Defenzívní tackle Marcell Dareus je už znovu v centru dění. Otázky se hrnou jedna za druhou: Potřebuje ho billská obrana? Je pro obranu a tým Sean McDermotta přínosem, nebo je spíše škodnou? Existuje způsob, jak se ho zbavit? Bylo prozíravé dát mu tak jednosranně výhodný kontrakt? Jak je na tom vlastně zdravotně? Bude už někdy konec jeho ustavičným problémům mimo hřiště?

A pak je tady další hromada dotazů, které si pokládají fanoušci. Mohli bychom je označit jako dotazy bez servítků a často i elementární slušnosti. Obávám se ovšem, že tento typ dotazů je dokonce ještě příhodnější pro dannou etapu působení Dareuse v týmu Buffalo Bills. Vidí si Marcell do huby, když vystupuje na veřejnosti a slibuje fanouškům něco, co nemyslí vážně ani náznakem a co nehodlá dodržet? Je možné, aby byl půldruhametrákový kolos ještě stále mentálně v prvním stádiu puberty? Šlehnul si Doug Whaley, než se rozhodl zapracovat na kontraktu pro Dareuse?

A máme tu i slušný výběr řešení: Vyhoďte ho – vezměte v draftu náhradu! Nevyhazujte ho – přišli bychom o výběr v draftu! Počkejte, až bude vyhazov levnější! Neotálejte si vyhazovem, ten chlap je i takhle ztráta peněz! Jak vidíte, výběr je parádní. Ale musíme začít od začátku, pokud se chceme dostat k meritu věci a navrhnout správné a rentabilní řešení.

Případ: Marcell Dareus
# 99
Pozice: DL – DT
Výška/Hmotnost: 191 cm / 160 kg
V NFL: 7 sezón
College: Alabama
Draft: 2011, 1. kolo, Buffalo Bills (3. celkově)
Úspěchy:
2 x Pro Bowl (2013, 2014)
First-team All-Pro (2014)
Výsledky: 293 tacklů, 34 sacků, 2 FF

Víme tedy jedno. Marcell Dareus je výborný hráč. Znovu. Veryfikace: Je Marcell Dareus výborný hráč. Ne, není. Dareus podával výborné výkony v sezónách, které předcházely jeho vyjednávání o dlouhodobém, zajišťujícím kontraktu. Jeho výkony v sezóně 2014 byly tak dominantní, že pokud na hřišti chyběl, produkce d-line, hlavně při zastavování běhové hry soupeře, dramaticky klesala. Klasickým příkladem budiž utkání Bills v Oaklandu. Absence Dareuse byla markantní a Bills nebyli schopni zastavit Oakland po zemi. Překvapivou prohrou s do té doby neduživým týmem Raiders stál Buffalo možnost zasáhnout účinněji do honičky o druhou postupovou divokou kartu.

Bills na hráče pochopitelně uplatnili opci pro pátou sezónu v lize. Před začátkem šesté sezóny musel tým urychleně jednat, aby o velice kvalitního hráče nepřišel. Do úvahy připadalo několik řešení. Vedení se rozhodlo nepoužít žádnou formu týmového tagu, začalo vyjednávat o dlouhodobém smluvním úvazku. Jednání neprobíhala snadno, Dareus také několikrát veřejně ventiloval své podráždění z vývoje jednání. V médiích se objevily jeho hlášky ve smyslu: „V Buffalu o mne asi vůbec nemají zájem…“ Domluvit se na oboustranně výhodném kontraktu, to je věc, která se tehdejšímu vedení Bills a konkrétně Jim Overdorfovi zásadně nepovedla. Dohodnuté podmínky bohužel příliš zohledňují zájem hráče.

Kontrakt:

Marcell Dareus podepsal smlouvu na 6 let za 96,574.118 USD. 25 mil. USD podpisový bonus, 60 mil. USD garantovaných, průměrný roční plat 16,095.686 USD.

Tresty a finanční postihy:

Do výplat se promítly také tresty. Před začátkem sezóny 2015 závodil autem s Jerry Hughesem a zaparkoval na stromě restaurační zahrádky v Hamburgu. Jednozápasová stopka ho vyšla celkem levně – 176.470 USD. Následující rok ale porušil dohodu uzavřenou mezi NFL a hráči, týkající se zákazu držení, přechovávání a užívání některých návykových látek, vyfasoval zákaz nastoupit v prvních čtyřech utkáních sezóny 2016 a přišel zároveň o peníze v hodnotě 3,035.294 USD.

Další provinění:

Tady je řeč o porušení týmových pravidel, dohod a předpisů. Některá provinění Dareuse jsou přímým porušením pracovní smlouvy uzavřené mezi hráčem a klubem. V sezóně 2013 ho potrestal kouč Doug Marrone za porušení interních předpisů během domácího utkání s Dolphins (pozdní příchod). V následující sezóně se spolupodílel na verbálních útocích a podněcování k verbálním útokům na kouče Marroneho během předsezónní přípravy týmu. V sezóně 2015 veřejně vyjádřil nedůvěru v defenzívní schéma kouče Rex Ryana a přisvojil si právo vyjádřit tento názor i za některé další spoluhráče z obrany. Slovní výpady vůči své osobě a řadu drobných porušení interních předpisů kouč Ryan blahosklonně přehlížel v rámci své politiky vstřícného přístupu k hráčům a podávání pomocných rukou v řešení jejich problémů. Ryan si zakládal na tom, že je obecně považován za hráčského kouče, což si Dareus v praxi vykládal jako možnost dělat si co se mu zamane, bez rizika libovolného postihu vzhledem k výši kontraktu a důležitosti hráče a z toho vyplývající nedotknutelnosti. V letošní sezóně se Dareus opětovně provinil pozdním příchodem. Hráč byl potrestán zápasovou absencí.

Sezóna 2017:

Dareus si přijde pro základní plat 9,750.000 USD, dalších 250.000 USD jako tréninkový bonus. Bills se do sezónního rozpočtu započítá 16,400.000 USD a vázané prostředky (dead cap value) v hodnotě 38,600.000 USD. Trochu jinými slovy a oklikou: kdyby se Bills rozhodli Dareuse zbavit v této chvíli, vázané prostředky přenesené do rozpočtu by činili 22,2 mil. USD.

Hráčská rentabilita:

Dareusova produkce sice v sezóně 2016 poklesla (zaznamenal 39 tacklů, z toho 24 solo a 3,5 sacku), ale ke čtyřzápasové distanci musíme připočíst ještě neúčast v dalších čtyřech utkáních kvůli zdravotním problémům. Většinou jsou specifikovány jako natažené podkolenní šlachy (hamstring). V utkáních, ve kterých nastoupil, si tedy Dareus vedl velice dobře a představoval podstatný článek d-line Bills. V začátku sezóny 2017 jsme nicméně opět konfrontováni se zdravotními problémy Dareuse, tentokrát je na vině kotník.

Řešení kauzy Dareus:

V úvahu připadá několik variant řešení. Žádnou nemůžeme vyloučit, protože generální manažer Brandon Beane už několikrát ukázal, jak je akční, v přípravě řešení diskrétní a jak nekompromisně jde za jasnou vizí budoucích Bills.

Zásadní otázkou je, zda si Dareuse ponechat, či zda se ho zbavit. Pokud by se Bills rozhodli pro druhé řešení, mělo by to zásadní háček. Dareus je navzdory označení „problematický hráč“ stále velice kvalitním fotbalistou a tým by musel najít náhradu. V právě probíhající sezóně tým ukazuje, že by byl schopen se bez Dareuse obejít, aniž by fatálně poklesla výkonnost d-line. Přesto je potřeba brát v potaz nebo ještě lépe – je potřeba zdůraznit, že v nejbližším draftu by Bills museli nuceně najít náhradu na pozici defenzívního tackla v rámci svých nejvyšších picků. Přičemž hospodaření s picky může být také diktováno jinou potřebou – a to posunem výše pro vyhlédnutého mladeho quarterbacka. Během offseason by mohli Bills najít adekvátní náhradu formou angažování FA, ale toto řešení by asi bylo oním útěkem z deště pod okap. Nejsnadnějším a ekonomicky nejvýhodnějším řešením by tedy bylo – napravit Dareusovi hlavu, integrovat ho plně do systému, učinit ho odpovědným za výkony d-line a pokusit se na něm zapracovat, nakolik to jen lze.

V opačném případě by se mohli Bills rozhodnout Dareuse se zbavit. Zdánlivě se zdá o finančně neschůdnou cestu, ale pokud ji GM Beane s koučem McDermottem vyhodnotí jako nezbytnou, podle mé zatímní zkušenosti, se po ní odhodlaně vydají a nebudou se ohlížet napravo ani nalevo.

Nejméně šťastným řešením by bylo nechat sedět Dareuse na lavičce. Zdravý hráč s jeho kontraktem musí být na hřišti. Vložené peníze musí být přetavovány do herního výkonu. Prakticky stůj co stůj. Odstavit Dareuse si tým nemůže dovolit. Proti této variantě je jakékoliv jiné řešení správné.

Predikce:

Domnívám se, že rozhodnutí již bylo učiněno. Marcell Dareus právě prochází stádiem poslední šance. Ta se týká této sezóny. Pokud McDermott usoudí, že hráč stojí za to, aby mu byla napravena hlava, bude mít zájem si hráče Dareusových kvalit v týmu ponechat. Nebude to ale bezvýhradně kvůli herní výkonnosti. Vždy to bude kompromisní řešení s ohledem na širší finanční souvislosti. Hráč z mnoha dalších důvodů nezapadá do týmu, který chce McDermott v Buffalu vytvořit. Chybí mu morálně volní vlastnosti v celé škále, nedisciplinovanost, nekolegiálnost a naprostá neprofesionálnost, jsou jen nejčastěji zmiňovány.

Finanční zatížení pro rozpočet pochopitelně rok od roku klesá, zároveň s tím roste pravděpodobnost rezolutního kroku Bills. Nejpravděpodobnější je totální řešení po uplynutí 4 let kontraktu. Na druhou stranu – nemůžeme vyloučit ani akční scénář ve stylu „Made by Beane“. Pokud by duo McBeane vyhodnotilo Dareuse definitivně za škodnou, můžeme se dočkat některé z forem vyhazovu ještě v této nebo v následující sezóně.