Buffalo Bills 23, Atlanta Falcons 17

K utkání 4 weeku zajížděli hráči Buffalo Bills do Atlanty, hlavního města Georgie. Na novém stadiónu Mercedes Benz Stadium svedli těžký a vyrovnaný boj s Falcons. Průběh zápasu přinesl zranění na obou stranách, kontroverzní rozhodnutí rozhodčích a šťastnější konec pro tým Bills. Pro mladý tým kouče Sean McDermotta je to obrovský úspěch a velká morální vzpruha před dalšími zápasy v sezóně 2017. Buffalo Bills nyní stojí na zápasové bilanci 3-1.

Skóre (drive, čas)

1st Quarter
2nd Quarter
ATL  –  FG M.Bryant 28 yd. Field Goal (6-44, 3:55)
BUF  –  TD J.Matthews 9 yd. pas od T.Taylora (S.Hauschka kick) (8-77, 3:40) – video
ATL  –  TD D.Freeman 1 yd. run (M.Bryant kick) (9-78, 3:02) – video
3rd Quarter
BUF  –  TD T.White 52 yd. fumble return (S.Hauschka kick) – video
4th Quarter
BUF  –  FG S.Hauschka 24 yd. Field Goal (19-82,11:20)
ATL  –  TD J.Hardy 3 yd. pas od M.Ryana (M.Bryant kick) (10-75, 5:00) – video
BUF  –  FG S.Hauschka 56 yd. Field Goal (5-37, 2:16)
BUF  –  FG S.Hauschka 55 yd. Field Goal (4–2, 0:21) – video

Embed from Getty Images

Review utkání (převzato od Adama Křepinskýho)

Buffalo Bills 23-17 Atlanta Falcons

Kouč Bills Sean McDermott se může se svými hráči radovat, protože Bills zaskočili favorita a porazili do té doby neporaženou Atlantu na jejím hřišti. Tohle je opravdu důležitá výhra pro nováčkovského hlavního kouče Seana McDermotta. Falcons, kteří prohrávali o šest bodů hluboko na polovině Buffala, se pokusili o play action fake při krátkém čtvrtém downu a pouze zjistili, že všichni receiveři jsou skvěle pokrytí. Jestli bylo něco charakteristického pro nový režim McDermotta, tak to bylo všechno ukázáno právě v oné akci – pevná, chytrá defenzíva. Výhra nad Atlantou jasně dokazuje, čeho jsou Bills schopni. Až sedm minut před koncem čtvrté čtvrtiny povolili Bills první passový touchdown v této sezóně. QB Matt Ryan byl celkem sedmkrát hitován a k tomu hodil 2 interceptions. CB Tre’Davious White vrátil forced fumble DE Jerryho Hughese více než 50 yardů pro touchdown. Ke konci režimu Rexe Ryana mohl nejeden fanoušek přemýšlet nad tím, co další kouč bude dělat s prvokolovými picky v defenzívě. Momentálně se zdá, že McDermott, který má své Bills na prvním místě v divizi AFC East, našel dočasné řešení.

Pochvalu zaslouží i Falcons, kteří bojovali i přesto, že přišli o WR Julio Jonese i WR Mohammeda Sanua o poločase. Neděle přinesla další velkou řádku zraněných hráčů a zranění WR Julio Jonese je možná to nejdůležitější, které je nutno sledovat. V úvodu třetí čtvrtiny, kdy už Bills vrátili fumble pro touchdown, zkoušel Ryan rozjet svou ofenzívu dlouhým passem. Kdo zbýval? WR Taylor Gabriel, který byl bohužel dobře pokryt safetym Micahem Hydem. Hyde si připsal důležitou interception.

Jestli se Bills dokážou pravidelně prosazovat v ofenzívě, tak tento tým bude opravdu extrémně složité zastavit. Jedinou hrozbou v hloubi hřiště je pro QB Tyroda Taylora tight end Charles Clay, který byl nejlepším receiverem Bills v tomto zápase a zachytil pět passů pro 112 yardů. Bills se rozhodně v tomto ohledu snaží a Taylor je schopen házet dlouhé passy a také jich pár v tomto zápase předvedl, ale něco v ofenzívě stále stagnuje a nefunguje.

RB LeSean McCoy musí být více uvolněn. Statistiky moc neukazují, jakou práci McCoy pro svůj tým odvádí. McCoy měl na kontě 20 carries pro 76 yardů. McCoy hrál jako Le’Veon Bell ve své nejlepší formě v úvodu zápasu, ale stále nedokáže najít způsob, jak získat více než 4 yardy na carry. Ofenzivní koordinátor Rick Dennison musí najít způsob, jak odlákat osm defenzivních hráčů soupeře z boxu.

V následujících třech zápasech hrají Falcons proti dvěma trápícím se týmům (Dolphins a Jets), což je ideální čas na to, aby tým vyřešil své problémy. Hlavní kouč Dan Quinn odvedl skvělou prácí v tom, že Falcons rozhodně nepůsobí, jako by měli kocovinu ze Super Bowlu, ale bylo jasné, že dříve či později k něčemu takovému dojde. Atlanta stále dokáže vyhrávat zápasy bez Jonese a Sanua, pokud bude muset.

Nejlepším hráčem tohoto zápasu byl podle PFF TE Bills Charles Clay. Clay sice nebyl tou nebezpečnou zbraní, jakou měl po svém příchodu do týmu být, ale v tomto zápase jasně ukázal, čeho je schopen, když má míč v rukou a jak dokáže blokovat. Skvěle si u Bills vedl také S Micah Hyde, CB Tre’Davious White, OT Dion Dawkins, LB Ramon Humber, DE Jerry Hughes a QB Tyrod Taylor. CB Tre’Davious je zatím hlavním kandidátem na nováčka roku a i nadále předvádí skvělé plays. Není mnoho edge rusherů, kteří konzistentně vyhrávají souboje proti LT Jakeu Matthewsovi, ale DE Jerry Hughes to rozhodně zvládal. QB Tyrod Taylor předvedl další velice solidní výkon.

U Falcons byl dobře hodnocen DL Grady Jarrett, DE Brooks Reed, S Damontae Kazee, C Alex Mack, OG Wes Schweitzer a QB Matt Ryan. DL Grady Jarrett pravidelně vyhrával své souboje proti centerovi Ericu Woodovi. Pozice pravého guarda byla největším otazníkem před začátkem sezóny v ofenzívě Falcons, ale po špatném vstupu do sezóny předvedl OG Wes Schweitzer velice solidní výkon. Schweitzer se předvedl velice dobře proti talentované defenzivní lajně Bills a dokázal hrát dobře v run game. QB Matt Ryan nehraje vyloženě špatně, ale na minulou sezónu jeho výkony nemají. Problémem je zatím to, že passy do hloubi hřiště momentálně nefungují, čemuž samozřejmě nepomohlo zranění dvou hlavních receiverů. Velké problémy měl v tomto zápase LB Duke Riley. Riley si sice připsal dobrý start do své NFL kariéry, ale v tomto zápase nestíhal Shadyho McCoye. Jeho tacklování bylo hodně špatné a v coverage si nevedl o moc lépe.

Pripísali sme si jedno z najcennejších víťazstiev vonku za posledných 17 rokov. Vyrovnaný zápas sa začal lámať po spornom vyrazení lopty Ryanovi, ktoré skončilo touchdownom nováčika Bills Whitea. Na tvárach trénerov a hráčov Fancons bolo vidieť nervozitu. Na kľude im nepridal ani výkop, ktorý po 15 yardovej penalte zahrali Bills nakrátko a takmer získali loptu. Keď Hyde o par minút vyhral vzdušný súboj o loptu s Gabrielom a McCoy sa pár krát presadil po zemi, získali hráči Buffala prevahu vo všetkých troch fázach hry.

Všetko opäť začalo u obrany. Freeman síce na začiatku predviedol niekoľko úspešných behov, ale účinnejší bol Coleman, ktorý si pripísal najviac yardov po zemi aj vzduchom. Okrem neho sa však nepresadil ani hviezdny Julio Jones, ktorý neskôr odstúpil pre zranenie. Bolo zásluhou tlaku na rozohrávača Falcons, v ktorom dominoval Hughes. Bills pridali dobré krytie v poli, kde kraľoval Hyde s dvoma zachytenými loptami z ruky Ryana. Po zranení Jonesa a Sanua mala defenzíva výrazne uľahčenú prácu, ale proti elitnej ofenzíve vyprodukovala zmeny držania lopty, ktoré zápas rozhodli.

Hyde zachytáva loptu smerujúcu na Gabriela

Taylor bol trpezlivý a keď už vybehol vpred tak bol väčšinou efektívny a pár krát dokonca získal prvý down. Touchdown v prvom polčase na Mathewsa a predchádzajúca bomba na Charlesa Claya boli výbornou prácou quaterbacka a línie, ktorá mu dala dostatok času. Clay hral výborne, nabiehal aj do hĺbky poľa a dokázal pridávať yardy po kontakte. McCoy mal loptu častejšie, presadzoval sa hlavne počas vyše 11 minútového útoku, ktorý ale Bills zakončili iba 3 bodmi. Hre po zemi výrazne pomáhal blokmi Patrick DiMarco. Bills nahrali o 100 yardov menej ako súper, ale v správnej chvíli boli schopný posúvať reťaze a v čase na lopte držali so súperom krok.

Už som spomínal dobrý krátky výkop Hauschku, ale jeho hlavný prínos bol v premenených kopoch z 55 a 56 yardov v poslednej štvrtine. Po rozpačitom vstupe do sezóny sa rozkopal k výborným výkonom a trénerom uľahčuje prácu a oni túto výhodu naplno využívajú. Tak ako Hauschka pomohol útoku, tak punter Schmidt zase uľahčil prácu obrane.

Veľmi cenné víťazstvo si užívali aj hráči. Vnímali, že ich média dva krát po sebe považovali za outsiderov a dali to patrične najavo. Teraz sa však už karta obracia. Bengals síce svoje výkony postupne zlepšujú, ale od Bills sa už bude očakávať výhra. Pred vstupom do volného kola by bola výhra veľkým plusom pre atmosféru v kabíne aj vo fanúšikovských kruhoch. Zraneného Mathewsa, ktorý pomaly získaval chémiu s Taylorom a Humbera, ktorý bol v obrane efektívny bude ťažké nahradiť. Naopak by sa mohol uzdraviť Dareus, ktorému zápas nevyšiel a zožal kritiku. Som zvedavý, koho tréneri zapoja do hry vzduchom. Je to ideálna príležitosť pre Zaya Jonesa a veľmi mu držím palce aby sa chytil.

Skrz na skrz

Celkově

71.273 diváků vidělo prohru domácího týmu. MVP loňské NFL quarterback Matt Ryan byl pod velkým tlakem, občas ztrácel přehled a nebyl tou rozhodující silou ofenzívy. Samozřejmě, chyběly mu dva nejlepší cíle – WR Julio Jones, který ze hry odstoupil ve druhé čtvrtině a TE Mohamed Sanu, který odkulhal ve třetí čtvrtině. Buffalu ale nahrály také další události. Tre´Davious White returnoval fumble quarterbacka Ryana, který si na něm vynutil dotírající DE Jerry Hughes, pro 52-yardový defenzívní touchdown. A to byl jen jeden ze tří turnoverů Falcons. Ryan přidal ještě 2 intercepce, které zachytil safety Bills Micah Hyde. Důležitý byl především obranný zákrok Hydea proti WR Nick Williamsovi, protože Falcons úspěch drivu postavili na Andre Robertsově 61-yardovém returnu výkopu po FG. Skvěle si také vedl opět place kicker Stephen Hauschka. Když bylo potřeba ubrat z času, Bills se povedl výborný drive, složený z 19 her, trvající 11 minut a 20 sekund, který také úspěšně završil tříbodovým získem Hauschka. Dlouho vzduchem nepokořená obrana Bills kapitulovala poprvé v sezóně až při dlouhém drivu v poslední čtvrtině zápasu, když Ryan z 3-yardové hranice našel v end-zóně Justin Hardyho. Celý zápas pak rozhodoval rozdíl v počtu ztrát míče – 3-0 ve prospěch Bills. Buffalo už nepřišlo o míč 15 zápasových čtvrtin, což je nový klubový rekord.

V číslech

Jako vždy začneme u bodů, protože ty jsou pro vývoj utkání zkrátka důležité. Od Atlanty se očekával mohutný nápor, ale první čtvrtina, ve které hráli ještě všichni klíčoví hráči Falcons, skončila bez bodů a do šaten se odcházelo po půli za hratelného stavu 7-10 ve prospěch domácích. Vstup do druhého poločasu ale mnohem lépe vyšel Bills a ti se ujali vedení, které ještě navýšili v poslední části zápasu.
Důležité bylo, jak byl ve hře rozdělen čas na míči. Rozdíl nebyl velký. Bills: 28:45, Falcons: 31:15. Tedy poměrně vyrovnaný stav. To bylo zapříčiněno hlavně skutečností, že ve druhé polovině zápasu Falcons jen s velkými obtížemi zastavovali běhovou hru Bills. Do passrushe soustředili sice jen pár hráčů, ale ostatní předsunutá záloha číhala na play-action Taylora, hráče obětovali symetricky pro obě strany. Pokud se Taylor rozhodl pro play-action, ještě stále mohl poměrně v klidu (dokonce větším klidu, než kdyby zůstal v kapse) čekat na své receivery, až si najdou místo pro klidný příjem přihrávky.

Ofenzíva Bills

Celkově získala 281 yardů (průměr 4,8 yd na hru).
Nejdelší drive Bills v prvním poločasu trval 6:31 a skončil bez zaskórování. Ve druhém poločasu Bills odehráli vynikají drive, který zabral více než třetinu poločasu, 11:20 a FG.
Bills odehráli 10 drivů z 59 her, to je průměr skoro 2 série na drive. Vybojovali 15 prvních downů. Zajímavostí je, že žádný nezískali z penalt. To je poprvé od začátku sezóny. Úspěšnost třetích downů byla méně než poloviční – 6 ze 13. O čtvrtý down se nepokoušeli.

Běhová hra Bills

Hra po zemi byla rozhodující pro celý průběh utkání. Bills byli schopni proti silné obraně soupeře naběhat výborných 117 yardů, vybojovali 7 prvních downů, samozřejmě, na výkony z předešlého roku mohou zatím zapomenout, ale je potřeba si uvědomit, že odehráli čtvrtý zápas po sobě, kdy proti nim stála velice kvalitní protiběhová obrana. Bills si také kvalitní, povedenou hru sami vrátili zpátky kvůli ofenzívnímu faulu. Bills jsou nyní až na 17. místě v NFL v počtu získaných yardů běhovou hrou:

Nejvíce naběhal samozřejmě první running back týmu, LeSean McCoy, 76 yardů. Utratil na to ale 20 pokusů, takže můžeme rentabilitu zpochybňovat. Pouze ale na základě prvního pohledu. Běhová hra vázala obranné síly Atlanty. Od pravého tackla Gared Jarretta, přes MLB Deion Jonese, až po free safetyho Damontae Kazeeho, byli všichni zaměstnáni starostmi o to, aby McCoy nezískal volný prostor, ve kterém by mohl uplatnit svou výbušnost, a také tím, aby nebezpečný QB Tyrod Taylor play-action neproměnil na dlouhý scrambling kdykoliv, kdy by k tomu měl nepatrnou příležitost (míč si ponechal 7x pro zisk 12 yardů, nejdelší běh 6 yardů). Pokud Atlanta přeorientovala síly na krytí pasové hry, Bills si okamžitě začali připisovat dobré zisky v běhové hře a při dlouhém drivu ve druhém poločasu ji Atlanta nebyla schopna uhlídat. Pomohla až další adjustace a následné dropy v pasové hře Bills. Nedařilo se příliš FB M.Tolbertovi. Naběhal jen 31 yardů a jednou fumbloval, míč se naštěstí podařilo pokrýt spoluhráčům. Bills by možná potřebovali dalšího RB a znovu se vracíme k tomu, že bylo možná trochu předčasné rozloučit s RB Jonathanem Williamsem. Pokud by se McCoy zranil, při počtu snapů by to ani nebylo udivitelné, Bills nemají momentálně adekvátní náhradu.

Pasová hra Bills

Byla dostatečně efektivní, aby nahradila výpadek běhové hry. Taylor pro QB-rating 59,5 musel předvést 12 kompletací z 20, pro 182 yardů a 1 touchdown. Quarterback Bills byl 3x sackován pro ztrátu 18 yardů. Taylor házel přesně, některé kvalitní přihrávky skončily na trávníku nikoliv jeho vinou. Nejvýkonnějším receiverem se stal tight end Charles Clay, kterému se zápas podařil na výbornou. V osobních soubojích obránce přehrával, nestačili mu silově ani rychlostně. Nejdelší jeho hra pro 44 yardů byla páteří úspěšného drivu. Byl cílen 7x a z toho 5x míč převzal. WR Jordan Matthews, kompletace 2/2 a krásný touchdown. Nedařilo se WR Zay Jonesovi. Snadno sice získával prostor, ale nebyl schopen míč zpracovat a udržet. Některé dropy byly hraniční, některé catche ale měly být jisté. Třetí zápas po sobě Jones nepřesvědčuje jako receiver do těžkých chvil (připomeňme si jen ne-catch z poslední akce Bills v utkání proti Panthers, nebo tip-drop-touchdown Holmese z utkání s Broncos). Charles Clay si vedl během utkání znamenitě, patří k elitním TE v lize nejen jako blokař, ale také jako produktivní receiver:

Defenzíva Bills

Odehrála prvotřídní zápas proti vyhlášené ofenzívě Falcons. Obranu řídili tři hráči – vepředu DT Kyle Williams, v záloze MLB Preston Brown a v secondary S Micah Hyde. Pro vývoj utkání byly také všechny tři řady téměř stejně důležité. Passrush musel být veden dostatečnou silou (Bills si přesto dokázali připsat pouhý jeden sack – DE Jerry Hughes), aby Ryan neměl dost času na přesnou rozehrávku vzduchem, záloha musela být připravena se vypořádat s běhovou hrou soupeře, running backy Devonta Freemanem a Tevonem Colemanem, secondary se měla popasovat s vyhlášenými receivery Falcons – WR Julio Jonesem a TE Mohamed Sanu. Ofenzíva Falcons si připsala celkem 389 yardů, 25 prvních downů (konverze 3. downů = 5/13, konverze 4. downů = 1/2), průměr zisku 5,4 yardu na hru. Rookie CB Tre´Davious White patří k elitním cornerbackům v NFL. Jeho výsledky v utkání byly opět parádní.

Běhová defenzíva Bills

Velmi dobrá. 147 yarů Bills povolili, ale Falcons se na ni nemohli zcela spolehnout a protože QB Ryan nebyl ve své kůži, možná proto, že mu chyběli dva jeho oblíbení receiveři, což položilo základ k úspěchu obrany. Nejdelší hru ukázal Tevon Coleman, který využil výbornou práci O-line a utekl Bills o 29 yardů. Coleman ale také jednou fumbloval, míč se Bills nepodařilo získat.

Pasová defenzíva Bills

Výborná práce. QB Ryan 24/42 pro 242 yardů, 1 TD (první pasový TD proti obraně Bills v sezóně 2017), 2 INT, fumble – nepokrytý, vyzvednutý T.Whitem a proměněný do defenzívního TD, 1 sack, QB-rating 51.4. Nejlépe za soupeře chytal running back Tevon Coleman, což výmluvně hovoří za vše.

Nejproduktivnějšími obránci Bills se v utkání stali: P. Brown 10/5, M. Hyde 7/6 plus intercepce, J.Poyer 7/3, L. Alexander 6/6 (ten má vynikající prozatímní výsledky i v rámci celé ligy, co se týče napadání QB soupeře)

Spectým

Už jsme si zvykli, že PK Hauschka je bezchybný: 3/3 z FG (24 yd, 56 yd, 55 yd), 2/2 PaT. Co k tomu dodat? Opět po týdnu byl vyhlášen spectým hráčem AFC.
Punter Colton Schmidt odkopával velice spolehlivě, občas byl pod tlakem. Nejdelší odkop v pravou chvíli měřil 60 yardů.
Bills nereturnovali punty, dvakrát ale returnoval výkop RB Taiwan Jones, Bills startovali z pozic BUF 23 a BUF 25. Falcons returnovali punty bez signifikantního zisku. WR Andre Roberts ale returnoval výkop u drivu, který nakonec naštěstí skončil intercepcí, pro zisk 61 yardů, takže ofenzíva Falcons začínala na BUF 42. Jednalo se o jediné selhání buffalského spectýmu, do tacklování se musel zapojit, pravda neúspěšně, také kicker Hauschka.

Turnovery

Prohrály Falcons utkání. Důležité byly všechny: fumble QB Ryana, míč vyletěl z ruky (zůstává otázkou, zda rozhodčí správně posoudili situaci), dopadl na zem a hra nebyla přerušena odpískáním. Nejlépe se zorientoval nováček Tre´Davious White, míč sebral a v poklidu ho donesl do end-zóny pro defenzívní touchdown.  A pak tu máme 2 intercepce, obě zachytil safety Micah Hyde. Jednou si počínal skvěle prostorově a chytil přihrávku Ryana na WR Taylor Gabriela a podruhé si poradil v souboji s WR Nick Williamsem. Bills si vedou dobře i v rámci celé ligy.

Penalty

Bills: 9 pro ztrátu 55 yardů, Falcons: 4 pro ztrátu 45 yardů
Zisky 1.downů z penalt: Buffalo 0, Falcons 2
Zajímavostí je, že v poslední čtvrtině zápasu si připisovali tresty pouze hráči Buffala (celkem 5).

Tresty hráčů Buffala:
1. čtvrtina = K.Clay (nepřípustné blokování)
2. čtvrtina = J.Matthews (OPI), K.Williams (neutrální zóna)
3. čtvrtina = E.Wood (of.držení)
4. čtvrtina = J.Miller (předčasný start), T.Taylor (zdržování), T.White (DPI), L.Johnson (def.držení), L.Alexander (neutrální zóna)

Bilance a další zápas

Bills jsou nyní první v divizi AFC East s bilancí 3-1. Příští zápas odehrají v Cincinnati proti Bengals, kteří vysoko a přesvědčivě porazili Cleveland Browns.

4 nejlepší hráči Bills

S Micah Hyde – řídil obranu, patřil k nejlepším tacklerům v utkání, zachytil 2 intercepce, posunul hru o 37 yardů

TE Charles Clay – nejlepší receiver na hřišti

CB Tre´Davious White – odehrál dobré utkání proti MVP loňské sezóny QB Ryanovi, nejlépe se zorientoval při fumblu Ryana a skóroval defenzívní touchdown