Novým ofenzívním koordinátorem Buffalo Bills se stal Rick Dennison. Dnes se na něj podíváme z velmi úzkého pohledu: Jakým směrem může posunout výraz běhové hry Bills, která byla v uplynulém roce tak úspěšná?  A ještě specifičtěji – otázka, která se nabízí jako první a která mne poměrně znepokojuje, zní: kam přesně nasměruje veleúspěšnou běhovou hru z konceptu?

Osmapadesátiletý Dennison se vrací už potřetí do Buffala a my doufáme, že tato jeho mise bude úspěšnější než ty předchozí, hráčské. Dennison je ofenzívním koordinátorem na čtvrté štaci. V letech 2006-2008 vedl ofenzívu v Denveru Broncos, 2010-2013 Houston Texans, 2015-2016 opět Denver Broncos.

V uplynulých sezónách neměl s útokem Broncos dobré výsledky. V počtu získaných yardů obsadil v rámci ligy 16.místo v sezóně 2015 a 27.místo o rok později. Za kvalitními výsledky Broncos z roku 2015 pochopitelně můžeme hledat defenzívu. Nevýkonnou ofenzívu si ale z pozice hlavního kouče dirigoval především Gary Kubiak. V tomto případě nevím, jestli z toho mám být potěšen nebo vyděšen. Pozitívní zprávou není ani to, že v Denveru se nucený přerod z pasové velmoci (díky P.Manningovi) na běhovou skoro velmoc nepodařil úplně a meziroční nárůst skončil v červených číslech (-13,3 yd), pokud se přidržíme jediné kategorie (ani v dalších si Denver příliš nepolepšil a většinou se výsledkově neodchyluje: 27.místo – získané 1.downy,  21.místo – počet TD na zápas).

Dennison se bude moci spoléhat na pomoc dvou asistentů, kteří pro nás nejsou z hlediska potřeb tohoto článku nečitelní: koučem RB bude Kelly Skipper a koordinátorem běhové hry plus koučem O-line bude Juan Castillo. Jaký bude podíl asistentů na tvorbě herního plánu běhové hry? To přesně nevíme, ale jedním si můžeme být naprosto jisti: Skipper, ale hlavně Castillo se budou bít za běhovou hru z konceptu. Mám k dispozici všechny relevantní údaje o předchozích týmech našich nových trenérů, to jest: Denver Broncos (Dennison), Jacksonville Jaguars (Skipper), Carolina Panthers (McDermott) a Baltimore Ravens (Castillo). Spoustu důležitých věcí tedy víme. Ehm, mnohem více důležitých věcí nevíme. Výběr her ve fotbale je akcí-reakcí a my nemáme, stejně jako nikdo další, ani tuchu o tom, jak se zápasy budou vyvíjet a kteří konkrétní hráči proti sobě budou stát.

Vodítka a jejich relevance. Důležitým vodítkem pro představu je rozšifrování podílu „normální“ běhové hry a „z konceptu“, což občas není tak triviální, jak se na první pohled zdá. Z praxe vím, že tým od týmu se liší nastavení hranice odlišující jednotlivé hry podle kategorií. Dalším vodítkem je typové rozdělení her z konceptu podle cílené činnosti o-line. Údaje, které mám ale k dispozici tuto práci značně znesnadňují, protože se statistiky hemží mixy kategorií a některé týmy, autoři statistik, se ani nenamáhají s rozklíčováním mixů. Posledním, ale víceméně klíčovým, vodítkem pak logicky je hráčský materiál v konkrétních týmech. Nejen Bills, pochopitelně, také u soupeře.V mém případě narážím na určité limity, při skutečně důsledné práci, jak bych si ji představoval, bych jen tento jeden článek připravoval asi celý kalendářní rok. I tak jsem si dal dost práce a jsem si jistý, že má prognóza je prakticky přesná. Vím, že někteří odborníci mají odlišné názory a došli k jiným výsledkům. Co k tomu říci? Inu, pletou se. Tohle mohu s klidným svědomím říci, protože já i oni odhadujeme něco jako počet ptáků, kteří se usadí na drátech elektrického vedení.

V uplynulé sezóně byla běhová hra základem ofenzívy Bills. O její efektivitě mám nemálo pochyb. Zpochybňuji poměr cena – výkon. Zpochybňuji i samotný fakt, že je výhodné, aby Bills běhali v průměru 30x za zápas. Výsledky běhové hry se ale na první pohled zdají více než slušné.

Ofenzívní běhová hra Bills

kategorie v lize
podíl v ofenzívě48,62 %1. místo
získané yardy164,41. místo
počet yardů na hru5,31. místo
získané 1.downy9,11. místo
skórované TD1,81. místo

Jak se na výsledku podílely běhové hry z konceptu? Můžeme si rovnou říci, že zcela zásadním způsobem. Podle některých zdrojů je získaný počet yardů Bills z jednoho běhu na koncept o něco nižší a osciluje kolem 5,7 až 5,9 yardů. Tady ale záleží na metodice výpočtu a já si přeji být přesvědčený o správnosti té své. Bills dle mého názoru atakovali úspěšně 6-ti yardovou hranici. O prvním místě v každém případě nemůže být pochyb.

Běhová hra Bills podle konceptu v sezóně 2016

kategorie v lize
podíl na běhových hrách69,3 %30. místo
výtěžnost113,41 %1. místo
podíl na získaných yardech78,6 %1. místo
yardy do kontaktu2,741. místo
získané yardy na hru6,061. místo

Ukázky loňské úspěšnosti podle vzorků PFF:

Podle Jeff Ratcliffa

schema o-line blokůyardy do kontaktu
MAN1,25
POWER2,75
INSIDEzone3,39
OUTSIDEzone2,10

Hráčský materiál. Hráči se nezměnili. Pokud hovoříme o běhové hře z konceptu, musíme nadřadit o-line nad skill pozice. Jestliže se vše bude ubírat správným směrem, O-line bude poskládána takto:
LT – Cordy Glenn
LG – Richie Incognito
C – Eric Wood
RG – John Miller/Ryan Groy
RT – Dion Dawkins

U jednotlivých hráčů musíme zvlášť hodnotit jejich schopnosti ve hře: v oblasti pasové protekce QB a v oblasti podpory běhové hry (a z pohledu mého článku také použitelnost v koncepční běhové hře). Glenn je univerzálem v obou herních činnostech a loni odehrál nadprůměrnou sezónu. Incognito je hvězdou O-line, nepostradatelný, velice inteligentní hráč, v koncepční hře velice důsledný. Wood začíná být pro tým postradatelný, když se zranil, Groy ho zastoupil velice dobře. Wood hraje dobře vpřed, pokud se daří guardům. Jakmile se guardům přestane hra dařit, jeho výkon klesne dramaticky, čehož jsme byli svědky v několika zápasech na strong side. Problémy akcelerují a kumulují se při pasové protekci (což nás ale v tomto případě nemusí vzrušovat). Miller má dvě tváře: brutální směrem ven a dobráckou při ochraně passera. Nám se teď hodí ta krutá varianta. Groy neexceluje, ale je o poznání lepší v protekci a jen o málo horší při tvorbě průniků. Dawkins se jeví nadějně a mohl by zacelit slabé místo na pravé straně O-line. Těžiště úspěchu loňské O-line spočívalo na levé straně, místem největších průsaků byla pravá strana. Rozmezí 2, 4, 6 se příliš často měnily na průchozí koridory. Úniky rusherů po 6 se staly legendární a mně se z nich obracel žaludek naruby. Z hlediska dnešního příspěvku, ale nemá obchvat na šestce žádný význam, o-line byla schopna připravit pozice pro trpělivé h-backy. Největší předností O-line je skutečnost, že se její složení nemění. Největší slabinou může naopak být, že přichází noví trenéři.

Skill pozice pro běhovou hru doznaly personální změny: Patriots přeplatili RB  Mike Gillisleeho a podle mne za něj Bills nemají typologickou náhradu. Teoreticky by měl jeho práci zastat Jonathan Williams, což se ale skoro určitě nepovede. Prvním RB týmu bude LeSean McCoy. Expromt running backem je Tyrod Taylor. Práci trebuchetů asi budou zastávat noví FB, Patrick DiMarco a Mike Tolbert – ovšem pokud se vůbec dostanou do týmu. A pak máme k dispozici Joe Banyarda, Jordan Johnsona a Cedric O’Neala. I oni budou muset v první řadě prokázat svou prospěšnost během období cutů. Blokovací práce čekají také na další hráče, z receiverů hlavně na TE.

Prognóza:

V koncepčních bězích Bills dojde k výrazným posunům. V první řadě vzroste jejich podíl. Hlavním důvodem bude změna (pokus o změnu) hry QB Tyrod Taylora. Většina prognóz tuto úvahu odsouvá významově stranou, nebo ji dokonce ignoruje. Já si osobně myslím, že je zásadní. Nejde jen o neplánované běhy z nouze při kolapsu protekce ale také o nedodržení signálu do hry (takže hra je sice v šabloně, ale výsledek je vychýlen o angažovanost passera). K oběma popsaným situacím docházelo nezvykle často. Součástí progresu Taylora bude i postupné vymizení tohoto jevu (ačkoliv úplné odstranění není možné vzhledem k naturelu Taylora). Situaci výrazně napomůže stabilizace na strong side O-line. Průsaky passrushe na  2 a 4 nutí Taylora ke stranovému posunu S-J z kapsy a hledání expromtního řešení, nejčastěji v QB draw, oběhy na 6 posouvají Taylora k LoS a tím do krajně nebezpečných končin. Není divu, že Taylor je nejčastěji sackovaný QB celé ligy. Dalším důvodem, proč podíl designovaných běhových her vzroste je ten, že všichni trenéři přichází z týmů, které měly větší podíl těchto her ve svém herním portfóliu. Koncepční běhové hry dosáhnou hranice 75 – 80 %.

Vzroste mírně podíl využití OUTSIDEzone blokovacích schemat, INSIDEzone také stoupne a bude tvořit jádro běhové hry. MAN a POWER – podíl 10 – 15 %, maximálně 25 % kumulovaně.