Příčinné souvislosti v kauze QB Buffalo Bills. Článek měl být původně delší, zajímavější a obsáhlejší, ale zdraví mi ho nedovolí napsat tak, jak jsem ho původně koncipoval.

Ve věci nastal posun takového rozsahu, že alespoň krátce se musím dění věnovat a s asistencí Ivanky se o něm chci rozepsat, o své myšlenky a názory se chci s fanoušky Bills podělit.

Z týmu Bills odchází Tyrod Taylor.

Byl vyměněn do Clevelandu. Z výměny mají radost oba tábory fanoušků. Podle výsledků velké ankety na buffalorumblings, které se zúčastnilo přibližně čtyři tisíce respondentů, si 67% z nich přálo změnu QB na úkor Taylora. Cleveland přenechal Buffalu pick ve 3.kole letošního draftu, ale já si myslím, teď už trochu předbíhám, že úmluva se už týkala i některého ze dvou picků, která má Cleveland v prvním kole a že Browns dostanou od Bills svůj pick i s pořádnými úroky zpět. (pozn. toto bylo napsáno ještě před posunem Jets ze 6 na 3)

Chci se ale vrátit nejprve k Taylorovi, než se zaměřím na billskou QB-udoucnost.

Chtěl jsem (a nikdy jsem se tím netajil), aby Taylor odešel. Přeji si pro Bills quarterbacka, který bude mezi pěticí nejlepších v celé lize. A dokud takového Bills mít nebudou, chci,  aby ho nepřestávali hledat. Taylor to nikdy být nemůže. To ale neznamená, že jsem ho neměl a stále nemám rád. Měli  ho rádi fanoušci v Baltimoru a přáli mu úspěch v Buffalu a máme ho rádi i my a budeme mu přát úspěch v Clevelandu.

Taylor odehrál v Buffalu tři sezóny. Dvě pod koučem Rex Ryanem a poslední pod koučem Sean McDermottem. Za tu dobu zažil tři ofenzívní koordinátory – Greg Romana, Anthohy Lynna a Rick Dennisona.

První sezóna byla pro Taylora nejúspěšnější z hlediska osobního uplatnění v týmu i z pohledu individuálních statistik. Prosadil se v týmu NFL na úroveň startera a obstál také herně. Pokud by kouč Ryan býval nerozšťoural Schwartzovu defenzívu, Bills by postoupili do play-off. O rok později šla Taylorova čísla mírně dolů a potřebnou sílu týmu nedodala ani obrana, paradoxně tak Bills stavěli na ofenzívě vedené Taylorem a tu táhla nejúspěšnějsí běhová hra v celé lize.

Statisticky nejhorší rok zažil Taylor loni, ale shoda okolností (slabší výsledky konkurentů v americké konferenci a souhra výsledků v posledních kolech) tomu chtěla, aby výsledek 9-7 (z toho Taylor 8-6) stačil na postup do play-off. Tým ale nestál na ofenzívě a už vůbec ne na Taylorovi, úspěch mu v plné míře zajistila výborná defenzíva a zejména skvěle hrající secondary. Bohužel tým srážela právě ofenzíva vedená Taylorem.

Článek o Taylorovi (z poloviny sezóny 2017) 

Čtyři podstatné věci závažně ovlivnily výkony útoku:

– oslabení ofenzívy před startem sezóny (odchody S.Wakinse, R.Woodse, M.Goodwina, J.Willimase…)

– zranění a nemoci hráčů (C.Glenn, S.Henderson, J.Matthews, K.Benjamin…)

– nesoulad mezi QB Taylorem a OC Dennisonem (OC nebyl ochoten a později ani schopen stavět na silných stránkách svého QB a O-line)

– špatné výkony QB (nejhorší pasová hra v lize, nejméně pasových yardů, nejméně pasových TD)

Dílčí výsledky si můžete prohlédnout například zde:

Článek o billské herní krizi (z poloviny sezóny 2017) 

Obhájci Taylora zakládají svou obhajobu na několika aspektech jeho hry, lze je však lehce vyvrátit.

Minimální počet intercepcí:

Ano, to je pravda, ovšem to vyplývá z celkového počtu přihrávek a počtu přihrávek do soubojů. Pokud má Taylor těchto pokusů zdaleka nejméně v celé lize, odpovídá tomu přirozeně i počet intercepcí. Taylor hází málo a na jistotu. To sice vypadá na první pohled jako dobrý nápad, ale v moderním footballu je neochota riskovat bohužel slabinou.

Vysoká mobilita hráče:

Ano, Taylor je QB s dovednostmi, pohybem a rychlostí receivera, míč umí krýt jako running back a je schopen se vypořádat s dotírajícími hráči passrushe, minimálně fumbluje po kontaktu, jeho úniky jsou odvážné, krkolomné a často účinné. Jeho dovednost scramblovat je vyhlášená. Play-action je jeho silnou stránkou, Taylor je schopen přihrát i v běhu (no, většinou ale ne).
Celé tohle vyprávění o mobilitě Taylora lze podat i trochu jinak. Mobilita je záplatou, a na rovinu – nedostatečnou záplatou, na jeho neschopnost plnit funkci QB. Taylor se necítí dobře v kapse, z rozehry za centrem má stísněné pocity, protože se po něm bude chtít rychlá rozehra z kapsy a to je rozhodně jeho slabina. Pokud stojí Taylor v kapse, hradba hráčů před ním mu brání ve výhledu, protože je Taylor menší postavy. Při odhozu hrozí zblokování míče, protože Taylor má logicky i nízký bod odhozu. Čtení hry má Taylor podprůměrné a přehled špatný na střední a větší vzdálenost. Stal se vyhlášený pro svou neschopnost vidět volné či uvolňující se receivery (většinou ale byla dávána vina receiverům a byli označeni za průměrné až podprůměrné, nikdo nevěnoval pozornost tomu, že nemohli udělat víc, než získat separaci a být připraveni na přijmutí pasu). Na Cover1 je mozaika desítek fotografií a gifů, na kterých volní receiveři bezradně stojí či mávají na Taylora, který se se skloněnou hlavou snaží o qb-draw pro zisk 5 yardů, riskujíc fumble a své zdraví.
S dovedností uniknout passrushi se to má také trochu jinak. Letos byl Taylor jedním z nejčastěji sackovaných quarterbacků a největšími ztrátami yardů v celé lize. Taylor nestojí v kapse, pohybuje se na velkém prostoru. Pro O-line je nejen nesnadné, ale prakticky nemožné, mu poskytnout potřebnou protekci.
Passrush širokým řídkým prostorem bez fungující gap-integrace protéká jako láva bez rezistence a občas i bez zdržení. Zapojení maximální schopnosti úniku (escape ability) je vynucenou reakcí Taylora, protože QB fatálně selhává v rychlé rozehře vzduchem. Zpravidla nejsou na vině receiveři, kteří jsou včas na signalizované pozici, ale Taylor, který s rozehrou váhá a není schopen rychle rozehrát nejen do výhody ba dokonce ani do čisté separace.
Soupeři občas ani pasovou hru Bills nekryjí, soustředí se na běhy Bills, je pro ně výhodnější riskovat Taylorovu přihrávku, než nepokrýt billský rush.

Hráči NY Jets a NO Saints shodně uvedli v médiích a na sociálních platformách s určitou dávkou výsměchu, že proti ofenzívě vedené Taylorem šli s jasným cílem a plánem: DONUTIT TAYLORA, ABY BYL QUARTERBACKEM.
Za této situace si byli jistí tím, že jejich obrana bude nad Bills dominovat.

Taylor ale pro nás nezůstane QB, který měl spoustu chyb. Budeme si ho raději pamatovat jako quarterbacka, který dotáhl tým k postupu do play-off a ukončil 17-ti leté čekání.

Během té dlouhé doby měli Bills lepší QB než je Taylor. Oba ze soupeřícího dua, Doug Flutie a Rob Johnson byli podstatně lepší. Alex Van Pelt měl skvělou ruku a oko. Drew Bledsoe byl rozhodně lepší a všestrannější  než Taylor. A lepší byl podle mého mínění i Kyle Orton. Je potřeba vidět, že v sezóně 2014 se nemohl ani trochu spolehnout na běhovou hru (při zraněních CJ Spillera a F.Jacksona) a O-line Bills byla jednou ze tří nejhorších v celé lize a Orton přesto dotáhl tým k úspěšné bilanci 9-7 (ve skutečnosti 7-5, 2-2 byl EJ Manuel). Na postup do play-off ale uvedený výsledek nestačil.

Taylor absolvoval těžkou sezónu. Před ní prošel tři pohovory a týmy o něj, za podmínek, které požadoval, neprojevily zájem. Přijal tedy podmínky diktované duem Beane-McDermott. Ti mu také ubírali kvalitní hráče v ofenzívě těsně před začátkem sezóny. Rick Dennison nehodlal stavět na silných aspektech Taylorovy hry. V sezóně kosila korp receiverů soustavně zranění. Hráči chybovali a dropovali mnohdy jasné catche. Pravá strana O-line připomínala vstupní bránu na tržiště. Během sezóny přestala fungovat běhová hra, fullback Tolbert byl protěžovaný a herně propadal. Po utkání se Saints kouč McDermott ztratil nervy, přecenil schopnosti, dovednosti a hlavně připravenost nováčka N.Petermana a postavil ho do důležitého utkání s LA Chargers jako startera. Vyjádřil tak nedůvěru Taylorovi a jako kapitána týmu ho degradoval a ponížil. Taylor byl schopen se přes to přenést, prokázal řadu výborných morálních vlastností, týmového ducha a vysokou profesionální úroveň. Do klíčového zápasu v Kansas City s Chiefs nastoupil, jako by se nic nestalo. Podal koncentrovaný výkon, který se stal, společně s vynikající hrou obrany, základem důležité výhry. Spolehlivě tým vedl k výhrám nad ošidným rivalem z Miami.

Přes všechny krize, příkoří, pochyby, nedůvěru, přivedl jako kapitán a první quarterback tým Bills po 17-ti letech do play-off. A přesně tak na něj budeme s vděčností vzpomínat.

Co dál?

Free Agency

Do FA vstupovali Bills s řadou možností a bylo fascinující sledovat, pro jakou strategii se rozhodnou. Pochopitelně, tým se nachází v procesu rozpočtového sauberingu, ve kterém překáží Beanovi v rozmachu balvan vázaných prostředků (dead money), který zde zůstal po hráčích, o které Beane tým vyčistil. To je hlavní důvod, proč můžeme rovnou nazvat letošek jako rok draftu, příští rok bude bude rokem vyváženého draftu a FA, a rok následující bude rokem FA.

Nebylo pro mne překvapením, že Bills se tedy nepokusili najít alfa quarterbacka ve free agency. Keenum, Bradford, Cousins…. našli adresy a příslušné smlouvy s plnotučnými výdělky, bonusy a garantovanými penězi na jiných adresách.

Bills ale hráče se zkušenostmi, alespoň určitými, nutně potřebovali. Za 24 hodin klesly ceny zbývajících quarterbacků přibližně na polovinu. A v tu chvíli se domluvili s AJ McCarronem z Bengals. Pokud by se o totéž pokusili předcházejícího dne, pochybuji, že by cena byla pod 8-10 mil. USD za sezónu. Trpělivost byla sice částečně vynuceným, ale velice dobrým a uvážlivým přístupem.

Nemám McCarrona rád, ale myslím, že Beane udělal opět správný krok ve správnou chvíli.

Trade

Neznamená to ale, že aktivity Bills končí. Dejme tomu skončí to, čemu se říká FA Frenzy, ale Bills mohou získat některého z quarterbacků, kteří jsou už pod smlouvou i později. Vše je otázkou ceny a nabídky. Bills mohou nabídnout hodně, aby nenaskakovali do sezóny s dvojicí N.Peterman a AJ McCarron. Každý hráč má svou cenu, ale žádný není neobchodovatelnou komoditou.

Bills překotně dopsali running backy na soupisku: Ivoryho, Jonese, Cadeta. Tím jasně ukázali všem týmům: LeSean McCoy je na prodej. Kdokoliv máte zájem, jsme ochotni jednat. Pro Bills je McCoy sice nejlepším hráčem ofenzívy, ale zároveň je obrovskou rozpočtovou přítěží. Nyní je tedy evidentně nabídnut ostatním týmům. Dalšími hráči do výměny mohou být například: Jerry Hughes nebo Shaq Lawson.

V každém případě jsou Bills schopni se dostat ke kvalitnímu QB i po draftu, třeba i těsně před začátkem  přípravného období sezóny. Není potřeba panikařit, není potřeba obětovat vše kvůli zisku mladého QB v tomto roce.

Obecný názor je sice takový, že letošní ročník je silný, co se týče QB, a že následující dva ročníky by měly být slabší. To ale může být už příští rok snadno vyvráceno. Nikdo, připomínám NIKDO (ani ti nejlepší a nejvyhlášenější skauti a odborníci), nedokáže přetransformovat college QB do podmínek profi-footballu prostým pozorováním hráče (a to ani podrobným a dlouhodobým), aniž by ho v ostrých podmínkách profi-footballu dlouhodobě nevyzkoušel. To prostě nejde. Skauti se v tomto případě pletou pohříchu stejně často jako běžní fanoušci. Příští sezóny mohou tedy přivést do NFL naopak velice slibné QB, kteří se uplatní zdatněji než ti z dnešní nabídky.

Draft

Bills si plánují na sto procent jít pro mladého quarterbacka. Možná dokonce pro dva, ale spíše jen pro jednoho.

Quarterback by měl být z top 3.

Vše má ale svá úskalí, dobrý sezónní výsledek Bills i Chiefs postavil Beana mimo dostřel předních draftovacích příček. Cesta za vysněným potenciálním franchise QB (tím posledním v Buffalu byl Jim Kelly v devadesátých letech) ale nemusí být vydlážděná do perfektní roviny, dokonce může být zcela neschůdná. Určitě nebude snadné najít partnery pro výměnu na top pozice. A pokud nebudou partneři na výměnu, žádná výměna a žádný posun vzhůru logicky nenastane.

Bills ale dělají vše pro to, aby se jim to podařilo. Soupeři nicméně nespí a mají zase své plány. Plány Bills a plány soupeřů se často zásadním způsobem kříží. I to je logické. O vydraftování mladých quarterbacků bude letos velký zájem a pořádná strkanice.

Bills se posunuli z pozice 21 na pozici 12 a nic neobětovali. Tedy, v podstatě nic neobětovali. Do Bengals zamířil jeden z nejlepších ofenzívních tacků/guardů v lize Cordy Glenn (plus drobný switch na pozicích při draftu). Bills se chtěli s Glennem rozejít, to víme bezpečně, a na vině nebyly pouze zdravotní problémy. Glenn odehrál několik výborných sezón  v Buffalu a nejsem ze ztráty hráče na Pro-Bowl úrovni nijak nadšený. Ale zdravý Dawkins je mnohem užitečnější a levnější, než Glenn, zápasící se zdravotními problémy.

Článek o Cordy Glennovi (z konce sezóny 2017) 

Dobrá, Bills jsou tedy prvním pickem v prvním kole na pozici 12, posunuli se o devět příček vpřed. To je ale málo. Zůstávají mimo rank takzvaných prémiových hráčů v první desítce draftu. S tím bude potřeba něco udělat, pokud k tomu bude oboustranná vůle Bills (ti tu vůli jistě mají) a některého partnera zepředu (to nevíme).

Jets se mezitím posunuli ze 6.pozice na 3.pozici, kterou jim postoupili Colts. Cena byla vysoká, ale ne přemrštěná. Bills je mohli hravě přeplatit, to by ovšem znamenalo, že by se Colts ocitli mimo desítku a to se jim podle jejich vyjádření nechtělo (nyní ale změnili názor, chtějí vydělat podruhé a jsou ochotni pustit Bills 6.pozici a vzít si pozici 12). Bylo by to pro Bills určité řešení, nebo částečné řešení? Možná, nepředbíhejme ale.

Colts jistě do Buffala volali a sdělili jim natvrdo, že se dohodli s Jets, Beane tedy nebyl překvapený. Sám jistě přišel se svojí nabídkou, kterou si můžeme hravě odvodit: 2x první kolo letos, 1x druhé kolo letos, 1x třetí kolo letos, 1 x první kolo příští rok. Colts nepřijali. Beane je s tím srozuměn. Beane ví všechno to, z čeho my nevíme prakticky vůbec nic. Beane může ale nemusí mít políčeno na jednu z pozic Browns (proto ti také tak ochotně předali pick ve 3.kole, protože jsou si jistí, že ho dostanou zpátky i s úroky), může být v jednání se svým bývalým mentorem v Giants o převzetí druhé pozice. Domluva tam je jistě na úrovni: „Hele, pokud budete chtít nebo ochotni pozici vytrejdovat, neuzavírejte nic bez naší nabídky.“ My víme jedno: týmy Jets a Giants ještě nikdy neuzavřeli žádný trade. A nic by Giants neudělalo takovou radost, jako vyfouknout Jets jejich vyhlédnutého QB prostřednictvím Bills. Zároveň by asi nebylo snadné vyklidit pozici číslo dva a odejít mimo prémiovou desítku. K tomu už musí být dobrou cenou podepřená vůle.

Takže: Budou si chtít Browns a Giants ponechat top výběry? Záleží na tom, koho chtěji vydraftovat. To je logické. Možná chtějí mladé QB sami pro sebe. V takovém případě by se Bills samozřejmě nemohli dostatečně posunout vpřed a někdo by možná mohl zpochybnit smysluplnost a také rentabilitu posunu z 21.pozice na pozici 12. Určitě by to ale neudělal nikdo, kdo má hlavu na krku a ve funkčním stavu. To byl správný, levný, metodický a prakticky vynucený krok, který je navíc pravděpodobně rentabilní i při setrvání na 12. pozici. 9 míst je sakra rozdíl u ročníku, ve kterém, pokud odečteme quarterbacky, má jen odhadem 10 hráčů reálnou hodnotu prvního kola.

Bills ale řeší kauzu QB, takže se k ní vraťme.

Co se stane, pokud:

1) se Bills posunou na první místo draftu Browns?

– To se patrně nestane, protože Browns si sami půjdou pro mladého QB, patrně Sam Darnolda. Cena by byla šílená a ještě něco k tomu. Bills by si z první pozice vzali Darnolda.

2) se Bills posunou na druhé místo draftu Giants?

– To se může stát velmi reálně, protože mezi vedením Giants a Bills existují velice pevné osobní vztahy. Obchod je ale obchod. Vyjednávání s Giants budou v každém případě těžká a zdárnému řešení by jistě pomohlo, kdyby se Bills posunuli ze 12. pozice ještě o pár příček dopředu, například na 6. pozici. Giants také mohou chtít mladého quarterbacka sami jako perspektivní náhradu za E. Manninga, kterému pro letošek byla přislíbena pozice startera. My ale doufáme, že mezi Giants a Bills už nyní existuje předběžná dohoda o vstřícnosti. Giants mohou čekat na reakci, výběr, Browns. Cena ale bude přiměřená, tedy brutální. Pokud by Bills vybírali z druhé pozice a Sam Darnold by nebyl k dispozici, vezmou si Josh Rosena.

3) se Bills posunou na třetí místo draftu, momentálně už Jets?

– To se nestane, Jets si jdou pro mladého QB a místo Bills nepřepustí. Jets by místo nepřepustili Bills ani v případě, že by se rozhodli si QB nebrat. Protože dva týmy před Jets si vezmou Darnolda a Rosena, znamená to, že Jets si ze třetího místa vezmou Josh Allena nebo Baker Mayfielda.

4) se Bills dostanou mimo dostřel na top QB?

V dalších kombinacích se už Bills dostávají mimo přímý dosah na top QB.

Z vyjádření vedení, trenérů, insiderů, pozorovatelů, komentátorů, bývalých hráčů  a zběhlých fanoušků, usuzuji následující:

Média jsou plná názorů, mínění a zaručených zpráv o tom, kdo je oblíbencem Bills. Warren Sharp například přispěchal s tvrzením: „Bills chtějí Josh Allena, věřte mi, loni jsem také předpověděl, že si půjdou pro Petermana, a vidíte, šli si pro něj.“

Spekulace, hlouposti, žádné zaručené předčasné soudy nemají smysl, protože vedení ještě ani nedostalo pořádnou příležitost hráče přivítat v Buffalu, podrobněji si je rozpovídat a seznámit se s jejich představami. Zatím je znají pouze herně a i o tom, jak už jsem uvedl předtím, mám své důvodné pochybnosti.

Můj prozatímní názor je, že Bills mají zájem o QB v tomto pořadí:

Sam Darnold – vysněná volba s ultra-drahým posunem

Josh Rosen – náš člověk s drahým posunem

Josh Allen – druhá garnitura našeho člověka s parciálním ale i tak možná nákladným posunem

Baker Mayfield – vynucená obstojná volba, patrně s parciálním posunem

Mason Rudolph – vynucená volba bez posunu vpřed, možná dokonce posun vzad

Lamar Jackson – vynucená volba, setrvání

Samozřejmě je to můj osobní názor, porovnání QB najdete například v tomto článku (https://www.cbssports.com/nfl/draft/news/2018-nfl-draft-rankings-accuracy-arm-strength-and-everything-to-know-about-qbs/)

Mohou Bills draftovat nějakého QB mimo top 6?

– Jistě, ale není to pravděpodobné. Bills mají řadu děr v sestavě na všech třech úrovních: rotace, situační rotace a alternace, starter.

Mají Bills dost munice k posunu vpřed?

– Ano, mají. Ale to není věc munice, to je věc ochoty zaplatit. Obětovat část budoucnosti výměnou za QB, který může ale nemusí být kontributorem, starterem či franchise hráčem, je věcí ochoty podstoupit riziko, nebo dokonce velké riziko. Občas to vyjde (Eagles), občas nikoliv (Redskins).

Mohou ostatní týmy přeplatit Bills hráčsky?

– Jistěže ano, ale znovu, je to věcí ochoty zaplatit. Týmy mohou platit picky a mohou platit i trady. To je ale složité a komplikované téma na samostatný rozsáhlý článek. Bills jsou ochotni obětovat hráče (například McCoye, jak už jsem zmínil).

Závěr: Bills by neměli vstupovat do sezóny s dvojicí N.Peterman-AJ McCarron, protože je to nejslabší kombinace quarterbacků v celé lize. Pokud nezískají QB v draftu, budou muset zabojovat pomocí tradu.

Můj tip: GM B.Beane zabojuje o pick ze druhého fleku, který mají NY Giants. Možná zvolí cestu parciální posunu, například přes Colts (6. pozice). Výsledky jednání je ale obtížné předjímat.

Bude záležet na tom, zda posoudí Giants (či dokonce Browns) vlastní případné zisky z top pozice jako méně výhodné než vysokou nabídku Bills.

Resumé tipu: Bills se ještě posunou vpřed, obětují hodně a získají svého QB. Cena bude drakonická, budoucí výsledek nejistý. Giants budou spokojeni, Jets naštvaní, Bills nadšení.

Všichni budeme natěšení.

Nevím jak vy, ale já si všechen ten karneval vyjednávání, výpočtů, kalkulací, spekulací, konspirací, šokujících zpráv a celkově všeho kolem FA, tradů a draftu náramně užívám. Offseason je stejně zajímavá jako zápasové období. Alespoň pro mne.

Go Brandon!  Go Bills!

Odpovědi na 3 otázky:

– Ze kterého místa budou Bills brát svého quarterbacka v letošním draftu?

– Kterého quarterbacka si vezmou?

– Kdo bude starterem Bills na pozici QB v prvním utkání řádné sezóny 2018?

SLAVEK

– 2. pick v 1. kole

– Josh Rosen, UCLA

– Nate Peterman

HANS-GEORG

– 6. pick v 1. kole

– Josh Allen, Wyoming

– AJ McCarron

WIONCZEK

– 12. pick v 1. kole

– Mason Rudolph, Oklahoma State

– AJ McCarron

JEAN-PAUL

– 2. pick v 1.kole

– Josh Rosen, UCLA

– Josh Rosen

VIKI

– 7. pick v 1.kole

– Josh Allen, Wyoming

– AJ McCarron

DALI

– 2.pick v 1. kole

– Josh Rosen, UCLA

– Josh Rosen

VLADO

– 2. pick v 1. kole

– Josh Rosen, UCLA

– Josh Rosen

MISHO

– 6. pick v 1.kole

– Josh Allen, Wyoming

– Josh Allen

OMAHA

– 2. pick v 1. kole

– Josh Rosen, UCLA

– Josh Rosen