Čtvrtý week sezóny 2017 bude pro tým Bills i pro jeho fanoušky výjimečný. Bills zajíždění ke svému druhému venkovnímu zápasu do Atlanty, aby zde poměřili síly s loňským šampiónem národní fotbalové konference – týmem Falcons. Utkání se uskuteční na novém hřišti supermoderního Mercedes-Benz Stadium, takže přinese velký zážitek nejen fanouškům ale také hráčům. Před sezónou fanoušci Bills při tipování výsledku utkání automaticky psali do kolonky písmeno „L“, nyní už si tak jistí nejsou. Bills je překvapili. Mají dobrou obranu a ofenzíva se začíná pomalu sehrávat. Buffalo může překvapit – žádný soupeř v NFL není nehratelný.

Utkání začne tuto neděli – 1. října, od 19 hodin SEČ

Rozhodčím bude R85 Ed Hochuli s týmem:

U 14 Shawn Smith
DJ 98 Greg Bradley
LJ 59 Rusty Baynes
FJ 104 Dale Shaw
SJ 55 Alex Kemp
BJ 93 Scott Helverson

Jistě, Atlanta je velkým favoritem. V dosavadním průběhu sezóny ještě nezaváhala a vše nasvědčuje tomu, že zůstane po první čtvrtině řádné hrací sezóny neporaženým týmem. Předchozí zápasy vyhrála Atlanta v průměru o 7 bodů. Toto utkání bude jejich druhým na novém Mercedes-Benz Stadium, když v tom prvním přehráli po dramatickém průběhu Green Bay Packers.

Do Atlanty tedy přijíždí Buffalo a pro Falcons to znamená, že se blíží další těžký test. Buffalo stojí na bilanci 2-1, jejich nový kouč Sean McDermott dosáhl úspěchů už ve dvou zápasech, když se Bills podařilo porazit v úvodu sezóny divizní rivaly z New Yorku – Jets a ve třetím weeku těžkého konferenčního soupeře tým Denver Broncos.

Nadcházejí střetnutí bude soubojem vysokooktanové ofenzívy Atlanty s dominující defenzívou Bills. Falcons mají pátou nejlépe skórující ofenzívu v lize, s průměrem 29 bodů na utkání a Bills jsou nyní z hlediska obdržených bodů týmem číslo 1 v celé lize – pololili soupeřům v průměru pouhých 12,3 bodů na zápas.

Quarterback Falcons Matt Ryan se bude snažit oklepat ze svého nepřesvědčivého výkonu v zápasu proti Detroit Lions, ve kterém sice dovedl tým k výhře, ale zároveň hodil tři intercepce. Od začátku sezóny jsou jeho čísla ne úplně přesvědčivá: naházel 867 yardů, 4 touchdowny a 3 intercepce. No a Bills jsou zatím jediným týmem v celé NFL, který ještě za tři zápasy nepovolil žádnému soupeři zaskórovat pasový touchdown.

„Myslím, že jejich defenzíva odvádí výbornou práci,“ říká QB Ryan o Buffalu, „secondary je nekompromisní. Obecně, celá defenzíva nedává soupeřům prostor ke skórování. V předchozích 3 zápasech předvedla kvalitní výkon.“
Nyní se bude muset Buffalo zaměřit stejnou měrou na běhovou hru i na pasovou hru ofenzívy Falcons, která si umí najít různé cesty, jak si zajistit posun na skórovací tabuli. Ve skvělé formě je tvrdý, rychlý running back Falcons Devonta Freeman s průměrem 4,4 yardu na běh a se 4 touchdowny na svém kontě ve třech zápasech.

Poctivá a úspěšná běhová hra Falcons může být pomocnou rukou pro Ryana, aby měl víc prostoru k realizaci delších pasů do zápolí Buffala. Wide receiver Julio Jones trénoval s omezeními kvůli zranění zad, ale panuje přesvědčení, že do zápasu by měl nastoupit v pořádku a plně připravený odvádět efektivně velký objem práce.

„Při dlouhých pasech dokážeme být úspěšní a hodně efektivní,“ připomíná QB Ryan, „otázkou ale zůstává, jak se zachovat, pokud nám jejich obrana tuto možnost záměrně nabídne a bude se spoléhat na to, že nás nachytá. V každém případě, my budeme pokračovat ve své hře, jejíž součástí jsou i dlouhé pasy, využijeme pro to každou sebemenší příležitost, budeme hrát naplno a součástí toho je i nutnost přijmout určité riziko.“

Buffalská d-line se bude pochopitelně snažit znepříjemnit hru Ryanovi jak jen to půjde, aby zamezila tomu, že si Ryan bude z klidu kapsy řídit svůj ofenzívní ansámbl. Do sestavy Bills by se mohl vrátit po zranění kotníku defenzívní tackle Marcell Dareus. O účasti edge rushera Shaq Lawsona se rozhodne až v den zápasu.
„Cítím se dobře,“ říká Dareus, „jdem do toho den za dnem, pracujeme na detailech, uvidíme, jak se věci budou mít. Používám podpůrné dlahy, aby fixovaly správnou polohu nohou, snažím se zvládnout bolest a popohnat proces kupředu.“

Solidní obrana ale nemusí v neděli Buffalu k úspěchu stačit. McDermottův tým by se potřeboval zlepšit ve skórování bodů. Bills nyní dřepí až na 25. místě v počtu skórovaných bodů s průměrem 16,7 na utkání a také na 26. místě v NFL v průměrném počtu získaných yardů (285,3 yardu) na zápas.

Obrana Falcons je výkonnově v polovině NFL pelotonu – 17. místo (22 bodů na zápas), 15. místo (330,7 yardů povolených soupeři na zápas). Důležitý článek atlantské defenzívy – linebacker Vic Beasley sice už začal trénovat, ale jeho návrat na fotbalové trávníky se zatím ještě odkládá, takže do zápasu čtvrtého weeku nezasáhne. Mimo hru zůstane také d-lineman Courtney Upshaw.

Billský quarterback Tyrod Taylor se bude snažit navázat na svůj poslední výkon. Kompletace 20 z 26, 213 yardů a 2 touchdowny, to vše stálo za čtvrtým nejlepším výkonem Taylora v jeho dosavadní NFL kariéře.
Billský running back LeSean McCoy má zatím průměr 2,9 yardu na běh v této sezóně, což je daleko za jeho průměrem 5,4 yardu na běh z loňska. Navíc se ještě nedočkal žádného touchdownu.
„Do každého zápasu jdeme s odlišnými cíly, ale pokaždé si musíme zachovat svou herní identitu,“ řekl Taylor, “ ukázali jsme, že si dokážeme najít řadu různých cest a prostředků, jak zahrozit v pasové hře, ale každá obrana, která stojí proti nám, musí vědět, že to největší nebezpečí jí hrozí z naší běhové hry, a hrozba že je to naprosto ultimátní (McCoy). Každá obrana to ví a to nám hrozně ulehčuje práci.“

Poslední 4 utkání Atlanta vyhrála, bolestivá byla zejména poslední prohra ze zápasu hraném v Torontu, kdy Bills vedli už 14-0, ale nakonec odešli poraženi po řadě promarněných šancí 34-31. Bills čekají na první výhru už dlouhých 22 let. Naposledy vyhráli 12. listopadu 1995. A to je už hodně staré, prachem zanešené vítězství.

 

Z tábora Buffalo Bills

Zdravotní stav týmu:

Netrénovali:
OT Cordy Glenn – kotník/noha – do utkání v pořádku nebude, nenastoupí, jeho místo opět zaujme nováček Dion Dawkins
Trénovali s omezeními:
ER Shaq Lawson – tříslo – o účasti se rozhodne těsně před utkáním, sám Lawson říká: „Jen to bolí, měl bych být v pořádku.“
Trénovali naplno:
DT Marcell Dareus – kotník
DT Jerel Worthy – otřes mozku (protokol)
RB LeSean McCoy – zápěstí

Klíče k úspěchu:

Obrana se zapotí. Nejvíce práce, nebo spíše nejdůležitější práci, bude mít billská secondary. Pokud se jí zápas podaří, Bills mohou slavit úspěch. Největší nebezpečí bude hrozit od dvou hráčů Falcons: Julio Jonese a Mohammed Sanua. Ani další hráče ale nelze pustit ze zřetele: Austin Hooper a Taylor Gabriel už mají oba také nachytáno více než 100 yardů. EJ Gaines, Tre´Davious White, ale také další hráči v zápolí obrany budou mít plné ruce práce. Matt Ryan má naházeno čtvrtý nejvíce v celé NFL (867 yardů) a to je před ním i Aaron Rodgers, který má odehráno jedno utkání navíc. Secondary Bills musí hrát navíc čistě, posuny při odflagovaných defenzívních pasových interferencích by jim mohly zlámat vaz. Buffalo jako jediné v lize ještě neinkasovalo pasový touchdown, na předchozí výkony by bylo skvělé navázat.

D-line Bills musí pokořit O-line Falcons. To je úkol dne. Musí rozbít jejich pasovou protekci a musí vydržet nápor při běhové hře. Dokonalé prolínání zálohy a d-line je předpokladem pro úspěch. Bude proti nim stát znamenitá O-line v čele s centrem Alex Mackem a naším starým známým Guardem Andy Levitrem. RB Devonta Freeman je ve vynikající formě, zastavit ho bude těžké.

V ofenzívě musí Bills hrát pestře, s tím mají Falcons velké problémy. Varianta 3 tight endů, kterou použili proti Denveru měla úspěch. Obrana předpokládala, že Bills použijí TE k blokování a pokusí se zajistit koridor pro RB, ti si ale vynutili kvalitní náběhy a na svých routách získali prostor pro chycení přihrávky. Akce naprosto zmátla defenzívního koordinátora Broncos. Bills musí tedy hrát pestře. Taylor by měl nejen při třetích downech důvěřovat svým receiverům. Po překročení poloviny by Bills vždy měli zahrávat čtvrtý down přes ofenzívu, riziko je nemůže potopit, jen přílišná opatrnost. Tak nebo tak, punt je jen jiným druhem turnoveru. Do hry by se měl častěji dostat fullback Mike Tolbert. Zastavovat mohutného hráče Bills je pro obranu vyčerpávající. Tolbert by měl rozšířit arsenál běhů a měl by se pokusit běhy orientovat na strong side, kudy bude procházet většina pokusů o passrush. Pokud by se mu podařilo obejít těžké váhy první vlny, měl by příležitost prosadit se proti subtilnějším hráčům falconské zálohy.

 

Z tábora Atlanta Falcons

Zdravotní stav týmu:

Netrénovali:
RT Ryan Schraeder – otřes mozku (protokol) – do utkání nezasáhne
S Ricardo Allen – otřes mozku (protokol) – mimo
RB Terron Ward – šíje/rameno – spíše nenastoupí (podle posledních zpráv hrát nebude)
OLB Vic Beasley – podkolenní šlachy – mimo
DE Courtney Upshaw – kotník/koleno – mimo
Trénovali s omezeními:
WR Julio Jones – záda – nastoupí
DL Jack Crawford – rameno – spíše nastoupí

Předchozí zápasy:

Všechny 3 zápasy byly hodně vyrovnané. Proti Bears nastupovali Falcons jako velcí favorité, ale Chicago je překvapilo a mohlo v závěru utkání vývoj zvrátit ve svůj prospěch. V poslední sérii se ofenzíva Chicaga propracovala na atlantskou pětku, měla 4 pokusy na dobytí end-zóny, ale neuspěla.

V prvním domácím zápasu, proti Green Bay Packers, si Atlanta záhy vypracovala dostatečný náskok, ze kterého těžila po zbytek utkání. Obrana znepříjemňovala účinně hru A.Rodgersovi, který neměl den a dohrál s QBR 44,9.

Třetí utkání Falcons ve skutečnosti s Lions prohráli. Detroit skóroval touchdown, který byl ale odvolán, mezitím vypršela doba utkání a protože se zápas nacházel v posledních 10 sekundách, Lions už nedostali příležitost se pokusit o nové dobytí end-zóny Falcons. Docela klika pro Falcons.

Atlanta Falcons je tedy nyní na bilanci 3-0, ale stejně snadno se také mohla potýkat se zápasovým skóre 1-2. Falcons jsou určitě hratelným soupeřem a lze je porazit.

Embed from Getty Images

Predikce výsledku:

Na ESPN všichni odborníci věří Falcons.

Na CBS rovněž (fanouškové míní 90% Falcons – 10% Bills). Pete Prisco míní: „Bills vedou se svou obranou NFL co do počtu povolených bodů, ale zatím ještě nehráli proti dobré ofenzívě. Falcons umí skórovat, mají rychlejší hráče a navíc hrají doma. Nemyslím si, že obrana Bills je skutečně tak dobrá, jak ukazují jejich čísla. Falcons vyhrají s přehledem.“

Na NFL.com všichni sázejí na Falcons. Elliot Harrison tipuje výsledek: Atlanta 26, Buffalo 17. Ve svém příspěvku upozorňuje na to, jak dramaticky poklesl mezisezónně výkon běhové hry Bills.

Můj odpovědný tip:

Bills mají tým, který vypadá špatně na papíře, lépe na hřišti, trenéři toho moc nenamluví, ale výkony hovoří samy za sebe. Atlanta má špičkový tým, ale totéž se říkalo o Denveru. Bills mohou znovu překvapit. Pokud neuspějí, není to známka toho, že se trenéři a vedení vydali špatným směrem. Tým Bills bude výborně připraven, vyrovnaný zápas odehráli s Falcons i slabší týn Bears. Atlanta pravděpodobně bude lepší než Bills, ale utkání může být překvapivě hodně vyrovnané. Falcons zvítězí.