Napsat článek o levém tacklovi Bills, Cordy Glennovi, jsem se rozhodl již v druhé polovině listopadu. Připravil jsem si obrázek, který můžete vidět, a také jsem si rozvrhl přibližný obsah. Důvodem pro vznik článku mělo být překvapení pro čtenáře, protože jsem osobně nabyl přesvědčení, že vedení Bills v podstatě učinilo interní rozhodnutí Glenna se zbavit. Měl to být lehce šokující a kontroverzní článek postavený na rozsáhlé spekulaci, zahrnující v první řadě přetrvávající zdravotní problémy Glenna v kombinaci s výší jeho kontraktu, strukturu kontraktu, neobyčejnou podnikavost dua Sean McDermott + Sean Beane v oblasti likvidace nežádoucích finančních převisů i za cenu ztráty takzvaně nepostradatelných talentů a v druhé řadě neopomíjející prostý fakt, že univerzální ofenzívní lineman Dion Dawkins zaujal jeho místo a podával obstojné, či možná překvapivě dobré výkony.

Sezóna ale už skončila, já se konečně dostal k napsání článku a ten bude bohužel postrádat to hlavní: moment překvapení. O plánovaném odchodu /tradu/ Cordy Glenna se nyní hovoří velice otevřeně a v množství informací na toto téma nemůžeme hovořit jako o průsaku nýbrž jako o protržené hrázi. I tak jsem se ale rozhodl článek nakonec napsat, už jen proto, že mi bylo líto obrázku.

Bills si Cordy Glenna pořídili ve druhém kole draftu 2012 jako celkovou jednačtyřicítku. Mohutný, bezmála dvoumetrový hráč Bulldogů z Georgie zažil v dresu Bills několik povedených sezón. Za zcela mimořádnou považuji jeho sezónu z roku 2013, kdy podle mého názoru patřil mezi 5 nejlepších levých tacklů v lize. Také první sezóna v lize ale byla velice dobrá a to v obou činnostech (impaktu – pomohl k výborným výkonům CJ Spillerovi, i v qb-protekci).

Sezóna 2014 ale přinesla, z mého pohledu, velké zklamání ve výkonnosti Glenna. Objevily se první vážnější příznaky dopadu zraněného kotníku na výkony hráče. Glenn jako by mnohem větší pozornost věnoval ochraně zraněné nohy, než ochraně svého quarterbacka. Pro ofenzívní line Bills to znamenalo, že při přetrvávajících zdravotních problémech dua running backů CJ Spiller + Fred Jackson, nebude schopna se prosadit rozhodujícím způsobem po levé straně a zároveň, že vystaví permanentnímu tlaku nezkušeného quarterbacka EJ Manuela, který byl po čtyřech zápasech (upřímně, především kvůli malé podpoře o-line) nahrazen zkušenějším Kyle Ortonem. Orton, který byl velice dobrým quarterbackem (přiznejme si dokonce, že byl při mizerné práci o-line a prakticky neexistující běhové hře skoro výborným QB), se dokázal se situací slušně vypořádat a dovedl tým k sedmi výhrám (celková sezónní bilance Bills byla 9-7).
Co se týče výkonnostního propadu Cordy Glenna mezi úspěšnými sezónami 2012-13 a 2014, je zarážející, že k němu došlo, aniž by se zásadně měnilo herní schéma. Hlavním koučem byl bývalý ofenzívní lineman Doug Marrone a ten razil jasné heslo: bitvu na line of scrimmage vyhrávají kilogramy, těžší váha vždy porazí menší váhu. Viditelný propad můžeme přičíst patrně nejen na účet počínajících zdravotních problémů, které Glenna v utkáních limitovaly, ale také v nedostatečné kohezi s levými guardy Chris Williamsem, Kraig Urbikem a Cyril Richardsonem.

Jakmile se kormidla v Bills chopil kouč Rex Ryan, rychle se zorientoval. Uvědomil si, že Bills nejsou qb-týmem a bez kvalitního hráče na této pozici se jím ani nestanou. Stanovil priority o-line tímto způsobem: klíčový bude impakt, sekundární bude protekce (nedostatečná ochrana quarterbacka bude nahrazena jeho zvýšenou mobilitou – angažování Tyrod Taylora). Ryan začal podnikat příslušné kroky v rychlém sledu: zbavil se kouče o-line Pat Morrise a angažoval vyhlášeného odborníka Aaron Kromera. Společně s majitelem týmu Terry Pegulou se rozjel za odstaveným guardem Richie Incognitem a navrhl mu zkušební sezónu v dresu Bills s možností prodloužení v případě, že Incognito bude sekat dobrotu. Své dílo završil Ryan tak, že ve spolupráci s generálním manažerem Doug Whaleym dosadili na pozici ofenzívního koordinátora Greg Romana, který je odborníkem na vedení pozemní ofenzívy.

Sezóna 2015 proběhla dobře, Glenn si vedl zdatně, tým ale výsledkově zaostal za divizními konkurenty – New England Patriots a New York Jets. Bilance týmu byla 9-7, ale konference byla tak našlapaná, že Jets nestačilo k postupu ani deset výher. V každém případě stáli Bills v otázce dalšího setrvání Cordy Glenna v týmu před důležitým krokem. Celou situaci komplikovalo také to, že rozpočet týmu byl napnutý, v týmu Bills se nacházelo v jednom okamžiku hned několik volných agentů (UFAs) a v možnostech Bills nebylo je všechny udržet. Tým začal těžce doplácet na rozhazovačnost v době příchodu Rex Ryana k týmu (angažování tight enda Charles Claye, příchod hvězdného running backa LeSean McCoye, luxusní smlouvy s defenzívním tacklem Marcell Dareusem a defenzívním endem Jerry Hughesem). Bills potřebovali udržet spoustu hráčů a jejich finanční možnosti byly značně limitovány.

Rex Ryan určil jako prioritu číslo jedna udržení provozuschopné o-line. Zároveň obětoval několik důležitých hráčů Bills: wide receivera Chris Hogana přeplatili Patriots, do Detroitu odešel DT Stefan Charles a bývalý defenzívní koordinátor Bills Jim Schwartz si do Philadelphia Eagles vzal své svěřence LB Nigel Bradhama, CB Leodis McKelvina a NCB Ron Brookse. To vše byly oběti snahy o udržení o-line pohromadě. Ryan a Whaley totiž měli před sebou hned dva obtížné úkoly: udržet v týmu Cordy Glenna a zároveň se potřebovali dohodnout také s Richie Incognitem, který zažil vynikající sezónu 2015.

Jednání s Incognitem měla být spíše formalitou, protože hráč měl vykazovat známky jisté loyality s týmem, který mu dal příležitost opětovně se zapojit do profesionálního footballu. Nemohu přímo říci, že přesný opak byl pravdou, to jistě ne, ale jednání snadná nebyla. Incognito ukázal vstřícnost, ale zároveň jasně vyjádřil, že pro něho osobně se jedná o pravděpodobně poslední konkrakt v kariéře a bude mít tedy zájem si vyjednat dobrou cenu na dostatečně dlouhou dobu. Pokud mu Bills vyjdou vstříc, nic mu nepřinese větší radost, než v Buffalu zůstat. Pokud se nedohodnou a Bills ho patřičně neohodnotí, nebude pro něj problém změnit adresu (zájem o Incognita se dal očekávat). Bills se rozhodli Incognita zaplatit (3 roky/ 15,75 mil. USD).

Nyní byla řada na Glennovi. O Cordy Glenna by na volném trhu byl ještě větší zájem než o Richie Incognita. Hráč neměl v minulosti problémy s morálkou, s nasazením a ani výkonností (alespoň tak byl Glenn experty na celonárodní úrovni přijímán). Těsně před vypršením lhůty byl Glenn informován GM Whaleyem, že Bills na něj uplatnili franchise tag, což mu mělo při souhlasu vynést 13,706 mil. USD v sezóně 2016.  Na začátku května se obě strany dohodly na novém pětiletém kontraktu. Podrobnosti kontraktu jsou zde: Cordy Glenn – smlouva.

Sezóna 2016 ale neprobíhala plně podle představ. Ve druhém a třetím utkání řádné sezóny musel nahradit zraněného Glenna nevýrazný Cyrus Kouandjio a výkon o-line tento výpadek hodně poznamenal. V závěru soutěže Glenn vynechal 3 utkání v řadě a nastartoval tak sérii, která se táhla i celou sezónu 2017. V utkáních s Clevelandem, Miami a NY Jets hrál místo Glenna jako starter také Cyrus Kouandjio a je potřeba rovnou konstatovat, že tím byla levá strana o-line vyřazena ze hry. Každý jiný hráč do rotace pro tuto pozici byl přínosem do hry. Kouandjio byl také před začátkem sezóny 2017 z týmu Bills vyřazen.

Velkou prozíravost prokázal kouč McDermott tím, že kombinaci: slabá výkonnost Cyrus Kouandjia a nejistý zdravotní stav Cordy Glenna, včas považoval za předpokládanou slabinu týmu a v draftu 2017 vzal ze druhého kola hráče Temple Owls, Dion Dawkinse. Dawkins se dobře rozehrál a byl schopen Glenna poměrně slušně nahradit. Rozhodně mnohem lépe než Kouandjio.

Jakou sezónu Cordy Glenn pod koučem McDermottem zažil? Připravil jsem tabulku, která by nám mohla ledacos naznačit. Součástí jsou čtyři sloupce pro každé utkání. V prvním sloupci je uveden week, soupeř a výsledek. Ve druhém sloupci je uvedeno zápasové nasazení Glenna. Ve třetím sloupci je známka Glenna (podle mne). Ve čtvrtém sloupci je uvedena známka Dion Dawkinse (opět podle mne). Důležitý je také řádek před každým utkáním – najdete v něm v krátkém přehledu tréninkové zatížení Glenna podle dnů před utkáním a vyjádření kouče McDermotta, která se Glenna týkají.

week/soupeř/W-L účast v utkání (snapy) Cordy Glenn Dion Dawkins
Po: Podle vyjádření snese Glenn větší zátěž, St: Trénuje naplno, Pá: Oznámeno, že Glenn do utkání nastoupí
1 Jets / W Starter LT (56/77 = 73%) C –
Po – Út: Trénoval s omezeními, St – Pá: Trénuje naplno, Pá: Oznámeno, že Glenn do utkání nastoupí
2 Panthers / L Starter LT (17/54 = 31%),
ze hřiště byl stažen (kotník), zastoupil ho D.Dawkins
C
Po: Lékařská kontrola. Út – St: Netrénoval. Čt: Lehký trénink. Pá: Oznámeno, že hrát patrně nebude. Ne: Uveden mezi neaktivními hráči pro utkání
3 Broncos / W nehrál C
Po – St: Netrénoval. Čt: Kouč oznamuje, že pokud nebude moci Glenn trénovat v pátek, nebude nominován do utkání. Pá: Netrénoval kvůli přetrvávajícím problémům s nohou a kotníkem. Ne: Uveden mezi neaktivními hráči pro utkání
4 Falcons / W nehrál B-
Po – Čt: Trénuje s omezeními, Pá: Trénuje naplno, jeho zápasový statut je ale „spíše nenastoupí“. Ne: Rozhodnutí trenérů je, že starterem bude D.Dawkins.
5 Bengals / L Backup (hrál pouze 4 snapy v spectýmu) C-
Jason LaCanfora ze CBS Sports přinesl zprávu, že Seahawks se snaží najít posilu do o-line a dotazovali se na Cordy Glenna jako potenciální zájemci o něj. Cena za hráče byla údajně příliš vysoká a mezi oběma stranami neprobíhají žádná další jednání. Už během týdne řekl kouč McDermott, že Glenn bude zařazen jako zdravý hráč zpátky do sestavy na pozici levého tackla.
Bye Week
Po – Út: Trénuje s omezeními, ale kouč se vyjádřil, že je zvažováno jeho nasazení do zápasu, St – Pá: Trénuje naplno, Čt: Kouč na tiskovce: „Glenn tvrdě pracuje na tréninku a zaslouží si nasazení do zápasu, bude připraven.“
7 Buccaneers / W Starter LT (58/68 = 85%) A
Po – Pá : Žádné zmínky o změně zdravotního stavu, trénuje naplno
8 Raiders / W Starter LT (69/69 = 100%) A
Po – Pá : žádné zmínky o změně zdravotního stavu, trénuje naplno, Po: Po – McDermott chválí Glenna („…představuje na levé straně drtivou sílu“
9 Jets / L Starter LT (75/75 = 100%) C-
Po: Glenn je jeden ze čtveřice hráčů, kteří dostávají extra den odpočinku, Út – St: Netrénuje vůbec, St: Kouč se vyjadřuje tak, že bude záležet na tom, zda se podaří Glenna dostat do plného tréninkového režimu, Pá: Rozhodnuto, Glenn do utkání nenastoupí
10 Saints / L nehrál C+
Po: Glenn je veden ve složce hráčů se statutem ´day to day´. Po – Pá: netrénuje. Pá: oficiálně oznámeno, že Glenn nenastoupí do druhého zápasu v řadě kvůli zranění nohy a kotníku.
11 LA Chargers / L nehrál D-
Po – Pá: Glenn netrénuje, kouč v pátek oficiálně oznamuje, že Glenn do zápasu nenastoupí
12 Chiefs / W nehrál C+
Po – Pá: Glenn netrénuje, kouč v pátek oficiálně oznamuje, že Glenn do zápasu nenastoupí
13 Patriots / L nehrál B-
Po – Pá: Glenn trénuje s omezeními, v neděli je uveden na seznamu neaktivních hráčů pro utkání
14 Colts / W nehrál nehodnotím
Po – Čt: Glenn má nadále problémy s kotníkem a k tomu se přidává také nachlazení.
Pá: Oficiální stanovisko a rozhodnutí Bills (z tiskovky kouče McDermotta): Cordy Glenn je umístěn do IR (injury reserve) na základě opakovaně neúspěšných pokusů o překonání zdravotních problémů s nohou a kotníkem. Hráč podstoupí léčebnou proceduru u specialisty Bob Andersona a měl by být týmu k dispozici v offseason na začátku kondičních cvičení a testů (kondičního programu).
15 Dolphins / W nehrál C+
16 Patriots / L nehrál B
17 Dolphins / W nehrál B+

Tři weeky před koncem řádné sezóny Bills umístili Cordy Glenna do IR (Injured Reserve) kvůli vleklým problémům s nohou a s kotníkem a ukončili tak jeho sezónu 2017.

Hlavní kouč Sean McDermott kromě toho také připojil informaci, že Glenn podstoupí vyšetření a speciální léčebné procedury renomovaného chirurga a chiropraktika Dr. Robert Andersona. Kouč zároveň vyjádřil naději, že se Glenn bude moci zapojit do přípravy týmu na začátku příští sezóny i za předpokladu, že by řešením měla být operace. Na přímý dotaz, zda McDermott a Bills nadále počítají s Glennem, kouč opatrně odvětil, že v této fázi nemá smysl na otázku hledat odpověď.

Tento krok definitivně a dokořán otevřel dveře pro trvalý vstup nováčka Dion Dawkinse do prvního týmu. Dawkins zaujal pozici startera (ovšem při jeho univerzalitě by toho pravděpodobně byl schopen dosáhnout i na pravé straně o-line) a vedl si velmi zdatně. Určil tak směr pro další úvahy kolem setrvání finančně náročnějšího Cordy Glenna v týmu Bills.

Embed from Getty Images

Cordy Glenn byl jedním z nejlepších picků Bills poslední dekády, ale není vyloučeno (ba zdá se skoro pravděpodobné), že jeho cesta povede směrem od Buffala. Je tu řada věcí, které mluví v jeho neprospěch.

Za prvé: Ze svých zdravotních problémů loňského roku se nevyhrabal. Do období přípravy nastoupil s dlahou. Pokud se zdravotně zmátořil a začalo se mu i herně dařit na hřišti, přišlo další zranění a to ho udrželo mimo hru do konce sezóny.

Za druhé: Zařazení zpátky do sestavy nemůže proběhnout hladce, protože jeho místo zaujal zatím nováček Dion Dawkins. Je jisté, že Dawkins představuje pro Bills lepší variantu minimálně po dobu dalších tří sezón. Pokud hraje Glenn povedené utkání, je herně lepší než Dawkins, ale výkonnost Dawkinse vykazuje určitou uspokojující stabilitu a mladý hráč se stále spíše ještě zlepšuje. Z dalších příkladů na jiných pozicích v sestavě pak víme bezpečně jednu věc: kouč McDermott miluje univerzálnost hráčů. Dawkins je na pravé straně o-line téměř stejně tak dobrý jako na své „levé“ straně. A to mu přináší velkou výhodu.

Za třetí: Nové vedení funguje skutečně jako pověstné nové koště. A zametá pochopitelně hlavně s hráči, se kterými je nepojí žádná společná minulost. Oni (McDermott a Beane) Glenna nedraftovali, oni ho ani nově nekontrahovali. Z jejich pohledu je smlouva s Glennem rozpočtovým balvanem, se kterým bude potřeba pohnout. V sezóně 2018 zatíží smlouva s Glennem rozpočet o 14,45 mil. USD. Pokud by Glenna propustili, vázané prostředky by rozpočet zatížili 11,1 mil. USD.

Za čtvrté: Cordy Glenn je dobrým zbožím. Riziko představuje jeho zdravotní stav, ale herně může stále ještě patřit k nejlepším levým tacklům v celé lize. Je mu teprve 28 let, má řadu zkušeností a dosáhl mnoha dobrých výsledků. Pokud může hrát a cítí se dobře, představuje pro obranu soupeře nepřekonatelnou překážku. Zároveň v impaktní hře patří k nejlepším hráčům. Právě on se v posledních dvou sezónách významnou měrou podílel na úspěších běhové hry Bills. V této sezóně si týmy NFL rozeberou ročník naplněný hned několika nadějnými quarterbacky (minimálně o šesti se mluví jako o kandidátech pro první kolo draftu) a zároveň draft neoplývá nabídkou extrakvalitních tacklů a guardů. Navíc, každý kouč bude chtít poskytnout mladému quarterbackovi dobrou ochranu do první sezóny a také podporu od úspěšné běhové hry, čímž by se Cordy Glenn mohl stát předmětem tradu hráč za hráče, ale to spíše nepředpokládám. Pravděpodobněji by mohl být předmětem tradu za draft výběr. Glenn by se mohl stát platidlem při posunu Bills výše na draftu na pozici, ze které by si mohli snáze vybrat jednoho z mladých quarterbacků (pokud by tuto situaci Bills nevyřešili během free agency již dříve, což ale nepředpokládám). Cena by mohla být slušná, ale snižuje ji gamble se zdravotním stavem a také výše přebírané smlouvy.

Závěr:
Dle mého je o osudu Glenna rozhodnuto. Jednomu z nejlepších hráčů Bills poslední dekády začalo v Buffalu odpočítávání. Duo McDermott-Beane razí politiku rozpočtové odpovědnosti a to rozhodne. Z mého hlediska ale znovu dochází k efektu, kterého jsme byli svědky v několika předchozích případech. Cordy Glenn hrál pět let na vynikající úrovni (rád bych věřil, že by se mu mohl Dawkins výkonnostně v budoucnu nikoliv vyrovnat, o tom silně pochybuji, ale alespoň přiblížit) a nyní o něj přijdeme, protože není McDermottovým vyvoleným hráčem.
Nezapadá do koncepce (podobně jako Marcell Dareus, Ronald Darby, Sammy Watkins, Reggie Ragland) procesu budování týmu play-off kalibru. Fajn, rozumím, nechci polemizovat s rozhodnutími kouče, který ukončil sedmnáctileté čekání Buffala na play-off, ale rád si k tomu řeknu své: zdravý Glenn je hráč nejen PO kalibru, ale Pro-bowl kalibru a chcete-li ho ukotvit v sezóně, pak tedy SB kalibru. Kouč McDermott bude v týmu potřebovat nejen výhradě zdravé, společensky nekonfliktní, systémově ryzí, morálně čisté, funkčně univerzální a finančně nenáročné hráče. Pokud nesleví ze svých některých požadavků, zanedlouho pozná, že týmu palčivě chybí špičková, rozdílová kvalita top specialistů zejména na ofenzívní straně míče.