Otevřete twitter – Eichel. Otevřete facebook – Eichel. Otevřete jakýkoliv portál o NHL- Eichel. Člověk by se pomalu s natěšením hnal do kuchyně otevřít ledničku, zda v ní také náhodou nebude Jack Eichel. Ano, nová smlouva Jacka Eichela obletěla celý hokejový svět a hlavně v Buffalu způsobila velké pozdvižení.

„Tohle město pro mě hodně znamená, a libí se my myšlenka, že pro to město hodně znamenám i já. Celá organizace Sabres byla úžasná od prvního momentu, kdy jsem prošel vstupními dveřmi. O Buffalu mohu říct pouze dobré věci. Myslím, že dlužím městu i sobě dokázat něco speciálního, a to s partou, kterou máme v kabině a organizací a fanoušky, kteří jsou teď zde,“ prohlásil Jack Eichel chvíli po podpisu smlouvy.

Přeci jen jde o největší smlouvu v historii Sabres. Eichel si od sezony 2018/19 přijde na 10 milionů ročně, a to až do sezony 2026/27. Co tato smlouva pro tým ale znamená? Momentálně se mají v Buffalu krásně. Eichel je stále na nováčkovské smlouvě, stejně tak Reinhart, do platového stropu zbývá 6 milionů. To se ale změní příští sezonou. Jak Eichelova smlouva ovlivní Buffalo? Pojďme se podívat, jak na tom budou Šavle se smlouvami příští rok.

Smlouvy, které vyprší po této sezoně:
Evander Kane – 5,25 mil
Josh Gorges – 3,9 mil
Robin Lehner – 4 mil (RFA)
Chad Johnson – 2,5 mil
Benoit Pouliot – 1,15 mil
Jordan Nolan – 950 tis
Sam Reinhart – 900 tis (RFA)
Jacob Josefson – 700 tis
Seth Griffith – 650 tis (RFA)
Viktor Antipin – 925 tis (RFA)
CAP SPACE 6 milionů (cca)

Pojďme si zahrát na matematiky a věštce. To nám dělá dohromady krásných 27 milionů dolarů (zhruba) a pokud je zde někdo bystřejší počtář, již ví, co se může naskytnout za problémy. Ano, Eichel najednou bude brát o 9 milionu navíc. Hráči do třetí a čřtvrté formace budou brát kolem onoho milionku. Počítejme tedy alespoň 4 hráče s tímto platem. Dohromady je tedy cap space již o 13 milionů plnější. Zbývá nám tedy 14 milionů prostoru do platového stropu a jsou před námi klíčové otázky.

Kolik utratíme za brankáře v příští sezoně?
O kolik peněz si řekne Reinhart?
O kolik peněz si řekne Antipin?
Co Kane?
Co budoucnost?

A pojďme si taky stručně a věštecky odpovědět (konečnou matematiku již nechávám na vás,protože je zde příliš mnoho různých řešení) Pokud se Lehnerovi sezona podaří a přesvědčí o své pozici, může čekat smlouvu kolem 6 milionů dolarů. Pokud se nepodaří, můžeme hledat gólmany zcela jinde… kolik za ně utratíme? Tato otázka je velice těžká na odpověď. Plat za brankáře se může pohybovat mezi pěti a osmi miliony dolarů. Roli dvojky by měl příští rok obstarat Ullmark.

U Reinharta se bude velmi rozhodovat podle výkonů v této sezoně. Se vší pravděpodobností ale půjde o tzv. bridge deal. Tedy jakousi střední cestu. Reinhart dostane smlouvu cca na dva roky s platem okolo 3 milionu dolarů. Otázkou zůstává,prodlouží vůbec Reinhart? Může se stát součástí nějaké výměny, která bude mít za cíl přivést do týmu kvalitního gólmana, popřípadě udělat si prostor pro Kaneovi možnou smlouvu.

Podobně jako u Reinharta je zde otázka také u Antipina. Jakou sezonu bude mladý kazašsko-ruský bek mít? Pokud bude sezona povedená, může čekat smlouvu mezi 2-4 miliony. Co pak? podepsat, nechat být?

A jdeme dál? Proboha co Kane? Nejlepší střelec Sabres uplynulé sezony si bude chtít jistě také něco vydělat. Jak mu to půjde? Udělá nějaký průšvih? O kolik si řekne? Jak známe Kanea, pod stávající částku rozhodně nepůjde, naopak když vidí, za kolik hraje Eichel, O’Reilly… bude chtít alespoň 6 milionů. Máme mu to dát, nemáme? Máme ho za slušný obnos vyměnit?

A přemýšlejme také do budoucna. Stále nevíme, co se vyvine z Williama Nylandera? A co Casey Mittelstadt? Bude skvělý a za tři roky je tu další mega smlouva? Co dělat, když se budou chtít podepsat jiní kvalitní hráči, nebo udělat prostor? Má cenu vykoupit Moulsona, který bude za dva roky vtahu? A nebo vykoupit ze smlouvy Bogosiana, který bude pobírat ještě tři roky přes pět milionů?

Jason Botterill musí být tuto sezonu velmi obezřetný a použít své nejlepší schopnosti a dovednosti, aby udržel kvalitu týmu a ještě jí nějak doplnil. Pozitivní je, že s tím již má své zkušenosti. Penguins museli zvládnout podepsání Crosbyho, Malkina a dalších hvězd v době, kdy nebyl platový strop tak vysoký. Další otázkou také je, zda se k tendenci rostoucích platů postaví také onen platový strop. Crosbyho smlouva za 8,7 milionů byla neskutečná darda. Dnes je tato hranice nastavena na McDavidových 12,5 milionů. Hráči dostávají více a více peněz a je otázka, zda to již přespříliš neohrožuje celý systém platového stropu. Inu uvidíme, jak se věci vyvinou. Tato sezona jednoznačně bude zajímavá i z hlediska sledování hráčů a jejich boje o peníze.

Důležité je ale jedno. EICHEL IS AND WILL BE THE FUTURE OF THE BUFFALO SABRES.