Všichni už to známe zpaměti. Pojďme se k tomu ale ještě jednou vrátit.

Bengals vs. Ravens

Baltimore jednoznačně přebírá otěže utkání. Obraně se konečně daří, Andy Dalton je několik drivů po sobě zcela bezzubí. Ravens dávají Touchdown a vedou o tři body. Dalton neodpovídá. Joe Flacco může rozhodnout, ale také se tak neděje. Skvělý Punt dává Cinncinnati veletěžký úkol, a to přejít takřka celé hřiště. Většina fanoušků Bills už nadává, jakou smůlu zase Buffalo má. Tak blízko a nic z toho. Dalton ale chytá druhý dech. Bengals se díky němu a zbytečným faulům Baltimoru posouvají po hřišti. Dostávají se tři yardy za polovinu hřiště. Čas utíká a nedaří se. Do konce zápasu zbývá 53 sekund. Bengals během tří pokusů ztratili dva yardy. Máme čtvrtý a dvanáct. I všichni ateističtí fanoušci Bills spínají ruce, a modlí se třeba i k Poseidónovi, jen aby Dalton získal první down. Televizní kamery ukazují takřka slavící fanoušky Ravens. Je rozehráno. Dalton děla pár kroků zpět. Hází milimetrový pas na Boyda. Ten probíhá mezi obránci a… TOUCHDOWN! TOUCHDOWN! TOUCHDOWN!

V Baltimoru zavládlo hrobové ticho. Jen kdesi z dálky je slyšet obrovský šum. To fanoušci Bills po celém světě skáčou radostí, rozlévají piva, líbají známe i neznáme osoby a pláčou radostí. Euforie je neskutečná. Andy Dalton touchdownem v poslední minutě končí sedmnáctiletou bídu, během které se Bills neprobojovali do play-off. To co ale následovalo po tomto Touchdownu nikdo nečekal.

Buffalo zažívá opravdu euforický týden. V Buffalu se koná hokejové Mistrovství světa juniorů. Na svatostánku Bills se odehrálo utkání pod širým nebem mezi Spojenými státy americkými a Kanadou. Tento duel navštívilo zhruba 45 000 fanoušků. Buffalo Sabres odehráli prvního ledna utkání pod širým nebem v New Yorku. Toto klání je pravidelně nejsledovanějším hokejovým zápasem roku. No a do toho Bills postupují do play-off. Tolik euforie najednou se prostě někde musí vyventilovat. A ač je Bills Mafia známa svou ventilací alkoholem a kuřecími křídly, taková dávka euforie musela být vypuštěna ještě nějak jinak. A nebylo by to město dobrých sousedů (jak se Buffalu přezdívá), aby to fandové Bills neudělali nějak šlechetně.

Quarterback Bengals Andy Dalton založil se svou manželkou JJ nadaci Andyho a Jordan Daltonových, která pomáhá dětem, které jsou vážně nemocné nebo mají speciální potřeby. Daltonova nadace se snaží finančně pomáhat rodinám, které by si jinak vysoké výdaje za léčbu či speciální pomůcky nemohli dovolit. Kromě klasických sponzorských darů se Daltonovi snaží vybírat peníze pomocí nejrůznějších akcí, jako například Golfový turnaj s ostatními hráči Bengals, či akce, při které vyměnil Dalton a jeho spoluhráči dresy za obleky, ve kterých jako číšníci obsluhovali hosty.

Pár Buffalských fanoušků se rozhodlo, že nadaci manželů Daltonových podpoří finančním darem, jako poděkování za to, že právě QB Bengals poslal svým hozeným touchdownem Bills do vyřazovacích bojů. Konkrétně to bylo něco málo přes 150 lidí, kteří vybrali kolem 68 000 korun. Obrovskou vlnu vděku a solidarity v jednom ale spustil až tweet Buffala Bills.

Uběhly sotva tři hodiny od tohoto tweetu a Andy Dalton již na svém twitteru informoval o více jak jednom TISÍCI dárců a vybrané sumě přesahující 460 000 korun. O další tři hodiny později opět Dalton updatoval stav dotací. Ten v ten moment činil 1600 dárců a více jak 770 000 korun. Na účet nadace přicházelo kolem deseti darů za minutu. Nejčastější částka, která byla a vlastně stále je na účet nadace připisována, je 17 dolarů. Symbolické číslo, které znamená počet let, během kterých se Bills nedostali do play-off.

Sympatický zrzek naposled updatoval situaci s dary dnes v noci kolem jedné hodiny. V ten moment přispělo na nadaci neuvěřitelných 7 000 dárců, kteří dohromady vybrali částku kolem 3 570 000 korun! Ano, nespletl jsem se v nulách. Opravdu více jak tři a půl milionu korun dorazilo na účet nadace Andyho a Jordan Daltonových, a to během neuvěřitelných dvou dnů! Jen pro porovnání. Jedna z nejslavnějších českých sbírek – Pomozte dětem, která je jinak známá jako kuře, vybrala v roce 2014 za celý rok něco málo přes 7 200 000 korun, a to má plnou podporu veřejnoprávní televize včetně přímého přenosu koncertu s nejrůznějšími hvězdami, během kterého se vybírají peníze. Fanouškům Bills se za dva dny podařilo nasbírat prakticky polovinu z této částky.

Je až neuvěřitelné, co takový jeden touchdown dokáže. Roční rozpočet Daltonovy nadace činí zhruba tři miliony korun. Buffalští fanoušci tak splnili cíl získaných peněz na rok 2018 již za dva dny. A není to určitě konečná. Všichni netrpělivě čekají na další update, který pravděpodobně opět šokuje.

„Není lepšího díku, než darovat sedmnáct dolarů za sedmnáct let čekání na play-off pro Daltovonu nadaci,“ napsal na sociální síti Norman Stoerr, dvaašedesátiletý fanda z Buffala.

„Tohle jde mimo fotbal. Svět se nezhroutí, když Bills vyhrají či prohrají, ale lidské životy jsou díky tomu pozitivně ovlivněny. Je to smysluplná věc,“ řekl pro New York Times devětapadesátiletý Peter Bellas, fanoušek Bills v Miami, který daroval nadaci 49 dolarů za 49-yardový touchdown.

Přesně takové prostě je „město dobrých sousedů“. Bills Mafia (jak si říká nejtvrdší jádro fandů Bills) je sice šílená. Ale kromě toho je do svého týmu tak zamilovaná, že jí nečiní problém sáhnout pro pár dolarů do kapsy. A když jdou peníze na tak dobrou věc, jako je pomoc nemocným a postiženým dětem, je jen dobře, že právě Buffalo takové fanoušky má, a že Andy Dalton dokázal svým 49-yardovým hodem potěšit právě ty nejlepší a nejšílenější fanoušky v celé NFL.

Město Buffalo ozdobily Billboardy na hlavních silničních tazích:

Na závěr si neodpustím jedno malé: Thank you Red Rifle!

Update 4.1.2018 – 0:01
Andy Dalton opět informoval o aktuálním stavu. Na konto dorazily dary od více než 10 000 dárců, kteří již vybrali takřka 5 250 000 korun!