GK Cal Petersen jde do pro-hokeje. Tim Murray si jeho přestup přál již v minulé sezóně, ale podle Paul Hamiltona se na to hráč necítil a zároveň považoval svou práci v Notre Dame za neukončenou. Já osobně neviděl žádný zápas Notre Dame v uplynulé sezóně, takže nemohu posoudit výkony brankáře z vlastní zkušenosti, pouze ze statistických údajů a z mínění lidí, kteří mají, dle mého mínění, podobný náhled na hokej jako já. Na MS Petersen nedostal příležitost si v reprezentaci zachytat, takže jsme si ho neužili. Spoléhám se tedy na názor angažovaných fanoušků. Brankář se jeví slibně, přesvědčil o tom trenéry také v kempu pro mladé hráče. Sabres opětovně deklarovali zájem ho přivést.

Sabres mají nyní k dispozici jeden měsíc, aby hráče podepsali. V této souvislosti vyvstává řada otázek, na jednu už jsme odpověděli výše.

Mají Sabres o netmindera z Iowy opravdu zájem?

Ano, zcela bez pochyb.

Je podpis slibného keepra vstupním prubířským kamenem pro Jason Botterilla (čti: ´Ba,tril,)?
Ano a ne. Pokud Botterill hráče podepíše, půjde o zdařilý počin (a tak bude i vnímán buffalskou hokejovou veřejností), a uskuteční zároveň něco, co se předchozímu GM nepovedlo v případě Jimmy Veseyho. Pro mnoho fanoušků bude zbytečné posuzovat situaci tak, že se jedná o zcela rozdílné případy. Co když se to nepovede? Z pozice člověka posazeného časově za horizont událostí, nemůže a nesmí být nový GM napadán za to, že se mu případně nepodaří přesvědčit mladíka o výhodnosti smlouvy se Sabres. Připravme se ale na to, že řada fanoušků se ve svých úvahách tímto směrem třeba vydá.

Jak vnímá Sabres hráč?
To pochopitelně nevíme, ale máme k dispozici řadu indicií, o které se můžeme opřít:
1) Sabres si goaltendera vyhlédli, odskautovali a vydraftovali
2) Byl kontaktován a průběžně monitorován (včetně nabídnuté podpory) během své notre-damské podraftovní kariéry sabreskými development-kouči a tuto podporu si dle svého vlastního vyjádření velice pochvaloval
3) Sabres Prospect Camps (Development camp) – uspokojivé pro obě strany
4) Hráč nemá jediný důvod, proč by měl či mohl považovat Buffalo za špatnou, či pro svou hokejovou kariéru nevhodnou, adresu.

Jak hráč zareaguje a jak situaci vyřeší?
Predikovat takové rozhodnutí je nesnadné. Do hry může vstoupit nezveřejněná časově omezená pobídka Sabres (ta ale může být také kontraproduktivní), ale to neočekávám. Na místě je férové, čisté a rozhodné jednání vedení s jasným leitmotivem: „V Buffalu tě chceme, máme pro tebe otevřenou náruč, máš tu hokejovou budoucnost, nikdy jsme na tebe nespěchali a ani teď to neděláme, jsme tu pro tebe. Teď je vše na tobě, chlapče.“

My, fanoušci Sabres nicméně musíme být připraveni na jednu věc. Opominu-li nadstandardní zmíněnou případnou nabídku Sabres, kterou zároveň považuji za chybnou, nevidím žádný reálný důvod pro to, aby Petersen nevstoupil rovnýma nohama do free agency a nestal se volným hráčem bez omezení, s právem vyjednávat se všemi týmy NHL a s příležitostí vyčkat si na subjektivně nejvýhodnější nabídku.

Jaké nabídky by hráče mohly oslovit?
Profesionálové hrají pro prachy, takže to je jistě běžně téma číslo jedna. Tady ovšem nevzniká signifikantní rozdíl v nabídkách, protože hráč dostane od kteréhokoliv týmu stejnou částku plus/minus pakatel. Otázka peněz to tedy nebude. Do hry vstupují sympatie a antipatie – umění jednání a schopnost nabídnout vizi hokejové zářné budoucnosti. A to je pro Buffalo ošemetná věc, neboť všichni známe otřepané: „Nikdo vám nedokáže dát tolik, kolik my jsme schopni vám slíbit.“ Pokud máte dojem, že hráč by měl hrát podle určitých not, dirigovaných morálkou, vděčností, pocitem sounáležitosti či dokonce odpovědnosti, jste (včetně mne) těžce vedle. Uvedu příklad: Ozve se Chicago Black Hawks, kterému odmalinka Petersen fandil a vždy snil o tom, že jednou oblékne jeho dres: „Nazdar Cale. Sledovali jsme tě, jsi náš člověk, stavíme tým pro Stanley Cup, potřebujeme brankáře, na kterého se budeme moci spolehnout dalších 15 let, pojď k nám, chlapče….“. Pokud situace dospěje do FA, může se zkrátka vyvrbit všelijak.

Může pomoci intervence hráčů, vedení, majitele či nejzářivější hvězdy a franchise hráče Jack Eichela?
Pochopitelně ano. Cal je mladý člověk a určitě musí být potěšen, že je o něj zájem. A v případě Eichela je hodnota zájmu duplicitní. Pokud se nestane nic zásadního, Eichel bude hlavním mužem sestavy Sabres v mnoha následujících letech, jeho cílená rekomendace má zcela zásadní váhu a ukazuje, jakým směrem se ubírají myšlenky nejen protalentových koučů, vedení, ale také případných budoucích spoluhráčů a jejich nejzářivějšího klenotu. Na základě toho si Petersen opravdu může říct: „V Buffalu bych se mohl cítit dobře, mají o mne zájem, všichni…“ Intervence bychom ale neměli přeceňovat. Stačí si vzpomenout na to, že jednou už se nezadařilo. Bostoňan Eichel doporučeními podobně zpracoval Bostoňana Jimmy Veseyho a mladík se navzdory tomu rozhodl pro NYR.

Jaká je brankářská situace Buffala a jak ji může vnímat Petersen?
Jedničkou je Lehner a hodnocení jeho výkonu si nechám na samostatný článek z budoucí série: „Ani já vás…“. Jeho pozice ale není zdaleka neochvějná a pro mnohé (včetně mne) není ani kandidátem na místo franchise GT. O kolísavosti výkonů dalších členů švédské legie, nyní opět početnější, bych raději také napsal jindy. Cestou vpřed je pro Petersena zabojovat o místo brankářské jedničky v Rochesteru, případně v Cincinnati (no, hlavně chytat) a připravit se na záskok v Sabres, ať už plánovaný či vynucený. Pochopitelně – vývoj sportovní kariéry má hráč především ve svých vlastních rukách, jako Američan ale bude mít vždy přinejmenším pootevřené dveře i tam, kde Evropané musí pěstmi bušit.

Problematickým prvkem se může jevit pro hráče absence kouče. Botterill nyní evidentně čeká na ukončení finálové série, aby nás s novým koučem seznámil (nyní pro-forma jednání a údajná jednání jsou úsměvná a vyjádřením ve smyslu: „kouči, se kterými jsme jednali, do funkce obsazeni nebyli“ – chybí elementární duchaplnost). Časování celé akce ale je vyhovující a to i z hlediska kauzy Petersen. Předpokládám, že zákulisní dohody již uspokojivě proběhly, takže Botterill (patrně i Pegulovi) zná jméno nového kouče, nový kouč je s tím srozuměn, a probíhají práce na přípravě akcí: expansion draft, free agency, draft… atd.

A pokud se ptáte na můj odhad?
Cal Petersen se stane novým hráčem Buffalo Sabres. V sezóně 2018-2019 už bude jedničkou, o sezónu později se stane franchise GK. Nemůžeme mít pořád jen smůlu, nemyslíte?