Patriots jen tři úspěšné konverze oproti čtyřem intercepcím (a k tomu návdavkem pár sacků). Nezbývá než doufat, že Patriots budou v nastoupeném trendu pokračovat i v tomto utkání.

V číslech:
Posledních 22 třetích downů Patriots v ofenzívě:
Brady – 7 kompletací z 18 pasů
Kompletace pro zisk 1.downu:  2 (Amendola, Cooks)
Interceptions – 4
Sacks – 2
Rushes – 2
For 1st Down – 1
Brady má letos už 5 intercepcí při třetích downech a to je nejvíc od sezóny 2004 (tehdy jich měl 7).

Embed from Getty Images

Jaké je postavení obou týmů v power rankingu Pete Prisca se můžete přesvědčit v tomto článku se slovenským komentářem.

Power ranking NFL
Priscope week 16

 

 

Tipy na výsledek

ESPN
ESPN matchup predictor: BILLS 10,9 %, PATRIOTS 89,0 %, plichta 0,1 %
Experti ESPN:  Všichni tipují Patriots

CBS Sports
Experti CBS:  Všichni tipují výhru Patriots, pozor Ryan Wilson tipuje výhru Bills
Patriots hrají s handicapem 11,5.
Pete Prisco tipuje: výsledek Bills 21, Patriots 31
komentář: „Bills hrají o playoffs s Patriots hrajícími o první místo v konferenci. Bills mají větší motivaci, ale Patriots mají lepší tým. Tom Brady a ofenzíva bude mít svůj den.“

Patriots hrají s handicapem 11,5.

NFL.com
Elliot Harrison tipuje: Bills 17, Patriots 34

Můj odpovědný tip:

K výhře vedou dvě cesty.
První: ofenzíva udrží krok s patriotským útokem a připíše více než 30 bodů
Druhá: defenzíva udrží Bradyho na úrovni deseti bodů
Mnohem reálnější je, že držení uvidíme možná leda tak ze strany hráčů Bills na line of scrimmage. Ofenzíva a defenzíva se držet budou sotva.

Reálný scénář: Ofenzíva nenaskóruje více než 30 bodů a defenzíva povolí více než 30 bodů. Zápas se bude dohrávat v poslední čtvrtině jen z povinnosti. Bohužel. Na obou stranách míče vytvoří rozdíl mezi týmy pozice quarterbacka.

Ale football je hra nevyzpytatelná a začínat se bude za stavu 0-0. Stát se může cokoliv.

Go Bills!

Bills 13, Patriots 27