Buffalo Bills 16, Kansas City Chiefs 10

V nedělním slunečním odpoledni se na stadiónu Arrowhead, domovském stánku týmu Kansas City Chiefs, utkaly dva týmy, které bojovaly proti sobě a také samy se sebou. S obtížnou situací se lépe vypořádali hosté z Buffala, kteří předvedli především výrazně zlepšený výkon v defenzívě. Bills vyhráli a vítězství je to v každém případě cenné, protože tým zůstává ve hře o postup do play-off, možná případně i na úkor svého nedělního soupeře. Výhru nemůžeme podceňovat, protože Chiefs není snadné porazit a v jejich domácím prostředí dvojnásob. Vítězství ale zároveň nesmíme přecenit, Chiefs si prochází složitým obdobím, selhává ofenzíva a dobře nehraje ani obrana.

Výhra Bills se nerodila snadno. Upachtěnou hru obou ofenzív jsme mohli pozorovat několik přechozích zápasů a bylo zřejmé už s začátkem zápasu, že tento souboj nebude výjimkou. Bills ale ukázali, že jejich ofenzíva je přece jen životaschopnější. Quarterback Tyrod Taylor předvedl přesně ten výkon, který sice nebyl nijak oslnivý, ale díky němu si Bills dokázali obstarat potřebné body, které je dovedly k úspěchu. Taylor hrál sice opatrně, ale byl schopen získat některé důležité první downy, díky nimž se ofenzíva udržela na míči. O-line byla schopna ho uchránit před vlažným passrushem Chiefs a slušnými invazívními bloky několikrát zajistila průchozí koridory pro running backy Bills. Taylor zároveň dobře přihrával, předčil quarterbacka Kansasu Alex Smithe v podnikavosti, přehledu, také byl klidnější a pokud si podržel míč, byl i v běhu úspěšnější. Oba quarterbacky zdobila a zároveň brzdila opatrnost při pasové hře, nechybovali ale také neriskovali, takže jsme se jediné výraznější chyby dočkali v závěru zápasu, kdy při posledním drivu Chiefs hodil Smith intercepci na pozorného cornerbacka Tre´Davious Whita. Můžeme tedy s klidem konstatovat, že Alex Smith, kterého ještě na začátku sezóny mnozí po prvních výkonech pasovali na kandidáta MVP, nezvládl svou roli tak dobře, jako billský quarterback Tyrod Taylor.

Lépe si počínal také spectým Bills než hráči stejné ekipy soupeře. Zajišťoval body z field gólů z rizikové vzdálenosti, poskytoval obraně dlouhé pole po vynikajících odkopech a kvalitním pokrytí druhdy nebezpečných returnerů Chiefs.

Největší rozdíl mezi týmy spočíval v defenzívách. Obě obrany zažily těžké časy a bylo otázkou, která defenzíva se vzpamatuje. Billská si vedla výborně. Vytvořila rozdíl ve hře. Byli jsme svědky oživení passrushe, který na Smithe až na pár výjimek vytvářel velký tlak, aktivně si vedla záloha, která doplňovala passrushe, dobře likvikovala v zárodku běhovou hru Chiefs a vypomáhala i secondary. Zadní voj billské obrany dobře pohlídal Travis Kelceho, který i tak znamenal pro defenzívu největší hrozbu. Defenzíva Chiefs pokračuje v hledání sama sebe. Rozdíl mezi defenzívami se projevil pokaždé, když bylo potřeba ubránit třetí down. Bills si v této činnosti vedli dobře a své oponenty výrazně předčili.

Buffalo Bills mají nyní stejnou bilanci jako Kansas City Chiefs, tedy 6-5. Boj o postupové pozice se opět trochu vyrovnal a zamotal.

Pro všechny fanoušky Bills, kteří si libují ve statistice a jsou zároveň pověrčiví máme drobnou zajímavost. Pokud Bills hrají venkovní utkání v modrých kalhotách, mají bilanci příznivou 2-0, v případě, že hrají v bílých kalhotách, jejich bilance je špatná, 0-4. Do dalších zápasů venku bude tedy důležité si především hlídat barvu kalhot.

 

Embed from Getty Images

 

Skóre (drive, čas, video)

1. čtvrtina 
BUF  –  TD Z.Jones 11 yd. pas od T.Taylora (S.Hauschka kick) (9-58, 4:24)  –  video

2. čtvrtina
BUF  –  FG S.Hauschka 34 yd. Field Goal (6-28, 2:50)
KC   –  FG H.Butker 45 yd. Field Goal (5-32, 1:46)
BUF  –  FG S.Hauschka 56 yd. Field Goal (8-38, 1:40)

3. čtvrtina
KC  –  TD A.Wilson 19 yd. pas od A.Smithe (H.Butker kick) (9-85, 5:41)  –  video
BUF  –  FG S.Hauschka 49 yd. Field Goal (5-44, 2:27)

4. čtvrtina

Bills 16, Chiefs 10

Embed from Getty Images
Review utkání (převzato od Adama Křepinskýho)

Nováčkovský cornerback Tre´Davious White si připsal interception na quarterbacka Alexe Smithe v posledních dvou minutách zápasu a dotáhl Bills k výhře. Než ofenzívu Andyho Reida v rámci Week 6 zastavili hráči Steelers, tak ofenzíva Kansasu City měla na kontě průměrně 33 bodů na zápas a ničila defenzívy soupeře svými college spread koncepty v ofenzívě, které byly zabudované do West Coast útoku. Za posledních šest zápasů se defenzívy soupeřů obrátily na cover-2 defenzívu, přizpůsobily se univerzálním formacím a exotickým run-pass options Andyho Reida. Stejně tak se připravily na fake jet sweeps, shovel passy a další plays. Defenzíva Bills povolila za poslední tři zápasy průměrně 45 bodů na zápas , ale Chiefs udržela na jednom prvním downu v prvním poločase tohoto zápasu. To je nejmenší povolený počet prvních downů za poločas ze strany Bills od roku 2001. Chiefs čekali sedm čtvrtin a jedno prodloužení na to, aby při prvním drivu ve druhém poločase konečně prolomili čekání na touchdown. Stalo se tak při 19yardovém touchdownovém passu na WR Alberta WIlsona. QB Alex Smith měl hned dvě šance, aby tento zápas zvrátil na stranu Kansasu za stavu 16-10 pro Bills, ale jednou přehodil spoluhráče při krátkém čtvrtém downu necelé tři minuty před koncem zápasu a poté zahodil comeback po své interception.

Jak důležitá byla tato výhra pro Buffalo? Od roku 1990 se dostaly týmy s bilancí 6-5 během prvních 11 zápasů do playoffs v 45.2 procentech případů. Když se podíváme na týmy, které měly za stejné množství zápasů bilanci 5-6, tak se toto číslo propadne na 13 procent. To je jeden z důvodů, proč rozhodnutí posadit QB Tyroda Taylora na lavičku v předchozím týdnu na úkor nováčka QB Nathana Petermana nechalo hodně fanoušků v údivu. Hra QB Tyroda Taylora je možná v některých momentech dosti frustrující, ale je zároveň dostatečně efektivní na to, aby udržela Bills v boji o wild-card pozice v konferenci AFC. Vystoupení Taylora na Arrowhead Stadium sice nikoho nenadchne, ale svou ofenzívu quarterback Bills vedl díky passům na TE Charlese Claye a WR Zaye Jonese. Celkem dovedl Taylor Bills ke čtyřem skórovacím drivům. Taylor rozhodně nebude tuto ofenzívu pohřbívat hloupýma chybama a Buffalo může stále myslet na první postseason vystoupení ve 21. století.

Smith si sice zaslouží pochvalu za to, že obětoval své tělo při snaze získat první down hned čtyřikrát za poslední dva týdny, ale domácí věrné fanoušky to neodláká od toho, aby začali mluvit hlasitěji o postavení talentovaného prvokolového nováčka QB Patricka Mahomese do hry. Sezóna totiž už není tak snová, jak to z počátku vypadalo. Překvapivé passy do hloubi hřiště, které charakterizovaly Smithe v první čtvrtině sezóny, jsou pryč. Passing game se tak stala opravdu hodně horizontální. Problémem může být také running game, která ztratila důvěru Reida. Nováček running back Kareem Hunt měl během prvních pěti týdnů průměrně na kontě 122 rushing yardů na zápas a 6.3 yardů na carry. Během posledních šesti zápasů je to ovšem 47 rushing yardů na zápas a 3.2 yardů na carry. Chiefs prožili skvělý vstup do sezóny a vědělo se, že ke konci sezóny bude rozpis zápasů lehčí, což mělo garantovat postseason. Playoffs ovšem tak jisté pro tuto trápící se ofenzívu není. Během posledních 28 drivů skórovali hráči Chiefs pouze 1 touchdown. Podle posledního měsíce se zdá, že nejsilnějším týmem v divizi AFC West jsou hráči Los Angeles Chargers.

Kicker Bills Steven Hauschka netrefil 52yardový field goal, čímž ukončil svou rekordní sérii 13 proměněných field goalů přes 50 yardů. Kdyby si někdo myslel, že tento nepovedený pokus zamává s psychikou Hauschky, tak se mýlil. Kicker Buffala před poločase proměnil 56yardový field goal a ve třetí čtvrtině se nemýlil ani z 49 yardů. V této sezóně patří Hauschka mezi nejlepší zbraně special teams.

Ofenzíva Chiefs pod vedením quarterbacka Alexe Smithe je sice dosti dysfunkční, ale Reid ani neuvažoval nad střídáním svého quarterbacka a tuto změnu neudělá ani před následujícím zápasem proti Jets. Tuto informaci Reid jasně potvrdil i po zápase.

Nejlepším hráčem tohoto zápasu byl podle PFF S Micah Hyde. Skvěle si vedl také TE Charles Clay, CB Tre´Davious White, LB Preston Brown, DE Jerry Hughes a QB Tyrod Taylor. V hodnocení PFF propadl LT Dion Dawkins.

U Chiefs byl dobře hodnocen CB Terrance Mitchell, OT Mitchell Schwartz, DE Frank Zombo, LB Reggie Ragland a CB Steven Nelson. V hodnocení PFF si nevedl dobře CB Marcus Peters a QB Alex Smith.

Buffalo Bills 16, Kansas City Chiefs 10

Opäť som mal radosť z futbalu. Trvalo to mesiac, nikto z nás to už nečakal a ja som dokonca zaradil Bills na úplné dno NFL a oni dokázali vyhrať v zápase, o ktorom sme pochybovali už v dávnych dobách bilancie 5-2. Keď opadla eufória z výhry, začali sa pomaly vynárať kacírske myšlienky. Akým zázrakom sa obrana tak výrazne zlepšila? Je možné, že ofenzíva Kansasu je ešte slabšia ako tá naša? Zmenilo sa vôbec niečo v hre útoku Dennisona s Taylorom? Odpovede nikoho z nás nepotešia, ale kašlať na to. Máme W a znovu sme v hre o play-off.

Od začiatku zápasu bolo jasné, že to žiadne ofenzívne divadlo nebude. Ale aj úvodná séria odkopov bola z pohľadu Bills úspešným vstupom do zápasu. Naviac sme, po malých kúskoch, získavali pozíciu na ihrisku, ktorú vo finále Taylor zúročil prihrávkou na Jonesa do endzóny. Zay sa po zlom vstupe do sezóny a kritike odbornej aj laickej verejnosti vzchopil a útočí na pozíciu WR číslo 1. Taylor predviedol svoj štandardný, opatrný výkon. Dva krát pripravil spoluhráčov Mathewsa a O´Learyho nepresnými hodmi o možnosť získať výraznú porciu yardov po zachytení. Inak ale robil správne rozhodnutia, účinne behal a nerobil chyby. Ofenzívna línia urobila pokrok v ochrane QB, ale nedarilo sa jej vytvárať priestor pre Shadyho. Čerstvý vietor do behovej hry priniesol Cadet. Presne tento typ hráča sme k McCoyovi potrebovali. Pozerať sa na hru Tolberta bolo utrpenie a k zmene prišlo až po zranení. Verím, že Cadet ponúknutú príležitosť už nepustí z rúk a bude využívaný ešte častejšie. Na druhej strane, pri krátkych downoch sme boli opakovane neúspešní a bez silového bežca si OC nevedel poradiť. Nechápem prečo neskúsili použiť DiMarca. Veľmi kritizovaný bol výber ofenzívnych hier v závere zápasu a ja sa musím trénerov zastať. Obrana bola rozbehnutá a celý zápas mala pod kontrolou a ak by ofenzíva nebola schopná skórovať, tak bol čas cennejší ako pozícia na ihrisku. Nebyť nezmyselnej penalty, pri ktorej som utrúsil par sprostých slov, tak by bol záver úplne v kľude.

Wilson s Hillom sa zrazili a lopta im skákala po hlave

Defenzívny plán vyšiel na 100%. Napádanie rozohrávky QB súpera konečne fungovalo a veľkou mierou tomu pomohlo zapojenie Lorenza Alexandra. Konečne hral to čo mu sedí a zápas si užíval. V zálohe obrannej rady bola vidieť najväčšia zmena. Viac príležitostí dostal nádejný nováčik Milano. Obrana v poli spolu so zálohou Kelceho zdvojovala a robustného TE takmer k ničomu nepustili. Až na jednu 25 yardovú hru v úvode druhého polčasu, po ktorej nasledoval touchdown a ja som sa bal, že sa celá obrana zase zosype ako domček z karát. Ak by Peters v následnom drive zachytil loptu smerujúcu na Claya, výsledok by bol pravdepodobne opačný. Nestalo sa a šťastie bolo na našej strane. Gaines sa po zranení dostáva do formy z úvodu sezóny. Obrana v poli držala na krátko nebezpečného Hilla a nepovolili mu žiadnu veľkú hru. Ďalšia ofenzívna hviezda, bežec Hunt, dopadola ešte horšie. K jeho 17 yardom pridal Smith 35. To je po nakladačkách z predchádzajúcich zápasov neuveriteľné číslo a veľká psychická vzpruha pre našu ofenzívnu líniu.

Špeciálnym tímom dávam rovnaký podiel na víťazstve ako obrane. Brandon Tate vracal výkop 6 krát pre 61 yardov, čo je viac ako celkový zisk Chiefs po zemi. Naopak domáci sa k svojim nebezpečným behom nedostali, pretože Schmidt kopal dlhé a presné kopy do autu. Hauschka pretrhol svoju rekordnú šnúru. Ofenzíva mu k tomu dala príležitosť nezmyselnou akciou pri 3 na 13, ktorá kopu predchádzala. Novú sériu však začal veľkolepo, perfektným 56 yardovým kopom, ktorý bol pre celkový výsledok zápasu veľmi dôležitý.

Túto výhru sme veľmi potrebovali, ale v žiadnom prípade ju nemôžeme preceňovať. V Kansase riešili podobné problémy ako v Buffale, dokonca sa už diskutuje aj o výmene QB. Pri zisku ich prvého výberu v drafte sa počítalo s pozíciou okolo 25. miesta, ale teraz je možné, divíziu vyhrajú Chargers a Chiefs neprejdú ani do play-off a skončia za nami. Z posledných štyroch zápasov sme ideálne potrebovali vyhrať dva a tento mal byť ten najťažší. Takže všetko je možné a stále otvorené. Ale pred sebou máme Patriots a ja mám z tohto duelu veľké obavy. Ich ofenzíva je rozbehnutá, Gronk je vo forme, behová hra je variabilná a naša ofenzíva má problém sa dostať na 20 bodov. To na Patriots stačiť určite nebude. Pozícia outsidera tomuto tímu svedčí, vedia sa zomknúť, zabojovať, „dať vozy do kruhu“ a brániť svoju pôdu. Benjamin by sa mal uzdraviť a na nižších obrancov súpera by mohol platiť. Najsilnejšou zbraňou však bude naša podpora, preto GO BILLS.

Skrz na skrz

Driv(e)ssence

BILLS 1 – punt, 0-0
T.Taylor se vymanil z tlaku, našel na 24 yardů L.McCoye, který chtěl přidat další yardy navíc, ale v klíčový okamžik, kdy se snažil obránce vycukat, podklouzl. Následovaly 3 hry o ničem.

KCC 1 – punt, 0-0
Výborný punt Bills a KC začínají na své osmičce, Alex Smith hodil 3 intercepce v posledních 2 zápasech, takže začínáho hodně opatrně a jeden prudký pas málem končí v náručí obránců Bills, 3/12 J.Hughesova penalta nepomáhá, ale velký tlak na A.Smithe ano = 3 a ven.

BILLS 2 – punt, 0-0
Bills poprvé pociťují sílu R.Raglanda. 3 a ven.

KCC 2 – punt, 0-0
Dobrá zóna, dobrý pres na QB, 3 a ven.

BILLS 3 – punt, 0-0
Vynucené uklouznutí obránce, Ch.Clay je úplně volný, přesný pas T.Taylora, hra končí na BUF 41. 3/15 po neúspěšném běhu, dobrý pas po posunu vpřed v kapse, drop Z.Jonese

KCC 3 – punt, 0-0
A.Smith hraje hodně nervózně, dva hráči Chiefs se přetahovali o míč ve vzduchu ve volném prostoru, nechytil ani jeden, 3 a ven

BILLS 4 – touchdown, 7-0
L.McCoy proniká obranou jako nůž máslem, vynikající bloky a další hluboký průnik. Hru zastavuje až R.Ragland. Screen na L.McCoye a running back přidává důležitý první down na KC 37. Hru posunuje vpřed pas na J.Matthewse, který zachytává míč konečkami prstů a penalta za hrubost na QB přidává drivu dalších 15 yardů. Bills jsou již v red-zóně na KC 11.
Vynikající pas  T.Taylora na skvěle naběhnuvšího WR Z.Jonese, který překřižoval celou šířku hřiště. Druhý touchdown rookieho Z.Jonese v sezóně.

KCC 4 – punt, 7-0
Prvotřídní práce obrany, hlavně M.Milana a J.Hughese. 3/13 A.Smith dostal prostor a riskantním skokem podél lajny se pokusil získat první down. Prověřeno na žádost kouče A.Reida. Původní rozhodnutí zůstalo. 3  a ven.

BILS 5 – FG, 10-0
B.Tate dobře returnoval, parádní slant na Z.Jonese, kompletace na J.Matthewse, ale chybí 2 yardy. S.Hauschka se z 34 yd nemýlil.

KCC 5 – punt, 10-0
Chiefs získali zatím jen 18 yardů. A.Smith je pod velkým tlakem po celou sérii, jeho scramble je krátký, dostal se pod klubko billských hráčů. 3 a ven.

BILLS 6 – FG vedle, 10-0
Parádní pad na centr pro Ch.Claye a ten se protlačil pro první down. 3/3 a L.McCoy ukázal své umění. Pochválit je ale potřeba také o-line, která cestu pro 14 yardů running backovi umožnila svými bloky. Následuje dravý běh T.Cadeta dvakrát po sobě a zisk dalšího prvního downu i trochu se štěstím. Pas do hlubokého zápolí na Z.Jonese nevyšel, tlačil ho S.Nelson. Když J.Houston ulovil s velkou dávkou předvídavosti L.McCoye, Bills zahrávají FG. S.Hauschka z 52 yardů nedal. Na fanoušcích je vidět, že je billský neúspěch vzpružil a začínají věřit ve zvrat v utkání.

KCC 6 – FG, 10-3
Pas na D.Harrise pro 28 yardů je první opravdu zdařilou hrou Chiefs. Následuje ale sack C.Thorntonem a pak parádní zásah M.Hyda do zad A.Wilsona v pravý čas. A.Smith úplně přehlédl T.Kelceho, svůj nejlepší cíl, kterak se zcela volný promenuje v end-zóně. H.Butker kope z 45 yd.

BILLS 7 – FG, 13-3
Dynamický drive, trochu zvláštní taktika billských koučů, kteří nechávají před kopem na hodinách 9 sekund. 56 yardů a S.Hauschka střílí skrz.

KCC 7 – kneeling, 13-3
Končí poločas a stadiónem se nese mohutné bučení. Chiefs to v ofenzívě nejde. Běhová hra zajistila týmu 18 yardů.

KCC 8 – touchdown, 13-10
T.Kelce se protloukl přesilou pro první down. Penalta střídá penaltu na obou stranách. Nejprve T.Kelce, pak ofsajd E.Yarbrougha. Chiefs jsou zpomalováni dobrou zónovou obranou Bills a variabilním passrushem J.Hughese a L.Alexandera.
Ve volné hře měl A.Smith spoustu času pro odhoz, ale billská secondary hráče udržela.
Úžasná hra přes T.Kelceho, který začíná chytat druhý dech, T.Hills získává 16 yardů v prvotřídně nadesignované hře a Chiefs jsou rázem na BUF 30.
Ofenzíva Chiefs jako by přidala a začíná mít navrch. Screen, efektivní bloky a A.Wilson si po 19-ti yardovém pasu doběhl pro touchdown.

BILLS 8 – FG, 16-10
Důležitý drive jako odpověď na první touchdown soupeře.
Jeden z klíčových momentů zápasu. T.Taylor našel Ch.Claye na vzdálenost 33 yardů, ale předskočil ho M.Peters, který už prakticky mohl slavit zachycenou intercepci. Zákrok ale nezvládl a míč si ve vzduchu vyzvedl tight end Bills. Další ranou pro defenzívu Chiefs byla penalta D.Sorensena (již druhá patnáctiyardová v utkání) za chycení mřížky. Bills se ocitli na KC 29, ale jejich drive se zasekl.
Opět zaúřadoval R.Ragland, pak byl sackován T.Taylor, který neměl komu přihrát, drive zakončil běh T.Cadeta, který byl kvalitní, ale chyběla mu potřebná délka. S.Hauschka byl nucen kopat ze 49 yardů. Bez problémů.

KCC 9 – punt, 16-10
Kupa penalt na obou stranách.
A.Smith nakonec zahnán do úzkých, sack, dobrá práce secondary, která žádnému receiverovi nenechala volný prostor.

BILLS 9 – punt, 16-10
Safety D.Sorensen ulovil T.Taylora. 3 a ven.

KCC 10 – punt, 16-10
Blitz L.Johnsona je účinný. 3 a ven.

BILLS 10 – punt, 16-10
B.Tate nezachytil míč po výkopu, ale stačil ho zalehnout na BUF 15, blitz na T.Taylora, rychlý pas s dropem Z.Jonese. Překlopila se čtvrtina.

KCC 11 – punt, 16-10
Obrana hraje dravě, přečetla rozehru na T.Kelceho a v laterálu ho okamžitě ulovila. 3 a ven

BILLS 11 – punt, 16-10
Soupeř zmatkuje a má víc hráčů v obraně.
Výborný L.McCoy proniká prostorem po úžasných blocích o-line. Další výborný běh, tentokrát v podání T.Cadeta – hra je vrácena kvůli držení D.Dawkinse.
Dlouhý pas na N.O´Learyho – úplně volného hráče našel T.Taylor, který přihrávku neuspěchal. Je škoda, že přihrávka byla stejně jako mnohé další podhozena, takže hráč musel na zem a nemohl do volného prostoru pokračovat v běhu. V opačném případě by jistě byl schopen dotáhnout hru do dokopové vzdálenosti pro PK S.Hauschku.

KCC 12 – downy, 16-10
Bills vyrazili na zteč, vyklidili slot a soupeř se posunul díky dobré práci T.Hilla a A.Wilsona.
4/4 na BUF 46 – A.Smith nekompletní pas na T.Hilla a Bills málem získali intercepci. Pochopitelně za této situace byl nekompletní pas mnohem lepší volbou.

BILLS 12 – punt, 16-10
Do konce zápasu zbývá 2:45. 3x běh, v této situaci bylo řešení koučů kritizováno z mnoha zdrojů. T.Taylor se při své hře raději sám složil, aby o míč nepřišel. 3 a ven. Na míč se dostává soupeř s dostatkem času pro útok.

KCC 13 – intercepce, 16-10
Důležitý punt zahrál bezchybný C.Schmidt výborně. Chiefs stačili odehrát 2 dobré snapy před 2min.warn.
Kvalitní pas na T.Hilla – drive žije.
Rozhodčí poškodili Bills, když penalizovali EJ Gainese za hrubost. Hráč se ale soupeře prakticky nedotkl.
Hon na A.Smithe pokračuje, pass rush hod dostává do problémů při každé hře, 3/7 – riskantní hod a T.White chytá míč – intercepce. Konec utkání.

BILLS 13 – kneeling, 16-10

Nume(ro)zbor

Ofenzíva

Ofenzíva hrála mírně podprůměrně, ale i získaných 16 bodů stačilo na výhru. Obávali jsme se spolupráce mezi quarterbackem Tyrod Taylorem a ofenzívním koordinátorem Rick Dennisonem, nicméně se zdálo, že pokud kdy byla vykopána válečná sekyra, tuto neděli zůstala hluboko v zemi. Bills sice začali v ofenzívě nemastně-neslaně, když první tři drivy jen puntovali a jejich hra byla hodně rozpačitá. Pak se ale chytli a útok byl schopen v první půli zajistit pro Bills rozhodující porci bodů. Ve druhé části hry Bills v ofenzívě už jen paběrkovali, dokázali ale bodově odpovědět na touchdown Chiefs a to bylo důležité, protože dlouhý drive ubral vítr z plachet Kansas City. I tak jsou ale pouhé 3 získané body za celý druhý poločas zklamáním.

Výběr her byl zajímavý, ale těžko bychom mohli říci, že byl inspirující pro tým, který má vyšší ambice, nežli nastřádat jen tolik bodů, aby tým zůstal ve hře, pokud předvede prvotřídí výkon defenzíva a nic zásadního nezpacká spectým. Rick Dennison se vrátil k volbě her z kraje sezóny, měli jsme příležitost vidět hodně moving pocket, hodně play action, design žádné hry nebyl mistrovskou kompozicí, se kterou by mohl mít problémy Taylor. Hry byly jednoduché na čtení obrany, prakticky pokaždé Dennison obětoval skill pozici ve prospěch dodatečné protekce. Výztuha se týkala obou stran.

Běhová hra byla solidní, ale prostupnost byla vždy zajištěna na levé straně. Pravá strana dost selhávala při power blokingu, levá strana silou ztrátu kompenzovala, celá o-line si vedla zdatně při blokování v zóně. Impact byl dobrý a pokud Chiefs špatně odhadli hru, byli sice rychle hotovi s pravým guardem a pravým tacklem, jenže hra se už odbývala za nimi.

V 68 hrách (to je o 12 více, než odehrál soupeř) si ve 13 drivech připsali Bills 268 yardů (3,9 yardu na hru). Do red-zóny byli schopni se dostat 3x a jednou skórovali touchdown. Neztratili v celém zápase míč a celkově odehráli v ofenzívě 33 minut 18 sekund, takže udrželi ze hry vlastní defenzívu (ta měla v předchozích zápasech problémy s přetížením) a Alex Smith se svými klíčovými oporami se nemohli dostat do potřebného tempa.

Získávání prvních downů bylo špatné, jen 6 ze 17, ale zdaleka ne tak zoufalé jako u soupeře (2 ze 13).

Startovní sestava

Tyrod Taylor QB
LeSean McCoy RB
Patrick DiMarco FB
Zay Jones WR
Deonte Thompson WR
Charles Clay TE
Dion Dawkins LT
Richie Incognito LG
Eric Wood C
Vlad Ducasse RG
Jordan Mills RT

Běhová hra

V o-line chyběl levý tackle Cordy Glenn, ale Dion Dawkins úlohu zvládl výborně. Obecné úvahy vždy, pokud se běhové hře nedařilo, vedly k tomu, že bez Glenna nemůže ofenzíva připsat velké zisky  po zemi. To se znovu vyplnilo, ale důraz byl tentokrát kladen na protekci quarterbacka, vyvážení běhové a pasové hry bylo vybalancované lépe než v předchozích utkáních a tak byl celkový zisk 104 yardů dostatečný. Ke konci zápasu Bills tahali čas, takže výrazně klesla efektivita běhů pod tři yardy na běh (2,8 yardu). Zajímavostí je, že všichni starteři v o-line odehráli sto procent ofenzívních her (69).

Největší zisky zaznamenali Bills středem a vlevo. Čtyřikrát se ale pokusili běžet vpravo a také tam získali pěkných 20 yardů. LeSean McCoy na 22 pokusů připsal 49 yardů (nejdelší 14 yd). Jeho běžecký styl je ale okoukaný, takže pokaždé, když vidím úkrok a hledání cesty pro cutback nebo proskočení do koridoru, smiřuji se se ztrátou yardů, oproti tomu každý běh „plnou parou vpřed“ přináší plusové yardy. Zdatně sekundoval Travaris Cadet, který je úspěšnější v lineárních bězích = 28 yardů na 6 běhů. Ani Tyrod Taylor nezůstal pozadu a 9 her řešil, nebo byl donucen řešit, scramblem. Právě on se hned třikrát rozhodl překvapit soupeře během vpravo přes slabší část billské o-line.

Pasová hra

Akcent billské ofenzívy spočíval na vyvážení pasové a běhové hry, tedy něco, co se v předchozích zápasech nedařilo. Protekce byla proti vlažnému passrushi Chiefs slušná a navíc ji Rich Dennison doplňoval. Nemohl nastoupit zraněný Kelvin Benjamin, ale ostatní receiveři si vedli znamenitě. Dennison také určil Zay Jonese jako občasnou hrozbu v hlubokém poli. Hned třikrát (z toho jednou dokonce na vzdálenost 60 yardů) byl Jones cílen v dlouhém náběhu. Tyrod Taylor v utkání nezklamal především proto, že jsme ho porovnávali s dvěma quarterbacky, kteří byli hrozní. Prvním z nich byl Nate Peterman během prvního poločasu utkání v Carson a my jsme měli možnost vidět, že utkání proti Chargers by bylo v podání Taylora zcela odlišné a tým by byl možná delší dobu v boji o případnou výhru. Druhým z nich byl domácí quarterback Alex Smith, který sice do sezóny vstoupil v Pro Bowl stylu, ale nyní je jeho hra velkým bezradným tápáním.

Tyrod Taylor zkompletoval 19 z 29 pasů pro 183 yardů, 1 touchdown, žádnou intercepci či fumble, byl 2x sackován pro ztrátu 19 yardů celkem a jeho QBR bylo 63,1. Taylor si nehrál na quarterbacka tam, kde mohl využít svých silných stránek a upřímně, přesně to jsme chtěli a také to působila uklidňujícím dojmem. Nesnažím se jeho výkon snížit, naopak jsem byl rád, že tímto způsobem hrál. Ofenzíva mu věřila, Taylor dobře chránil míč, neriskoval a pokud si nebyl jistý, raději zahazoval. I na kratší vzdálenosti jeho přihrávkám chyběla přesnost a časování, ale hráči byli cíleni v klidové pozici, takže si se zpracováním často věděli rady. Teče při dropech zároveň nevytvářely riziko případné intercepce. Problémem Taylora byla vertikální elevace, pasy byly často podhozené. Tady se ale budu opakovat – mně to nevadí. Při podhozených pasech je míra rizika z teče a intercepce minimalizována a míč buď získá receiver nebo nikdo. Samozřejmě, Taylor se už nikdy nenaučí časovat míče do běhu, házecí okna se pro něj otvírají na zlomek sekundy a při omezené výšce a rychlosti odhozu ani nemá šance je využít. Pokud míče pravidelně podhazuje, neuvidíme v jeho podání dvě věci – intercepce a přidané yardy po zachycení míče (YAC). Klasickým příkladem, na kterém nyní všichni demonstrují tuto Taylorovu slabinu, je jeho pas na Nick O´Learyho. O´Leary byl nucen zastavit, otočit se, a sehnout se pro míč. Akce provedením všech těchto úkonů skončila, pokud by byl pas jen o málo přesnější a přátelštější, O´Leary mohl postupovat do volného prostoru pro další velký zisk.

Efektivními receivery byli hlavně oba running backové LeSean McCoy a také Travaris Cadet, kteří byli dohromady cíleni 7x a ani jednou na krátké vzdálenosti nechybovali. Pasovou hru postavil Taylor na spolupráci s tight endem Charles Clayem, kteřý nachytal 60 yardů a jeho úspěšnost byla 4 ze 4. Opticky byl nejméně efektivním receiverem Zay Jones, ale jeho dropy nebyly žádnými skutečnými dropy a právě on získal výborným příčným náběhem separaci pro klidovou přihrávku Taylora do touchdownu. Míče, které mohl a měl chytit také úspěšně chytil. Důležité catche si připsali také wide receiver Jordan Matthews a tight end Nick O´Leary.

Bills získali 9 pasových prvních downů a využili vleklé krize soupeřovy secondary při absenci Eric Berryho.

Defenzíva

Obrana rozhodla zápas. Defenzívní koordinátor Leslie Frazier odvedl výbornou práci. Trenéři už před zápasem deklarovali veřejně pokus o návrat k základům – tedy k tvrdé zónové defenzívě postavené na rychlém přístupu a tvrdému kontaktu. Frazier také rozhodil defenzívní front a stáhl z pozice startera na levé straně Shaq Lawsona. Ten ale i tak odehrál 37 snapů, rotace se zrychlila a passrush měl velkou sílu. Lorenzo Alexander, Matt Milano a Adolphus Washington předvedli své přednosti, jakmile se dostali do akce. Výbornou posilou se pak stal DeAndre Coleman, kterého bych býval zařadil mezi nejlepší hráče Bills, pokud by ovšem odehrál víc než 14 snapů. Skvěle si také počínal EJ Gaines. Jeho nepostradatelnost pro obranu Bills můžeme také vyjádřit čísly: pokud byl v sestavě, Bills mají bilanci 5-2, pokud chyběl, bilance Bills 1-3. Dobrý výkon ale odvedla celá secondary pod vedením zkušeného Micah Hyda, musela se potýkat s prvotřídními receivery.

Soupeř získal 268 yardů celkem, jediný postup do red-zone zužitkoval ziskem touchdownu. Největší předností billské obrany byla schopnost ubránit konverzi třetích downů. Chiefs získali jen 2 ze 13 pokusů a to je nejlepší známka kvality. Bills také ubránili pokus o konverzi čtvrtého downu.

Startovní sestava

Eddie Yarbrough LDE
Kyle Williams LDT
Cedric Thornton RDT
Jerry Hughes RDE
Preston Brown MLB
Ramon Humber WLB
TreDavious White LCB
E.J. Gaines RCB
Micah Hyde SS
Jordan Poyer FS
Leonard Johnson DB

Běhová obrana

Výborně si vedl Preston Brown s 5 tackly, jen o jeden zpět zaostal Jerry Hughes, který několikrát prokázal předvídavost při zastavování soupeře ještě před line of scrimmage. Chiefs dohromady naběhali 55 yardů a jejich běhová ofenzíva byla v troskách. Obávaného Kareem Hunta udrželi Bills na 17 yardech. Nejlepším rusherem se tak stal s 35 yardy quarterback Alex Smith, který šel v několika hrách do rizika a dohrával bez slidu, na plný hit. Ubránění běhové hry bylo základem úspěchu Bills v celém utkání.

Pasová obrana

Quarterback Alex Smith nezažil dobré odpoledne. Z 36 pasů zkompletoval sice 23, ale při absenci běhové hry potřeboval mnohem vyšší produktivitu ve hře vzduchem. 188 yardů přineslo 1 touchdown. Na konci zápasu šel Smith do rizika a nechal se přečíst nováčkem Tre´Davious Whiterm pro jediný turnover v utkání. Smith byl 2x sackován pro ztrátu 18 yardů celkem, ale toto číslo zdaleka nemá vypovídací hodnotu o obrovském tlaku, pod kterým byl Smith během celého zápasu. Sacky Bills zaznamenali Lorenzo Alexander a Cedric Thornton. Smith se nejvíce spoléhal na tight enda Travis Kelceho (celkem 39 yardů) a hlavně wide receivera Tyreek Hilla (41 yardů).

Nejvýkonnějšími tacklery Bills byli EJ Gaines (7 tacklů) a Leonard Johnson (4 tackly), těsně za nimi zaostal přesný Jordan Poyer.

 

Spectým 

Vedl si velice dobře, to můžeme říct rovnou. V první řadě vycházelo Bills výborně pokrývání všech returnů. Wide receiver Brandon Tate jednou upustil míč, ale stačil ho rychle zalehnout, o returning výkopů se Bills vůbec nepokoušeli.

Kicker Stephen Hauschka byl opět oporou. Pravda, jednou nedal FG z 50+ a tím přerušil svou rekordní sérii, ale pak znovu tým podržel. Úspěšné FG byly ze vzdáleností: 34 yd, 56 yd, 49 yd, neúspěšný z 52 yd.

Naprostým fenoménem jsou výkony puntera Colton Schmidta, při 7 puntech, které nikdy nepostrádaly výšku, měřil průměrný odkop 41,1 yardu a soupeř jen dvakrát začínal drive těsně za hranicí vlastní red-zóny.

Turnovery

Bills 0
Chiefs 1

Bills jednou fumblovali, ale dokázali se vyhnout ztrátě míče (B.Tate při fair catch), soupeř nefumbloval ani jednou.
Alex Smith na konci zápasu hledat Tyreek Hilla, ale hru přečetl lépe nováček cornerback Tre´Davious White a zachytil důležitou intercepci.

Penalty

Bills – 6 pro ztrátu 50 yardů a 1 prvního downu
Chiefs – 6 pro ztrátu 50 yardů a 2 prvních downů

Penalty hráčů Bills

1. čtvrtina = J.Hughes (netrální zóna), L.Johnson (držení),
2. čtvrtina =
3. čtvrtina = E.Yarbrough (držení), K.Williams (neutrální zóna)
4. čtvrtina = D.Dawkins (držení), EJ Gaines (hrubost)

Koučing

V první řadě udělali trenéři kus dobré práce. Seznam problémů týmu byl dlouhý a herní trápení na obou stranách míče evidentní. Logicky utrpěla morálka hráčů a jejich sebevědomí bylo nahlodané. Mladí hráči přišli z vítězných college programů a vesměs neví ani, jak vypadají tři prohry v řadě za sebou. Týmu se podařil před důležitým zápasem na cizím hřišti reset a hráči do zápasu nastoupili, jako by oni byli favority a od nich se čekalo bezpodmínečné vítězství. Narazily na sebe dva týmy v krizi a Bills ji překonali úspěšněji.

Po utkání byly slyšet hlasy, že v předposledním drivu Bills si měla ofenzíva počínat odvážněji a neměla jen třikrát běžet a pak odevzdat míč Smithově útoku. Já osobně ale tyto připomínky sice chápu, ale nepřipojuji se k nim. Konzervativní přístup  koučů naopak schvaluji. Pasová hra je riskantní. Riziko nespočívá v možnosti intercepce, nýbrž i pouhého dropu, který zastaví čas a umožní soupeři nečerpat time out.

Rozhodčí

R52 Bill Vinovich s týmem:
U 102 Bruce Stritesky
DJ 110 Phil McKinnely
LJ 9 Mark Perlman
FJ 89 Jon Lucivansky
SJ 60 Gary Cavaletto
BJ 78 Greg Meyer
Replay: Lou Nazzaro

K rozhodčím jediná poznámka: vedli si dobře a byli pozorní, ovšem kromě jediné chyby během posledního drivu Chiefs. Právě tato chyba ale mohla být naprosto fatální, protože posunula hru o 15 yardů do nebezpečného prostoru na polovině Bills. Chyboval rozhodčí Phil McKinnely. Jeho přehlédnutí bylo tak zřejmé, že nervy na uzdě neudržel ani play-by-play komentátor John Murphy a ještě rozezlenější byl spolukomentátor Mark Kelso. Nikdo nechápeme a ani si neumíme vysvětlit, jak mohl McKinnely situaci posoudit tak, že by měl EJ Gaines dostat trest za hrubost (unnecessary roughness), když bylo evidentní, že se protihráče prakticky ani nedotkl, o kontaktu mimo hřiště ani nemluvě.

Bilance a další zápasy

Bills zůstali ve hře o postup do play-off a to je dobrá zpráva. Nebudou to ale mít jednoduché. Postupová matematika je nyní postavila do situace, ve které by potřebovali vyhrát 4 zápasy, aby měli hodně slušnou pravděpodobnost, že postoupí. Není to nereálné, je to nicméně nelehko realizovatelné. V posledních 5 zápasech hned dvakrát narazí na Tom Bradyho a porazit ho bývá pravidelně nad jejich síly. Každý zápas je však hratelný, takže k poražení je i Bradyho tým. Další podmínkou je, že zvládnou i ostatní zápasy. Dvakrát se utkají s Dolphins a obě utkání budou složitá, především zápas v Miami. Jako automatické W nemůžeme brát ani domácí střetnutí s Colts. Dejme tomu, že by ale vše vyšlo podle papírových předpokladů. Stačilo by to na postup? No, spíše nikoliv. Pokud Bills vyhrají zápasy nad Dolphins a Colts a prohrají svá dvě utkání s Bradym, budou mít výslednou bilanci 9-7. V běžných sezónách bychom mohli těžko očekávat, že jim takový výsledek bude na postup stačit, letošek je ale v pár ohledech odlišný a národní liga výkonnostně převažuje nad americkou, takže i menší zisky mohou být dostačující.

Které týmy Bills konkurují?
Ze severní divize to jsou Ravens a Bengals. Mnohem reálněji pak Ravens. Potřebujeme, aby ve 3 zápasech z 5 zakolísali. Reálně prohrají s Lions a Steelers, vyhrají nad Browns a Colts. Problém by pak vyřešil zápas s Bengals v Baltimoru. Pokud budou mít Ravens stejnou bilanci jako Bills postoupí oni.
Z východní divize nás nehrožuje nikdo, protože pokud Bills prohrají s Dolphins, stejně nemá cenu uvažovat o postupu. Jets čeká ještě několik těžkých zápasů, například v New Orleans nebo proti Bradymu na Foxborough.
Problémy budou mít Bills s jedním týmem z jižní divize, buď s Titans nebo s Jax. Momentálně to vypadá tak, že první místo si s ohledem na obtížnost rozpisu zajistí tým našeho bývalého kouče Doug Marroneho. V tom případě bude našim soupeřem o postup tým z Tennessee. Má proti Bills náskok jedné výhry a počítat může teoreticky s výhrami nad Texans v domácím prostředí a 49-ers na jejich půdě. Bills potřebují, aby Titans v ostatních utkáních zaváhali. Předpokládáme, že prohrají ve Phoenixu s Cardinals, podlehnou i v domácím prostředí útočně laděným Rams. V posledním zápase sezóny bude důležité, aby prohráli s Jaguars na svém stadiónu. Dělená bilance 9-7 by hrála do not Bills.
Komplikované je to se západní divizí. Tam jsou ve hře ještě 3 týmy. Aktuálně nejlépe nyní vypadají Chargers, kteří zaostávají za Chiefs jediný zápas a jedno vzájemné utkání je ještě čeká. Jeden zápas ztrácí také Raiders a také oni se ještě s Chiefs utkají. Kansas City má výhodu v tom, že své divizní rivaly přivítá na svém hřišti. Pokud se ale herně nezvedne, Raiders i Chargers na Arrowhead vyhrají. Bills není jedno, jak vše dopadne, protože jedinou správnou variantou je divizní titul pro Chargers a pak už je jedno, kdo bude druhý, protože vzájemné zápasy hovoří ve prospěch Bills. Při zbývajícím počtu 5 utkání se tak nemůže stát, že by tým z druhého místa divize reálně ohrozil šance Bills na postup.

Vše ale začne utkáním s Patriots již tuto neděli, kdy je tým Buffalo Bills přivítá na svém stadiónu New Era Field.

Nejlepší hráči Bills

LB Lorenzo Alexander –  odehrál vynikající zápas

DE Jerry Hughes – skvělý v passrushi a v běhové obraně

P Colton Schmidt – chirurgicky přesný

TE Charles Clay – neúnavný bojovník v ofenzívě

Tabulka AFC-East:

New England Patriots 9 2
Buffalo Bills 6 5
Miami Dolphins 4 7
New York Jets 4 7

AFC

Current Projection Playoffs
AFC East W L T W L T Playoffs Win Div Top Seed Win SB
New England 9 2 0 12.8 3.2 0.0 99.9% 98.8% 57.3% 27.6%
Buffalo 6 5 0 8.2 7.8 0.0 25.1% 1.2% 0.1% 0.1%
Miami 4 7 0 5.7 10.3 0.0 0.7% 0.0% 0.0% 0.0%
NY Jets 4 7 0 5.3 10.7 0.0 0.2% 0.0% 0.0% 0.0%
AFC North W L T W L T Playoffs Win Div Top Seed Win SB
Pittsburgh 9 2 0 12.2 3.8 0.0 99.8% 95.3% 40.1% 14.5%
Baltimore 6 5 0 9.2 6.8 0.0 68.1% 4.6% 0.0% 1.5%
Cincinnati 5 6 0 7.2 8.8 0.0 9.1% 0.1% 0.0% 0.1%
Cleveland 0 11 0 1.1 14.9 0.0 0.0% 0.0% 0.0% 0.0%
AFC South W L T W L T Playoffs Win Div Top Seed Win SB
Jacksonville 7 4 0 10.3 5.7 0.0 94.8% 59.7% 2.5% 4.5%
Tennessee 7 4 0 9.5 6.5 0.0 77.3% 39.2% 0.1% 0.8%
Houston 4 7 0 6.6 9.4 0.0 4.4% 1.1% 0.0% 0.1%
Indianapolis 3 8 0 4.6 11.4 0.0 0.0% 0.0% 0.0% 0.0%
AFC West W L T W L T Playoffs Win Div Top Seed Win SB
Kansas City 6 5 0 9.5 6.5 0.0 79.1% 75.1% 0.0% 3.3%
LA Chargers 5 6 0 8.2 7.8 0.0 32.1% 17.7% 0.0% 0.8%
Oakland 5 6 0 7.1 8.9 0.0 9.3% 7.2% 0.0% 0.1%
Denver 3 8 0 5.4 10.6 0.0 0.1% 0.0% 0.0% 0.0%