Vzhledem k současné krizi Sabres se GM Jason Botteril rozhodl vystoupit před média, aby zodpověděl několik často kladených dotazů mezi fanoušky Sabres. V následujícím článku si postupně rozebereme probírané témata a já se na ně následně pokusím přidat svůj pohled.

Před tím, než se ke všemu dostanu bych rád připomněl, jaké byly cíle Buffala před sezonou. Byl to jakýsi boj o play-off, který se dost pravděpodobně nemusí povést. Očekávalo se, že Buffalo skončí okolo 10 místa. V moment kdy přišel prosinec se všichni namlsali sérii výher a doufali, že Buffalo jistě dokráčí do play-off. Jenže pak jsme se vrátili zpátky na zem a výkonnostně Šavle momentálně předvádí hokej hodný uplynulé sezony. Proč tomu tak je? Kádr je v podstatě zcela totožný, jako byl při té sérii výher. No řekněme, že se soupeři začali na Buffalo důrazněji připravovat protože věděli, že může hrozit. Celou dobu nás tahala hlavně první a čtvrtá lajna. Když se zablokovala ta první, začaly problémy. Přišlo pár proher, euforie opadla, soupeři byli lépe připravení a nastal malér, jelikož Šavle začali více prohrávat a mentalita týmu dost utrpěla.

Buffalo je stále velmi mladý tým, a to přináší všechny výhody a nevýhody. Když se týmu daří, všichni lítají na ledě a jsou k nezastavení. Naopak pokud jsou na dně, velmi těžko se z takové mizérie dostává. GM Botterill přišel do Buffala s jistou vizí. Již dopředu prohlašoval, že z Buffala chce udělat dlouhodobou dynastii, která se bude držet na vrcholu stejně dlouho, jako třeba Penguins. To se nedá udělat během sezony. Pittsburghu to trvalo 5 let, Botterill je u týmu druhým rokem a postupně se zabydluje na svém postu. Jako nováček má také těžší pozici při vyjednávání trejdů. Zároveň vychází z toho, že jestli chce být tým NHL úspěšný, musí být úspěšná i jeho farma. To se Botterillovi daří. Rochester je jeden z nejlepších celků AHL a aspiruje na Calder Trophy. Říkáte si, že je to zbytečné? Nikoliv. V Rochesteru hraje mnoho mladých a nadějných borců, kteří by měli svou kariéru spojit s hlavním týmem Sabres. Pokud v nich od jejich startu v profesionálním či zámořském hokeji vybudujete vítěznou mentalitu a kluci budou zvyklý vyhrávat, přenesou si to i do NHL. To je také důvod. proč Olofsson a další zůstávají v AHL. Botterill chce, aby se kluci naučili být hladoví po úspěchu.

Pojďme ale k samotnému vyjádření GM.

Botterill a trenérský tým

„Housleyho pozice je jistá. Od uplynulého roku jsme zaznamenali solidní progres. Vidím, jaké jsou výsledky na ledě a jak mezi všemi probíhá komunikace. Líbí se mi, jak celý trenérský tým komunikuje s hráči, pokračují v tvrdé práci a snaží se najít nejrůznější metody, které přináší hráčům. Trenérská změna není na místě.“

Můj komentář: Toto je téma, kde se nejvíce obávám Botterillova rozhodnutí. Botterill si hodně zakládá na komunikaci a líbí se mu Housleyho styl. Já mám poněkud obavy, zda je Housley ten pravý. Jednoznačně jsou na Housleyho práci vidět pozitivní stopy. Třeba velmi dobré zapojení obránců do útoku. Je otázkou, zda je tohle opravdu hodné hlavního trenéra. Možná, že by nebylo od věci přivést někoho, kdo se zaměří na defenzivní složku hry a pokusí se útočníky lépe naučit bránění a zároveň přebírání prostoru za útočící beky. To je poměrně velký problém, jelikož útočníci Sabres příliš nedokáží přebírat práci za ofenzivní obránce. To se daří snad jen trojici Larsson, Girgensons a Sobotka, avšak třetí jmenovaný to v 80 % případu dělá pouze „na půl plynu“. Nezbývá než věřit, že se Botterill nemýlí, ale zde mám největší obavy.

Botterill a Trade Deadline

„Stále se snažíme, abychom udělali v kádru změny, které našim hráčům pomůžou. Nehodlám ale měnit náš model, který spočívá v tom, že chci přivést hráče, kteří přispějí tomuto týmu nejen tento rok, ale také v budoucnu. To je to, na co se zaměřujeme. Náš tým (managerský, pozn. autora) pracuje poslední týden velmi usilovně na tom, abychom udělali dobré změny. Pokud se tak stane, super. Pokud ne, zaměříme se na příští měsíce, abychom ty správně změny udělali.“

Tady s Botterillem plně souhlasím. Od vás čtu hodně narážek, proč Botterill už někoho nepřivedl a tak dále. Zaprvé, ono to není tak jednoduché. To není jako na playstationu. Trejd v NHL je daleko složitější. Každopádně Botterill nechce přivést jen tak někoho, ale snaží se najít hráče, kteří budou sedět do dlouhodobé koncepce týmu. Musíme brát v potaz, že nás čekají tři výběry v prvním kole draftu, což je samo o sobě dost velké privilegium. Botterill si tam může přesně vybrat hráče, kteřé se mu hodí do krámu. Tady se mi Botterillův přístup líbí. Má dlouhodobou vizi a koncept, který má z Buffala udělat nový Pittsburgh. Takže ani já bych se zbytečně neunáhloval. Všichni jsou hladoví po našich mladících, protože mají velké kvality. Proto se také těžko dělají trejdy, protože všichni po Botterillovi žádají hráče, na kterých Botterill staví budoucnost týmu. Uvidíme, s čím se náš GM v pondělí vytasí (a připomínám, že bude probíhat klasický přímý přenos Trade Deadline zde na webu!).

Botterill a Kyle Okposo

„Moc dobře si uvědomujeme Kylovu historii. Od té rvačky byl Okposo v permanentním styku s lékaři, a to ať v Buffalu nebo New Jersey. Tyhle symptomy se mohou projevit v kterýkoliv čas. Nejprve se zdálo, že vše bude v pořádku. Následně se ale situace zhoršila a Kyle odletěl do Buffala, kde mu doktoři bohužel potvrdili otřes mozku.“ Na otázku o možném konci Okposovi kariéry odpověděl Botterill toto: „Momentálně se soustředíme na to, abychom Kyla dostali zpět do týmu. Nevypadá to, že by se mělo jednat o situaci, která mu ukončí kariéru. Avšak nějaké datum návratu na led je při otřesu mozku prakticky nemožné.“

Já zde jen připomenu, že Okposo se v utkání s Rangers hodlal porvat s Anthony DeAngelem. Ten ho jedním hitem knockoutoval. Doktoři nakonec potvrdili Okposovi otřes mozku. Kritická je tato situace hlavně v tom, že Okposo měl před uplynulou sezonou s hlavou již velké problémy. Měsíc byl hospitalizován v Buffalské nemocnici poté, co se doslova zhroutil. Každý takový úraz může Okposovi ukončit kariéru.

Botterill a Jeff Skinner

„Obě strany, jak ta naše, tak ta okolo Skinnera pokračujeme v jednáních. Nekomentujeme každé naše sezení médiím, protože to ani jedna z našich stran nechce. Obě strany usilovně jednají a snaží se najít finální řešení. 

Botterill si uvědomuje, že Skinnera prostě musí podepsat. Je to miláček publika, v Buffalu se mu líbí, je kousek od domova, nemá na sobě obří mediální tlak. Všechno to však Botterill musí udělat za rozumnou cenu, a to vzhledem k budoucím kontraktům. Každopádně obě strany se jasně dohodli, že se pokusí udělat vše proto, aby se dohodli, proto nepřichází v úvahu Skinnerův trade, jako to je třeba momentálně v kauze Panarin.

 

Co z toho všeho vyplývá? 
Botterill nehodlá ustoupit ze svého plánu a hodlá se zaměřit na vývoj celého týmu tak, že postupně bude mladé kluky zaučovat do herního plánu a projevu. To bohužel místy přináší i tragické výkony, ale já věřím, že ta kostra spolu do budoucna dobře vyroste. Skinner s Eichelem si rozumí. Reinhart se neustále zlepšuje. Velká potřeba bude, aby se začal více chytat Mittelstadt, který má zatím spíše jen dobré záblesky. Chtělo by to stabilitu jeho velmi dobrých výkonů. Podobně je na tom i Thompson, který jestli bude přes léto tvrdě makat v posilovně, může být do budoucna opravdu oporou Sabres. Dahlin je fenomenální, ale musí eliminovat hrubé chyby, které občas dělá. Každopádně Botterill stále nemůže sestrojit tým úplně k obrazu svému, jelikož tam některá jména blokují plat, jako třeba právě Okposo. Uvidíme, jak „Bot“ naloží se svými draft picky. Zatím ale vybíral velmi slušně. Kvalitní draft bude pro příští sezony určující. Vlastnit 3 draft picky v prvním kole se často nepoštěstí ani týmům v nejhlubším stádiu přestavby. Jediná věc, ze které nejsem nadšený, je trenérský post. Zde mi nezbývá nic jiného, než se modlit, aby to nedopadlo zle.

Suma sumárum, nebrečme nad pomalu ale jistě další sezonou bez play-off. Botterill od začátku pootevřel své karty a systém, jak chce dosáhnout dlouhodobého úspěchu. Doufám, že se nepletu, pokud ano, bude to bolestivé. Chápu, že je tu touha po rychlém zlepšení výsledků. Tým na ní ukázal potenciál, jenže tahle dlouhodobá skládačka se nedá postavit za rok. Věřím, že jednou budeme Botterillovi děkovat, že nás mučil o rok déle.