Sedmnáctý week NFL je posledním v letošní řádné sezóně. Buffalo Bills se přesunuli na Floridu, aby se pokusili porazit v Miami tamní Dolphins. Výhra nad divizním rivalem by znamenala, že sezóna bude po čtyřech letech opět vítězná. Znovu ale jen s bilancí 9-7 a znovu to nemusí stačit na postup do vyřazovací části sezóny.

Postupové naděje Bills ale stále žijí. V první řadě musí Bills sami předvést dobrý výkon a musí své utkání na Hard Rock Stadium zvládnout. A pak potřebují, aby poslední footballový weekend přinesl nějaká překvapení. V podstatě existují dvě možnosti případného postupu: na úkor Baltimore Ravens, na úkor Tennessee Titans a Los Angeles Chargers.

Baltimore Ravens odehrají divizní souboj se Cincinnati Bengals, jsou favority, ale Bengals, doufejme, neprodají svou kůži zadarmo. Bengals mají bilanci 6-9 a v minulém weeku porazili o play-off bojující Detroit Lions. Hráči se možná budou chtít rozloučit se svým koučem Marvin Lewisem (předpokládám, že po sezóně v Cincinnati skončí) vítězně. Prohra Ravens by posunula Bills do play-off. Pravděpodobnost postupu Ravens je 94%.

Druhá varianta kombinuje dva výsledky, ale není o nic méně pravděpodobnější, nežli varianta s výhrou Cincinnati. Tennessee Titans se zmítají v herní i výsledkové krizi. Dobře rozehranou sezónu si zkomplikovali 3 po sobě jdoucími prohrami v řadě a narazí na nejsilnější tým své divize – Jacksonville Jaguars. Zdánlivě se zdá, že by Titans neměli být favority, ale přesný opak je pravdou. Titans hrají doma a tam mají bilanci 5-2. Hrát v domácím prostředí tedy umí. Oproti tomu Jaguars už 3 zápasy venku prohráli. To ale zdaleka není vše. Jaguars už jsou myšlenkami v play-off, lístky byly prodány v rekordně krátké době a nejdůležitějším úkolem pro kouče Doug Marroneho bude zajistit, aby se žádná opora týmu v utkání, ve kterém o nic nejde, nezranila. Pravděpodobnost postupu do play-off je pro Titans nyní přibližně 58%. Součástí této varianty je zároveň nutná prohra LA Chargers v domácím utkání s Oakland Raiders, kterým už také sezóna, z hlediska možného postupu do play-off, skončila. Osud trenéra Jack Del Ria a ofenzívního koordinátora Todd Downinga sice nespočívá v rukou hráčů, ale v posledním utkání sezóny na víceméně neutrálním hřišti v Carsonu se patrně Raiders o výhru nad divizním rivalem pořádně poperou. Raiders mají horší bilanci než Chargers, ale nemají horší tým. Pravděpodobnost postupu Chargers je 31%.

A nyní si můžeme snadno spočítat, jaká je pravděpodobnost postupu Bills. Stačí, když odečteme pravděpodobnosti ostatních týmů od stovky a vyjde nám billská pravděpodobnost:
Ravens (100-94) + Chargers/Titans (100-58-31) = 6 + 11 = 17

Pravděpodobnost billského postupu do play-off je před posledním weekem sezóny 2017, po 17 sezónách nezdarů, 17-ti procentní.

Utkání začne tuto neděli, 31.12. 2017, v 22.25 hodin našeho (SEČ) času

Hrát se bude na Hard Rock Stadium, Miami, Florida

Rozhodčím bude R 42 Jeff Triplette s týmem:

U 71 Ruben Fowler
DJ 32 Jeff Bergman
LJ 113 Danny Short
FJ 80 Greg Gautreaux
SJ 43 Terry Brown
BJ 133 Steve Freeman
Replay: Tom Chase

Z tábora Buffalo Bills

Marodka

Nenastoupí

CB Shareece Wright – protokol OM

S otazníkem

G Ryan Groy – nemoc
WR Deonte Thompson – rameno, lopatka

Klíče k úspěchu

Psychika

Určitě nejdůležitější aspekt celého utkání. Pro oba týmy. Dolphins nebudou hrát pod tlakem, ale na druhou stranu nemají jediný důvod, proč jít do utkání na krev (a to hlavně hráči jako Landry či Suh, které čeká vyjednávání o nových kontraktech). Pro hráče Bills zase bude nepříjemné, že musí vyhrát, takže pokud se dostanou pod tlak, nemusí se s ním psychicky vyrovnat. Navíc, ostatní důležité zápasy budou probíhat ve stejnou dobu, takže můžeme předpokládat, že Dolphins využiji všechny příležitosti, které jim poskytuje stadión k tomu, aby hráčům Bills předali každou nepříjemnou zprávu z vývoje skóre na ostatních hřištích, aby tak podkopali morálku billského týmu.

Quarterbackové

Na obou stranách mají týmy problémy se svými quarterbacky. Zdánlivě to vypadá tak, že Bills problém nemají, protože Tyrod Taylor je považován za solidního quarterbacka, kterého by si Bills měli vážit. Měli by být rádi, že ho mají. No, všichni, kdo sledujeme Taylora už třetím rokem, víme, že do průměru má dost daleko. Pasová hra Bills třetím rokem uvadá, strádá a trpí. A to právě kvůli quarterbackovi. V 16 zápasech skóroval reálně 9 touchdownů (4 v čase, kdy byl zápas už rozhodnut). Bills mají vždy buď nejhorší nebo jednu ze dvou nejhorších pasových her v celé NFL. Pokaždé je za viníka považován tým receiverů a O-line nikoliv quarterback. V tom je potřeba mít jasno, vždyť větší nesmysl je skoro obtížné si i jen vymyslet či představit.
Třináct touchdownů celkem a jen devět dávajících naději. Devět touchdownů.
Ještě jednou: devět za celou sezónu, pro všechny ty fanoušky, kteří si myslí, že by si Buffalo mělo Taylora hýčkat.
Nejčastějším argumentem je, že Taylor nehází intercepce. Ano, to je pravda, má jen 4. No jo, když ale není schopen a ochoten přihrávat a má suverénně nejmenší počet pokusů o přihrávku, nemůže ani chybovat. Taylor nehází do soubojů, nehází do úzkých oken, hází na jistotu, krátkou vzdálenost, stojící volné spoluhráče atd. Opačné případy jsou tak výjimečné, že nemá smysl o nich ztrácet řeč.
Potřebujeme, aby Taylor v utkání byl schopen naházet potřebné body, potřebné yardy. Aby byl schopen táhnout tým za výhrou.
A potřebujeme, aby také fanoušci a NFL celkově procitli ve věci: Petermangate, protože hlavním viníkem této kauzy není nešťastný mladík, který za jeden poločas naházel víc intercepcí než Taylor za celou sezónu, ani jím není hlavní kouč týmu Sean McDermott, který provedl naprosto chybný úsudek, tím hlavním viníkem je TYROD TAYLOR, který hrál proti New York Jets a New Orleans Saints tak děsivě, hororově špatně, že k zoufalému kroku v beznadějné situaci donutil svého kouče. A výsledek známe. Není to jen chyba Petermana, není to jen chyba McDermotta, hlavním viníkem Petermangate je Taylor a to nejmenší, čím nyní může svou sérii chyb odčinit, je podat kvalitní výkon v Miami a dovést tým Bills k výhře, bilanci 9-7, a uchování malé naděje na postup do bojů playoffs.

Těžko říci, který quarterback bude hrát v dresu Miami. V případě Cutlera, který to bude Jay z jeho duální osobnosti. V John Murphy Show také zaznělo, že by do zápasu mohl zasáhnout mladý quarterback Dolphins, David Fales.
V každém případě se Bills vždy náramně osvědčilo, pokud na quarterbacka Miami vytvořili velký tlak. To bude potřeba i v tomto utkání. Tlak musí být účinný od hráčů, kterým tato úloha přísluší, teď mluvím v první řadě o DE Jerry Hughesovi. Bills nesmí blitzovat! Byl bych rád, aby podíl blitzových her udrželi pod hranicí 20 procent.

 

Daliho 1-st Windown z prvního
zápasu mezi Dolphins a Bills

 

Z tábora Miami Dolphins

Marodka

Nenastoupí

S otazníkem

QB Matt Moore – noha
RB Damien Williams – rameno
OT Laremy Tunsil – kotník
TE MarQueis Gray  – kyčel
DE Charles Harris – stehno
LB Neville Hewitt – kol.šlacha
S T.J. McDonald – rameno
WR DeVante Parker – kotník
S Michael Thomas – neuvedeno
CB Alterraun Verner – kol.šlacha
DE Cameron Wake – nemoc

Zápasy Dolphins v probíhající sezóně:

@ Chargers – W 19-17
@ Jets – L 20-6
vs Saints – L 20-0
vs Titans – W 16-10
@ Falcons – W 20-17
vs Jets – W 31-28
@ Ravens – L 40-0
vs Raiders – L 27-24
@ Panthers – L 45-21
vs Buccaneers – L 30-20
@ Patriots – L 35-17
vs Broncos – W 35-9
vs Patriots – W 27-20
@ Bills – L 24-16
@ Chiefs – L 29-13

Dolphins se v posledních 16 sezónách čtrnáctkrát nedostali do playoffs a pokud chtěli loňský úspěch zopakovat, nesměli si dovolit luxus sedmi proher z posledních devíti zápasů. V týmu ani není potřebná pohoda, vždyť při minulé prohře 29-13 v Kansas City na sebe u lajny řvali z plných plic kouč Adam Gase a top receiver Jarvis Landry. Oba dva ale celou událost zlehčují.
„Neřval jsem na Adama,“ řekl Landry pro The Miami Herald, „mluvil jsem s ním.“
Gase naznačuje, že se jednalo o víc než jen běžný hovor, ale připomíná, že podobné jevy nejsou až tak výjimečné.
„Je to součást hry – tyhle věci se prostě občas stanou. Není to poprvé a není to ani naposled.“

Miami má 14 hráčů na IR, včetně šesti hráčů, kteří byli zamýšleni do prvního weeku jako starteři. Dále mají dva klíčové hráče v zápasovém statutu 50-50: jsou to running back Damien Williams a nováček cornerback Cordrea Tankersley.
Williams, který si vymkl rameno, je nejlepším miamským receiverem mezi no-wideouty. Tankersley z Clemsonu – výběr Dolphins z třetího kola letošního draftu podával výborné výkony, ale poslední tři zápasy musel vynechat kvůli zraněnému kotníku.

Ofenzíva Dolphins má také řadu ztrát. O-line postrádá startery Jermon Bushroda a Ja’Wuan Jamese. Tight end Julius Thomas je na IR, takže jeho místo zaujmou Anthony Fasano a MarQueis Gray. Miami od začátku sezóny strádá v ofenzívě při držení míče a schopnosti skórovat, pochopitelně je za tím z velké míry předsezónní zranění quarterbacka Ryan Tannehilla. Ale i tak je Miami na 28. místě v lize v počtu získaných bodů a na 30. místě v lize v počtu turnoverů pro ztrátu. A je potřeba připomenout, že billská defenzíva je právě v disciplíně intercepce šestá nejlepší v celé lize a zápasová bilance Buffala při nejméně dvou získaných turnoverech je 6-1.

Buffalo ale strádá v běhové defenzívě, nyní se nachází až na chvostu (30. místo) v počtu povolených yardů. Hodí se tedy, že Miami je úplně poslední v celé lize v počtu běhových pokusů.

Nedělní zápas bude asi poslední pro quarterbacka Jay Cutlera v dresu Miami Dolphins. Zatím má bilanci v této sezóně 6-7 jako starter, naházel 19 touchdownů a 14 intercepcí.

Pozornost fanoušků Dolphins bude upřena na dva jiné hráče running backa Kenyan Drakea a wide receivera Jarvis Landryho. Drake, druhým rokem v NFL, se dostal na pozici startera v druhé polovině sezóny a má nyní průměr 4,8 yardu na pokus. Landry zase nyní hraje o svůj nový kontrakt a jeho výsledky jsou 103 recepcí pro 895 yardů a 8 touchdownů (kariérní maximum).

Embed from Getty Images

Jaké je postavení obou týmů v power rankingu Pete Prisca se můžete přesvědčit v tomto článku se slovenským komentářem.

Power ranking NFL
Priscope week 17

 

 

Tipy na výsledek

ESPN
ESPN matchup predictor:  BILLS 37,6 %, DOLPHINS 62,1 %, plichta 0,3 %
Experti ESPN:  Všichni tipují výhru Bills, ale 2 (Wickersham a Clay) tipují výhru Dolphins

CBS Sports
Experti CBS:  Všichni tipují výhru Bills, kromě Pete Prisca
Tipování fanoušků na CBS:  BILLS 77 %, DOLPHINS 23 %
Pete Prisco tipuje: výsledek Bills 17, Dolphins 20
komentář:  „Bills ještě mají šanci se dostat do playoffs, takže budou hrát tvrdě. Dolphins hrají o čest. Tlak bude na hráčích Bills. Ti také hrají druhý zápas po sobě venku. Dolphins se postarají o překvapení.“

NFL.com
Elliot Harrison tipuje: Bills 22, Dolphins 20

Můj odpovědný tip:

Bills musí vyhrát a já musím tipovat Bills. Není to snadné, Miami mají silnější tým než Buffalo. Mají více kvalitních hráčů, ale jak všichni víme, to velmi často nemusí až tak moc znamenat. Důležitou roli sehraje motivační faktor (bohužel nejen v tomto utkání, ale také v těch ostatních, ve kterých Bills potřebují pomoc).

Hodně bude záležet na tom, jak se utkání začne vyvíjet. Pokud budou ve vedení Bills, motivace hráčů Dolphins klesne na bod nezájmu a třeba opravdu ve hře uvidíme i mladého quarterbacka Falese. V takovém případě Bills utkání udrží pod svou kontrolou.

Úplně jiná situace může nastat, jakmile by se do vedení dostali hráči Dolphins. Úsilí o čestný boj s divizním rivalem by nabralo vyšších obrátek, motivační faktor by se změnil na hnací motor, psychika Bills by naopak dostala trhliny kvůli zvýšené nervozitě a utkání by nezadržitelně spělo k průšvihu. Nejhorší variantou konce sezóny by bylo, pokud by se Bills dočkali pomoci v zápasech ostatních uchazečů o postup do playoffs (třeba Bengals by vyhráli v Baltimore) a sami by utkání v Miami nezvládli.

Čekám ale, že defenzíva Bills potáhne tým za výhrou. Pochybuji o tom, že ofenzíva Bills zápas rozhodne. Ta se bude spoléhat jen na dva rozdílové hráče: LeSean McCoye a Charles Claye. Pokud bude ofenzíva hrát fantasticky, vůbec nic to neznamená, protože i tak to může být jen pár bodů na skórovací tabuli. U defenzívy Bills je tomu jinak. Ta rozhodne. Buď podá výborný výkon a dotlačí navzdory billské ofenzívě tým k výhře, nebo padne a s ní celý tým i v případě, že by billská ofenzíva podala skvělý výkon. Úspěch spočívá na bedrech billské defenzívy.

Bills 20, Dolphins 17