New York Jets 12, Buffalo Bills 21

Buffalo Bills porazili divizního rivala rozdílem devíti bodů, s přehledem, byť se výhra nerodila úplně snadno. Největší rozdíl mezi týmy byl v útoku. Defenzíva na obou stranách si svou práci udělala. Utkání bylo dalším důkazem, že v NFL neexistují jednoduché zápasy a o „jasnou“ výhru musí každý tým tvrdě usilovat.

Skóre (drive, čas)

1st Quarter
2nd Quarter
BUF – TD C.Clay 1 yd. pas od T.Taylor (S.Hauschka kick) (12-77, 5:31) – video
NYJ – FG C.Catanzaro 48 yd. Field Goal (9-45, 4:52)
NYJ – FG C.Catanzaro 52 yd. Field Goal (8-30, 2:15)
3rd Quarter
BUF – TD A.Holmes 1 yd. pas od T.Taylor (S.Hauschka kick) (6-64, 2:13) – video
NYJ – TD J.McCown 1 yd. běh (neúsněšná konverze) (11-75, 4:52) – video
4th Quarter
BUF – TD M.Tolbert 1 yd. run (S.Hauschka kick) (9-80, 4:13) – video

Embed from Getty Images

Review utkání (převzato od Adama Křepinskýho)

Nedávno přidané bonusy do smlouvy RB LeSeana McCoye se nezdají těžko dosažitelné poté, co jsme mohli vidět nový pohled na ofenzívu Buffala pod vedením nového koordinátora Ricka Dennisona. Podobně jako ofenzíva Steelers ze sezóny 2016 (ovšem bez opravdové every-down receiving hrozby), tak i v Buffalu všechno funguje přes running backa a zdá se, že i McCoy trochu změnil svůj způsob hry. McCoy byl v tomto zápase více asertivní a silnější než v minulosti. Bylo také překvapivé, že McCoy více běhal středem hřiště v prvním poločase než fullback Mike Tolbert, který ovšem později v zápase stanovil vývoj zápasu.

Tohle rozhodně nebude jedna z pěti nejlepších ofenzív na sledování v této sezóně, ale budou zde týdny, kdy bude těžké se na Buffalo připravit i přes jejich absenci opravdu hvězdné síly na pozici wide receivera.

Soustředění na McCoye bylo nejvíce evidentní při touchdownu Buffala ve třetí čtvrtině. Dennison poslal McCoye do hry při goal line akci a překvapil dive fakem do pravé strany. Mezitím se s míčem do levé strany hřiště dostal wide receiver Andre Holmes pro touchdown. Žádný hráč Jets tento fake nepřečetl a nebyl poblíž. Jednoduchý touchdown.

WR Jordan Matthews (2 zachycené passy pro 61 yardů) bude možná více praktickým cílem pro QB Tyroda Taylora v této sezóně. Bills možná budou působit jako blázni poté, co se zbavili WR Sammyho Watkinse, ale Matthews se hned dvakrát ukázal v pravou chvíli a vypomohl Taylorovi.

Jets se budou v této sezóně trápit, což nebylo před začátkem sezóny nic nečekaného. Jejich ofenzíva se snaží maximalizovat i to minimum talentu, který obsahuje, ale proti Buffalu to nefungovalo. WR Robby Anderson má schopnost roztahovat hřiště a je dost dobrá šance, že bývalý wide receiver Seahawks Jermaine Kearse se může propracovat v jediného wide receivera, který se přiblíží hranici 1,000 yardů v této sezóně.

Je zde ovšem jedno velké ALE. Quarterback Josh McCown zakončil tento zápas se statistikami, které se čekaly. Vysoké procento zkompletovaných passů a pokusů, ale nízký počet celkových yardů a yardů na pokus.

Running baci Matt Forte a Bilal Powell si připsali pro Jets pouze 13 rushing pokusů v zápase, ve kterém nebyli Jets zase tak moc pozadu. Jestli Jets chtějí vybudovat stabilní ofenzívu, do které se může v průběhu sezóny zapojit QB Christian Hackenberg, tak tento fakt se opravdu musí rapidně změnit. Hackenberg byl jen tak pro zajímavost náhradním quarterbackem Jets v zápase proti Bills. Zůstane náhradníkem i poté, co se Bryce Petty vrátí po zranění kolene?

Nejlepším hráčem tohoto zápasu byl podle PFF S Bills Jordan Poyer. Dobře si u Bills vedl také CB E.J. Gaines, CB Tre’Davious White, QB Tyrod Taylor, DL Kyle Williams a OG Richie Incognito.
Jets hrál dobře DL Leonard Williams, DE Kony Ealy, OT Brandon Shell, DL Muhammad Wilkerson, DE Jordan Jenkins a WR Jermaine Kearse. S Jamal Adams se trápil v run defense, ale ukázal své schopnosti v pass coverage. QB Josh McCown byl solidní.

 

K číslům:

Pasová ofenzíva byla na obou stranách prakticky vyrovnaná, na obou stranách chyběly pokusy o dlouhé pasy. Nejdelší pasovou hru utkání předvedl po příhře quarterbacka Taylora, WR Bills, Jordan Matthews – 47 yardů. V pasové hře si Bills celkem připsali 218 yardů oproti soupeřově 214 yardům. Tady je ale důležité si připomenout jednu velice důležitou věc: Celkově vzato byla čísla Tyrod Taylora poměrně slušná, odehrál si přesně to, co bylo potřeba, dokonce se v ukazateli passerů z hlediska procent kompletací, dostal mezi nejlepší – což dokumentuje poslední ze tří přiložených grafů (toto srovnání je navíc důkladněji propočítáno: nad grafem je umístěn vzorec, podle kterého je výpočet prováděn a které veličiny jsou zahrnuty) Josh McCown nehrál úplně marně, ale pokud na něj vytvořil přední front Bills tlak, začal zmatkovat a akce nedopadla dobře.

Největší rozdíl byl v prosazování běhové hry. Bills naběhali 190 yardů a několikrát se jim podařilo zcela rozvrátit obranu soupeře. Nejvýkonnějším hráčem Bills byl v této činnosti RB LeSean McCoy se 110 yardy, touchdown ovšem neskóroval, toho jsme se dočkali od druhého PB/FB Mike Tolberta. Na výkony prvního running backa Bills se můžete podívat na obrázku pod tímto textem. Pokud se byste měli chuť si najít žebříček running backů, kteří se v tomto weeku dostali nad 100 yardů, najdete tam především mladé running backy, kteří každou akci dohrávají nekompromisním truckingem, ramují bránící hráče a jdou si pro těžký hit. Týmu jsou schopni přidat jeden, dva, občas při propadnutí dokonce i tři yardy. To vše je ale za cenu těžkého hitu. LeSean McCoy je jedním z nejchytřejších a nejopatrnějších RB v celé lize. Těmto těžkým hitům se snaží vždy, pokud je to jen trochu možné, vyhnout. Nikoliv dvěma yardy navíc, ale právě touto opatrností, je týmu velice prospěšný.

Defenzíva byla schopna si poradit s běhovou hrou soupeře, Bilal Powell a ani veterán Matt Forte se neprosadili. Naprosto skvěle si vedli všichni hráči defenzívní lajny, ale také hráči v krátkém zápolí – linebackeři a předsunutá secondary. Na tři hráče chci upozornit, protože se velkého individuálního vděku nedočkali. Prvním hráčem je Kyle Williams, který bojoval s velkým přehledem. Druhým hráčem je Marcell Dareus, který podal sice poměrně nenápadný ale velmi dobrý výkon. V mnoha soubojích byl zdvojen a Jets se na něm dvakrát vyfaulovali, takže přišli o yardy v poli a lepší pozici pro konverzi. Třetím, posledním hráčem, kterého chci zmínit, je Shaq Lawson, který byl těžko zastavitelný v potírání běhové hry soupeře přímo v zárodku. V této defenzívní činnosti patřil na své pozici k nejlepším napříč celou ligou.

Velký rozdíl mezi týmy byl v důrazu při dobývání 1.downů. Bills jich získali celkem 23 (z toho 10 běhovou hrou). Soupeř vybojoval jen 11 prvních downů (a toho pouhé 2 běhovou hrou). Soupeři se nedařilo posouvat hru v drivech. Bills také celkově strávili na hřišti o 6 minut delší dobu v držení míče. Důležitým článkem ofenzívy byla O-line. Poskytovala navzdory velkému tlaku předního frontu jetské defenzívy vesměs dostatek času, aby stačil odhodit. Pokud by Taylor častěji používal hru do screenu a pestřejší varianty při smugu v bootlegu, mohlo být překonávání jetské první vlny ještě výraznější. Velkou oporou byl levý Guard týmu Richie Incognito.

V red zóně byli sice Jets stoprocentní, ale protože se do ní dostali jen jednou, stačilo to na jediný touchdown (QB Josh McCown se prosmýskl pro body).

Týmy neztráceli míč. Jets dvakrát fumblovali, ale míč se jim v obou případech podařilo pokrýt. Bills byli při držení míče stoprocentní.

Nedočkali jsme se výrazných výkonů při returnech. Brandon Tate byl hlavně opatrný. Soupeřův returner Kalif Raymond míč dvakrát upustil, ale Bills nebyli schopni jeho nepozornosti využít.

Za soupeře kopal PK Chandler Catanzaro a byl stoprocentní, oproti tomu Stephen Hauschka sice promněnil 3 ze 3 patů, ale field goal ze 46 yardů poslal vedle.

V obraně si vedly oba týmy velmi dobře. Tlak na soupeřova quarterbacka byl ale na obou stranách snesitelný díky velmi slušné hře obou o-line, takže závody v počtu sacků se nekonaly. Soupeř má ve statistikách zapsány 2 sacky, Bills mají jen jeden, po střemhlavém blitzu si ho připsal safety Jordan Poyer.

V soupeřově záloze dominoval Demario Davis, nejproduktivnějším hráčem billské defenzívy byl LB Ramon Humber.

Co se týče penalt, oba týmy si připsaly přibližně stejnou dávku: Bills 6 pro 50 ztracených yardů a jeden 1.down, Jets 5 pro 62 yardů a dva 1.downy.

New York Jets 12, Buffalo Bills 21

V kádri Bills je veľa nových tvárí, preto som do prvého ostrého zápasu vstupoval s ešte väčším očakávaním ako zvyčajne. Najväčšou neznámou bol pre mňa Mathews, ktorý sa neobjavil ani v príprave. Prihrávky, ktoré mu Taylor adresoval premenil v slušný zisk a užitočný bol aj v blokoch. V ďalších zápasoch bude určite využívaný častejšie. Zay Jones bude potrebovať viac času. Premiérovou prihrávkou za 21 yardov naznačil svoje možnosti a snažil a pomôcť aj blokmi.

Nedostatočnú zohratosť WR sme nahradili prihrávkami do stredu. Hlavným cieľom bol Clay a pripísal si 4 lopty pre 53 yardov. Ja však čakám od neho ešte viac, niekoľko prihrávok nezachytil a mal podiel na strate lopty v end zóne v úvode zápasu. Tyrod Taylor predviedol dobrý výkon. Línia ho občas dostala do problémov a niekedy držal loptu príliš dlho, ale dobre si pománal pohybom a niekoľko krát sa vyhol zákroku obrancu ako úhor. Veľmi príjemne ma prekvapil úspešnosťou prihrávok do stredu ihriska, za ktoré bol minulý rok najviac kritizovaný.

Na dominanciu behového útoku sme si už zvykli. Základom je efektívna práca útočnej línie. Shady bol tradične výborný a zapájal sa aj do hry vzduchom. Pri niektorých hrách bola z neho obrana Jets úplne zúfalá. Touchdown Tolberta som vobec neoslavoval, pretože som sa obával straty McCoya po zranení ruky. Zápas dohral, a zdá sa, že zranenie nebude vážne, jeho strata by bola katastrofou. V závere ho mohli tréneri trochu viac šetriť a dať viac priestoru Tolbertovi, ktorý sa uviedol veľmi dobre.

Tréneri chceli záťaž v obrannej línii rozložiť rovnomerne a až na Kylea Williamsa, ktorý bol v hre 45 krát, sa im to darilo. Aj náhradníci dokázali držať súpera na uzde, proti silnejším súperom by to však nemuselo dopadnúť tak dobre. Humbera som si všimol, keď sa mu nepodaril zákrok pri treťom downe Jets. Pri pohľade do štatistík som bol veľmi prekvapený. Jets ho zrejme považovali za najslabší článok našej obrany a často hrali cez neho. Vlastne skôr po neho, pretože v nedeľu bol tento nenápadný chlapík nepriechodný ako stena. Spolu s Poyerom bol hviezdou zápasu. Nielen Poyer, celá novo zložená obrana v poli si zaslúži veľkú pochvalu. Hyde zachytil prihrávku McCowna a s prehľadom dirigoval spoluhráčov. Spoľahlivý bol aj nováčik White. Dúfam, že zranenie Gainesa nebude vážne, bola by škoda keby tréneri museli meniť dobre fungujúcu formáciu.

Radosť mi neurobili špeciálne tímy. Hauschka nepotvrdil neomylnosť z prípravy a minul kop. Snáď sa nebude opakovať minuloročné trápenie s Carpenterom. V závere zápasu prišlo niekoľko neúspešných zložení pri vrátení odkopu a Jets získali lacno dobrú pozíciu. V prvom polčase inkasovali Bills pomerne veľa penált, ale v druhom sa výrazne zlepšili a mali iba jednu za 10 yardov. Keď odpočítam penaltu na Erica Wooda, ktorý napriek faulu reagoval po intercepcii správne a zastavil obrancu Jets, zaslúži si tím za disciplínu pochvalu.

Už prvom polčase sme mali jasnú prevahu, ale na ihrisku sme nechali 10 bodov a to držalo Jets v zápase. V závere sme kontrolovali priebeh a ukrajovali čas. Výhru by sme nemali brať ako samozrejmosť. Prvé kolo prinieslo množstvo prekvapivých výsledkov, preto sa radujme, že Bills naplnili očakávania. Ďalší súper bude náročnejší. Tréner McDermott a viacerý členovia tímu sa vrátia do známeho prostredia. Možno im to pomôže posunúť svoj výkon na ďalšiu úroveň a udržia Buffalo na čele divízie.

V secondary to neskřípalo /nikdo ji ale pořádně neodzkoušel/:

Rozdíl byl v ofenzívě na všech pozicích. Taylor si vedl velice dobře, táhl tým za výhrou, z 28 přihrávek jich jeho receiveři 16 zkompletovali a získali 224 yardů. Taylor přihrál na dva touchdowny – Andre Holmes a Charles Clay – a hodil také 1 intercepci do end-zóny při prvním drivu Bills. Josh McCown, quarterback soupeře nepřihrál ani na jeden touchdown, naházel celkem 187 yardů a naše secondary si připsala na jeho úkor 2 intercepce – Jordan Poyer a Micah Hyde. V secondary si ale výborně vedli prakticky všichni starteři. Dokládají to uvedené statistiky v krátké obrazové mozaice grafů profootballfocus. Pokud byli fanoušci zvědaví na to, jak se bude dařit nováčkovi Tre´Davious Whiteovi, museli být nadšeni, znamenitě si vedl také EJ Gaines, který byl součástí tradu Sammy Watkinse do LA Rams. Kapitolou samo o sobě se stal jeden z hrdinů zápasu safety Jordan Poyer.

Tři nejlepší hráči Bills:

LB Ramon Humber – nejproduktivnější hráč obrany, spolehlivý a přesný v tacklování
RB LeSean McCoy – motor ofenzívy a rozdílový hráč utkání
S Jordan Poyer – dynamický na obou stranách své zóny, na jedné straně si připsal sack v rychlém blitzu, na druhé straně si připsal intercepci v tvrdé cover řeži.

Tabulka AFC-East:
Buffalo Bills 1 0
Miami Dolphins 0 0
New York Jets 0 1
NE Patriots 0 1

 

Projekce na výsleky Bills a týmů AFC po prvním weeku:

AFC

Current Projection Playoffs
AFC East W L T W L T Playoffs Win Div Top Seed Win SB
New England 0 1 0 10.5 5.5 0.0 82.1% 75.8% 16.4% 13.5%
Buffalo 1 0 0 7.1 8.9 0.0 20.3% 11.8% 1.4% 0.5%
Miami 0 0 0 6.8 9.2 0.0 19.9% 11.2% 1.1% 0.6%
NY Jets 0 1 0 4.1 11.9 0.0 2.3% 1.1% 0.0% 0.0%
AFC North W L T W L T Playoffs Win Div Top Seed Win SB
Pittsburgh 1 0 0 10.5 5.5 0.0 73.9% 53.8% 19.0% 9.6%
Baltimore 1 0 0 10.0 6.0 0.0 64.6% 40.6% 12.3% 5.5%
Cincinnati 0 2 0 6.5 9.5 0.0 11.6% 4.1% 0.4% 0.4%
Cleveland 0 1 0 5.3 10.7 0.0 5.2% 1.6% 0.2% 0.1%
AFC South W L T W L T Playoffs Win Div Top Seed Win SB
Jacksonville 1 0 0 9.1 6.9 0.0 57.2% 48.0% 7.2% 2.6%
Tennessee 0 1 0 7.9 8.1 0.0 34.2% 26.7% 2.3% 1.4%
Houston 1 1 0 7.5 8.5 0.0 27.8% 17.8% 1.6% 0.9%
Indianapolis 0 1 0 5.8 10.2 0.0 11.4% 7.5% 0.4% 0.2%
AFC West W L T W L T Playoffs Win Div Top Seed Win SB
Kansas City 1 0 0 10.5 5.5 0.0 71.8% 45.6% 19.8% 8.7%
Oakland 1 0 0 9.6 6.4 0.0 58.9% 30.8% 11.6% 5.3%
Denver 1 0 0 8.7 7.3 0.0 41.9% 18.3% 5.5% 2.3%
LA Chargers 0 1 0 6.9 9.1 0.0 17.0% 5.3% 0.9% 0.6%

 

Událostí kola je bezpochyby domácí prohra New England Patriots s Kansas City Chiefs

Po velkolepé až pompézní show předvedli hráči Patriots hrozný výkon v obraně, který tentokrát nedokázala napravit ani oslabená a nesehraná ofenzíva pod vedením quarterbacka Tom Bradyho. Bradymu zoufale chyběly kvalitní cíle, především Julian Edelman, který je vždy schopen si seběhnout pro krátkou přihrávku do slantu a přidat další yardy mezi čísly. Později chyběl Bradymu čas k odhozu míče, protože O-line, která zpočátku bez problémů likvidovala passrush soupeře, začala ztrácet síly a nedokázala odolávat úpornému tlaku, navzdory příčnému přeplátování gapů.

Pochopitelně, všichni víme, k čemu dojde. Podobné události mapuje historie, která jasně říká, že pokud Patriots špatně začnou, nic to neznamená – naopak, pravděpodobně vyhrají Super Bowl. Bill Belichick si bude vědět rady, do obrany se vrátí Hightower, souhra v ofenzívě se zlepší a Patriots začnou soupeře znovu válcovat.

Ale to nevadí, jejich selhání v zápase, který měl být oslavou monumentálního vítězství v uplynulé sezóně a skvělým začátkem nové sezóny, která nemohla skončit jinak než 19-0, stál za všechny peníze. Já jsem viděl loňský Super Bowl jednou živě a stačí mi to do konce života, utkání prvního weeku nové sezóny jsem sice zaspal, ale ze záznamu jsem si ho pustil už dvakrát a nemohu se nabažit.