Nezatankujeme?

HC Sean McDermott a GM Brandon Beane shodně tvrdí, že cílem sezóny je pokus o postup do play-off. Ve svých názorech se ani po draftu, přípravě a realizaci řady tradů od vytyčeného cíle verbálně neodchylují.

Vlastně je to s těmi vyjádřeními trochu jinak: střednědobým cílem je získání dobré výchozí pozice v nejbližších draftech (mít dostatek munice v podobě picků), dlouhodobým cílem je vybudování týmu, který bude mít quarterbacka nejvyšší ligové kvality a bude schopen řadu let po sobě postupovat do play-off a bojovat o titul, krátkodobým cílem (pro sezónu 2017) je ukončení sedmnáctiletého čekání fanoušků Bills na postup do zápasů play-offs.

Nikdo nezpochybňuje střednědobý a dlouhodobý plán. Ostatně, jak by to také šlo? Z praxe víme, že je mnohem snadnější plánovat budoucnost (čím vzdálenější budoucnost, tím je to lehčí), než zítřek. O cílech pro nastávající sezónu, v podobě jak nám ji předkládají McDermott a Beane, logicky fanoušci pochybují. A nejen fanoušci ale také zástupci médií (těch loyálních i nezávislých) a především fotbaloví odborníci. Úpravy týmu těmto pochybnostem nahrávají. 

Je sezóna 2017 tankovací? Je to přestavbová sezóna? A jak je to s používáním slov „tanking season“ či „rebuilding“? Jsou tyto výrazy ve spojitosti s Bills letos tabu? Jsou zakázané, nebo jsou pouze součástí kodexu loyality, který tak nápadně připomíná pokrytectví? A pokud budu tyto výrazy otevřeně používat, nebudu považován za šiřitele poplašných zpráv? Kolik let musím mít jako fanoušek Bills odslouženo, abych si nevykoledoval nálepku zrádce? Bude fakt, že jsem záoceánským fanouškem, považován za přitěžující okolnost nebo polehčující? Měl bych těmito úvahami ztrácet čas? Ne, ani náhodou. Svou loyalitu vždy nejlépe projevím tím, že budu při týmu stát za všech okolností, ale nebudu mít zábrany nazývat věci pravými jmény.

New York Jets tankují. Také oni žádné výrazy tohoto typu nepoužívají. Mají ale jasno. Fanoušci, média, hráči, zkrátka všichni. Sezónu v podstatě vypouštějí. Zbavili se všech hráčů, kteří podstatně zatěžovali rozpočet a jejich budoucnost z hlediska setrvání v týmu považovali za nepravděpodobnou. V tomto procesu pokračují i na prahu sezóny. Navíc do ní vstupují vědomě s quarterbacky, kteří mají všechny předpoklady k tomu, aby v sezóně herně kolabovali. Otevřeně přiznat tanking je ale neetické, amorální, sportovně nepřijatelné. To se nesmí – mělo by to špatný vliv (nikdo neví, na koho vlastně by to mělo špatný vliv, oblast dopadu špatného vlivu zatím nikdo přesně nedefinoval). Je tedy báječné pozorovat pestré show newyorských komentátorů, kteří nadále hrají působivou komedii, ve které jsou naoko zděšeni špatnými výkony týmu Jets v přípravě. Podobnou hru vidíme v menším měřítku, ale s neméně kvalitními hereckými výkony, také v Buffalu.

Kouč McDermott a generální manažer Beane mají ulehčenou úlohu, protože nastupují do nového týmu, což jim umožňuje tanking maskovat změnou herního sytému a změnou prostředí. Souhlasím s nimi, jak mohu, podporuji je v tom. Procesu. Je nevyhnutelný. Neshodneme se jen v názvosloví – férově si musíme říct, že se jedná o kompletní přestavbu – transformaci týmu – personální a myšlenkovou.

Je v pořádku, že tým si klade vysoké sezónní cíle? No, proč ne? Obrana má stále dost kvalitních hráčů, kteří v novém herním systému jednoduše nemohou být horší než loni. U spectýmu nadále zůstává Danny Crossman a nezapomínejme, že vedl spectým ligových šampiónů a před dvěma sezónami patřil spectým Bills mezi dva nejlepší v celé lize. Slabá je ofenzíva a pokud se jí bude dařit, budeme spokojeni, když nebude příslušet k pěti nejhorším napříč celou ligou.

Vedení Bills se k celé věci staví obratně: Ano, připustili jsme odchody, takže to může vypadat, jako bychom tankovali, ale zároveň si pořizujeme posily a prodlužujeme smlouvy veteránům, takže hlavně hasíme. HASÍME. Pokud bychom tankovali, proč bychom si nechávali v týmu Kyle Williamse a podepisovali zkušeného Micah Hyda? Proč bychom se nezbavili nejdražšího hráče ofenzívy – running backa LeSean McCoye? Proč bychom uzavírali na tento rok smlouvu s quarterbackem Tyrod Taylorem? Proč bychom si za Sammy Watkinse pořizovali Jordan Matthewse, a za Ronald Darbyho EJ Gaineho? Netankujeme, hasíme.

Tak jak je to? Hasíme? Tankujeme? Přestavujeme? 

Je to trochu složitější. V první řadě prožíváme těžké časy a musíme stát při sobě. Vedení má povinnost vůči desítkám tisíc předplatitelů, kteří si zaplatili za permanentní sezónní vstupenky. A těší se na novou sezónu. Nebylo by fér je před začátkem sezóny vmanipulovat do role ligových otloukánků. Všichni chceme alespoň nyní sdílet s týmem pocit, že to může být právě letošní rok, kdy se Bills podaří prodloužit si sezónu o zápasy play-off. Nestojíme o otevřenost, která je nespravedlivá vůči všem hráčům, kteří si přetáhnou přes hlavu dres Bills a půjdou odevzdat maximum na hřiště. Tohle je fotbal, nikdo není dopředu vítězem a nikdo by se neměl cítit dopředu poraženým. Stát se může cokoliv. 

V sezóně 2016:

Hasíme. Tankujeme. Přestavujeme tým. A usilujeme o postup do play-off. To vše dohromady. Zní to jako protimluv? Nevadí. Podstatný je proces změn. Ten musí být v chodu. Pokud hráči dodrží motto kouče McDermotta, budu spokojený, protože se proces nezpomalí: „Budeme bojovat od první do poslední sekundy sezóny. Takové chci v týmu hráče.“ 

Hasíme, tankujeme, přestavujeme, bojujeme, pracujeme na každém detailu – proces je v plném běhu. To mi stačí.