Fanoušci Ryana O’Reillyho už začali bouchat šampaňské na oslavu toho, že O’Reilly nakonec pravděpodobně zůstane v Buffalu, když v tom to celé přišlo. Okolo druhé hodiny ranní našeho času internetem otřásla zpráva o jeho výměně. Jason Botterill udržel stanovenou laťku vysoko a nakonec to byli St. Louis Blues, kteří ucukli. Ryana O’Reillyho získali výměnou za Vladimíra Sobotku, Patrika Berglunda, Tage Thompsona, volbu v prvním kole draftu 2019 a druhém kole draftu 2021. Buffalu navíc nezůstává nic z O’Reillyho příjmu a St. Louis mu navíc ještě musí vyplatit bonus na jeho smlouvě, který činí 7,5 milionů dolarů.

Pojďme si celý tento trade rozebrat. Proč se stal, co tím Buffalo získává, atd.

Proč Ryan O’Reilly odešel?
Podívejme se na to jednoduše. Prvním centrem Šavlí jednoznačně je Jack Eichel. O tom není sporu. Buffalo si je momentálně jisté, že Casey Mittelstadt bude hrát v základu. Byla by nesmírná škoda a vlastně i blbost cpát Mittelstadta jinam, než na jeho přirozenou pozici centra. A dávat ho do třetí lajny by zase bylo zabíjení jeho talentu. Proto byl momentálně Ryan O’Reilly v pozici třetího centra, což je s jeho příjmem 7,5 milionů sakra velká darda. Navíc pokud by se Mittelstadtovi na centru druhé lajny nedařilo, stále jej může zastoupit Sam Reinhart či Zemgus Girgensons, o kterých se v rámci tohoto postu opět polemizuje. Navíc koncepce týmu se začíná měnit. Buffalo chce být energií nabitý a rychlý tým, a právě O’Reilly do této koncepce příliš nezapadá. Dalším faktorem byla jeho vyhaslost v poslední sezoně. Jack Eichel byl naštvaný ale motivovaný. O’Reilly byl naštvaný a vyhaslý. I pro něj tak nakonec bude lepší změna.

Co jsme za RORa obdrželi?
St. Louis toho muselo Buffalu obětovat poměrně hodně. Patrik Berglund je považován za jednoho z nejlepších hráčů pro třetí lajnu. Je obrovitý. 192 centimetrů vysoký a 98 kilogramů vážící borec bude rozhodně pro Šavle příznivý i z toho hlediska, že takové hory v týmu potřebujete, když tam máte řadu šikovných kluků, na které si budou někteří borci dělat zálusk. Berglund se navíc umí pohybovat v předbrankovém prostoru, což se může hodit i během přesilových her. Botterill si od Berglunda patrně slibuje, že podruhé v kariéře přesáhne dvacetigólovou hranici.  Pro Vladimíra Sobotku byla uplynulá sezona první řádná po návratu do NHL z KHL. „Soba“ asi znáte všichni nejlépe. Jde o hráče menšího vzrůstu, který však rád hraje do těla. Housley jej rozhodně bude využívat během oslabení a dost možná i přesilovek. Sabres budou se Sobotkou počítat patrně na křídlo. Tage Thompson je hráč s obrovským potenciálem. Stále je to pouze a jen dvacetiletý borec, kterého si Blues vybrali v prvním kole draftu 2016. Thompson je od přírody obr. Měří 196 centimetrů a váží 91 kilogramů. Zvládne hrát centra i pravé křídlo. Šavle jej patrně během přípravy zkusí postavit do druhé lajny a pokud se to nepovede, bude hrát v bottom six. Každopádně Thompson není jen hráčem do počtu. Botterill má tohoto hráče nasledovaného z NCAA a doufá, že by se nakonec mohl stát nejlepším hráčem trejdu. Dále pak disponujeme první volbou v draftu 2019 a druhou volbou draftu 2021. Šavle navíc ušetřili i 7,5 milionů dolarů. Tyto bonusy musí O’Reillymu vyplatit u St. Louis. GM Jason Botterill avizoval, že pokud nebude O’Reilly vyměněn do půlnoci z prvního na druhého července (což by znamenalo, že by Šavle musely O’Reillymu vyplatit onen bonus), tak bude daná cena za vousatého centra ještě větší.

Co dál?
Jason Botterill se asi momentálně pokusí sestavit pevnou osu kádru, který by měl začít konečně šlapat. Společně s Housleym je čeká perné léto a stejně tak hráče, kteří si budou chtít vybojovat své posty. Co znamená výměna RORa z hlediska budoucnosti? Šavle se zbavily dlouhodobého a poměrně nákladného kontraktu Ryana O’Reillyho. Po podpisu Reinharta a Dahlina se dá očekávat, že Šavle budou mít k dispozici zhruba 8 milionů cap space, který se bude dát využít. Když to Buffalu totiž šlapat nebude, může získat do svých řad velmi dobré hráče, jelikož pokud disponujete třemi výběry v prvním kole draftu, je to už řádná nálož, kterou vám jen tak někdo neodmítne. Pokud to bude Buffalu šlapat alespoň přiměřeně, může kádr pomocí obětování jednoho z prvních kol doplnit, popřípadě draftovat všemi třemi výběry a pak jen v budoucnu sklidit ovoce.

Jak by mohla vypadat sestava na startu sezony?
Jedná se samozřejmě o poměrně velkou predikci, ale můžeme to zkusit odhadnout. Hodím sem více predikcí a budu rád, když se k nim v komentářích vyjádříte 🙂

Rodrigues-Eichel-Reinhart
Sheary-Mittelstadt-Okposo
Girgensons-Berglund-Pominville
Sobotka-Wilson-Thompson

Scandella-Ristolainen
Dahlin-Bogosian
Guhle-Hunwick
McCabe-Nelson

Hutton
Ullmark
___________________________________________________________________________________________________
Sheary-Eichel-Reinhart
Girgensons-Mittelstadt-Thompson
Okposo-Berglund-Pominville
Sobotka-Wilson-Rodrigues

Scandella-Dahlin
Ristolainen-Bogosian
Guhle-McCabe
Hunwick-Nelson

Ullmark
Hutton
____________________________________________________________________________________________________
Sheary-Eichel-Reinhart
Girgensons-Mittelstadt-Okposo
Sobotka-Berglund-Pominville
Rodrigues-Wilson-Thompson

Scandella-Ristolainen
Dahlin-Guhle
Hunwick-Bogosian
McCabe-Nelson

Hutton
Ullmark

Alfou a omegou sestavy Sabres bude hlavně forma Kyla Okposa. Přeci jen forward s šestimilionovou smlouvou musí konečně naplnit svůj potenciál. Pokud se tak nestane, bude jej chtít Buffalo ideálně vyměnit, popřípadě v nejhorším případě vyplatit ze smlouvy. Spásou by se pro Buffalo nakonec mohlo stát i rozšíření NHL do Seattlu. Ten bude moci krásně pracovat s platovým stropem a při dobré domluvě by se mohli Šavle zbavit Okposa právě díky expanzi.

Označit vítěze této výměny asi momentálně nelze. Je pravda, že O’Relly by měl mít momentálně větší efekt na tým Blues, avšak trojlístek hráčů zase pomůže Buffalu zalepit nejrůznější díry a první kolo draftu může být výhrou. Však i sám O’Reilly byl draftovaný jako 33 hráč celkově. Buffalo mělo v uplynulé sezoně hlavně velký problém od druhé lajny níže. Eichel s Reinhartem hráli nakonec v první lajně kvalitně. Zápasy nám ale prohrávala obrana a špatná kvalita 3 zbylých lajn. To by se mělo díky draftu Dahlina, příchodu Hunwicka a tomuto trejdu změnit. Buffalo by mělo mít kvalitní třetí a čtvrtou lajnu, která by měla podporovat mladé pušky v prvních dvou lajnách. Zatím bych to tedy viděl 50 na 50 s tím, že až čas ukáže, kdo měl lepší ruku.

Když Botterill vyměnil Foligna a Ennise do Minnesoty za Scandellu a Pominvilla, trhalo si mnoho zarytých fanoušků Sabres vlasy na hlavě. Jak to dnes dopadlo? Minnesota vyplatila Ennise ze smlouvy a Scandella je náš elitní zadák. Každopádně jedna věc se musí Botterillovi nechat. Jako zelenáč na postu GM se zatím dle mého názoru rozhodně nechová.