Ač Botterill během Trade Deadline příliš nepřesvědčil, nyní nastal další úsek sezony, kdy se ukáže jak to s ním je. Nastalo totiž období, kdy se do organizace podepisují mladí hráči z univerzit a juniorek. Jeden velmi podstatný úkol dokázal Jason Botterill splnit. Náš nejnadějnější prospekt na postu obránce (když pomineme Brendana Guhleho) Will Borgen podepsal s Buffalem tříletý nováčkovský kontrakt, který začne platit od příští sezony. Do konce tohoto ročníku pak podepsali Borgena Rochester Americans na Amateur Try Out Contract. Co tím Botterill získal?

1- Nejdůležitější je to, že Botterill dokázal Borgena přesvědčit aby s Buffalem podepsal. Všechno to mohlo dopadnout stejně jako s Calem Petersenem (abych vrátil paměť zapomnětlivcům, popřípadě zasvětil fanoušky kauzou Petersen nepolíbené. Buffalo draftovalo v roce 2013 brankáře Cala Petersena. Ten se na Univerzitě v Notre Damu vypracoval v jednoho z nejlepších brankářů NCAA. Patřil k absolutní špičce ligy a každou ze sezon byl jmenován do nějakého z All-Star Teamu. Jenže co se nestalo. Tim Murray tak dlouho váhal s podpisem smlouvy s tímto mladíkem, až si Cal Petersen řekl, že se na nějaký Buffalo vykašle a zvolil cestu přes trh s volnými hráči. Zde podepsal smlouvu s LA Kings. Tuto sezonu působí na farmě Kings v Ontariu a patří k nejlepším brankářům AHL… Au. Psaní těchto řádků mě opět výrazně zabolelo). Vraťme se však k Borgenovi. Will Borgen se mohl rozhodnout zůstat ještě rok v NCAA, což by znamenalo, že by příští rok mohl vstoupit na trh volných hráčů, kde by o něj jistě byl dostatečný zájem. To se ale nestalo. Botterill to dokázal a na rozdíl od Murrayho to s nadějným prospektem zvládl, což je nesmírně důležité pro budoucnost Buffala.

2- Lišák Botterill to udělal tak. že s Borgenem podepsal tříletý nováčkovský kontrakt, který však začne platit až od příští sezony. Kdyby ho podepsal od této, automaticky by tím zabil jeden rok jeho nováčkovské smlouvy. To by samo o sobě nebylo ještě tak strašné. Stále lepší, než jej nadobro ztratit. Důležité ale je, že ve vzduchu je další expanze na startu sezony 2020/21. Botterill touto smlouvou dokázal Borgena uchránit před Seattlem.

3- Tím, že Botterill podepsal Borgena do konce sezony v Rochesteru, udělal další ohromný kus práce. Borgen se v Rochesteru vyhraje, ukáže trenérům co v něm je a nebojím se říci, že zvedne šance týmů v bojích o Calder Trophy.

Za tento podpis je třeba před Botterillem smeknout klobouk, jelikož lépe to zvládnout nemohl.

Kdo je Will Borgen?

Will Borgen – obránce – 21 let – Draftován Sabres v roce 2015 – #92 celkově

Borgen je považován za Buffalského nejnadějnějšího prospekta v obraně (Guhleho už momentálně nepočítám). Je to velmi precizní bek, který si hledí nejprve obrany a až pak myslí na nějaké útočné choutky. Je velmi pečlivý a projít přes něj se dá jen velmi těžko. O hře nesmírně přemýšlí a ne nadarmo je považován za jednoho z nejkomplexnějších beků celé NCAA. Navíc má velmi solidní přehled o hře, takže i když příliš často nestřílí, jeho přihrávky jsou mnohdy opravdu lahůdkové. Borgen strávil v NCAA tři roky, ve kterých navlékal dres St. Cloud State University. Celkem ve třech sezonách nastoupil ke 106 utkáním, ve kterých zaznamenal 4 branky a 36 asistencí. V hodnocení +/- nikdy neskončil v záporných číslech (i přes to, že pravidelně nastupoval proti nejlepším formacím soupeře). Ve třech sezonách v NCAA tak nakonec získal 30 kladných bodů. Borgen si před dvěma roky zahrál za americký národní tým na MSJ do dvaceti let a tento rok si vysloužil nominaci do amerického národního týmu na ZOH, kde se však nakonec nepředstavil.