Buffalo Bills 3, Carolina Panthers 9

V Charlotte byla k vidění defenzívní bitva, ve které byli o něco lepší domácí Panthers. Na konci zápasu se jim podařilo uhájit hubený náskok, ačkoliv Bills v posledním drivu nebezpečně útočili na dobytí red zóny. Pokud by nováček wide receiver Zay Jones udržel míč z přihrávky quarterbacka Tyrod Taylora, Bills by měli čas na čtyři pokusy k dobytí end-zóny, zaskórování touchdownu a vítězství v utkání.

Skóre (drive, čas)

1st Quarter
CAR – FG G.Gano 34 yd. Field Goal (13-59, 6:11)
2nd Quarter
CAR – FG G.Gano 28 yd. Field Goal (10-46, 6:51)
3rd Quarter
4th Quarter
BUF – FG S.Hauschka 45 yd. Field Goal (9-30, 4:18)
CAR – FG G.Gano 20 yd. Field Goal (15-73, 8:34)

 

Embed from Getty Images
Review utkání (převzato od Adama Křepinskýho)

Bylo zajímavé sledovat, jak takticky oba týmy na sebe vzájemně v defenzívě útočily. Příkladem je situace, kdy Bills ucpali A gap a poslali dva defenzivní hráče středem hřiště, aby vytvořili rozdílovou situaci proti Panthers, kterým chyběl center Ryan Kalil, který si přivodil v neděli ráno zranění krku. Později si oba týmy uvědomily, že se stejnou efektivitou mohou soupeře porážet i z kraje. Své výborné schopnosti ukázal hlavní kouč Bills Sean McDermott, který zvolil několikrát play, kdy to vypadalo, že se bude jedna o A gap blitz, ale na poslední sekundu se play call změnil a z kraje útočil DE Jerry Hughes. Ve čtvrté čtvrtině musel QB Cam Newton na chvíli odejít na sideline a nechat si vyšetřit svůj kotník. V té chvíli měli Bills na kontě už šest sacků ke třem sackům ze strany Panthers.

Bez ohledu na výsledek se dá říct, že toto bylo představení dvou kvalitních defenzív a dvou ofenzív, které nutně potřebují zkusit něco odlišného. RB Christian McCaffrey měl průměrně méně než 2 yardy na carry. RB LeSean McCoy měl průměrně méně než 1 yard na carry. Za celý zápas měl nakonec průměr 0.8 yardů na pokus. V zápase jsme tedy často mohli vidět, jak oba quarterbaci utíkají a bojují o svůj vlastní život a zároveň doufají, že se něco stane a někdo se v hloubi hřiště uvolní. Necelé tři minuty před koncem zápasu minul QB Cam Newton McCaffreyho v situaci, kdy by se jednalo o jasný a rozhodující touchdown. Když Newton není hrozbou v zone-read situacích, tak ofenzíva Panthers působí hodně staticky.

Jak vypadal poslední drive Buffala v tomto zápase? QB Tyrod Taylor nejprve zkompletoval sedm prvních passů a poprvé za celý zápas Bills pořádně posouvali míč po hřišti. Až do určité chvíle, kdy QB Tyrod Taylor běžel při dlouhém prvním downu z 42yardové lajny Panthers a byl tacklován uprostřed hřiště. Hlavní kouč Sean McDermott nevyužil ani jednoho ze svých dvou timeoutů a Bills si připsali další snap až 30 sekund před koncem zápasu. Poslední play fanoušky Bills také dvakrát nepotěšila. Při čtvrtém downu zbývalo do konce zápasu 14 sekund. Nováček Bills WR Zay Jones zaběhl skvělý corner route, jeho defenzivní strážce podklouzl a Tyrod Taylor svého mladého receivera trochu přehodil. Game over.

Nejlepším hráčem tohoto zápasu byl podle PFF LB Panthers Thomas Davis. Davis byl skvělý proti runu i v coverage. Skvěle si v dresu Panthers vedl také CB James Bradberry, WR Kelvin Benjamin, DL Kawann Short, DE Julius Peppers a špatně nehrál ani HB Christian McCaffrey. RB Christian McCaffrey se po zemi neprosadil především díky výkonu ofenzivní lajny. McCaffrey znovu ukázal, že je především nebezpečnou passing zbraní z backfieldu, když zachytil 4 passy pro 34 yardů.

U Bills hrál kvalitně DE Jerry Hughes, S Jordan Poyer, QB Tyrod Taylor, DL Kyle Williams, OG Richie Incognito a DE Shaq Lawson. DE Jerry Hughes pravidelně vyhrával své souboje proti LT Panthers Mattu Kalilovi. HB LeSean McCoy se v tomto zápase trápil a jeho ofenzivní lajna mu příliš nepomáhala.

Buffalo Bills 3, Carolina Panthers 9

Zápas bol náročný. Náročný nielen pre hráčov a trénerov, ale aj pre fanúšika. Prvý polčas som prežil len vďaka eufórii, ktorú som si priniesol z derby pražských S. Náznaky zlepšenia v druhom polčase boli veľmi rýchlo potlačené a nálada postupne klesala. Predsa len sme mohli končiť happy endom, ale zázračný obrat v poslednom drive nevyšiel.

Obrana Caroliny patrí medzi najlepšie v lige, ale v nedeľu nemusela siahnuť na dno svojich síl. Ofenzívne možnosti Bills sú veľmi obmedzené, doslova šedivé. Bez hrozby prihrávky súper prehustí líniu a diery pre behy sa vytvárajú veľmi ťažko. Shady bol zastavovaný už na hranici línie. Štatistiky prvého polčasu sú desivé: 33y po zemi, 6 vzduchom, jeden jediný prvý down a čas na lopte necelých 7 minút!!! To sa nesmie opakovať! Glenn evidentne nie je zdravotne úplne v poriadku. Taylor bol často pod tlakom, ale aj keď mal čas, tak nedal šancu WR aby si našli miesto. Vzal to na seba a vyrazil vpred sám. Občas mu to vyšlo, ale nedonútil obranu rozložiť sily a umožnil jej prehustiť líniu.

Kapsa drží, ale Taylor vybieha a je zastavený pred ziskom prvého

Kapsa drží, ale Taylor vybieha a je zastavený pred ziskom prvého downu.

Dobré náznaky ukázal Mathews, nováčik Zay Jones nemal vydarený zápas, ale ak by aj zachytil poslednú loptu od Taylora dva yardy pred endzónou, tak by zápas nebol vyhraný. Pretože tréner nepoužil timeout v pravý čas, ostávalo by iba 9 sekúnd do konca. To znamená jeden maximálne dva pokusy na touchdown a pri efektivite našej ofenzívy by bol úspech veľmi neistý. Vinu nemôžeme hádzať len na Jonesa, Celej hre vzduchom chýba súhra a chémia. To sme ale všetci vedeli už pred sezónou po odchode Watkinsa.

Keď sa ofenzíve nedarí, tak výkon puntera naberá na dôležitosti a Schmidt zabral v pravú chvíľu. Spoľahlivo tlačil útok Panterov čo najďalej od našej endzóny a tým pomáhal obrane. Ďalšie špeciálne tímy také úspešné neboli. Hauschka opäť nepresvedčil, ale mal šťastie a od tyčky šla lopta dnu. Nový člen špeciálneho tímu Kaelin Clay bol veľmi neistý a takmer spôsobil stratu lopty. Pevne verím, že sa tradičný returner Tate do zostavy vráti.

Keď Cam Newton v úvode dobehol pre prvý down pri 3. na 7, tak som začal mať o našu obranu obavy. Potom však začal úradovať Poyer. Newtona sme postupne uštvali, Jerry Hughes ho zložil dva krát z celkových šiestich a to sa Cam niekoľko krát na poslednú chvíľu zachránil. Inkasované rany ho rozhodili a bol nepresný. Obrovskú radosť mi robí Shaq Lawson, po nevýraznej nováčikovskej sezóne poznačenej zranením sa dostáva do formy. Zápas si užíval a pravidelne robil defenzíve súpera problémy. Dobre hrali aj LB na čele s Lorenzom a veľmi rýchlo sa etabloval nováčik CB Tre White.

Tím, ktorý chce v sezóne uspieť, nemôže stratiť zápas, v ktorom súper skóruje iba 9 bodov. Výkon obrany nás držal v hre až do konca, ale s takouto ofenzívou sa budeme musieť čoskoro začať zaoberať draftom 2018. Denver, náš ďalší súper, hrá vo veľkom štýle. Očakávam zápas podobný tomu v Charlotte, ale ešte náročnejší na oboch stranách lopty. Musíme veriť, že domáce prostredie vybičuje hráčov k lepším výkonom.

Skrz na skrz:

Zásadní rozdíl mezi týmy v utkání spočíval v době držení míče. Panthers drželi míč celkem téměř 39 minul, Bills pouhých 21 minut. To bylo způsobeno neschopností Bills získat, především v prvním poločase zápasu, první downy. Bills získali za celý zápas jen 10 prvních downů (8 po pasových akcích a jen 2 z běhů, žádný se jim nepodařilo získat z penalt). Pokud se podíváme na úspěšnost billských konverzí 3. downu, pohled nás určitě nepotěší: 4 ze 13. U 4. downů je pak úspěšnost 0 ze 2.

Ofenzíva:

Pokud se pozorně podíváme, jak si počínali Bills v prvním poločase ve svých drivech, dojdeme k závěru, že do utkání vstoupili nervózní, obranu nebyli schopni překvapit, neprojevili velkou vynalézavost a jejich herní plán byl nudný a transparentní pro soupeře.

1. drive, 3. down pro 10 yd na BUF 25 – shotgun, pěkný pas doprava na A. Holmese, wide receiver stál na pomezí zisku 1. downu, ale na jeho zisk to nestačilo

2. drive, 3. down pro 7 yd na BUF 13 – shotgun, Taylor váhá s rozehrávkou, rychle rezignuje a v tlaku se rozhodne scramblovat středem pro zisk 4 yardů, které ale nestačí pro zisk nové série

3. drive, Bills získávají poprvé 1. down

4. drive, 3. down pro 14 yd na BUF 21 – shotgun, po ztrátách území v prvních dvou hrách (sack a penalta) musí Taylor hrát, při dobré běhové obraně soupeře, vzduchem. Snaží se najít A. Holmese. Nekompletní krátký pas vpravo je výsledkem. Taylor není schopen se vypořádat s tlakem, házecí okna se pro něj otvírají na příliš krátkou dobu.

5. drive, před koncem poločasu už mají Bills jen 6 sekund času, takže drive končí po jednom běhu L. McCoye.

Od neschopnosti posunovat drivy se dá samozřejmě i usuzovat na to, že zisky území byly mizerné. Bills získali pouhých 176 yardů oproti soupeřovým 255 yardům (což je ale zároveň výbornou vizitkou pro obranu vedenou DC Leslie Frazierem).

V pasové hře: 107 yardů pro Bills, kompletace pasů 17 z 25 při průměrném zisku 3,8 yardu, Taylor byl také 3x sackován pro územní ztrátu 18 yardů. Jasně nejúspěšnějším receiverem byl Jordan Matthews, který byl cílen třikrát a pokaždé si s míčem i soupeři věděl rady. Kromě toho byl ale několikrát úplně volný a Taylor nebyl schopen mu přihrát do volného prostoru. Matthews je vysoký a umí dobře o míč zabojovat, v utkání byl nejlepším hráčem naší ofenzívy, získal celkem 30 yardů. Výbornou statistiku ale má i TE Charles Clay – 3/3 pro celkový zisk 23 yardů. Je velká škoda, že nemáme quarterbacka, který by tuhle smrtonosnou zbraň uměl účinněji využít. Nevedlo se Zay Jonesovi, ale pasy, které byly na něj směrovány, postrádaly přesnost.

V běhové hře: 69 yardů na 23 pokusů. Co k tomu dodat? Jeden z černých dnů billské ofenzívy, která je na běhové hře postavena. McCoy se při 12 pokusech sotva udržel v černých číslech (9 yardů), největší zisky připisoval Taylor vždy, když rezignoval na pasovou hru (celkem 55 yardů). Jedním z nejlepších hráčů soupeře byl LB Thomas Davis, který běhovou hru Bills mořil v zárodku.

 

Defenzíva:

Počínala si výborně. Stál proti ní mohutný, urostlý, rychlý a nebezpečný Cam Newton, kterého je problematické dostat do úzkých a ani nemluvě dostat ho na zem. Panthers neskórovali touchdown, tři pobyty v billské red zóně pro ně nedopadly podle jejich představ. Zhuštěná obrana Buffala s nimi vždy věděla rady.

Pasová hra: Bohužel, právě v pasové hře byli Panthers natolik úspěšní v důležitých okamžicích hry, že to vytvořilo vítězný rozdíl v zápase. Získali 178 yardů při kompletaci 20 z 32. Obrana se v pasové hře rozdělila na mimořádně úspěšnou – passrush a méně úspěšnou zónové bránění secondary. Důraz na Newtona byl ze strany Bills obrovský a pokud by na jeho místě stál méně pohyblivý quarterback či subtilnější, výsledky mohly být ještě příznijvější. I tak si Billská obrana připsala 6 sacků pro ztrátu 50 yardů. Už v prvním poločasu odkulhal soupeři ze hry TE Greg Olsen, největší zisky si tak připisovali Kelvin Benjamin 77 yardů 6/8, a Devin Funchess 68 yardů 4/7. Vynikající výkony předvedli hráči billského passrushe: Jerry Hughes (2 sacky, 6/4 tacklů, 3 tfl) a Shaq Lawson (sack, 5/2 taklů, 2 tfl). Opět si velice dobře počínal safety Jordan Poyer, který byl nejproduktivnějším hráčem obrany 11/7, přidal sack a tackle for loss.

Běhová hra: 77 yardů celkem. Bills na soupeře v podstatě vyzráli. Panthers se nemohli spolehnout na územní zisky této své většinou velice úspěšné specializace. Christian McCaffrey byl bezzubý, úspěšnost Jonathan Stewarta byla špatná (průměr 2,7 yardu), takže největší nebezpečí představoval Cam Newton (průměr 5,4 yardu).

Oba týmy se vyvarovaly turnoverů.

Oba týmy hrály velmi čistě, hlavně v prvním poločasu. Bills měli nakonec 5 trestů pro ztrátu 44 yardů, soupeř o trest více, ale menší ztrátu území (6 penalt – 40 yardů). Z Bills dostali tresty tito hráči: J. Miller (ruce), T. Elston (of. držení), EJ Gaines (DPI), A. Holmes (OPI), nespecifikováno (nesportovní chování).

V grafech PFF můžeme vidět, jak skvěle si počínal ER Jerry Hughes, srovnání defenzívních tacklů Marcell Dareuse a Kawann Shorta, jak si PFF cenilo výkonu safetyho Jordan Poyera a jak si zatím v soutěži rookie roku vede CB Tre´Davious White.

4 nejlepší hráči Bills:

DE Shaq Lawson – byl k neudržení, mohutný hráč byl schopen svalit i Newtona, počínal si aktivně i v běhové obraně

DE Jerry Hughes – vedl si skvěle, přímočarý, téměř vždy přehrával svého rivala v O-line, rejstřík úniků nebyl schopen jeho soupeř vůbec načíst

S Jordan Poyer – má čich pro blitz, dobře čte hru QB a intercepci měl na dosah

WR Jordan Matthews – uměl se uvolnit, uměl zabojovat o míč, je schopen přidat YAC

Tabulka AFC-East:
Miami Dolphins 1 0
Buffalo Bills 1 1
NE Patriots 1 1
New York Jets 0 2

AFC

Current Projection Playoffs
AFC East W L T W L T Playoffs Win Div Top Seed Win SB
New England 1 1 0 11.0 5.0 0.0 85.5% 79.7% 17.0% 15.1%
Miami 1 0 0 7.4 8.6 0.0 23.6% 12.9% 1.4% 0.7%
Buffalo 1 1 0 6.7 9.3 0.0 13.2% 7.0% 0.5% 0.3%
NY Jets 0 2 0 3.7 12.3 0.0 0.8% 0.4% 0.0% 0.0%
AFC North W L T W L T Playoffs Win Div Top Seed Win SB
Pittsburgh 2 0 0 11.1 4.9 0.0 78.7% 58.0% 21.4% 10.9%
Baltimore 2 0 0 10.2 5.8 0.0 66.6% 38.5% 11.3% 5.1%
Cincinnati 0 2 0 6.4 9.6 0.0 9.0% 3.1% 0.3% 0.3%
Cleveland 0 2 0 5.1 10.9 0.0 2.6% 0.5% 0.0% 0.0%
AFC South W L T W L T Playoffs Win Div Top Seed Win SB
Tennessee 1 1 0 9.2 6.8 0.0 59.7% 54.5% 4.5% 3.0%
Jacksonville 1 1 0 7.9 8.1 0.0 29.9% 22.1% 1.0% 0.7%
Houston 1 1 0 7.4 8.6 0.0 24.3% 17.8% 1.1% 0.7%
Indianapolis 0 2 0 5.3 10.7 0.0 7.1% 5.5% 0.1% 0.1%
AFC West W L T W L T Playoffs Win Div Top Seed Win SB
Kansas City 2 0 0 10.8 5.2 0.0 73.0% 41.9% 19.7% 8.3%
Oakland 2 0 0 10.1 5.9 0.0 62.7% 30.3% 12.5% 6.2%
Denver 2 0 0 9.8 6.2 0.0 55.8% 25.9% 8.9% 4.1%
LA Chargers 0 2 0 6.1 9.9 0.0 7.4% 1.9% 0.2% 0.2%

 

Do Charlotte se přijelo na utkání podívat opravdu hodně fanoušků Bills: