*(This Interview is also translated into english just scroll down and you will find it)

Vojtěch Budík prožívá zlomovou sezonu ve WHL. Tento rok je poslední možný, kdy může s Buffalem podepsat nováčkovský kontrakt. Hlásí se o něj více než vehementně. V Prince Albertu dostal na triko klíčovou roli elitního beka týmu. Kromě své disciplinovanosti v obraně, kterou jsme u něj mohli pozorovat i na MSJ, se dvacetiletý odchovanec Pardubic konečně prosazuje také ofenzivně. Tuto sezonu dokázal vsítit více branek, jak ve třech posledních sezonách dohromady. Navíc se mu daří i v právě probíhajícím Play-Off, když ve třech duelech vsítil dvě branky a přidal k nim jednu asistenci. Vojta byl opět velmi ochotný a poskytl nám rozhovor.

Vojto, naposled jsme spolu dělali rozhovor po startu minulé sezony. Jsi zase o rok starší a zkušenější. Jak moc se tvé zkušenosti projevují v předvedené hře?

Myslím, že každý rok jsem zkušenější a zvykám si na zámořský styl. Cítím si lépe na puku i v obraně. Hodně jsem zapracoval na střele. Trenéři mi hodně věří. Hraju přesilovky, oslabení a skoro každý zápas chodím na první soupeřovu lajnu, když se hraje 5 na 5.

Když se vrátím ještě na úplný start sezony. Jak sis užil rozvojový kemp? Bylo tam něco jinak nebo vše při starém?Development camp byl spíš o seznamování, protože Sabres změnilo vedení. Vzájemně jsme se tak nějak poznávali. Camp trval jenom čtyři dny. Šlo spíš o to, abychom se seznámili s manažerem a novými trenéry. Hráli jsme hodně her, například turnaj 3 na 3, nájezdy a dalších hry mimo led. Testy ale probíhaly také. Měřili nám jakou má každý sílu v nohou a také vršek těla, např. Bench, shyby, mrtvý tah, skok do výšky, dřepy i jak máme silná třísla. 

V Čechách se to nedá příliš sledovat, tak se tě zeptám na přímo. Jak to máš v Prince Albertu s Ice-Timem a využitím v herních situacích?
Hraju vlastně úplně všechno, 5 na 5, přesilovky, oslabení, prodloužení. Ice Time se mi pohybuje kolem 25 minut na zápas. 

Po návratu z MSJ se ti bodově poměrně dost daří. Myslíš si, že se na tobě šampionát pozitivně podepsal?
Teď si více věřím a docela mi to tam i padá. Potom se člověku hraje mnohem lépe. Minulou sezónu jsem se trápil, nemohl jsem se trefit. 

Pojďme k samotnému turnaji. Trenér Pešán ti svěřoval zápas od zápasu více důvěry. Čím sis jí zasloužil?
Snažil jsem se hrát jednoduše a hlavně dobře v obraně. Cílem bylo nedělat tolik chyb a občas podpořit útok. Trenéři mi dali důvěru a já jsem se na oplátku snažil dělat všechno pro tým. Chtěl jsem hlavně udělat výsledek a na sebe jsem se neohlížel.. 

Šampionát se konal v Buffalu. Byla to pro tebe spíše radost nebo starost? Mám tím na mysli zvýšený tlak na tvou osobu atd.
Ano, jednoznačně pro mě bylo speciální, že se MSJ konalo v Buffalu. Užíval jsem si hrát před fanoušky Buffala. Navíc jsem si poprvé v životě zahrál na opravdovém kluzišti NHL. Věděl jsem o tom, že na mě koukají z vedení Buffala, ale já se snažil být v klidu a hrát svoji hru.

Radil si spoluhráčům, kam třeba zajít na večeři?
Chtěli jsme zajít na sushi, ale bohužel nebylo moc času. Radši jsme odpočívali a soustředili se jenom na hokej. 

Zastavil se za tebou během šampionátu někdo z vedení Sabres?
Potkal jsem jenom Buffalskýho kustoda. Vedení Sabres dolů ke kabinám nemohlo, a stejně tak i ostatní týmy NHL, takže jsem s nikým v průběhu MSJ nemluvil.

Stačil si prohodit pár slov alespoň s ostatními prospekty?
Pozdravil jsem se s Nylanderem a Luukkonenem, ale jinak jsme spolu nemluvili.

A během sezony si s někým z Buffalských prospektů napíšeš?
Dost se bavím s Vencou Karabáčkem. Jsme dobří kamarádi. Jen mu trvá než odpoví. 

Pokud se nepletu, tohle je poslední možný rok, kdy s tebou může Buffalo podepsat Entry-Level. Už víš o nějakých náznacích, jak by to mohlo dopadnout?
Ano, přesně tak. Mám poslední šanci podepsat nováčkovskou smlouvu s Buffalem. Zatím nemám žádné náznaky směrem ke smlouvě.

Když to dopadne, je tvá budoucí cesta asi jasná – ECHL/AHL, ale co když to nedopadne? Vrátil by ses raději do Čech nebo třeba s někým podepsal AHL kontrakt?
Můj cíl je v první řadě hrát NHL, AHL  nebo popřípadě jít zpátky do Evropy. Můj velký sen je si jednou zahrát NHL a mít na hrudi Šavle ⚔️

Zahraji si teď tak trochu na bulvár. Už nějakou tu dobu si šťastně zamilovaný. Myslíš, že se na tobě a tvé hře vztah nějak pozitivně podepisuje? Popřípadě máš třeba větší motivaci získat vysněnou smlouvu, abyste mohli žít spolu?
Dost možná i jo. Moc bych si přál, abychom mohli s přítelkyní konečně bydlet tady spolu.  

MSJ přineslo velký zájem médií, a to včetně ČT, pro kterou si dělal také rozhovor na kameru. Jak ses cítil v této disciplíně?
Nejsem moc hovorný nebo ukecaný, ale před kamerou se nestydím. 

Před pár dny ti skončila základní část WHL a ty jsi dokázal vstřelit hned 14 branek. To je pomalu více než za poslední čtyři sezony dohromady. Vidíš ve své hře nějaký zásadní posun, který ti zajistil, že ti to tam tak padá?
Asi jde hlavně o tu sebedůvěru. Víc si věřím a víc mi to tam padá. Navíc jsem zase o rok starší a zkušenější. Hodně jsem se tady v Kanadě vyhrál.

Čeká vás teď Play-Off a jsou to tvé poslední zápasy ve WHL. Jaké jsou cíle Prince Albertu a jaký je tvůj osobní cíl v Play-Off?
Cíle máme samozřejmě ty nejvyšší, chceme udělat úspěch. Rád bych si zahrál finále. Moose Jaw jsou silný tým, skončili v lize první, takže samozřejmě očekáváme těžké duely. Na druhou stranu. Během sezony jsme je třikrát porazili, takže není nemožné přes ně přejít do dalšího kola. Mou první sezonu ve WHL jsme také v prvním kole Play-Off narazili právě na Moose Jaw, ale bohužel jsme prohráli. Snad jsme se z toho ponaučili a tenhle rok uděláme vše proto, abychom proti nim uspěli. 

____________________________________________________________________________________________________

Vojtěch Budík is having a breakout season in WHL. This year is the last possible for him when he can earn his Entry Level Contract. We have to say that he is fighting for this chance with a proper pride. Budík is now in Prince Albert an elite defender and Key Player. His discipline in defensive zone, which we could clearly watch during WJC in Buffalo, is finally not his only weapon.  Sabres 5th rounder add offensive skills into his game. During this season Budik has scored more goals then in his previous 3 seasons combined. Budik is also excelling in current Play-Off series between Prince Albert and Moose Jaw. He scored 2 goals and add 1 assist in 3 games. Vojtěch was so kind and find his time for an interview for our fanclub.

Vojtěch, the last time we were doing an interview together was in the beginning of previous season. You are 1 year older and also more experienced. How are your experiences reflected in your performance?
I think that I’m more experienced year after year and I’m also getting used to the North American style of hockey. I feel much better controlling the puck and also in deffense at all. I’ve improved my shoot a lot. The Coaches believe in me. I’m killing penalties, playing powerplay and mostly playing againts the top line of opposite team. 

I’ll come back to whole start of the season. How did you enjoyed development camp? Was there anything new or everything same as before?
This development camp was more about getting know each other because Sabres’ve changed their staff. The Camp last only for 4 days. It was more about get to know new GM and Coaches. We’ve played a lot of games, for example 3 on 3 tournament, shootouts and also some kind of games off the ice. But we were also tested. They were testing our strenght in legs, pull-up, bench, dead lift, vertical jump, squats and also how strong groins do we have. 

We can’t watch it in Czech a lot, so can you tell us how is it with your ice-time in Prince Albert?
I’m playing about 24-25 minutes per game. 

You have pretty big succes in getting points after your comeback from WJC. Do you think that WJC have rised your self-esteem?
Well, maybe yeah. Right now I really believe in myself and the puck I’m shooting are ending in the net. When this is happening, you play with much more peace on your stick. Last season I was suffering. I could’nt put it into the net. It wasn’t good. 

Let’s go to the tournament itself. Coach Pešán was  putting into you much more faith game by game. How did that happened?
I’ve tried to play easy game and be primary good in defense. My target was to not to do any mistakes and sometimes help with attack. The Coaches gave me confidence and in return I was giving everything to the team. I wanted to make a good result and didn’t watch myself a lot.

The WJC was held in Buffalo. Was it more pleasure or concern? I mean higher pressure from Sabres staff and fans etc.
Yeah, it was definetly something special for me. I’ve enjoyed playing in front of Sabres fans and also playing for the first time in my life on real NHL rink. I knew that Sabres staff is watching me but I didn’t really care. I wanted to keep myself calm and play my game. 

Have you talked with your teammates about a place where you should go for a dinner?
We wanted to go for a sushi but in the end there were no time for it. We’ve stayed focused on hockey. 

Did anyone from Sabres staff came to you during WJC?
No. I’ve only met the Sabres equpiment manager. Sabres staff could not go into the locker rooms such as any other NHL team staff. So during WJC, I did not talk to anyone.

And did you find time to say a few words with other prospects?
I’ve only greet Nylander and Luukkonen, but that’s all.

Do you keep contact with some Sabres prospects during the season?
I’m in close contact with Václav Karabáček. We are good friends.

This is the last possible year when you can earn your Entry Level. Were there any talks between you and Sabres staff about it?
Yeah, right. This is the last possible year but until now I have not talked with Sabres about it.

If everything goes right, your future seems clear – AHL/ECHL. But what if not?
My goal is to play NHL or AHL and if not, I would go back to Europe. But my biggest dream is to play in NHL one day and have crossed Sabres on my chest. ⚔️

I will ask you from the totally different angle. You are happily in love for a while. Do you think that your relationship is positively reflecting in your game? Are you even more motivated to get your Entry Level and finally live together with your girlfriend?
I think it is. My girlfriend is from Czech Republic and I really wish we lived together in close future so I think I am.

WJC brought a big interest of the media including Czech Television for which you have done interview on camera. How did you felt in front of camera?
Well, I’m a guy who is not very talkative but I’m not shy to speek in front of camera.

The WHL’s regural season came to an end few days ago. You have scored 14 goals. That is almost more then in four previous seasons combined. Where do you see the biggest improvement which lead to this number?
I think that most important is self-esteem. I believe more in myself and the result is that I’m scoring more goals. Also experiences matter here. I think I’ve improved myself a lot during my team here in Canada.

Right now you are going to play-off. It will be your final games in WHL. What goal have Prince Albert and what goal do you have in this Play-Off?
My goals are for sure as high as possible and so the team goals. We want to make succes. I would like to play in final. Moose Jaw is pretty strong team, they ended first in whole WHL. But in the other hand, we have beat them in 3 regular season games this year, so it is not impossible to go to the 2nd round of playoffs. In my first season in WHL we have also met Moose Jaw in first round of playoffs. That time they beat us but I hope we have learned from it and this time we are going to win this series.