S novou stránkou přicházejí i nové pravidelné rubriky. Jednou z nich bude i všemi jistě velmi oblíbený prospect report, který má svou nejdelší historii. Těšte se tedy každý týden na informace o prospektech. Rozdělené to bude do dvou částí. První částí jsou prospekti z juniorské kanadské ligy, amerických univerzitních lig a Evropy. Další část vyjde příští týden, a bude se zaměřovat na ECHL a Rochester. Snad jsem to vysvětlil tak, abyste to pochopili, ale pro jistotu. Dnes nás čeká CHL, NCAA a Evropa, za týden pak Rochester, za dva týdny zase CHL, NCAA atd. 😊 Pojďme tedy na to:

Přehled prospektů:

CHL:
Vasily Glotov – C – Shawinigan Cataractes – QMJHL
Austin Osmanski – D – Peterborough Petes – OHL
Brandon Hagel – W – Red Deer Rebels – WHL
Vojtěch Budík – D – Prince Albert Raiders – WHL
Cliff Pu – C – London Knights – OHL

Evropa:
Viktor Olofsson – W – Frölunda HC – SHL  Švédsko
Rasmus Asplund –  C – Färjestad BK – SHL  Švédsko
Oskari Laaksonen – D – Ilves Tampere – Jr. A SM-Liiga  Finsko
Ukko-Pekka Luukkonen – G – LeKi – Mestis  Finsko
Marcus Davidsson – W – Djurgardens – SHL  Švédsko

NCAA:
Connor Hurley – W – Transfer Year – Nehraje
Chris Brown – C – Boston College
Max Willman – C – Brown University
Ivan Chukarov – D – U Mass – Amherst
Will Borgen – D – St. Cloud State University
Philip Nyberg – D – University of Connecticut
Brett Murray – W – Penn State University
Casey Fitzgerald – D – Boston College
Linus Weissbach – W – University of Wisconsin
Jacob Bryson – D – Providence College
Casey Mittelstadt – C – University of Minnesota

 

Sezona před chvílí začala. Několik prospektů nás opustilo a někteří přibili. Nejvíce sledovaným jménem bude jistě Casey Mittelstadt. Nezasekněme se však jen na něm a pojďme si vše projít hezky popořádku.

Kanada bude první zemí, kde zakotvíme. Působí zde i jediný český zástupce z našich prospektů – Vojtěch Budík. Ten na přípravném kempu před sezonou zaujal celé vedení Šavlí, jelikož dle jejich slov dostál velkému pokroku. Jeho statistika v uplynulé sezoně nebyla nikterak úchvatná. Nastřádal 26 bodů (1+25) v 56 duelech. Jenže statistika není všechno, Vojta je výborný bruslař a hokejku ovládá velmi dobře. Do této sezony vstoupil v pozici elitního zadáka Raiders, který má na starost obranou činnost a sem tam vypomáhá útoku,přičemž čas dostane i v přesilových hrách. Svůj počet branek z uplynulé sezony dohnal velmi záhy, když ve třetím utkání sezony vsítil vítěznou branku Raiders v prodloužení.

Dalším borcem, jež působí ve WHL je střelec Brandon Hagel. Hagel patřil uplynulou sezonu k nejlepším hráčům Rebels, když byl v bodování týmu druhý za Michaelem Špačkem. Ten se však vydal na další část své kariéry, a tak by to měl být právě Hagel, kdo bude táhnout Red Deer za úspěchem. Start sezony tomu nasvědčuje. V sedmi duelech se Hagel prosadil třikrát a u dalších pěti pokusů asistoval.

Kdo z prospektů nejvíce zaujal na kempu byl náš malý šikmooký přítel Cliff Pu. Nebýt přílišného množství podepsaných smluv, snad by i Pu zůstal v hlavním kádru Sabres. To však nešlo, a tak se rodák z North Yorku vrátil do Londonu. Cliff byl vyslán zpět do CHL s tím, aby více zapracoval na své síle a trochu přidal na obrané hře. Letos k tomu bude mít Pu hodně příležitostí, jelikož většina dobrých hokejistů London opustila a tým, který dříve dominoval OHL letos čekají mračna. Pu tak ani příliš nezáří. V šesti utkáních posbíral pouze tři asistence a -7 bodů v hodnocení +/-.

Odchovanec buffalského hokeje Austin Osmanski byl po pěti duelech (0+1) nové sezony vyměněn z Mississaugy do Peterborough. Zde zatím stačil nastoupit k jednomu utkání, ve kterém si připsal asistenci. Vasily Glotov byl taktéž před sezonou vyměněn. Nově působí v Shawiniganu, kde posbíral 3 body v osmi utkáních.

Evropě má Buffalo několik velmi zajímavých objektů ke sledování. Nejvíce pak září dvojice jmen. Tím prvním je Rasmus Asplund, který ve svých devatenácti letech patří tahounům Färjestadu v náročné švédské nejvyšší soutěži. Jako centr druhé lajny posbíral šest bodů v sedmi duelech a jeho celkový herní projev již vypadá tak, že by se neztratil ani na NHL levelu. Má sílu, je výjimečný na puku a jeho hokejové IQ je na velmi vysoké úrovni. Zatím to vypadá, že Buffalo se s Asplundem trefilo do černého.

Kdo jistě vypadá jako další trefa do černého je brankář Ukko-Pekka Luukkonen. Ten jakožto hráč HPK začal sezonu v tamním juniorském týmu, avšak vedení HPK se pod dvou zápasech rozhodlo podpořit Luukkonenův vývoj a poslat ho do Mestisu, čili druhé nejvyšší finské soutěže, kde bude čelit profesionálním hokejistům. Luukkonen se tak dostal do týmu LeKi, kde odchytal pět duelů. Jak si vedl? Pochytal celkem 93,1 % všech střel a průměrně obdržel 2,4 branek na utkání. V obou dvou těchto statistikách patří mezi top 3 brankáře. Ač se jedná pouze o začátek, Luukkonen vstoupil pravou nohou.

Další tři evropské akvizice jsou taktéž ze Švédska a Finska. Victor Olofsson již je prospektem- veteránem. Ve dvaadvaceti letech má poslední šanci, aby přesvědčil Buffalo k tomu, aby jej alespoň vyzkoušeli v Rochesteru. Olofsson hraje na křídle druhé formace. Jeho největší síla je však během přesilových her, kdy je svými spoluhráči velmi vyhledáván a jeho projektily jsou velmi nebezpečné. Olofsson zatím získal tři body v šesti zápasech.

Marcus Davidsson neměl zrovna ideální vstup do sezony. V hlavním celku Djurgardens si sice svědomitě plnil své defenzivní povinnosti, avšak co se týče ofenzívy to nebylo dvakrát slibné, a tak se po pěti duelech bez bodu vrátil zpět do juniorky, kde má na kontě čtyři body ve třech duelech.

Posledním evropským pánem na holení je Oskari Laaksonen, zřejmě největší překvapení posledního draftu. Laaksonen dále pokračuje ve finské juniorce, kde se snaží zdokonalovat své vlastnosti. Zatím posbíral 5 bodů ve 14 utkáních. Má na kontě také slušný icetime. Průměrně je na lede 24 minut a 19 vteřin.

Inu a nastal čas vrhnout se na Ameriku, kde na nás čeká nejvíce hráčů. Všichni asi napjatě čekají, jak se vede Caseymu Mittelstadtovi. Všichni se báli, jak si Mittelstadt poradí s NCAA, která je fyzicky podstatně náročnější a jak jistě víte, Mittelstadt na draft combine co se týče fyzické zdatnosti zrovna nevynikal. Mittelstadt zatím odehrál pouze dvě utkání, avšak prvotní náznaky jsou pozitivní. Mittelstadt přes léto posílil ruce a hned ve svém úvodním duelu se prosadil. V tom druhém pak přidal asistenci. Uvidíme, jak se bude Mittelstadt držet v průběhu roku.

Zřejmě druhý nejperspektivnější prospekt NCAA Will Borgen vstupuje do své třetí sezony s jasným cílem vybojovat si co nejlepší kontrakt a pozici v defenzivní hiearchii Šavlí. Borgen má zatím za sebou pouze jeden duel v němž jednou asistoval.

Providence opustil Anthony Florentino, a tak nám zde zbývá pouze jeden prospekt, kterým je Jacob Bryson. Ten byl Florentinem velmi vychvalován pro svou hru i přístup k tréninku. Bryson působí v prvním obranném páru a bude dostávat dostatek prostoru na ledě, proto se očekává, že ve své druhé sezoně bude velmi platný. Jacob není zrovna střelec, avšak skvěle rozehrává puk a má velmi solidní hokejové IQ. Tuto sezonu si prozatím připsal dvě asistence ve dvou kláních.

Teďka se zastavíme na Boston College, kde má Buffalo hned dvojí a výrazné zastoupení. Casey Fitzgerald a Chris Brown jsou oba kapitány této bostonské vysoké školy. Podobně jako Borgen, i Fitzgerald bude bojovat o smlouvu a lepší postavení. Borgen je více all-around, Fitzgerald zase ofenzivně laděný. Dohromady by tvořili velmi solidní defenzivní pár. Obránce, který má hokej doslova v rodině zatím odehrál jedno utkání a taktéž zaznamenal jednu asistenci.

Chris Brown také může jednoznačně hovořit o hokejové rodině. Tatínek dvakrát vyhnal Stanley cup a brácha je kapitánem záložního celku Caroliny. Brown vstupuje do sezony s cílem stát se lídrem týmu a být ofenzivním tahounem, který je platný i během oslabení. Bude zajímavé sledovat, jak se jednadvacetiletý jinoch s touto rolí popere.

Poslední šanci na vybojování smlouvy bude mít také Max Willman, ten zatím sezonu ještě nezačal. Kdo sezonu ani nezačne je Connor Hurley. Hurley měl být velkou solidní nadějí Buffala. Na draftu byl námi vybrán chvíli před J.T. Compherem, který již pravidelně nastupuje za Avalanche. Důvodem celosezonní absence je poněkud zvláštní. NCAA má zajímavě nastolená pravidla. Pokud přestoupíte na jinou školu, kterou také hodláte reprezentovat, máte takzvaný Transfer year. Tedy přestupový rok, během kterého nemůžete hokej hrát, pouze trénovat. Poněkud zvláštní, avšak tak to je.

Ivan Chukarov se na přípravném kempu osvědčil jako překladatel, když dopomáhal Vasilymu Glotovi s angličtinou, jelikož sám Rusky díky rodině umí. Chukarov je spíše defenzivní zadák, avšak minulou sezonu se mu přespříliš nedařilo, a to hlavně v hodnocení +/-, kdy nabral -24 bodů.

Kdo vlétl do sezony jako uragán je Linus Weissbach. Ten se po sezoně v USHL dostal na Wisconsinskou univerzitu, kde ve svém prvním duelu vstřelil hned dvě branky. Prozatím má ve třech duelech na kontě 3 body. V posledním utkání byl nepříjemně hitován a těžko se zvedal z ledu. Doufejme, že nebude zabržděn hned na začátku.

Posledními dvěma borci, o kterých si dnes řekneme jsou Philip Nyberg a Brett Murray. Oba dva draftovalo Buffalo loňský rok a oba dva začínají nynější sezonu poprvé v NCAA. Nyberg je urostlý obránce, který zvolil pro svůj vývoj cestu přes americký univerzitní systém, ač se mu ve Švédsku nevedlo vůbec zle. Nyberg si univerzitu v Connecticutu vyzkoušel již uplynulou sezonu, a to v šestnácti duelech ke konci sezony. Ukázal se zde velmi solidně, když nasbíral 6 bodů v 16 duelech. Murray si také nevybral standartní cestu. Je to Kanaďan a NCAA dal přednost před CHL. Murray si také zkusil univerzitní hokej uplynulou sezonu, ale vůbec se mu v ní nedařilo. Ve dvanácti duelech si připsal jen jeden bod. Uvidíme, jak se bude s větší kvalitou NCAA vypořádávat na druhý pokus.

 

3 Stars:
3 Stars bude rubrika, kde budu vybírat 3 hvězdy uplynulých dvou týdnů a trochu více je přiblížím. Tento týden to však vynecháme, jelikož NCAA se sotva rozjela a není tedy moc co hodnotit.

Ranking:
Zde si uděláme v podstatě žebříček našich prospektů. První je nejlepší atd atd.

Útočníci:
#1 Casey Mittelstadt
#2 Rasmus Asplund
#3 Cliff Pu
#4 Marcus Davidsson
#5 Brandon Hagel
#6 Chris Brown
#7 Victor Oloffson
#8 Linus Weissbach
#9 Vasily Glotov
#10 Max Willman
#11 Brett Murray

Obránci:
#1 Will Borgen
#2 Jacob Bryson
#3 Casey Fitzgerald
#4 Vojtěch Budík
#5 Oskari Laaksonen
#6 Philip Nyberg
#7 Austin Osmanski
#8 Ivan Chukarov

Gólmani:
#1* Ukko-Pekka Luukkonen