Řekl bych, že tak 90 % fanoušků Sabres začalo tomuto týmu fandit právě v devadesátých letech díky osobě Dominika Haška. Já jsem vlastně ani sám nebyl výjimkou, ač teda ne úplně přímo. Buffalu jsem začal fandit kolem roku 1999. Důvodem nebyla jejich výtečná sezona ani předchozí skvělé výsledky. Primárně nešlo ani o Dominika Haška. Šlo o mého bráchu a hru NHL 99 na počítač. V té době mě imponovalo pozorovat bráchu jak hraje na počítači právě tuto klasiku. Brácha hrál kvůli Haškovi za Buffalo Sabres a ač později začal hrát za jiný tým (myslím, že to byli New Jersey Devils), ve mně zůstalo Buffalo zakotvené navždy.

A asi proto se mi pěkně klepala kolena, když jsem startoval motor auta a vyrážel s úžasnou kameramankou Martinou Kramerovou (které tímto ještě jednou děkuji, protože vím, že ze mě měla pěkné nervy) vstříc místu setkání s Dominikem Haškem. Až teď si vlastně uvědomuji, že jsem jel po dálnici bez platné dálniční známky. Vůbec mi to nedošlo. V hlavě jsem měl totiž pouze dvě věci – sledování vozovky, abych se vůbec k Dominikovi dostal, a samozřejmě jaké to bude. Pamatuje si, že máme přijet? Neodmítne nás? Jak mu ty otázky položím? To všechno mi neustále kolovalo hlavou až do doby, kdy jsme přišli na určené místo.

Hned první rozkoukání pro mě bylo ohromující. Vešel jsem do jedné místnosti kde se nacházel fenomenální tyčkový hokej té největší úrovně. Mohli jste hrát za Sabres a Red Wings. Vzhledem k tomu, že měl Dominátor ještě nějaké jednání, mohli jsme si s Martinou zahrát. Hned jsem se chopil Sabres a čekal jsem až vyjede puk. Poté co kotouč vpadl do hry jsem byl v šoku znovu. Celý ten tyčkový hokej komentoval Rick Jeanneret. Bylo to něco ohromného, s čím jsem do té doby neměl zkušenosti. Stiga je oproti tomu asi jako WSM liga a NHL. Hned v úvodu se mi podařilo vstřelit gól s Alexeiem Zhitnikem a náskok jsem si udržel až do konce.

Po dětské chvilce jsem si začal prohlížet zdi a fascinovala mě další věc. Obraz podepsaný od celé French Connection. Nejlepší lajna historie Sabres a jedna z nejlepších linií NHL obecně. Wow, oči jsem nemohl od toho místa odtrhnout. V ten moment jsem pochopil, jak se cítí lidé, které fascinují ty kaňky v galeriích moderního umění. V tom ale klapli dveře a mě bylo jasné, že se půjde na věc. Jdu dělat rozhovor s Dominikem Haškem.

Vešli jsme do místnosti a slušně jsme ho pozdravili. V ten moment mi kolovala hlavou otázka, co mi asi řekne. Inu, první věc, kterou mi kdy Dominik Hašek řekl byla: „Dobrý den, já jsem Dominik.“ V ten moment jsem si pomyslel něco ve stylu, no nekecej! fakt? Naštěstí to zůstalo ve mně a žádné faux pas se tak nekonalo. Následně pak probíhal samotný rozhovor, který samozřejmě postihly i jisté technické problémy. Ale to je už klasika. Po rozhovoru jsem si u okna všiml něčeho velmi zvláštního. Jdu blíž, koukám se, a ejhle? Pamětní Šavle, kterou Hašek dostal během své inaugurace do síně slávy Sabres. Neskutečná věc přímo před mýma očima.

 

Nikdy bych si nepomyslel, že se od kluka, který civěl na bráchu jak hraje NHL 99 na počítači v čele s Haškem, Pecou a Audettem, a který mu kradl hokejové kartičky z alba dostanu až do momentu, kdy se s legendou #39 potkám osobně, budu s ní dělat rozhovor a budu mít šanci vidět i vzácnou šavli z inaugurace do síně slávy Buffala. Život je prostě nevyzpytatelný.

No a samozřejmě na závěr přináším těm, kteří jej ještě neviděli, již zmíněný rozhovor.

 

Rozhovor s Dominikem Haškem

Účastníci srazu měli možnost vidět tento rozhovor v předpremiéře. Dnes je již plně ve světě. Povedlo se nám něco, co se již prakticky nedá trumfnout. Dominik Hašek je legenda, jejiž číslo dresu visí pod stropem haly v Buffalu, a která je uvedena do hokejové síně slávy. Na světě zřejmě nebylo lepšího brankáře než byl on. A tak je pro mě následující video obrovsky cenné a doufám, že si ho i přes ten můj nervózní projev užijete.

Zveřejnil(a) Buffalo Sabres Cz-Sk Fanclub dne Neděle 11. března 2018