Ano, mnoho z vás dost možná vyskočilo ze židle po přečtení slov „nový začátek“. Je však opravdu nutné říci, že je to pravda. Jason Botterill převzal tým před startem sezony. Tak trochu pod tlakem veřejnosti najal na místo hlavního kouče Phila Housleyho a vydal se vstříc své první sezoně, která vypadá dosti bídně. Může za to ale Botterill?

Než začneme duo Housley-Botterill kritizovat, je třeba si položit tuto otázku. Jason Botterill převzal tým po Timu Murraym, kterému nestačilo tři a půl sezony na to, aby úspěšně zvládl přestavbu. Navíc jeho kiksy musí Botterill řešit dodnes, např. Moulson a Bogosian. Další kiksy, které nejsou tak viditelné, avšak Buffalu nesmírně uškodili jsou: Chybné zacházení s Calem Petersenem, který mohl být novou hvězdou buffalského brankoviště. Dále tu máme špatné drafty. Ano, je to bohužel tak. Ač Murray dříve pracoval jako vedoucí skaut, jeho výběry na draftu se nakonec ukázaly jako velmi bídné. Pojďme si to v rychlosti projít:

2014
#2 Sam Reinhart – Dobře, tady by brali Reinharta všichni a nedá se mu to vyčítat. Samson sice nenaplňuje potenciál ale konečně se rozehrává.
#31 Brendan Lemieux – Murray sice Lemieuxe vyměnil do Winnipegu, avšak když se na něj podíváme, takřka čtyři roky od draftu se Lemieux stále nedokázal prosadit v NHL a ani v AHL nepodává nikterak zářivé výkony.
#44 Eric Cornell – průměrný hráč Amerks
#49 Václav Karabáček – často zraněný,momentálně až v ECHL
#61 Jonas Johanson – po draftu se příliš neprosadil. Momentálně v ECHL
#181 Victor Oloffson (přeskočil jsem tři drafty protože o nich není moc co říct, nepůsobí Brycen Martin hraje ECHL, Brown a Willman stále na univerzitách) Olofsson se zdá jako jediný slušný late pick. Sice nevíme, jak se mu bude dařit v zámoří, ale vybrat v sedmém kole budoucího krále střelců švédské SHL je solidní počin

2015 – to byl pro Murrayho asi nejlepší rok na draftu.
#2 Jack Eichel – jako u Sama, nikdo by nebral jinak.
#51 Brendan Guhle – Ukázal, že může být příští rok hodně platný
#92 – Will Borgen – velmi dobrý na univerzitě,očekává se od něj dost
#122, 152, 182 – nic,

2016
#8  Alex Nylander – zatím tragédie. Průměrný v AHL, sobecký… opravdu špatný pick. Mikhail Sergachev, Jacob Chychrun byli dostupní obránci na draftu. Všichni si přáli aby Buffalo bralo beka. Nestalo se a jak to dopadlo.
#33 Rasmus Asplund – čeká se od něj dost, slušný pick.
Dále to zatím nemá cenu zmiňovat,jelikož je stále ještě brzo. Když si to ale propočteme, tak pokud pomineme Reinharta s Eichelem, tedy dvojky draftu kde se snad ani nemohl Murray seknout, odehrály jeho volby v draftu celkem v NHL 18 zápasů, a to je bída.

Pojďme si to tedy zrekapitulovat. Jason Botterill převzal Sabres, které byli špatně rozložené uvnitř (připomínám spor mezi Eichelem a Bylsmou), které byli špatně zaopatřené do budoucna a které měli v týmu nesmyslně podepsané hráče. Šavle byly a vlastně stále jsou v pozici, kdy se těžko obchoduje, jelikož hráči mají někdy nesmyslně velké platy na dlouhou dobu a s tím se musí vycházet.

Co tedy Botterill do teď udělal?
– Trejdem získal Nathana Beaulieho za volbu ve třetím kole draftu – Velký přešlap, avšak obětování třetího kola není nikterak strašné. Navíc s Beauliem podepsal dvouletý kontrakt,který mu však vynáší rozumných 2,5 mil $. Rozdíl oproti Gorgesovým 4.mil.
– Uchránil na expansion draftu Linuse Ullmarka, což se zdá být pro budoucnost klíčové.
– Velký trejd kdy do Minneosty putoval Tyler Ennis, Marcus Foligno a volba ve třetím kole 2018 za Marca Scandellu, Jasona Pominvilla a volbu ve 4. kole draftu 2018. Získat kvalitního obránce je dnes těžké. Myslím, že Scandella ukázal své kvality a při někdy neskutečných kiksech Ristolainena je pro Buffalo rozhodně nejjistějším bekem. Pominville hrál na začátku skvěle. Teď však stagnuje. Pořád je na tom ale bodově lépe,než Ennis s Folignem.
– Získal z Detroitu Scotta Wilsona za volbu v pátém kole draftu. Mnoho lidí se při pohledu na tento trejd smálo a na Botterilla nadávalo, avšak faktem je, že Wilson je poslední měsíc jedním z nejlepších hráčů Buffala a to i co se týče kanadských bodů. Je jedním z mála hráčů, který dokáže pravidelně bodovat i ve spodních dvou lajnách.
– Podepsal smlouvy s Pouliotem a Nolanem, kteří nás nestojí takřka nic a pro tým jsou oproti jiným platní. Pouliot sice ofenzivně nepředvádí bůhvíjaké hody, avšak několikrát ukázal svou nesmírnou šikovnost a rychlé nohy. Navíc se ukázal jako velmi dobrý hráč na oslabení. Nolan je zase postrachem pro soupeře. Myslím to tak, že po Folignovi bylo potřeba přivést do týmu šerifa, který bude budit respekt. To Nolan provádí dokonale. Do šarvátky se dostal párkrát a soupeřům dosti namlátil. Navíc tvrdě hituje, je agresivní na ledě, dohrává souboje a celkově je velmi výbušný typ. Dle mého názoru ideální hráč do čtvrté lajny.
– No a nakonec dokázal svými trejdy a podpisy zvednout Rochester. Ten se dlouhou dobu trápil stejně jako Buffalo. Avšak nyní Rochester má nakročeno jednoznačně do play-off, kde by mohl udělat i nějaký slušný výsledek. Věřte nebo ne,úspěch na farmě je základ pro kvalitní tým v NHL,jelikož potřebujete u mladíků na farmě budovat vítěznou mentalitu. Proto tam zůstává Ullmark, proto tam hraje Guhle. Potřebujete vítěznou mentalitu budovat už v AHL. Rochester si to navíc zaslouží.

Teď se ale začne lámat chleba. Botterilla čeká první uzávěrka přestupů a jeho cílem je restart Sabres. Bohužel, Buffalo je znovu v přestavbě, jelikož tu první zpackal Murray. Šavle budou na trhu spíše prodávat, avšak zároveň se bude Botterill snažit chytře doplnit svůj tým tak, aby již příští rok byl konečně konkurenceschopný. Botterill tak v následujících dnech musí načít misi pro příští rok, a to je play-off. Do tří let pak misi, která by z Buffala udělala pravidelného účastníka play-off, který by pravidelně bojoval o metu nejvyšší.

Jaké přestupové větry tedy vanou nad Buffalem?

Evander Kane na odchodu?
Jason Botterill se rozhodoval, jak to nakonec s Evanderem udělá. Ve hře vysely dvě varianty – prodloužení kontraktu či výměna do jiného týmu. Zhruba před dvěma měsíci, kdy Kane oplýval solidní formu,požadoval Botteril volbu v prvním kole draftu, dobrého prospekta a stabilního hráče sestavy. Situace se však změnila. Evander Kane je z formy. Buffalo nejeví zájem Kanea prodloužit, což ví i samotný hráč. Cena však skoro určitě klesla. Reálně by mohl Botterill za Evandera požadovat volbu v prvním kole draftu a k tomu buď slušného prospekta nebo ještě pick třeba ve třetím kole. Botterill však nechce dát kůži na trhu lacino a za Kanea požaduje co nejvíce. To také spoustu týmů odrazuje. Může se stát, že se Kane stane součástí nějaké větší výměny, který bude obsahovat několik hráčů. Zájem o Kanea jeví několik týmů, jsou mezi nimi Canucks, Flyers či Sharks.

Vydrží Lehner s Johnsonem?
V NHL momentálně panuje brankářský nedostatek. Hned několik týmů se shání po stabilním brankáři, a to buď vinou špatných výsledků nebo zranění. Philadelphia situaci již vyřešila, když přivedla Petra Mrázka. Jenže na trhu jsou další týmy, které by mohly shánět gólmana a dívat se právě po někom z naší gólmanské dvojice. Jde například o New York Islanders, jejichž tandem gólmanů je tuto sezonu velmi podprůměrný. Zájem může mít také Calgary, které zatím bez Smitha hodně inkasuj.Smith je náchylný na zraněný a kdyby se zranil v play-off, netuším, jak by danou situaci David Rittich zvládl. A netuší to ani v Calgary. Po brankáři se mohou koukat také Canucks, jelikož dvojice Markström – Nilsson je na tom podobně jako ta z Islanders.V úvahu připadají také Oilers, Penguins či Senators.

Gorges dává sbohem?
Josh Gorges se momentálně na led příliš nedostává. Týmy o něj však projevují zájem. Zřejmě nejvíce aktivní jsou Blues. Pokud by jej Sabres měli vytrejdovat, museli by si ponechat část Gorgesova platu. To by ale neměl být až takový problém pro Botterilla.

Antipinův konec?
Pokud by se nepodařilo udat Gorgese, je možné, že by Buffalo udalo Antipina. Zájem o něj projevili Penguins, kteří jej chtěli podepsat již před sezonou.

Konec Pouliota v Buffalu?
Benoit Pouliot je hráčem, který v Buffalu neškodí a neuráží, avšak ani nenadchl. Sabres si mohou dovolit jej postrádat a pokud jej ztratí, nic se nestane. O Pouliota mají údajně zájem Golden Knights. Šavle by za něj mohli obdržet volbu cca v pátém kole draftu.

Zájem o Ottawské hráče?
Obecně se šušká, že by mohl vzniknout velký trade mezi Sabres a Senators. Oba týmy mají zájem o druhé hráče. Senators by se mohli zajímat o Kanea. Buffalu pak jeví zájem o několik hráčů Sens. Jsou jimi Derrick Brassard, Mike Hoffman a tak trochu tajně i Erik Karlsson. O něj je však enormní zájem a je otázkou, co by Buffalo mohlo extra nabídnout.

Hutton k Sabres?
Ne, nemluvím o současně zřejmě nejlepším brankáři ligy. Mluvím o Benu Huttonovi. Obránce Canucks nemá letos ideální sezonu. Přesto když jsem sledoval jeho hru by byl pořád milionkrát platnější než Beulieu či Falk. Vzhledem k tomu, že u Canucks pákrát zůstal zdravým náhradníkem, je zde reálná šance, aby jej Botterill poměrně levně získal. Navíc Hutton je stále mladý a ve 24 letech má před sebou ještě značnou část kariéry.

Syn legendy a Buffalo?
Povídá se, že v Buffalu by mohly přibýt nové Domi. Ne, nejde o gramatikou chybu. Mám na mysli Maxe Domiho. Ten se v Coyotes zatím nechytá a Arizona naslouchá nabídkám na něj. Je otázkou, za koho by mohl Domi přijít. Očekával bych třeba Larssona a 2/3 kolo draftu.