V AFC Wild Card Playoff utkání se hráči Buffalo Bills střetnou v neděli s nejúspěšnějším týmem jižní divize americké konference, Jacksonville Jaguars.

Fanoušci Bills si po sedmnáctileté šňůře neúčastí ve vyřazovacích bojích hluboce oddychli, Buffalo Bills předali štafetu aktuálních rekordmanů baseballistům ze Seattlu a pochodeň neúspěšné footballové franchise jinému městu na pobřeží Eirijského jezera – Clevelandu.

Podpořili jsme lavinou drobných finanční darů nadaci manželů Jordan a Andy Daltonových a také nadaci Tylera Boyda, každý podle vlastního vkusu jsme oslavili postup (začasté těžko ovladatelným výbuchem emocí), smířili jsme se se světem profesionálního footballu NFL, který si nás podle našeho mínění doposavad posměšně měřil pohledem a ustavičně nám, rovněž podle našeho názoru, házel klacky pod nohy a nyní, nyní je potřeba zkrátka obrátit list. Buffalo Bills jsou v playoff a tým čeká těžké utkání. A vzhledem k tomu, že Bills postoupili z posledního (šestého) místa, každý tým na který narazí. bude požívat výhody domácího prostředí a zároveň bude v utkání favoritem.

Hodně jsem přemýšlel o formátu preview. Je logické, že jsem ještě žádné preview k playoff utkání Bills nepřipravoval a tak mě napadaly různé možnosti, jak odlišit tuhle významnou událost od běžného zápasu řádné sezóny. Pak jsem ale poslouchal Chris Browna v John Murphy Show a uvědomil jsem si, že stejně jako to mají hráči, kterým kouč McDermott ordinuje stálost, pravidelnost a neměnný rytmus v každém aspektu přípravy, nehledě na to, zda se jedná o předsezónní utkání, utkání řádné sezóny či nyní playoff utkání, měli bychom i my považovat za správné a důležité zachovat formát preview a to nehledě na jeho výjimečnost.

Srovnávat týmy napříč časem je vždy na pováženou. Navzdory tomu jsem skálopevně přesvědčen, že hned několik týmů Bills z období sedmnáctiletého čekání na playoffs bylo silnějších než dnešní tým kouče McDermotta. To ale není důležité, úspěchu dosáhl právě tento tým, všechny ostatní zůstaly před branami postupu. Týmu stačila k postupu bilance 9-7 při rozdílu skórovaných a povolených bodů mínus 57 (což je nejhorší skóre za posledních několik let). Z praxe víme, že na postup už například nestačila bilance 11 výher (New England Patriots) a naopak stačila bilance 7 výher a 1 remízy (Carolina Panthers). Letos ve vzájemných měřeních sil národní konference těžce válcovala americkou konferenci a to usnadnilo Bills déle se zaobírat postupovými úvahami a nakonec i šťastně do playoffs proklouznout.

Americká konference má jasného favorita, tým New England Patriots. Tým vedený hvězdným quarterbackem Tom Bradym a geniálním koučem Bill Belichickem si i přes slabší začátek sezóny vybojoval první pozici v konferenci a zároveň tedy výhodu domácího prostředí pro všechna utkání playoff. Na Foxboro budou těžko k poražení. Největší překážkou by pro ně mohl být tým Pittsburgh Steelers. Třetím nejsilnějším týmem americké konference je soupeř Bills v AFC Wild Card Game, Jacksonville Jaguars. Jaguars postoupili do play-off také po dlouhé odmlce, naposledy se jim to podařilo v roce 2007, jejich poslední domácí zápas v playoff je datován rokem 1999. To je hlavní důvod, proč řada expertů označuje zápas mezi Buffalo Bills a Jacksonville Jaguars jako „Klání Popelek“.

Utkání ale bude zajímavé i z mnoha dalších důvodů. Předně, hlavním koučem Jaguars je bývalý trenér Bills, Doug Marrone, který tým dovedl v letech 2013 a 2014 k bilancím 6-10 respektive 9-7. V záloze Jaguars nastoupí zkušený Paul Posluszny, v defenzívní lajně se pak ukáže defenzívní tackle Marcell Dareus – oba hráči v minulosti hájili barvy Bills. Oba týmy třímají v rukou své trumfy a oba týmy také mají řadu slabin.

Pokud v utkání vyhrají Jacksonville Jaguars, jejich dalším soupeřem budou Pittsburgh Steelers. V případě úspěchu týmu ze Západního New Yorku, pocestují Bills ke svému třetím utkání v sezóně s divizním rivalem, týmem New England Patriots.

Utkání začne tuto neděli, 7.1. 2018, v 19.00 hodin našeho (SEČ)

Přenos zajišťuje CBS – všechny zápasy Bills budou komentovat Jim Nantz a Tony Romo (a to i v případě postupu Bills dále).
Zápas můžete sledovat také na TV Sport 2.

Hrát se bude na EverBank Fieldu s kapacitou 67.164 míst, Jacksonville, Florida

Rozhodčím bude R 35 John Hussey s týmem:

U 129 Bill Schuster
DJ 110 Phil McKinnely
LJ 59 Rusty Baynes
FJ 50 Aaron Santi
SJ 55 Alex Kemp
BJ 111 Terrence Miles
Replay: Mike Wimmer
Alternují: Carl Cheffers (R), Dana McKenzie (LJ), John Jenkins (FJ)J

Z tábora Buffalo Bills

Marodka

Nenastoupí

CB Shareece Wright – protokol o OM

S otazníkem

RB LeSean McCoy – kotník
OT Jordan Mills – kotník
LB Matt Milano – kolenní šlacha
WR Deonte Thompson – rameno
QB Joe Webb – kotník

Klíče k úspěchu

Ofenzíva a běhová hra Bills:
Obecný názor je, že Bills si na obraně Jaguars vylámou zuby. Tvrdí to experti, tvrdí to fanoušci, tvrdí to zkrátka většina lidí. Trochu je nechápu. Je to úplně k smíchu. Bills si zatím od začátku sezóny vylámali zuby na KAŽDÉ obraně. Nevidím jediný důvod, proč tedy upozorňovat na tento zjevný fakt.
Důležité je, že to nemusí nic znamenat. Bills si mohou vylámat zuby jako každý zápas, ale zároveň mohou být schopni si nějaké body obstarat za podivných okolností, které většinou s hrou ofenzívy nemají až tak moc společného. Alespoň tak se to děje celou sezónu. O body se mohou postarat hráči defenzívy, place kicker Hauschka je schopen v nouzi kopat z hranice 60-ti yardového dokopu, když chybí ofenzívě power back, Rick Dennison zapřáhne defenzívního tackla Kyle Williamse. Jistě, v zápasech proti Panthers nebo Patriots Bills skórovali jen po třech bodech, protože tři body jsou stropem pro ofenzívu v zápasech s top obranami. My ale doufáme, že se ofenzívě Bills bude dobře dařit, že bude mít kliku a v těch vzácných případech je schopna zajistit bodů více a vyhoupne se přes tříbodový strop. Pokud pak nějaké body obstará defenzíva a nějaké přidá spectým, který je lepší toho soupeřova, může to klidně stačit k výhře. Abych se ale vrátil k ofenzívě:
V tomto ohledu bude důležitá běhová hra Bills. Jak dominantní je obrana Jaguars? Inu, je hodně dobrá, viděl jsem všechna jejich utkání a nyní jsem si ještě rychle prolétl znovu některá z nich. A řeknu vám jedno, obrana je extrémně rychlá, defenzívní front má sílu a energii, jenže pak je tu očividně kousek, který v soukolí drhne. Tacklování v běhové obraně je hrozné. Opakuji: hrozné. A co je pro Bills důležité, děje se to hlavně při prvních downech. Nedivím se, že jsou v tomto ohledu Jax poslední v celé lize. Tohle je obrovská slabina, které musí Bills využít. Jaguars ztrácejí ve více než polovině (51,3%) běhových her při prvních downech 4 a více yardů (v průměru to dělá 4,72 yardu), nekecám (to je řadí na 29. místo v lize). Ideální úrodná půda pro running backa LeSean McCoye. McCoye nám ale v utkání s Dolphins zranil Suh (kdo jiný). Nastoupí vůbec náš top hráč, který tvoří třetinu naši celé ofenzívy?

Zranění LeSean McCoye
Výron kotníku. McCoy ale nepoužíval fixační botu, chodil jen v zdravotních bačkorách a to by mohlo být dobré znamení (a taky nemuselo). LeSean McCoy zatím nikdy nevyhrál žádné utkání play-off a patří mu dokonce druhé místo mezi hráči s nejvíce naběhanými yardy v play-off zápasech bez dosažení výhry (první místo patří jinému billskému hráči – famóznímu O.J. Simpsonovi).
Já vám to řeknu rovnou mezi oči: McCoy hrát bude. Jsem si tím jistý. Nebo jinak: Bude oblečen a bude hrát. Nastoupí a co se stane pak, to nevíme. Podle toho, jak hráče odhadli při pátečním tréninku pozorovatelé, není na světě síla, která by McCoye mohla udržet mimo hriště, až hráči budou v neděli vybíhat na trávník. Je to dobře? To nevím, ale pokud bude schopen hrát na 80% svých možností, vyplatí se ho mít v týmu. Pokud by měl ze hry odejít hned v první čtvrtině, protože „to prostě nejde“, Bills by to moc nepomohlo.
Otázka zní dále: Kolik odehraje snapů a jakou bude mít herní efektivitu?
Můj osobní odhad je, že pokud běžné vytížení činí 70 procent (přesně 70,14 procenta), jeho nedělní nálož bude 40 až 50 procent. K herní efektivitě je obtížné se vyjadřovat. Herní styl McCoye nestojí na downhill bězích. Je vynikajícím běžcem ve volném prostoru, je schopen ustát první lehký tackle a jeho nejsilnější zbraní je prudká změna směru běhu, zasekávačky a neočekávaná řešení situací matoucím pohybem. Nejzatěžovanější částí těla jsou při této činnosti bohužel právě kotníky.
V minulosti už se stalo, že McCoy nastoupil zraněný a tým to těžce poškodilo – doslova ho potopil. Tehdy hrál s bolavou kolenní šlachou (hamstring).
Během pátečního tréninku ale běhal výborně. Lehce, bez vnějších známek bolesti kotníku při plném tlaku a zatížení ve změnách směru běhu.
V každém případě Bills nemusí panikařit, ani kdyby McCoy nemohl do zápasu nakonec zasáhnout. Už od října se s týmem připravuje running back Marcus Murphy, který by pravděpodobně byl schopen McCoye nahradit tak dobře, že by byl velkým překvapením nejen pro hráče soupeře ale asi hlavně také pro fanoušky Bills. Bohužel bude zranění McCoye znamenat také navýšení počtu her pro fullbacka Mike Tolberta (tomu se každý zápas povede jedna hra a jinak je plonkový), kterého máme sice rádi, ale na jeho přínos v yardech se spolehát nebudeme moci. Prostor se tedy otvírá pro dalšího fullbacka, Patrick DiMarca. Nezapomínejme na to, že v PS mají Bills také running backa – Aarona Greena.

Celkově o úspěchu běhové hry nerozhodnou nositelé míče, ale hráči impactu a bloků. A také quarterback Tyrod Taylor. Vezmeme to popořadě.

O-line musí být v impaktu na úrovni loňské sezóny. Tah očekáváme hlavně na levé straně, s přímým otevřením prostoru či cutbackem do odvrácené strany. Hlavním mužem bude na lajně Rick Dennison a na hřišti Richie Incognito. Fyzickou oběť očekáváme od Charles Claye a obou fullbacků. Tyrod Taylor by měl být více než jindy hrozbou při scramblech.

Pasová hra?
No, podíl běhové hry mají Bills druhý největší v lize (právě Jaguars jsou ještě přízemnější) a já bych na tom nic neměnil. Taylor umí hrát na jistotu, takže mě moc neděsí duo špičkových cornerů v dresu Jax. Mnohem větší obavy mám z toho, že si v protekci nebude Dion Dawkins vědět rady s několikanásobným pro-bowlerem Calais Campbellem.

Nejlepším receiverem Bills je tight end Charles Clay (ale tady je potřeba to vnímat tak, že například wide receiver A.Brown ze Steelers má nachytáno více než celý tým Bills dohromady) a já situaci vnímám tak, že jeho hlavním rivalem na hřišti by teoreticky mohl být safety Tashaun Gipson, který letos už chytil čtyři intercepce, na hřišti se pohybuje jako kočka v ovocném sadu a počíná si ve hře hodně vynalézavě.

Schopnost obstarat si turnovery, je silnou stránkou Jax a to je potřeba dát do souvislosti s pasovou hrou Bills. V okamžicích nouze při třetích dlouhých downech by mohli sklouznout k tendenci začít trochu více riskovat. Jenže Jax patří k nejúspěšnějším týmům při bránění třetích downů: z 55 sacků celkem, jich mají skoro polovinu (23) z třetích downů a povolují v průměru soupeřům jen 4,82 yardu, což je nejméně v lize. Bacha na to.

Tyrod Taylor nesmí ztratit nervy a nesmí si začít hrát na quarterbacka.

Defenzíva

Soupeř bude spoléhat na běhovou hru. Hodně se mluví o Fournettovi, ale ten není stoprocentně fit a to se odráží i na jeho výkonech v posledních zápasech. m.
A problémy s běhovou hrou Jax mají Bills dva:
1) O-line Jax bude nad naše síly.
2) Nejrychlejší letec v naší záloze, Matt Milano, má zdravotní problémy (hamstring).
Bills budou muset zesílit box a ani to nemusí stačit. Impakt jaxské o-line je drtivý a úplně nejhorší je, že halfbackové si ani nemusejí počkat na příležitost k průniku, protože jejich o-line jim alespoň nějaký prostor vytvoří pokaždé – doslova a do písmene POKAŽDÉ.
Úkolem dne tedy bude obětovat část passrushe a kapacitu vrhnout proti halfbackům v prostoru mezi předávkou a line of scrimmage.
Dobře víte, že většinou to mám přesně naopak (vrrrrrhněte všechny síly do passrushe), ale tentokrát bude potřeba se popasovat s běhovou ofenzívou, s jakou mají Bills velké problémy. Připomeňme si utkání s NO Saints, ve kterém odehráli Saints proti Bills 22 běhových snapů v nepřetržité řadě. A Bills nebyli schopni je zastavit. Podobným způsobem je rozebrala ofenzíva Jets ve druhém utkání.
Primárně: všechny síly do boxu, všechny síly pod víko.

Pasová defenzíva: Jax nemají vůbec špatné receivery, to ani náhodou. Mají Keelan Cola, Dede Westbrooka a také mají Marqise Leeho (pokud bude ovšem hrát), mají dobré tight endy, zkrátka mají vše, co by měli mít. Každý pas má ale dvě strany passera a receivera. Na té první pozici to možná, připomínám možná, může v neděli zaskřípat. A to by se Bills náramně hodilo. Čísla jsou prokazatelná a jasná: pokud Bortles nehodí žádnou intercepci, Jax mají bilanci 8-0. Pokud našupe na hřišti soupeři do náručí íčka nebo třeba i jen jedno, bilance vypadá odlišně, 2-6.
Už jsme si letos zvykli, že billský pass rush není špatný, ale má obtížně dokumentovatelnou výkonnost. Minimum sacků, málo hitů, a také málo hurries. Jak sestaví McDermott útočnou jednotku proti jax o-line nevíme, ale víme jedno. O-line soupeře není stavěna na to, aby odolala soustředěnému tlaku pass rushe, ta je stavěná tak, aby sama tlak vytvořila v impaktu pro běhovou hru. Protekce je až na pátém místě (na prvním až čtvrtém je impakt). Jerry Hughes by nás mohl příjemně překvapit. Důvodem je také to, že pokud nebude zdvojen (což je klidně možné), bude mu v cestě zřejmě stát zraněný ofenzívní tackle Cam Robinson. Bills nepotřebují při každém snapu tahat Bortlese za dres, stačí mu jen pohrozit takovou možností. Pokud jeho čas Bills limitují na třech až čtyřech sekundách od rozehry, Bortles přepne do módu lehké paniky. A přesně tam ho musí Bills co nejdříve dostat.
Pokud defenzíva Bills:
a) Donutí hrát Jax po zemi a zesílí účinně box
b) Dá Bortlesovi od odhození míče 3-4 sekundy ve hře
může to předznamenat neúspěch ofenzívy Jax.
Důvodem je to, že Bortles zdaleka není tak opatrným passerem jako Taylor a také není tak obratným, rychlým a opatrným rusherem. Při hře vzduchem hrozí Bortlesovo zaváhání a Bills toho budou umět využít. Bills mají bilanci 8-3, pokud získají alespoň jednu intercepci a mají bilanci 5-1, pokud získají alespoň dvě intercepce. Secondary Bills patří mezi nejúdernější jednotky v lize a co se týče kvality si s tou Jax příliš nezadají.

Paradoxně mají obě defenzívy stejné cíle: donutit soupeřova quarterbacka, aby plnil svou funkci. Obě defenzívy se spoléhají na to, že soupeřův quarterback při plnění této úlohy selže. Podle mne je blíže k selhání Blake Bortles.

Spectým: Bills mají lepší spectým než Jax. Lépe kopou, odkopávají, vracejí i pokrývají. Stephen Hauschka a zejména Colton Schmidt patří k absolutní NFL elitě na svých pozicích. Brandon Tate je obstojný, spolehlivý a nemá děravé ruce, když mu šibne, je schopný položit slušné základy úspěšného drivu. Spectým má několik vážně elitních hráčů tvrdého jádra: prim hrají linebacker Lorenzo Alexander a hrůzu budící quarterback Joe Webb. V řadách billských koučů je jedinou konstantou spectým koordinátor, Danny Crossman. Důvodem je to, že dělá svou práci opravdu dobře.

Z tábora Jaguars

Marodka

Nenastoupí

S otazníkem

(WR) Marqise Lee – kotník
(RB) TJ Yeldon – onemocnění

U Jaguars je seznam zraněných krátký, ale s menšími zdravotními problémy se potýká kolem desítky hráčů, z nichž 3 trénovali ve čtvrtek s omezeními a 2 vůbec. Největší případnou ztrátou by byl wide receiver Marqise Lee, který má zraněný kotník. Lee chyběl v posledních dvou zápasech. Trénoval ale s omezeními v pátek a kouč Marrone vyjádřil střídmý optimismus. Otazník visí také nad startem running backa pro krátké distance třetích downů – T.J. Yeldonem.

Zápasy Jaguars v řádné sezóně:

@ Texans  W 29-7
vs Titans  L 37-16
vs Ravens  W 44-7
@ Jets  L 23-20
@ Steelers  W 30-9
vs Rams  L 27-17
@ Colts  W 27-0
vs Bengals  W 23-7
vs Chargers  W 20-17
@ Browns  W 19-7
@ Cardinals  L 27-24
vs Colts  W 30-10
vs Seahawks  W 30-24
vs Texans  W 45-7
@ 49ers  L 44-33
@ Titans  L 15-10

Jaguars vyhráli s bilancí 10-6 poprvé divizní (AFC South) titul, jsou v play-off poprvé od sezóny 2007 a hostí playoff utkání poprvé od sezóny 1999. V uplynulých pěti sezónách byl tým z Jacksonvillu s bilancí 17 výher a 63 proher nejhorším týmem v NFL. Pravidelně vysoké postavení při draftech jim ovšem umožnili naplnit tým velice talentovanými hráči a sympatický tým nyní sklízí ovoce své velké trpělivosti.

Doug Marrone je prvním rokem v Jaguars hlavním koučem. Když si po sezóně 2014 vybral odchodné z Bills pro případ přestěhování klubu ve výši 4 miliónů USD, vybral si ho bývalý kouč Jaguars Gus Bradley jako trenéra o-line. Nemůžeme s klidem říci, že se Marronemu práce dařila, ale určitě o tom byli přesvědčeni v Jacksonville, protože loni vedl Marrone tým do dvou posledních zápasů sezóny jako zaskakující hlavní kouč a do nové sezóny získal místo hlavního kouče Jaguars. V souvislosti s odchodem z Bills dostal Marrone na tiskovce otázky už v lednu minulého roku a tehdy svého činu dodatečně litoval, uznal chybu a vyjádřil přesvědčení, že by v podobné situaci jednal příště už čestněji. Na poslední tiskové konferenci se dotazům na své bývalé působení v Buffalu vyhnul:

„Tehdy se toho pochopitelně stalo hodně,“ řekl, „už je to vyřízeno. Je to pryč. Nevím, jak to říci zřejměji. Nevím, jak se vrátit a dostát své odpovědnosti ve věci, ke které došlo před třemi roky. Kdybych tak učinil, nemohl bych být zároveň trenérem Jacksonville Jaguars. Mojí prací je, abych se ujistil, že dělám vše správně pro tento tým.“

Oba týmy také uskutečnili v průběhu sezóny (k 28. říjnu) obchod, při kterém Jaguars získali defenzívního tackla Marcell Dareuse výměnou za výběr v pátém kole draftu 2018. V té době měli Jaguars úplně nejhorší běhovou defenzívu mezi týmy NFL. I s pomocí nové akvizice se jim podařilo slabé místo sanovat a na konci sezóny už byli na 21-ním místě v NFL.
„Řekl jsem mu (Dareusovi), aby hrál v neděIi rozumně,“ řekl Marrone, „v posledních dvou utkáních si počínal dobře. Vypadá to, že už si je jistější při realizaci her a zapadl do systému. Totiž, pro nově příchozího to není nikdy snadné.“
Doug Marrone doufá, že obrana se proti Bills vyznamená. Ofenzíva Bills povolila letos třetí nejvíc sacků v lize a spoléhá se na třetí nejméně výkonnou ofenzívu v NFL. Oproti ní stojí dobře promazaný stroj. Obrana Jaguars je úplně nejlepší v celé NFL v povolených yardech na zápas, je nejlepší z hlediska pasové hry a vygenerovala nejvíce intercepcí. Kromě toho je ještě druhou nejvýkonnější defenzívou v lize celkově, v počtu sacků a jako skórující defenzíva. Pokud vše podtrhneme a sečteme, dostaneme výsledek, který je potřeba respektovat, protože Bills narazí na defenzívní jednotku, která těžko najde v letošní sezóně napříč ligou srovnání.
Jistě, každá obrana může mít slabší den, pokud proti ní stojí quarteback stejně nevyzpytatelný jako je Tyrod Taylor. Část Taylorova kouzla ale spočívá v tom, že soupeř je nucen vrhnout všechny síly do minimalizace rizik spojených s běhovou hrou Bills. Tohoto úkolu bude defenzíva Jaguars částečně zproštěna, protože v utkání s Miami Dolphins utrpěl výron kotníku hvězdný running back LeSean McCoy. V letošní sezóně se McCoy dostal přes hranici tisíce yardů (1.138 yardů) při 287 běhových pokusech a kromě toho ještě také zkompletoval 59 pasů pro 448 yardů. Celkově skóroval 8 touchdownů (6 běhových a 2 pasové). Zranění nemusí McCoye definitivně vyřadit ze hry, ale při jeho běžeckém stylu, plném zasekávaček a prudkých změn směru běhu, je krajně nepravděpodobné, že to bude McCoy v té formě, jak by ho Bills nutně potřebovalij. Navíc, pokud by hráč cítil, že by nebyl schopen podat kvalitní výkon, patrně by přepustil místo dalšímu hráči v pořadí (Marcus Murphy).

Pro Jaguars je mnohem složitější situace v ofenzívě, protože quarterback Blake Bortles sice zažívá velice povedenou sezónu, ale v posledních zápasech se mu nedaří a my zatím nevíme, jaký Bortles se v neděli fanouškům představí. Bortles je sice považován za hráče, který má dobré nervy a je schopen se vypořádat s tlakem, ale toto utkání je jeho první v play-off a pravděpodobně bude určující pro další vývoj jeho kariéry v NFL. Ve dvou utkáních na závěr sezóny hodil Bortles 5 intercepcí a Jaguars celkem ztratili míč sedmkrát.

„Všichni ví, o co jde – pokud prohraješ, končíš,“ říká Bortles. „Takže není žádný důvod a žádná omluva, proč nehrát naplno a důrazně každou jednu hru. Fakt je ale ten, že naši kluci si tak počínají každý zápas každý týden, takže se opravdu těším, že mohu na hřiště vyběhnout s nimi a mohu využít této skvělé příležitosti.“
Oba týmy jsou schopny získat míč. V poměru turnoverů jsou také na předních místech v NFL: Jaguars jsou na pátém děleném místě s plus deseti turnovery a Bills za nimi zaostávají jen těsně s plus devíti turnovery.
Ke statistickým údajům ale Marrone podotýká lakonicky toto: „Začíná jiná část sezóny, čísla se mažou. Máme tu 12 týmů, z nichž každý musel překonat během sezóny řadu překážek, aby si vysloužil právo se do dvanáctky dostat. Každý z těchto týmů je nebezpečný a teprve se ukáže, co každý z nich předvede v neděli.“

Vypadá to, že Jaguars by měli nastoupit prakticky v plné síle. Levý tackle Cam Robinson měl problémy s břichem, nose tackle Abry Jones se zády, ale oba už se zapojili do tréninku během týdne. Kouč Marrone také řekl, že running back Leonard Fournette je zdravý jen do té míry, jak byl zdravý v druhé půli sezóny. Fournette naběhal v posledních dvou utkáních dohromady jen 117 yardů  na 37 pokusů (tj. průměr 3,2 yd), ale Marrone se dost spoléhá na to, že mu v cestě bude stát billská defenzíva, která letos není neprostupná a v průměru pouští 124,6 yardu na zápas (30. místo v lize).

Jacksonville se pyšní dvojicí prvotřídních cornerbacků, ale musí se mít na pozoru právě v pasové hře. Jaguars letos povolili soupeřům sice „jen“ 16 velkých pasových her se ziskem 30 a více yardů, ale z toho jich bylo hned 7 v posledních pěti zápasech, 4 akce z toho skončily touchdownem. Hráči Jaguars mají společně s hráči LA Rams nejméně zkušeností ze zápasů play-off z celé dvanáctky letošních účastníků play-offs. Z celého týmu si 11 hráčů zahrálo celkem 42 zápasů, ale DE Calais Campbell, DT Malik Jackson a punter Brad Nortman mají na svém kontě polovinu z tohoto počtu (23 utkání). Záleží na tom? No, ve vypjatých momentech před koncem utkání to určitou roli sehrát může.

Pokud by Jaguars zvítězili nad Bills, cestovali by k dalšímu utkání AFC Championship Game do Pittsburghu. V polovině října se jim tam podařilo vyhrát 30-9, když Ben Roethlisberegera obrana deklasovala 5 intercepcemi. A Roethlisberger to po zápase řekl dost jasně: „Přeji si narazit na Jaguars znovu, abych ukázal, že jsem to v tomto utkání nebyl skutečný já.“

Embed from Getty Images

Jaké je postavení obou týmů v power rankingu Pete Prisca se můžete přesvědčit v tomto článku se slovenským komentářem.

Power ranking NFL
Priscope před playoffs

 

 

Tipy na výsledek

ESPN
Experti ESPN:  Všichni tipují výhru Jaguars, kromě Kimesové a Wickershama

CBS Sports
Experti CBS:  Všichni tipují výhru Jaguars, kromě Jason La Canfory
Tipování fanoušků na CBS:  BILLS 22 %, Jaguars 78 %
Pete Prisco tipuje: výsledek Bills 7, Jaguars 20
komentář:  „Bills nebyli v PO od sezóny 1999 a Jaguars od sezóny 2007. Tohle je Drought Bowl.“

NFL.com
Elliot Harrison tipuje: Bills 17, Jaguars 20

 

Dávam dva tipy:
bez Shadyho Bills 10, Jaguars 23
a s ním Bills 16, Jaguars 13

 

 

Oba tímy sa spoliehajú najmä na svoju obranu a u oboch je quarterback jednou z najväčších slabín. Ale Bortles je schopný svojmu tímu zápas prehrať a na tom musí byť postavená aj naša stratégia. Zastaviť behovú hru a donútiť súpera hrať vzduchom. Taylor nezvykne strácať loptu, ale zase je často zložený pre stratu yardov a to je jedna z činností, v ktorej Jaguars vynikajú. Ak by nehral McCoy, tak by bol tlak na Taylora ešte väčší a obávam sa, že ani jeho šikovné nohy by ho nezachránili. Shadyho by mohol zastúpiť Murphy. Súper ho nepozná a je oddýchnutý, no vkladať nádeje do hráča, ktorý za celú sezónu odohral pár striedaní? Realita bude niekde uprostred, McCoy nastúpi aj keď nebude úplne fit a pri každom behu sa budeme triasť, či ho neodnesú. Preto dávam dva tipy, bez Shadyho 10-23 a s ním 16-13. Tím, ktorý skóruje ako prvý, získa veľkú výhodu. Preto bude zápas veľmi opatrný a vyrovnaný a sľubuje napínavý boj do poslednej sekundy. Do Jacksovillu sa valí záplava fanúšikov Buffala a eufória po postupe bude hnať našich hráčov vpred. GO BILLS

Bills to dokáží:

Bills 17, Jaguars 16

 

 

Scénářů je několik. Favoritem jsou Jaguars a měl bych to respektovat. Několik let se umisťovali na posledních příčkách NFL a tuto tradici zužitkovali v draftech tím, že si do týmu přivedli neoddiskutovatelně obrovskou kvalitu v podobě mladých silných a rychlých hráčů.

Pak tu ale máme jinou důležitou část týmu a to jsou trenéři. Myslím si, že ti na straně Bills jsou lepší a v utkání to také uvidíme. Hráči Jaguars letos nemuseli ani jednou hrát psychickou hranu a postup si zajistili už několik zápasů před koncem řádné sezóny. Teď je ale čeká utkání z kategorie prohraješ=končíš a to je může zaskočit. Bills mohou v utkání více získat než ztratit a u Jax je tomu naopak.

Pokud bych věděl, že jeden z QB v utkání totálně selže, a měl se rozhodnout, zda to chci či nikoliv, bral bych to všemi deseti hned teď. Pokud některý QB totálně utkání podělá, bude to Blake Bortles. Tyrod Taylor předvede svůj standardní výkon. Bude špatný, pokud se mu bude dařit. Možná dost špatný, pokud bude mít špatný den. Ale bude to Taylor. Svým způsobem se na něj můžeme spolehnout. Bude unikat obráncům, bude přehlížet volné hráče, bude získávat první downy po vlastních – zkrátka: nezklame nás. Bude sám sebou, bude opatrný, intercepci soupeři věnuje jen velmi vzácně. Taylor je jistota, sice nevalné hodnoty, ale přece jen jistota. Bortles proti němu vypadá jako žonglér na skalní hraně. Buď se mu podaří pár bezva triků nebo si ho budeme moci prohlédnout na fotografiích s hlavou svěšenou až do půl pasu.

Obrana Jax je opěvovaná, ale málo se připomíná, že je jaksi postavená k likvidaci jiného zbrojního arsenálu, než s jakým jdou do boje Bills. Mají Jax dobré cornerbacky? Fajn, Bills na ně nebudou házet vůbec a upřímně vzato se k tomu nechystali, ani kdyby to byli ti nejhorší cornerbackové v celé lize. Mají Jax nejhorší běhovou obranu prvních downů a nejlepší obranu třetích downů? Fajn, už teď mají Bills nejlepší výsledky v běhové hře při prvních downech a pramalou schopnost získat třetí downy. Docel mě děsí, že nejsem vůbec vyděšený.

Znovu připomínám: ANO, VÍM, že jsou Jax favorité, ale dokázat to budou muset na hřišti. Pokud mi někdo přinese přesvědčivé důkazy napsané na papíře, nebudu mít pro něj pochopení, protože Bills už tohle zažili v sezóně mnohokrát:
Panthers je měli rozšlapat jak zelí a utkání bylo do poslední hry otevřené, Broncos je měli svou nepřekonatelnou obranou zesměšnit a nestalo se, Falcons je měli svým nezadržitelným útokem rozsápat na cucky, ale nestalo se. Carr se vrátil a měl navést Raiders proti slabým Bills na cestu resuscitace a nestalo se. Buccaneers měli v ofenzívní přestřelce spráskat Bills a nestalo se. Dolphins byli favority pro mnohé experty v obou utkáních, ale Bills si asi nepřečetli názory expertů a nezařídili se podle toho. Chiefs je měli utopit v bouřlivé atmosféře Arrowheadu a nedošlo k tomu. A Bills si nevedli v prvních půlích špatně ani proti Patriots, to mějme na paměti. My přece nemluvíme o sérii utkání, mluvíme o jednom. A v jednom utkání se může stát přinejmenším cokoliv. Možná i o něco více.

Nevěřím v této souvislosti na pojem „momentum“, nicméně jen pro přesnost připomínám, že Jaguars poslední dvě utkání prohráli a jejich výkon byl celkem bezkrevný. Bills si zajistitli postup do play-off a fanoušci je dosadili do rolí spasitelů. McDermott sice hráče zapřáhl do běžné každodenní rutiny, ale hráče z ní v pozitivním smyslu slova vymaňuje vlna euforie, na které se vezou.  Do utkání půjdou s obrovskou zásobou morální a fyzické kondice.

V hledišti budou mít Jax převahu, ale fanoušků Bills se na zápas chystá hodně a nikdo nepochybuje o tom, že by stadión vyprodali, pokud by měli k dispozici dost lístků.

V ofenzívě mají Bills jedinou úlohu: kapitalizovat zisky defenzívy a spectýmu během každé vhodné příležitosti, kdy se dostanou na polovinu Jax.

V defenzívě mají Bills jedinou úlohu: zadržet běhovou hru Jax a donutit Bortlese k pocitu, že je plnohodnotným quarterbackem.

Bills 17, Jaguars 16