Buffalo Bills 22, Miami Dolphins 16

V posledním utkání řádné sezóny 2017 zajížděli Bills na Floridu k utkání s divizním rivalem Miami Dolphins. Zápas zvládli, vyhráli 22-16 po přesvědčivém výkonu, kterým nedali soupeři mnoho šancí k úvahám o případném úspěchu.  Po prvním neúspěšném drivu Dolphins stáhl hlavní kouč Adam Gase ze hry startera Jay Cutlera a po zbytek utkání jsme měli příležitost sledovat mladíka David Falese. Nadějný quarterback Dolphins sice ukázal několik pěkných akcí, ale jakmile se objevil na hřišti, všem fanouškům Bills bylo jasné, že tým svou úlohu zvládne a připíše si deváté vítězství v sezóně.

Quarterback Tyrod Taylor hrál pozorně a Bills se brzy ujali vedení, když Taylor našel v end-zóně nehlídaného tight enda Nick O´Learyho. Dolphins zcela ignorovali pasovou hru Bills a prakticky po celý zápas se soustředili na hlídaní běhové hry Bills. Suhovi se podařilo zranit LeSean McCoye a v zápase nevýrazný running back opustil hriště s výronem kotníku na vozítku. Soupeř ale jako vždy nedokázal najít účinnou zbraň na tight enda Charles Claye, který si s hráči ve slotu dělal, co chtěl.

Potěšil nás kouč Sean McDermott, když poté co se Bills dostali po odmávané pasové interferenci na jeden yard od dolphinské end-zóny, určil ve spolupráci s ofenzívním koordinátorem Rick Dennisonem k exekuci defenzívního tackla Kyle Williamse, který z pozice fullbacka donesl míč pro touchdown za čáru. Byl to jeho první ofenzívní touchdown od střední školy.

V závěru utkání Bills sami zdramatizovali děj, přenechali Dolphins iniciativu, nechali je skórovat a v samotném závěru opět nepokryli onside kick. Phins dostali příležitost rozhodnout utkání ve svůj prospěch, ale nezkušený David Fales zariskoval až moc a namazal safetymu Jordan Poyerovi k dalšímu picku.

Bills ovšem vítězství stačilo pouze k tomu, aby si zajistili vítěznou sezónu a nikoliv bezpodmínečně i postup do play-offs. K tomu potřebovali výpomoc. Dostalo se jim jí od Cincinnati Bengals, vedených koučem Marvin Lewisem a quarterbackem Andy Daltonem v divizním zápase s Baltimore Ravens. V utkání velkých zvratů patřilo poslední slovo dosud v Buffalu nepříliš populárnímu zrzkovi Daltonovi, který těsně před koncem zápasu našel z poloviny hřiště při čtvrtém downu pro dvanáct yardů wide receivera Tyler Boyda na vzdálenost několika desítek yardů. Tyler Boyd se skvěle uvolnil a míč donesl před zkoprnělými fanoušky Ravens do touchdownu.

Vlna dlouho potlačované euforie zaplavila západní New York. Mnozí lidé, kteří byli vždy schopni ovládnout své emoce na veřejnosti i při nejstrašnějších životních ztrátách a kotrmelcích, zcela podlehli sdílené tsunami emocí.

Bills postoupili po 17 letech do play-off. Již tuto neděli nastoupí opět na Floridě ve Wild Card Game proti Jacksonville Jaguars, vedeným ex-koučem Bills Doug Marronem.

Embed from Getty Images

Skóre (drive, čas, video)

1. čtvrtina
BUF  –  TD N.O’Leary 26 yd. pas od T.Taylora (S.Hauschka kick) (7-72, 3:12)  –  video

2. čtvrtina
BUF  –  FG S.Hauschka 23 yd. Field Goal (11-80, 4:52)

3. čtvrtina
BUF  –  FG S.Hauschka 49 yd. Field Goal (9-42, 4:43)
BUF  –  TD K.Williams 1 yd. běh (2-bodová konverze neúspěšná) (5-50, 1:35)  –  video
MIA  –  FG C.Parkey 36 yd. Field Goal (11-57, 4:38)

4. čtvrtina
BUF  –  FG S.Hauschka 33 yd. Field Goal (10-60, 5:49)
MIA  –  TD J.Landry 1 yd. pas od D.Falese (2-bodová konverze neúspěšná) (10-75, 5:25)
MIA  –  TD D.Fales 1 yd. běh (C.Parkey kick) (10-68, 2:54)

Bills vyhráli nad Miami, ale to nestačilo. Nutně potřebovali, aby jim někdo pomohl. Přání jim vyplnili hráči Cincinnati Bengals. K tomu krátký popis situace:

Jakmile Dolphins stáhli ze hry quarterbacka Jay Cutlera a nahradili ho David Falesem, nemělo valný smysl pokračovat ve sledování zápasu. Pozornost fanoušků Bills se přesunula do Marylandu k utkání Bengals s Ravens. V hokejových halách v Buffalu nyní probíhá hokejové mistrovství světa juniorů. Buffalští ze zkušenosti ví, že pokud v hokejové hale padne gól a vybuchne gejzír radosti, je to slyšet po celém městě. Tentokrát tomu bylo přesně naopak – celá hala se otřásla, když ji z města zasáhla mohutná exploze radosti poté, co Tyler Boyd skóroval touchdown Bengals 44 sekund před koncem zápasu a posunul tak Bills poprvé po 17 letech do play-off.

 

Embed from Getty Images
Review utkání (převzato od Adama Křepinskýho)

Tento zápas se zdál docela jednoznačný, ale nakonec se v posledních minutých proměnil na docela zajímavý. Buffalo dělalo prakticky všechno proto, aby o své vítězství přišlo, ale QB David Fales nakonec hodil rozhodující interception na S Jordana Poyera. Díky překvapivé prohře Baltimoru Ravens míří Bills do playoffs poprvé ve 21. století. Velkou otázkou v tuto chvíli je to, zda-li bude mít Buffalo k dispozici RB LeSeana McCoye, který musel hřiště opustit se zraněním kotníku a do zápasu už se nevrátil. X-rays ohledně kotníku McCoye byly sice negativní, ale i kdyby se jednalo pouze o menší zranění, tak bude nutno sledovat zdravotní stav tohoto hvězdného running backa. Právě ono zranění bude mít velký dopad na šance Buffala proti Jacksonvillu ve Wild Card round.

Nejlepším hráčem tohoto zápasu byl podle PFF DE Jerry Hughes. Hughes pravidelně vyhrával souboje proti náhradnímu LT Dolphins Zachu Sterupovi. Skvěle hrál také CB E.J. Gaines, DL Kyle Williams, LB Ramon Humber, S Micah Hyde, TE Nick O´Leary a QB Tyrod Taylor.

U Dolphins si vedl solidně LB Stephone Anthony, CB Xavien Howard, WR Jarvis Landry, DL Jordan Phillips a LB Chase Allen. V hodnocení PFF propadl QB David Fales.

Buffalo Bills 22, Miami Dolphins 16

Kyle Williams oslavuje touchdown

Bills si splnili povinnosť a v Miami vyhrali. Zápas bol vlastne rozhodnutý už po prvom drive Bills. Domáci do ďalšieho priebehu už poslali Falesa, ktorý síce nehral zle, ale bolo jasné gesto hodeného uteráku. Záver sme si znovu zbytočne skomplikovali, to však už v TV skoro nikto nevidel, lebo všetci prepli na zápas v Baltimore. Po neuveriteľnom slede udalostí sme po dlhých 17 rokoch v play-off a to je najdôležitejšie. Spôsob akým sme to dosiahli nie je dôležitý.

Touchdown Kylea Williamsa bol najvýznamnejším momentom ofenzívy. Nie z pohľadu zápasu s Dolphins, ale ako významné gesto trénera, ktoré upevnilo puto v kabíne a zaváži pri rozhodovaní hráčov o predĺžení kontraktu. Zraneného Shadyho efektívne nahradili Tolbert a nová akvizícia Murphy. Dokážu to však pri absencii McCoya v play-off zopakovať? Rýchle zapracovanie nových hráčov do ofenzívy nie je náhoda. Výraznú rolu hrá určite moment prekvapenia, ale Dennison si zaslúži veľkú pochvalu. Taylor bol v prvej polovici vynikajúci. Celkové štatistiky nie sú oslnivé, pretože druhý polčas už hrali Bills na istotu. Znovu hádzal najmä na Claya, no po dve lopty zachytili aj Benjamin, Jones a Thompson a veľmi dôležitý prvý drive zakončil nádherným pasom na O´Learyho.

Výborný zápas odohral Preston Brown, škoda že mu neuznali touchdown. Rozohrávača Dolphins najviac trápil Ramon Humber, ale na quarterbacka kvalít Falesa by sme mali byť schopný zatlačiť viac. Defenzívnym MVP sezóny je pre mňa Gaines. Vždy hral spoľahlivo a pozdvihol výkon celej obrany o level vyššie, len to jeho zdravie je problém. Tre White sa dostal na čelo rebríčka defenzívnych nováčikov. Je to inteligentný chlapec a už teraz je miláčikom tribún a som presvedčený, že ho v Buffale čaká hviezdna budúcnosť.

Znovu sme nedokázali odovzdaného súpera zraziť na kolená a opäť sme nepokryli krátky kop. Silní súperi, obzvlášť v play-off to dokážu využiť a zvrátiť zápas na svoju stranu. Jednoducho nemôže každý zápas rozhodnúť obrana. Odvolaný touchdown Prestona Browna rozvíril vášne na oboch stranách a po následnom touchdowne Rýb vznikol chaos. Landry si na účet otvorený v Buffale pripísal ďalší vrúbok, pridal sa k nemu aj Drake. Potrestaní boli aj niekoľkí hráči Bills a korunu tomu nasadili rozhodcovia, keď najskôr vylúčili Richieho Incognita, ktorý ani nebol na ihrisku.

Bills sú v play-off. Počas celej sezóny sa všetci vyjadrovali, že to nie je priorita, ideme od zápasu k zápasu, sústredíme sa na proces, na začiatku sezóny sa dokonca hovorilo o tankovaní. Bolo to dôležitejšie, než si ktokoľvek z nás pripúšťal. To obrovské bremeno, ktoré sme so sebou celú tu dobu ťahali a stále viac cítili jeho záťaž, z nás konečne spadlo. Spôsob, akým fanúšikovia tento moment oslavovali prekročil všetky očakávania. Hráčov čakali o druhej v noci, v mraze na letisku stovky ľudí. Pri počúvaní emotívnych telefonátov do show po zápase a Salovi do Extrapointu som neudržal slzy dojatia a radosti. Všetko to vyvrcholilo hromadným prispievaním na charitu Andyho Daltona a Tylera Boyda. Som veľmi hrdý na BillsMafia, ktorí nemali najlepšiu povesť, ale týmto gestom ukázali celému svetu, že svoj klub milujú tak, ako nikto na svete. Prispejte aj vy na dobrú vec WPYAA Tylera Boyda.

Video fanúšikov oslavujúcich postup

 

 

Tabulka AFC-East:

New England Patriots 13 3
Buffalo Bills 9 7
Miami Dolphins 6 10
New York Jets 5 11

TE Charles Clay – byl jako vždy nepostradatelnou zbraní při lovu Ryb

S Jordan Poyer – spolehlivý jako vždy, ukončil drive Falese po úspěšném onside kicku Phins

DT Kyle Williams – fullback skórující touchdown a také výborný defenzívní tackle