Máme za sebou další týden a naše pozornost se vrací zpět k CHL, USHL a Evropě. Dnes bych začal právě na starém kontinentu, kde se odehrálo plno zajímavých změn. Vzpomínáte si v předchozím reportu na Rasmuse Asplunda? Šest zápasů a šest bodů. Od té doby se nám ale tahle švédská raketa poněkud zadrhla. V dalších šesti utkání vyšel tento velmi nadaný centr naprázdno. Až v sedmém utkání dokázal zaznamenat alespoň asistenci. Od té doby odehrál Asplund ještě tři duelu za Färjestad ve kterých zaznamenal dvě asistence. Färjestadu se daří, společně s týmem Växjö vede tabulku, Asplund se ve druhé lajně nyní lehce bodově trápí. Ofenzivní choutky nechává spíše na spoluhráče a sám si odvádí černější práci.To je na jedno stranu škoda. Na druhou stranu ale Asplund dostal pozvánku do švédské reprezentace na turnaj Karjala. I když proti Česku odehrál jako třináctý útočník jen 40 sekund, je to pro něj obrovská zkušenost.

 

 

Kdo naopak začal po špatném startu zářit je mladičky Marcus Davidsson. Nadějný hokejista, kterého jsme draftovali ve druhém kole uplynulého draftu dostal natrvalo prostor v sestavě Djugardenu. Jeho Ice-time není nikterak ohromný, blíží se pouhým jedenácti minutám za utkání, přesto to Davidssonovi stačilo na to,aby si v pěti duelech připsal hned čtyři bod za tři asistence a jednu branku. Pak se ale Davidsson opět lehce zadrhl a ve čtyřech utkáních bodoval pouze jednou. Přesto nejsou jeho čísla špatná vhledem k tomu, jaký prostor dostává na ledě. Snad mu jeho výkon přinesou i větší zátěž v týmu. Rodák z Tyresö dostal také pozvánku do národního týmu do dvaceti let.

 

 

No a třeba je se i zaměřit na všem již jistě dobře známého Victora Olofssona. Dvaadvacetiletý Švéd má za sebou od posledního prosepct reportu porci dvanácti zápasů. Jak si vedl? Nadmíru dobře! Olofsson posbíral celkem jedenáct bodů za šest branek a pět asistencí. To jsou opravdu skvělá čísla. Není jednoduché sbírat ve švédské nejvyšší soutěži takřka bod na utkání. Kdyby byla možnost vidět všechny Olofssonovy góly, nepoznali byste mezi nimi prakticky rozdíl. v 90 % případů to má následující schéma. Přesilová hra – Olofsson v pozici falešného obránce na pravé straně – přijde mu přihrávka, napřáhne se a pošle kotouč pod horní tyč. Střelu má tenhle hráč prostě vynikající. S těmito výkony by měla ona nabídka od Buffala jistě přijít.

 

 

Oskari Laaksonen dále pokračuje svou dlouhou a náročnou cestu za tím stát se obráncem Šavlí. Od posledního reportu nastoupil Laaksonen do osmi utkání, ve kterých zaznamenal tři asistence. Právě v den tohoto reportu by měl Laaksonen nastoupit za zápas finské reprezentace do devatenácti let, která se utká s Českem. Kvalitnější spoluhráč by měl Laaksonenovi trochu pomoci. Uvidíme, co předvede.

No a konečně Ukko-Pekka Luukkonen. Ten se také po snovém startu lehce zadrhl. Spoluhráči jej nechávají hodně na holičkách, takže Lukkonen čelí šílenému počtu střel a zároveň velmi nebezpečným situacím. Statistika se Luukkonenovi o něco zhoršila. Momentálně má průměr obdržených branek na utkání 3,18 a úspěšnost zásahu 90,3 %. Luukkonen také dostal pozvánku do reprezentačního týmu. Jeho kvality ovšem využila reprezentace do dvaceti let. Luukkonen čelil jak jinak než českému národnímu týmu. Finsko podlehlo Čechům 3:2 po prodloužení. Přesto byl považován za jednoho z nejlepších hráčů utkání.

Zavítejme do Kanady a konkrétně do Québecu. Povedený měsíc zde prožil Vasily Glotov. Ten posbíral v jedenácti duelech stejný počet bodů (8+3) a kromě toho zazářil také prvním vstřeleným hattrickem ve své zámořské kariéře. Glotov s Olofssonem se zdají být hráči s nejlepším střeleckým čichem z našich prospektů. Plynně se přesuňme do Ontaria. Austin Osmanski po výměně do Peterborough hraje v životní formě. Má slušný ice-time a poměrně často boduje. Osmanski zaznamenal hned sedm bodů ve třinácti duelech. Celkově posbíral v této sezoně již devět bodů v osmnácti duelech a chybí mu pouze jediný bodík, aby dorovnal své maximum z úvodní sezony v OHL. Rodák z Buffala musí jeho výměnou nadšený.

 

 

Náš malý šikmooký přítel dohrává sezonu v poklidu, jelikož ví, že příští rok má zajištěné místo v Rochesteru. Cliff Pu se snaží táhnout tápající London jak jen to jde. V posledních jedenácti utkáních vstřelil pět branek, které doplnil o sedm asistencí. Kromě toho se Cliff hodně zaměřil také na buly. V oněch deseti duelech vyhrál Pu 106 vhazování ze 171 vhozených. Celkem tedy vyhrál Pu 62% vhazování, což ho v této disciplíně řadí k nejlepším hráčům.

 

 

Vojtěch Budík má za sebou velkou premiéru – první bitku! Nebyla to velká podívaná, ale celková odvaha se do toho vrhnout se cení. Jinak je situace v Prince Albertu neměnná. Budík si plni defenzivní povinnosti a sem tam pomůže ofenzivě. Z jedenácti utkání si rodák z pardubického kraje odnesl tři asistence do kanadského bodování. Komu se od posledního reportu daří je jednoznačně Brandon Hagel. Tento devatenáctiletý Kanaďan načal svou osmi zápasovou bodovou šňůru v den vydání posledního prospect reportu. Během této šňůry vstřelil Hagel tři branky, ke kterým přidal devět asistencí. Ač v dalších třech duelech vyšel bodově naprázdno, říká si Hagel o pozornost při výběru kanadského týmu na mistrovství světa juniorů.

A konečně zavítejme i do Ameriky. Začněme ba Boston College, kde působí dvojice našich prospektů a zároveň kapitánů týmu. Chris Brown odehrál deset utkání, ve kterých zaznamenal pět bodů (3+2). Podobnou statistikou se pyšní i Casey Fitzgerald, jež přidal o asistenci navíc. Pro něj jsou však tato čísla o píď lepší, jelikož je zaznamenal z postu obránce. Fitzgeraldovi se obzvláště povedl duel proti Providencské univerzitě, kdy vstřelil hned dvě branky. Pokud to takhle půjde dál, Fitzgerald bude jistě příští rok v Rochesteru.

Sezonu konečně odstartoval i Max Willman. Brownské univerzitě trvalo dlouho, než jim konečně začala sezona. Willman do ní vstoupil slušně. Ve čtyřech utkáních dvakrát přihrál svým spoluhráčům na gól. Po zranění se vrátil do akce také Ivan Chukarov. Ten odehrál prozatím dvě utkání, ve kterých nebodoval. Jeden z největších obranných talentů Sabres Will Borgen prožívá velmi vydařený vstup do sezony. Od posledního reportu odehrál Borgen sedm klání ve kterých zaznamenal hned pět asistencí. Borgenovi to šlape, hraje pěkný hokej, je mozkem akcí St.Cloud, avšak stále ho trápí nedisciplinovanost. Uplynulou sezonu měl v průměru 1,82 trestných minut na zápas, tento ročník je na tom zatím takřka stejně s 1,75 minutami. Příští rok by měl být Borgen v Rochesteru, popřípadě i Buffalu. Musí se zbytečných faulů vyvarovat.

Connecticatská univerzita postrádala Philipa Nyberga hned po prvním utkání v sezoně, jelikož byl nepříjemně atakován a strávil takřka měsíc s léčbou svého zranění. Nyberg zasáhl do čtyř utkání a získal v nich jednu asistenci. Špatný vstup do sezony má Brett Murray. Ten si v posledních osmi duelech připsal pouhé dvě asistence  a také čtyři záporné body v hodnocení +/-. Další Švéd mezi prospekty Linus Weissbach se po povedeném startu poněkud zasekl. Od doby, kdy se v prvních třech duelech sezony dvakrát trefil a jednou asistoval bodoval pouze třikrát v sedmi duelech. Weissbach se snaží zdokonalit ve fyzické hře, jelikož ta pro něj bude nesmírně důležitá. Měří pouhých 173 centimetrů a musí hodně zapracovat na fyzické síle, aby se prosadil mezi obry hrajícími dnešní hokej. Teď se ani příliš nekouká na jeho body jako spíš na to, aby nabral svaly a byl hůře odstavitelný od puku.

No a pojďme se podívat na poslední dvě jména. Asistent kapitána na providencské univerzitě Jacob Bryson se snaží plnit roli nejvytíženějšího obránce týmu. Bryson hraje v oslabení i přesilovkách a pro Providence je momentálně něco jako Scandella pro Sabres. Ač se Bryson zatím netrefil, zaznamenal od posledně alespoň tři asistence v sedmi kláních. Bryson je výborný ve hře tělem i u mantinelů, a to měří pouhých 175 centimetrů. Mít alespoň o deset více, byl by z něj opravdu potenciálně elitní zadák. Zatím bych jej tipoval stále někam mezi 4-6 beka. Přesto má Bryson před sebou ještě minimálně rok na univerzitě.

No a to nejlepší nakonec? Ačkoliv se mnoho lidí bálo,jak si povede Casey Mittelstadt v NCAA se silnějšími kluky (připomínám, že Mittelstadt zcela vyhořel co se týče síly v rukou, jelikož nedokázal udělat jediný přítah a bench press měl také katastrofální) Buffalská první volba v draftu ale ukazuje, že na tomto nedostatku zapracoval. Navíc on opravdu sílu v rukách zatím příliš nepotřebuje. Jeho famózní nohy a skvělá předvídavost udělají vše za ně. Mittelstadt je velmi nebezpečný v útoku, obírá protihráče o kotouče, nikdo mu bruslařsky nestačí. Není sobecký v zakončení ale zároveň když si to situace žádá, tak pálí. Je skvělé jej sledovat. S těmito výkony by se do Buffala mohl podívat již příští rok. Od posledního reportu nastoupil Mittelstadt k osmi duelům ve kterých vstřelil dvě branky a přidal pět asistencí.

 

 

 

3 Stars:

#3 – Brandon Hagel, LW, 19 let, Draftován Buffalem v šestém kole draftu 2016 – 159. celkově

Hagel zatím poněkud překvapuje. Nebylo jisté, jak si rodák z Morinville povede bez Michaela Špačka a Adama Musila, kteří se posunuli v kariéře dále. Obecně vzato se předpokládalo, že Hagel tak trochu uvadne a tentokrát již nenasbírá 71 bodů jako uplynulý rok po Špačkově boku. jenže co se neděje, Hagel je i bez těchto dvou playerů nejlépe bodujícím hráčem týmu a teď je to právě on, kdo táhne Red Deer k lepším zítřkům. Celkem v sezoně nastřádal Hagel již 20 bodů v osmnácti utkáních a patří k málo hráčům v týmu, kteří mají pozitivní hodnocení plus mínus.

 

 

#2 – Victor Olofsson, LW/RW, Draftován Buffalem v sedmém kole draftu 2014 – 181. celkově

Ač byl pro náš fanklub Olofsson hvězdou posledních dní, nehledejme v tomto výběru žádnou protekci. Malý Švéd si toto místo jednoduše zaslouží. Vždyť sbírat takřka bod na zápas ve švédské nejvyšší soutěži a zároveň v týmu, který na tom není tak, že drtí jednoho soupeře za druhým, je úctyhodné. Victor těží hlavně z přesilových her. Tam je nebezpečnou zbraní pro svůj tým a to vlastně dvojitě. Na pozici falešného pravého beka nesmírně nebezpečně pálí vstříc soupeřovým brankářům. Když se soupeř však rozhodne, že si bude Olofssona více důkladněji hlídat, vzniká tím prostor pro jeho spoluhráče, aby si v předním trojúhelníku udělali s klidem co potřebují. Není divu, že se Frölundě nadmíru daří v přesilových hrách. Ale abychom nepasovali Olofssona jen do pozice hráče do přesilovek. I při hře pět na pět je platný. Kromě fantastické střely je také dobrým bruslařem a má geniální čich na výběr místa. Dejte mu prostor a on dokáže vymyslet nebezpečnou akci.

 

 

#1 – Casey Mittelstadt, C, Draftován Buffalem v prvním kole draftu 2017 – 8. celkově

Míttelstadt ukazuje, že jej skauti a odborníci po právu predikovali na draftu ještě výše. Casey má nesmírně šikovné ruce a v NCAA přidělává vrásky na čele nejednomu obránci, protože se kolem něj velmi těžko zakládají útoky. Je tedy vidět, že kromě nezpochybnitelných ofenzivních schopností je na tom Mittelstadt dobře i směrem k vlastní bráně. V hodnocení plus mínus má Mittelstadt úctyhodných sedm kladných bodů, což jen vyzdvihuje fakt, že Casey o své hře přemýšlí a také dobře brání. Není radno tohoto hráče podceňovat a je dobré jej sledovat. Na ledě je nesmírně zábavný a komentátoři nad jeho kousky nevycházejí z údivu. Začínám být velmi zvědavý, zda se Botterilův původní plán nechat Mittelstadta dva roky v NCAA nezmění pouze na jeden.

 

 

Ranking:

Útočníci:
#1 Casey Mittelstadt
#2 Rasmus Asplund
#3 Cliff Pu
#4 Marcus Davidsson
#5 Brandon Hagel
#6 Victor Olofsson
#7 Vasily Glotov
#8 Linus Weissbach
#9 Chris Brown
#10 Max Willman
#11 Brett Murray

Obránci:
#1 Will Borgen
#2 Casey Fitzgerald
#3 Jacob Bryson
#4 Vojtěch Budík
#5 Oskari Laaksonen
#6 Austin Osmanski
#7 Philip Nyberg
#8 Ivan Chukarov

Gólmani:
#1* Ukko-Pekka Luukkonen