Šavle za sebou mají v rámci preseason sedm odehraných duelů, ve kterých třikrát zvítězily a čtyřikrát svému soupeři podlehly. Toto předsezónní období bylo po dlouhé době dosti zajímavé. Obránci bojovali o svůj post v elitním týmu, a tento souboj byl hodně napínavý. Stejně tak to platilo i pro útočníky, kteří si chtěli vybojovat své místo v sestavě. Šlo například o Baileyho, Baptisteho, Nylandera,  Maloneho, Olofssona, C.J. Smitha či Thompsona. Ti všichni se snažili zapůsobit na vedení Šavlí a ukázat, že právě oni si zaslouží své místo v elitním týmu. Další boje probíhaly a vlastně stále probíhají, a to převážně o budoucí ice-time. Trio Reinhart-Eichel-Skinner má svůj flek v elitních dvou formacích prakticky jistý. Zbytek hráčů však svedl o svůj ice-time otevřený boj. Jak tyto boje dopadly, co jsme se v preseason naučili a co se vlastně přihodilo se dozvíte v několika následujících řádcích.

Statistická okénka na úvod:

Zápasy Sabres v preseason:

17.9. 2018 vs. Columbus Blue Jackets – W – 4:1
20:22 – Patrick Berglund (Nylander, Thompson)
26:31 – Nathan Beaulieu (Nylander, Thomspon)
33:15 – Kyle Criscuolo (Malone, Randell)
42:14 – Andrew Oglevie (Wilson, Rodrigues)
Johansson 16/16, Ullmark 20/21

18.9. 2018 vs. Pittsburgh Penguins – W – 3:2
19:53 – Vladimír Sobotka
26:06 – Jake McCabe (Rodrigues, Sobotka)
33:44 – Jack Eichel (Pilut)
Wedgewood 10/12, Hutton 14/14

21.9. 2018 vs. Toronto Maple Leafs – L – 5:3
00:30 – Andrew Oglevie (Nelson)
11:28 – C.J. Smith (Baptiste)
26:08 – Tage Thompson
Ullmark 27/31

22.9. 2018 vs. Toronto Maple Leafs – L – 3:2
04:17 – Kyle Okposo (Eichel-Reinhart)
39:47 – Jeff Skinner (Reinhart, Eichel)
Hutton 28/31

26.9. 2018 vs. Columbus Blue Jackets – L 4:2
21:13 – Casey Nelson (Nylander, Oglevie)
34:28 – PP Sam Reinhart (Eichel, Dahlin)
Scott Wedgewood 22/26

27.9. 2018 vs. Pittsburgh Penguins – L – 5:1
26:50 – Alex Nylander (Pominville, Scandella)
Ullmark 27/32

29.9. 2018 vs New York Islanders – W – 5:4
08:20 – Zemgus Girgensons (Guhle, Pominville)
22:16 – Casey Nelson (Girgensons, Rodrigues)
23:42 – Rasmus Dahlin (McCabe, Nylander)
31:34 – Jeff Skinner (Reinhart, Sobotka)
33:04 – Jeff Skinner (Okposo, Dahlin) PP
Hutton 27/31

Jak se postupně zužoval kádr?

16.9. 2018
Ukko Pekka Luukkonen -> Sudbury Wolves (OHL)
Michael Houser -> Buffalo Sabres

19.9. 2018
Matěj Pekař -> Barrie Colts (OHL)

22.9.2018
Michael Houser -> Rochester Americans
Adam Wilcox -> Rochester Americans
Zach Redmond -> Rochester Americans
Devante Stephens -> Rochester Americans
Eric Cornel -> Rochester Americans
Vasily Glotov -> Rochester Americans
Kevin Porter -> Rochester Americans

23.9. 2018
Tyler Randell -> Rochester Americans

26.9. 2018
Jonas Johansson -> Rochester Americans
Andrew Oglevie -> Rochester Americans
Kyle Criscuolo -> Rochester Americans (prošel Waiver listem)
Danny O’Regan -> Rochester Americans
C.J. Smith -> Rochester Americans

27.9. 2018
Scott Wedgewood -> Rochester Americans
Will Borgen -> Rochester Americans
Taylor Fedun -> Rochester Americans (pošel Waiver listem)
Rasmus Asplund -> Rochester Americans
Victor Olofsson -> Rochester Americans

29.8. 2018
Lawrence Pilut -> Rochester Americans
Justin Bailey -> Rochester Americans (prošel Waiver listem)
Nick Baptiste -> Rochester Americans (prošel Waiver listem)

1.10. 2018
Brandan Guhle -> Rochester Americans
Brandon Hickey -> Rochester Americans

Zranění na kempu:

18.9. 2018 oznámily Šavle zranění těchto hráčů:
Sean Malone – koleno – návrat za cca 6 týdnů
Conor Sheary – zranění v horní části těla – week-to-week
Matt Hunwick – krk – neidentifikovatelná doba rekonvalescence.
Mimo hru se také ocitl Zach Bogosian, který se zranil po třech odehraných preseason (překvapivě)
26.9. se při utkání zranil Johan Larsson.
27.9. Vydali Sabres zprávu, že Eichel, Ristolainen, Scandella, Larsson, Bogosian a Hickey jsou day-to-day.
29.9. Scott Wilson se ošklivě zranil při tréninku a ze hřiště jej museli odvézt na kolečkovém křesle.
1.10. Zatímco se Eichel, Sheary, Scandella a Ristolainen vrátili k tréninku, Bogosian a Larsson jsou stále mimo hru a vedeni jako day-to-day.

Nové akvizice
1.10. 2018 – Šavle se rozhodly trejdovat s Nashvillem. K Predators poslali Nicka Baptisteho. Do Buffala pak přišel obránce Jack Dougherty.
2.10. 2018 – Šavle si vybrali na waiver listině dnes již bývalého forwarda Dallasu Remi Elieho.

Kde se bojovalo o místo v sestavě?

Neúprosný boj mezi beky 

Jedině v brankářském sektoru jsme mohli zakotvit v klidných vodách. Hutton a Ullmark je jasná brankářská dvojice, která před sebou bude mít tuto sezonu otevřenou soutěž. Lepší startovní dráhu má prozatím Carter Hutton.

V obraně už to ale byla jiná řežba. Nyní vám uvedu seznam beků, které Šavle zapsaly pro start předsezónního kempu:
Nathan Beaulieu
Zach Bogosian
William Borgen
Rasmus Dahlin
Taylor Fedun
Brendan Guhle
Brandon Hickey
Matt Hunwick
Jake McCabe
Casey Nelson
Lawrence Pilut
Zach Redmond
Rasmus Ristolainen
Marco Scandella
Devante Stephens
Matt Tennyson

Ne, nejedná se o seznam útočníků, ale opravdu o beky. Další zajímavou věcí je, že na startu kempu bylo zcela jisté, že pouze Devante Stephens si své místo u kádru jednoznačně nevybojuje. Ten by totiž neměl hrát ani za Rochester, ale až v Cinncinnati. Dále bylo v podstatě jasné, že Rasmus Ristolainen, Marco Scandella a Rasmus Dahlin budou mít svou pozici u týmu zajištěnou. Jednoduchou matematikou se dopočítáme, že o čtyři volná místa v sestavě se pralo celkem 12 obránců. Z boje kromě již zmíněného Stephanse vypadl brzo také Zach Redmond. To dokazuje zvýšenou kvalitu kádru. Redmond totiž patřil uplynulou sezonu k hráčům které Buffalo povolalo do hlavního kádru, jakožto nejlepší možné dostupné akvizice z Rochesteru.

Později putoval do Rochesteru také Will Borgen. Ten odehraje svůj první rok mezi profesionály. V kempu hrál velmi slušně, avšak na dospělý styl hokeje si musí ještě chvíli zvyknout. Nedivil bych se však, kdyby se Borgen během sezony k hlavnímu týmu podíval. Stejně tak dopadl i Lawrence Pilut. Ten vydržel u týmu ještě o chvíli déle než Borgen. Nakonec však „cut“ neminul ani jeho. Je trochu škoda, že se více nemohl předvést Brandon Hickey. Mladý bek, na kterého jsme získali práva výměnou s Arizinou, se zranil a veškeré boje tak pro něj skončily předčasně. V moment kdy se uzdravil jej Jason Botterill poslal do Rochesteru.

Více volných pozic k boji získali zadáci také díky zraněním Hunwicka a Bogosiana. Zatímco Bogosian je již fit, Hunwick bude mimo hru patrně o dost déle. Je otázka, jestli a zda se v Buffalském dresu vůbec předvede. O své místo mezi sedmi nejlepšími beky se tak do posledního dne prali Nathan Beaulieu, Zach Bogosian, Brendan Guhle, Matt Tennyson, Jake McCabe a Casey Nelson. Šavle nakonec v závěrečném cutu odepsaly Brendana Guhleho. Těžko říct, co o tom rozhodlo. Guhle čeká na svou příležitost poměrně dlouho. V preseason nevypadal zle, avšak stejně před ním nakonec dostalo přednost duo Matt Tennyson-Nathan Beaulieu. Obzvlášť u Tennysona se Buffalem začali šířit pověry, že musí na Housleyho s Botterillem něco mít, protože je pro vedení evidentně velkým oblíbencem, což vlastně nikdo nechápe. Šavle nakonec ještě posílily svou sílu náhradníků v Rochesteru, když vyměnili Nicka Baptisteho do Nashvillu za Jacka Doughteryho.

(Jack Dougherty je dvaadvacetiletý rodák ze St. Paulu v Minnesotě. Jeho předností je rovnovážná hra. Útok podporuje pouze v moment když ví, že nic bezprostředního nehrozí za ním v obraně. Jeho slabinou je střela. Potřebuje jí zlepšit, aby měl větší dopad na tým. Volba v druhém kole draftu 2014 má v sobě dost potenciálu, který stále ne a ne využít. Uvidíme, jak se mu bude dařit v Rochesteru a zda si za Sabres připíše svůj první start v NHL.

Kdo si tedy zajistil místo v obraně na začátku sezony a proč?

Rasmus Ristolainen na sobě tuto offseason tvrdě makal. Nabral dost svalové hmoty a vypadá to, že svá slova o vůdcovství z konce uplynulé sezony vzal opravdu vážně. V jeho momentální kondici bych se s ním nechtěl srazit u mantinelu ani za zlaté prase.

Marco Scandella také evidentně nezahálel. Zdá se, že poněkud zapracoval na své střele. Přesto je však stále ve stínu dění kolem Ristolainena a hlavně Dahlina. Přesto to bude právě Scandella, který bude pro Šavle základním stavebním kamenem defenzivní stránky hry.
Rasmus Dahlin přišel na NHL opravdu připravený. Nabral svalovou hmotu a je na něm vidět, že se lépe pohybuje u mantinelů. Navíc si navyká na užší kluziště. Muž, nebo chcete-li, kluk, na kterého všichni čekáme, se zdá být připraven.
Jake McCabe – Nad McCabem vysel před startem kempu jeden velký otazník. Před tím, než jej jeho zranění vyřadilo ze hry pro podstatnou část uplynulé sezony, nepodával v dresu Šavlí vůbec dobré výsledky. Toto zranění jej mohlo buď úplně odrovnat, nebo mu naopak trochu mentálně pomoct, sby si odpočinul a vrhnul se do všeho s novou dávkou sil. Zdá se, že McCabea potkalo to druhé. Hraje opravdu solidně, nechybuje a dobře si vybírá prostory na kluzišti. Na startu sezony bude muset být McCabe opravdu precizní. Zdá se totiž, že nastoupí po boku Dahlina, který pravděpodobně bude ze začátku ročníku tropit některé zbytečné minely.
Zach Bogosian – Fanoušci si dělali během offseason z Bogosiana srandu na twitteru. Zatímco Ristolainen přidával na sociální sítě fotky z posilovny a různé cviky, Zach Bogosian tam jednou za čas loupl fotku z golfu či se svými psi. To už nevydržel jeden fanoušek, který mu na twitter napsal. Jak to, že ostatní borci přidávají fotky z posilovny, jak na sobě tvrdě makaj, zatímco ty se tu flákáš. Bogosian mu odpověděl: Nemusím přidávat fotky na instagram abych lidem ukázal jak tvrdě makám. Pracuju jako nikdy předtím a jestli mi nevěříš, přijď si se mnou zatrénovat a jestli zvládneš alespoň 20 % toho co já a nepozvracíš se, koupím ti permici. Pokračování tento příběh nemá. Zach vypadá ve slušné formě, avšak co bude předvádět na ledě je opět otázkou. „Pan porcelánový“ totiž opět vynechal podstatnou část preseason.
Casey Nelson – Nelson zaznamenal progres již ke konci uplynulé sezony a ze svého tempa zdá se nepolevil. V preseason dokázal dobře číst hru při podpoře útoku, vstřelil i dvě branky, což je nejvíc ze všech beků. Jeho výkony by mu měli zajistit pozici mezi šesti využívanými beky Šavlí.
Nathan Beaulieu – Sabres nikde Beaulieho neudali, a tak jej tu ještě na jeden rok opět máme. V preseason nepodával až tak zlé výkony. Otázkou však je, jak si povede v ostrém tempu proti nejlepším hráčům. Klíčové hlavně bude, jestli dokáže eliminovat své kiksy.
Matt Tennyson – Tady to prostě nikdo pořádně nepochopí. Tennyson zůstává u týmu jakožto osmý bek. Ničím nevyčnívá, sem tam udělá hrubici. Raději bych na jeho místě viděl někoho jiného, ale co už. Jednou to je Housleyho miláček, tak se nedá nic dělat.

(Malé „věděli jste?“ na závěr defenzivního okénka. Podívejte se, jak vypadá obrana Rochesteru. To je vážně nabitá sestava pro tým AHL. Amerks jsou letos jistě kandidátem na Calder Cup.
Guhle-Borgen
Pilut-Dougherty
Fedun-Hickey
Redmond )

Bitva o ice-time v útoku

Jak jsem již psal výše, před startem kempu bylo prakticky jisté, že Jeff Skinner, Sam Reinhart a Jack Eichel mají své místo v elitních dvou lajnách jisté. O ostatních borcích se to již tvrdit rozhodně nedalo. Na prostor v druhé lajně si dělali zálusk borci jako Sheary, Okposo, Mittelstadt, Berglund, Sobotka, Thompson, Nylander a vlastně i duo Bailey + Baptiste či Victor Olofsson kteří sem typologicky sedí.

Hned v úvodu kempu zaujal všechny fandy Alex Nylander, jež se konečně zdál být v solidní formě, která z něj dělá osmičku draftu. Solidní dojem zanechával také Andrew Oglevie. Ten se postupně vypracovával již od nováčkovského kempu a byl na něm vidět obrovský progres. I C.J. Smith, jakožto nejlepší hráč Rochesteru uplynulé sezony, chtěl přesvědčit vedení Šavlí, že je tím pravým mužem pro tým od Niagarských vodopádů. Neúspěšně. Smith, Oglevie a další byli odesláni do Rochesteru v druhé vlně cutů. Obzvláště Smith opravdu zklamal, když v zápasech podával mizerné výkony.

Další sérii krácení týmu nepřečkali Rasmus Asplund s Victorem Olofssonem. Oba zanechali opravdu dobrý dojem na fanoušky i vedení Sabres. Přesto však nejprve potřebují načerpat více zkušeností se zámořským hokejem v Rochesteru. Asplund předváděl klasickou chytrou hru se skvělým citem pro výběr místa. Olofsson kromě geniální střely zaujal také výrazným zlepšením, co se hry podél mantinelu týká.

Duo B+B (Bailey & Baptiste) dostalo několik příležitostí se v přípravném kempu předvést, jenže to opět nestačilo. Šavle je umístily na waiver list, kde si je však nikdo nevybral. Proto oba putovali do Rochesteru, kde však vzhledem ke zvyšující se kvalitě kádru nemělo cenu oba tyto borce neustále držet. Nakonec se GM Jason Botterill rozhodl poskytnout Baptistemu možnost nového impulsu, když jej vyměnil do Nashvillu za podobně se trápícího zadáka Doughertyho. V ten moment vypukla největší bitva o post v top six.

Asi tu největší bitvu svedli Alex Nylander a Tage Thompson. Oba dva se připravili na novou sezonu velmi slušně. U Thompsona se to vlastně i očekávalo, avšak hlavně Alex Nylander všechny překvapil. Už to vypadalo, že v něm navždycky vyhasl veškerý oheň. Alex se přesto dokázal ohromně zvednout a zapracovat na sobě. Už taky bylo na čase. Murray utratil na Nylandera osmý pick v draftu a dal mu přednost třeba před Mikhailem Sergachyovem, Charliem McAvoyem, Jacobem Chychrunem nebo Tysonem Jostem. Nylander pak ani v Rochesteru nedokázal předvádět solidní výkony a stal se zde průměrným hráčem. Tuto offseason však byl velmi vidět, a to nejen díky nabrané svalové hmotě, ale také výrazně lepšímu pohybu na ledě. Snad všichni si mysleli, že Nylander nakonec tým „udělá“, ale nakonec se tak nestalo. Souboj s ním vyhrál Tage Thompson.

https://platform.twitter.com/widgets.js

Thomspon, stejně jako Nylander, zapracoval během offseason na své hře a v kempu ihned ukázal, že může být do budoucna nejlepším hráčem trejdu mezi Blues a Sabres. Ti co neviděli jediný zápas preseason si můžou být jistí, že jedna věc vás jistojistě zarazí. Až Thompsona uvidíte v akci, řeknete si: „Sakra to je obr.“ Ano, Thompsonova výška je na ledě setsakra vidět, avšak kupodivu jej nijak příliš nelimituje, co se šikovnosti a obratnosti týče. Navíc dost zapracoval na své střele. Výhodu oproti Nylanderovi získal tím, že má lepší defenzivní IQ. Na rozdíl od Nylandera se umí dobře vracet a vypomoct defenzívě. Právě to nakonec vyústilo v poslání Nylandera zpět do Rochesteru, jelikož nechat ho hrát ve čtvrté lajně by byla zbytečnost. To si raději počká na nějaké zranění, kterého by mohl využít.

Otázkou také bylo, jak se do týmu zapracují nové akvizice. Connor Sheary se sice zranil, avšak to, co trenéři viděli na trénincích a v přípravném duelu stačilo, aby si získal místo v druhé lajně. Nutno dodat, že Sheary je opravdu šikovný při hře 5 na 5. Dobře si hledá na hřišti prostor a dost svým pohybem ulehčuje práci spoluhráčům. Sheary tak porazil v boj o pozici křídla Kyla Okposa. Ten se zdá být v podstatně lepší kondici, než minulý rok, avšak produktivita u něj v rámci preseason dosti pokulhávala. Proto pravděpodobně začne sezonu ve třetí lajně.

Nejzajímavější byl ale boj o pozici centra druhé lajny. Berglund, Sobotka, Mittelstadt. Ti všichni měli na tuto pozici zálusk. Sobotka s Berglundem ujistili Botterilla, že udělal výměnou O’Reillyho dobře. V předsezonních duelech podávali oba skvělé výkony. Chválili si je diváci i trenéři. Oproti tomu Mittelstadt byl snad i trochu zaražený z nové útočné síly, a oproti těmto dvěma forvardům zůstal trochu zaseknutý. Nic to ale nemění na tom, že se velmi brzo může otrkat a všem vytřít zrak. Berglund nakonec i díky své zajímavé vlastnosti, která mu dává rychlost na bruslích i s mohutnou postavou, vybojoval místo druhého centra. Univerzál Vladimír Sobotka by měl sezonu začít na křídle třetí lajny.

No a nakonec tu máme čtvrtou lajnu a souboje v ní. Až do čtvrté lajny spadl Jason Pominville, pro kterého prostě jinde není prostor. Nutno však dodat, že stárnoucí legenda Sabres si dle mého názoru odehraje v lajně to, co potřebuje. Menší ice-time mu bude vyhovovat, pošetří síly a pak může s grácií řadit. Navíc si myslím, že zkušený borec jako Pomiville dostane prostor během přesilovek. Dále jsme tu měli Scotta Wilsona, Zemguse Girgensonse, Johana Larssona a Evana Rodriguese. Scott Wilson měl mít svůj post jistý, avšak přišlo zranění, které jej vyřadí ze hry na minimálně dva a půl měsíce. Zraněný je také Johan Larsson, který se bude prát s Girgensonsem, Rodriguesem a Eliem o místo v týmu. Patrně jeden z těchto borců si vytáhne po Larssonově uzdravení černého petra a poputuje na waiver list. Možná to bude sám Larsson, avšak vzhledem k jeho oblíbenosti koučem Housleym o tom pochybuji.

Evan Rodrigues se již stabilizoval a pozici čtvrtého centra zvládne náramně. Zemgus Girgensons byl týmu v preseason velmi platný v oslabení a nakonec se pořádně bodově prosadil i v posledním duelu proti Islanders. Šavle však chtěly povolat do týmu ještě jednoho třináctého forwarda. Místo toho, aby sahaly do mladíků v Rochesteru se rozhodli využít svého výsostného práva na waiver listu a stáhli z ní Dallasem nechtěného Remi Elieho. Elie je třiadvacetiletý borec z Green Valley v Kanadě. Stars jej draftovali v druhém kole draftu 2013. Uplynulou sezonu strávil u Stars takřka celou, když nastoupil k 73. duelům. V nich zaznamenal 6 branek, 8 asistencí a 5 kladných bodů v hodnocení +/-. Ellie by se mohl fanouškům Sabres zamlouvat. Dle mého názoru se jedná o lepší verzi Johna Larssona. Uvidíme však, jak se v novém působišti chytne.

No a samozřejmě Skinner, Eichel, Reinhart ukázali, že jsou po právu elitní ofenzívou týmu. Pokaždé když někdo z nich nastoupil v utkání, měli soupeři problém je uhlídat. Nakonec tato úderná síla nastoupí pohromadě a moc se těším, jak si s tím Boston poradí.

Jak by měla ve čtvrtek vypadat sestava Buffala?

Skinner-Eichel-Reinhart
Sheary-Berglund-Thompson
Sobotka-Mittelstadt-Okposo
Girgensons-Rodrgues-Pominville

Scandella-Ristolainen
Dahlin-McCabe
Bogosian-Beaulieu

Hutton
Ullmark

Další poznatky z kempu:

Nová mentalita týmu?
Změny v sestavě, Rasmus Dahlin. To všechno přineslo do Buffala vlnu optimismu a očekávání. Jack Eichel to v předsezónní tiskové konferenci hezky shrnul: „Myslím, že v týmu máme jiné smyšlení. Změnily se naše standarty. Myslím si, že uvidíte novou skupinu chlapů ve smyslu samostatného vedení a ovládání se.

Stále bez kapitána
Celé Buffalo čeká, až bude Jack Eichel zvolen kapitánem. Zatím se tak neděje. Stane se tak ještě před úvodním buly?
Update: Tak už jej máme. Jack Eichel je kapitánem Buffala. Asistenty mu budou dělat Zach Bogosian a Kyle Okposo.

Zvýšená bojovnost
Patrně za to může větší konkurence, ale na trénincích byl vidět daleko větší důraz a sem tam i nějaká strkanice. Věřte nebo ne, tohle je pro tým zdravé. Hráči (asi až na Tennysona) si museli místo u týmu vybojovat,

Inkasování branek
Šavle neměly v preseason problém se střílením branek. Horší to však bylo s jejich inkasováním. Ačkoliv branky dostávaly hlavně brankáři z Rochesteru, je třeba se nad tímto aspektem ještě pozastavit. Obrana Sabres ještě není plně sehraná a celkem často zde vznikají nepříjemná okna.

Co nás čeká?

Noc ze čtvrtka na pátek přinese první duel proti nenáviděným Boston Bruins. V brance by měl být Jaroslav Halák. Dokáže Buffalo svého soupeře porazit?