Ve druhém weeku sezóny 2017 vyrazí Bills do Charlotte, aby změřili své síly s týmem Carolina Panthers. Bills vedou svou divizi AFC East, protože jako jediní vyhráli v prvním weeku. Panthers v prvním utkání sezóny nezaváhali a porazili vysoko a přesvědčivě konferenčního soupeře San Francisco 49-ers rozdílem dvaceti bodů (23-3).

 

Utkání začne tuto neděli – 17. září, od 19 hodin SEČ

Hrát se bude v Charlotte na Bank of Amerika Stadium.

Rozhodčím bude R65 Walt Coleman s týmem:

U 44 Jeff Rice
DJ 74 Derick Bower
LJ 16 Kevin Codey
FJ 1 Scott Novak
SJ 95 James Coleman
BJ 111 Terrence Miles

 

Týmy se naposledy potkali na hřišti v sezóně 2013 a Bills na domácí hřišti slavili výhru po obratu v utkání, ke kterému zavelel quarterback EJ Manuel a zařídil ho v posledních sekundách zápasu přihrávkou do end-zóny na volného receivera Stevie Johnsona. Tyto dva hráče už ale v týmu Bills nenajdeme.

Kouč Sean McDermott působil v týmu Carolina dlouhých šest posledních sezón a soupeře velice dobře zná. Zastával pozici defenzívního koordinátora, takže důvěrně zná vše o obraně i ofenzívě Panthers.
Sám k této výhodě říká: „Problém ale je, že já osobně hrát nebudu. Moje znalost je moje znalost a ta hráčům sama o sobě nepomůže. Důležitá bude ta část mých znalostí soupeře, kterou se nám podaří na naše hráče přenést tak, aby ji dokázali uplatnit na hřišti jako výhodu pro sebe. Nemá cenu ale hráče informacemi zahltit, musíme si počínat dostatečně chytře.

Oba týmy začaly sezónu výhrou, takže jsou hráči v dobrém psychickém rozpoložení a na utkání jsou natěšeni. Trenéři týmů také odpovídali na dotaz, co říkájí tomu, že se dobře vzájemně znají:
Soupeřův trenér Ron Rivera odpovědě: „Bude to zajímavý zápas, protože proti nám stojí kluci, kteří znají naše hráče, bude to pro ně i pro nás příjemné zavzpomínání, protože se dobře známe i vzájemně, prošli jsme společně dlouho cestu.“
McDermott: „Tahle část mého návratu je skvělá, protože mám kouče Rona ve velké úctě, takže to není jen o cestě za soupeřem a odpracováním si své porce práce.“

Sean McDermott se pochopitelně pokusí navázat úspěšně na výhru nad divizním rivalem NY Jets a plně se koncetruje na nadcházející boj. Přiznal, že se od kouče Rivery mnohému přiučil a nejen od něj a mnoha dalších lidí, kteří působili u týmu Carolina a kteří tak pomáhali utvářet jeho další trenérskou kariéru.
„Hodně jsem se naučil i přímo od hráčů. Celkově je to skvělý klub, který pracuje dobře a dělá dlouhodobě správná rozhodnutí. Plně je respektuji, vážím si všeho co mi působení v týmu dalo. Těžko říct, zda tohle vše lze v nadcházejícím utkání obráitit ve vlastní výhodu.

V prvním utkání jsme zaznamenali některé potěšitelné skutečnosti. Quarterback Taylor přihrál na dva touchdowny, running back McCoy na 22 pokusů naběhal 110 yardů.
McDermott říká: „Není jednoduché hru vyvážit. Vždy musíte být opatrní, když volíte signál do hry. A v obraně bude důležité, jak se podaří naplnit schéma hry.“
Obraně Bills se podařlo udržet běhovou hru Jets na pouhých 38 yardech. Zopakovat takový výkon bude nejen obtížné, ale spíše krajně nepravděpodobné.

„Ke každému utkání musíme přistupovat jako k samostatné kapitole,“ říká McDermott, „máme na čem stavět, ale Carolina je velmi kvalitní tým.“

Navíc, už po odchodu McDermotta z Panthers, přišel nováček running back Christian McCaffrey, který by v týmu mohl plnit stále významnější a významnější roli, protože vstup do soutěže se mu vydařil. Quarterback Carolina Pathers Can Newton nezažil loni nejúspěšnější sezónu, ale letos se zatím cítí dobře a po operaci ramene je v pořádku. Jejich ofenzíva si vedla uspokojivě, Newton rozděloval míče po celé šíři hřiště a receiveři byli schopni rychlým pohybem rozptýlit obranu soupeře. Velmi dobře si počínala také náhrada za kouče McDermotta, defenzívní koordinátor Steve Wilks.

Z tábora Buffalo Bills

Zdravotní stav:

RB LeSean McCoy: Několik hráčů mělo problémy. Nejdůležitější bude určitě, v jakém zdravotním stavu nastoupí největší opora ofenzívy Bills, running back LeSean McCoy. V utkání proti Jets utrpěl zranění zápěstí. Celý týden byl veden jako zraněný na IR a neabsolvoval žádný trénink v plné míře, zároveň ale také žádný nevynechal. Pouze v pátek netrénoval vůbec, a to kvůli bolestem v oblasti třísel. Můžeme nicméně předpokládat, že McCoy do zápasu nastoupí od začátku jako první RB týmu.

NCB Leonard Johnson: zranění stehenního svalu ze středečního tréninku zapříčinilo výpadek tréninkových dávek z dalších dní. Vyjádření kouče z pátka ale zní: Johnson by měl být do zápasu v pořádku.

DL Jerel Worthy: Nebude hrát kvůli otřesu mozku.

LB Tanner Vallejo: v předsezónním utkání utrpěl zranění kolena, nyní začíná postupně s tréninkem (od středy) v omezeném módu, pokud zasáhne do utkání, bylo by to pouze do pár her v spectýmu.

S Colt Anderson: trénoval s omezeními až do středy, od čtvrtka naplno, problémy s chodidlem by ho neměly připravit o účast v utkání

CB EJ Gaines – utrpěl zranění ramena v prvním utkání a musel opustit hřiště. Do středy trénoval s omezeními, od čtvrtka naplno, do utkání by měl nastoupit.

Další hráči se potýkají se zdravotními problémy: TE Charles Clay (koleno), FB Mike Tolbert (koleno) – oba by do zápasu měli být v pořádku.

Klíče k úspěchu:

Ofenzíva Bills bude mít spoustu práce. LeSean McCoy narazí na velice pohyblivou defenzívu soupeře. Panthers hrají 4-3 obranu, která je schopna zastavovat běhovou hru soupeřů na úrovni LoS. Ani po překonání první obranné hry není vyhráno, obratní a silní LB Panthers (například Luke Kuechly) jsou schopni rychle přizpůsobit zónový cover na zónové krytí běhů. Běhová hra musí být pestřejší, v zápase proti Jets hráli Bills stále stejné schéma, navíc po pokusu McCoye vždy následoval pokud Mike Tolberta, což obrana rychle v přístupu zohlednila. Stejný postup, ale rychlejší reakci můžeme očekávat od koučů Panthers. LeSean McCoy odehrál velký objem a celkem 28x byl cílen předávkou či přihrávkou – to je až příliš moc.

Receiveři a O-line:
Receiveři musí odehrát zápas s minimem dropů, protože nebudou mít mnoho příležitostí rozvinout hru. Důležitá bude tzv. absolutní separace, protože záloha Panthers bude bránit zónově a hráči v ní se tedy budou volně pohybovat polem. To může vést velmi lehce ke zvýšenému počtu rizikových míčů z hlediska případné intercepce, hráči Panthers velice dobře čtou hru quarterbacka a dokáží odhadnout směr odhozu míče. O-line prožije těžký večer, přes pravou stranu půjde dynamický passrush Panthers (např. Thomas Davis). O-line musí vytvořit podmínky Taylorovi, aby nemusel unikat při každé hře z kapsy, aby jí mohl důvěřovat, aby měl alespoň chvilku času pro „jakýkoliv“ odhoz míče i při jiné rozehrávce, než při shot-gunu.

Defenzíva – LB
V prvním utkání ukázali LB Bills velkou rychlost. Nyní se jim bude hodit ještě víc. O-line Panthers připraví prostor pro své running backy napříč billskému frontu, který bude zaneprázdněn útokem na quarterbacka Cam Newtona, takže RB Chris Stewart a RB Christian McCaffrey budou procházet první linií jako nůz máslem. LB bude potřeba včas přisunout vpřed, aby ztráty yardů nebyly fatální při každé hře a zároveň aby nebyla ohrožena zóna mezi LB a secondary, ve které se budou pohybovat zdatní receiveři Panthers. Vyvážení této hry LB je asi celkově hlavním klíčem k úspěchu v utkání.

Obecně: Cam Newton nebyl v prvním utkání sackován, dostal se ale pod tlak hned několikrát. Tlak na klíčového hráče soupeře by mohl pomoci. Pokud se Newton rozhodne s míčem běžet, důrazný tackl i za cenu trestu by mohl pomoci ho ukáznit. Panthers odehráli 34 minut zápasu na míči a snížení tohoto času bude velice důležité. Pochopitelně – rozdíl v turnoverech bude hrát důležitou roli, ale nemá cenu ho přeceňovat, každý punt je v podstatě turnover, takže Taylora by strach ze ztráty míče neměl omezovat v útočné podnikavosti a defenzíva by mohla několika 3 a ven drivy rozhodit ofenzívu Panthers.

Z tábora Carolina Panthers

Zdravotní stav: 

Panthers vykazují tyto hráče se zdravotními problémy (všichni uvedení hráči by do utkání měli zasáhnout):

DT Vernon Butler – koleno
LB Jeremy Cash – kotník
LB Thomas Davis – koleno
DE Charles Johnson – nespecifikováno
C Ryan Kalil – nespecifikováno
QB Cam Newton – rameno
LB Jared Norris – tříslo
DE Julius Peppers – nespecifikováno

Předchozí zápasy:

Panther porazili zcela přesvědčivě konferenčního rivala, tým San Francisco 49-ers. Soupeře předčili ve všech důležitých aspektech hry. Newton ale zkompletoval jen 14 z 25 hodů. Jejich úspěšnost při 3.downech byla jen 7 ze 13, přičemž 3x z toho získali novou sérii díky penaltám. Ze třech pobytů v red-zóně Friska proměnili v body jen jeden.

Stav v týmu:

Je potřeba si připomenout, že Panthers byli před dvěma sezónami neporaženým týmem po dlouhou dobu, byť převládá názor mezi odborníky, že byli v první řadě tím nejhorším mezi všemi neporazitelnými týmy v historii NFL. Tým je stále velice silný.

Panthers se budou spoléhat na to, že Cam Newton bude rozhodujícím faktorem zápasu. Tady jsou jeho výsledky z posledního utkání (po osmé za sebou nedosáhl v zápase kompletace vyšší než 60%):

 

Problémem ofenzívy, tak jak ji vnímají v Charlotte, je to, jak jsou schopni využít potenciálu jednotlivých hráčů a jednotlivých složek týmu. RB Christian McCaffrey byl v kontaktu s míčem 18x, a TE Greg Olsen, velká opora týmu, byl v kontaktu s míčem 2x. Ofenzívní koordinátor Mike Shula má tedy v první řadě za úkol vybalancovat ofenzívu tak, aby byla schopna využít nejsilnějších stránek. V utkání proti Kyle Shanahanovi měl Shula řadu výhod na své straně, ale proti McDermottovi, který zná tým velice dobře, je tomu přesně naopak. Možná je to důvod, proč se přidržet scénáře z prvního zápasu a spoléhat se na hráče, které už kouč Bills nemá ve svém rejstříku, kromě McCaffreyho je to také HB/WR Chris Samuel.

Defenzíva se bude snažit Taylora uzavřít v kapse a donutit ho ke hře vzduchem. LB budou hrát v zóně, důvodů je dlouhá řada, jedním z nich je ale také schopnost Taylora posunout míč po vlastních.

Spectým Panthers je v pohodě, věří si na včasné pokrytí returnů WR Brandon Tatea, kicker Graham Gano a punter Michael Palardy odvádí zatím svou práci velice dobře.

Embed from Getty Images

 

Power rankings: 

ESPN: Panthers 11. místo (+ 6),  Bills 27. místo (- 1).

NFL.com: Panthers 18. místo (+ 5),  Bills 25. místo (+ 1)

Rotoworld: Panthers 16. místo (+ 6),  Bills 26. místo (+ 2)

BR: Panthers 12. místo,  Bills 27. místo

Predikce výsledku:

Pravděpodobnost výhry: Carolina Panthers 75 %, Buffalo Bills 24,8 %, remíza 0,2 %

Na CBS se všichni odborníci shodli, že vyhrají Panthers, hlasování čtenářů dopadlo následovně: Panthers 87 %, Bills 13 %.

Na ESPN všichni odborníci tipují výhru Panthers, kromě Trey Winga, který tipuje výhru Bills

Na NFL.com tipuje Elliot Harrison výhru Panthers 17-13.

 

Můj odpovědný tip je: Vyhrají Panthers o jedno držení míče a větší bodování (tedy o 4-8 bodů). Při dobré výkonnosti obran zápas dopadne 23 – 16 pro Carolina.

RK
TEAMS
N/D
bilance
1

Packers

V obrane ukázali proti Seahawks zlepšenie, čo je dobrý krok. Proti Falcons príde skutočný ofenzívy test. 1 1-0-0
2

Falcons

Tesná výhra s Chicagom nebola peknou premiérou, ale výhra vonku je dôležitá. Prichádza barometer v zápase doma s Packers. 1 1-0-0
3

Steelers

Proti Browns to nebolo ľahké, ale našli si cestu. Musia postupovať čistejšie. 1 1-0-0
4

Chiefs

To bol pôsobivý úvod proti Pats a najlepšou vecou bola hra Alexa Smitha. Ak budú takto pokračovať, tak tento tým pôjde v play-off ďaleko, možno až do konca. 9 1-0-0
5

Patriots

Proti Chiefs bola obrana hrozná a ťažké to bude mať aj proti Saints. Musia sa zlepšiť, inak … 4 0-1-0
6

Cowboys

Obrana hrala lepšie, ako sa očakávalo, ale môže to byť aj tým, že ofenzíva Giants nie je veľmi dobrá. Obrovskou výhodou je prítomnosť Ezekiela Eliotta. 3 1-0-0
7

Raiders

Dobrým znamením z víťazného duelu s Titans bolo zlepšenie obrany. Vieme, že útok dobrý bude. 4 1-0-0
8

Seahawks

Prehra v Green Bay nie je pohromou, ale spôsob, akým hrala ofenzívna línia neveští do budúcna nič dobré. Je táto parta lepšia ako pred rokom? 3 0-1-0
9

Lions

Po strate 10-0 dominovali proti Cardinals po celý zbytok nedele. Matt Stafford hodil v úvode pick-six, ale potom hodil štyri touchdowny. 14 1-0-0
10

Buccaneers

Ich úvodný zápas bol odložený, sezónu teda otvoria doma s Bears. Hrať 16 krát v rade bude náročné. 2 0-0-0
11

Dolphins

S odloženým prvým zápasom začnú sezónu v Los Angeles proti Chargers. To nebude jednoduché. 1 0-0-0
12

Broncos

Vo štvrtej štvrtine takmer odovzdali zápas Chargers, ale bolo z toho veľké divízne víťazstvo. Ťahať ich bude defenzíva. 5 1-0-0
13

Eagles

Carson Wentz odštartoval dobre, ale najpôsobivejšou zložkou z úvodnej výhry s Redskins bola hra sedmičky vpredu. 5 1-0-0
14

Vikings

Sam Bradford bol proti Saints senzačný. Kľúč: Línia bola lepšia. Ak budú pokračovať, dajte si na nich pozor. 7 1-0-0
15

Panthers

Je ťažké merať výprask 49ers, pretože 49ers nie sú veľmi dobrí. Ale v defenzíve dominovali. 4 1-0-0
16

Ravens

Výkon obrany proti Bengals bol pôsobivý. Môžu to udržať? Ak áno, budú tými Ravens, ktorých sme očakávali. 8 1-0-0
17

Giants

Ofenzíva bola proti Cowboys prehnitá. Bezpodmienečne potrebujú návrat zdravého  Odella Backhama Jr.. 11 0-1-0
18

Rams

Nastúpiť proti Colts bez Andrewa Lucka bolo na úvod sezóny príjemné. Ale zvalcovali ich pôsobivo. 8 1-0-0
19

Cardinals

V Detroite to nebolo pekné predstavenie. Ofenzíva bola zlá, Carson Palmer obzvlášť. 12 0-1-0
20

Chargers

Ukázali vôľu bojovať o návrat proti Denveru, ktorú od tímu s Philipom Riversom očakávame. Tento týždeň majú doma Dolphins, ktorí ešte nehrali. 10 0-1-0
21

Titans

Obrana bola proti Raiders neuspokojivá. Aby boli play-off tímom, na tejto strane lopty musia byť lepší. 7 0-1-0
22

Jaguars

Určite nepripomínali ten tím z prípravy, keď plienili Houston. Obrana by mohla byť dominantná. 6 1-0-0
23

Texans

Je čas, aby post rozohrávača prevzal DeSaun Watson. Čo sa proti Jacksonvillu stalo obrane? 8 0-1-0
24

Bengals

Ofenzívna línia bola proti Ravens otrasná a bude to problém po celú sezónu. Marvinovi Lewisovi je horúco. 8 0-1-0
25

Redskins

Pozorovanie Kirka Cousinsa oficiálne začalo. Proti Eagles nebol v prvom súboji o peniaze úspešný. 5 0-1-0
26

Saints

Tak toľko k úvahám, že defenzíva bude lepšia. Proti Vikings nebola. 4 0-1-0
27

Bills

Proti Jets nemôžu hrať každý týždeň, ale bol to slušný štart do sezóny. Teraz prichádza oveľa náročnejší test v Caroline. 1-0-0
28

Browns

Pri prehre so Steelers ukázali veľa dobrých vecí. Budú divoký po celú sezónu. 1 0-1-0
29

Bears

Bojovali s Falcons a mali šancu na výhru v závere, čo je dobrá známka pokroku. Mike Glennon predviedol dobré veci, ale bol nekonzistentný. Napriek tomu zostane v základe. 1 0-1-0
30

Colts

Žiadny Luck, žiadna šanca. Na ostatných postoch nemajú veľa talentu. 5 0-1-0
31

49ers

V útoku proti Panthers predviedli málo, čo nie je dobré znamenie pre nového trénera Kylea Shanahana, považovaného za ofenzívneho mága. 0-1-0
32

Jets

Bola prehra v Buffale začiatkom sezóny 0-16? Neukázali nič, čo by tento názor vyvrátilo. 0-1-0