Buffalo Sabres vs. Washington Capitals 3:1

WSH – 37:44  Alexander Ovechkin (Smith-Pelly, Orpik)
3. třetina
BUF – 43:22  Benoit Pouliott (UA)
BUF – 59:40  Evander Kane (Pominville)

Lehner 24/25     Grubauer 29/31

Buffalo čekalo před utkáním s Capitals nesmírně těžký úkol, a to eliminovat velkou ofenzivní sílu Capitals. Slepené obraně se to k mému překvapení povedlo na výbornou. Dost možná tomu pomohla absence Tennysona, který kromě asi dvou zápasů byl na ledě zcela tragický. V sestavě jej nahradil povolaný Redmond. Ten dnes nechyboval, plnil si své defenzivní povinnosti a byl na ledě o poznání lepší, než právě výše zmíněný Tennyson.

Buffalo vlétlo na Capitals hned od první třetiny. Zdálo se, že Housley naordinoval týmu jasnou taktiku, a to nastoupit na unavený Washington, který měl v nohách zápas s Arizonou. Buffalu se to povedlo náramně.Soupeř byl zaskočený a úvodní třetinu přestřílely Šavle Capitals 15:4. Branky však začaly padat až v prostřední periodě. Eichel vyhrál buly v útočné třetině agresivním stylem, kdy kotouč naschvál poslal k mantinelu za brankou Grubauera. Zde kotouč vybojoval a okamžitě jej poslal před bránu, kde již číhal připravený Kane, jenž se nemýlil. Očividně šlo o nacvičený signál a nutno dodat, že perfektní.

Capitals srovnali, když si Lehner vybral jedinou slabší chvilku v utkání. Smith-Pelly přihrál kotouč od pravého mantinelu Ovechkinovi mezi kruhy a Lehner to při přemisťování trochu přehnal, poodjel dál, než bylo třeba, čehož si takový střelec jako Ovechkin hned všiml a zužitkoval toho nejlépe jak mohl. Dále se pálilo opět až ve třetí třetině. Nádherné sólo v ní předvedl Benoit Pouliot, který se od doby, co se výkonostně zvedl O’Reilly také potýká s dobrou formou. Pouliot si vzal kotouč takřka před Lehnerem, projel s kotoučem až mezi kruhy a odtud perfektní ranou překonal Grubauera.

Capitals ještě v posledních minutách vytvořili nebezpečný tlak na buffalskou defenzívu, ale jak jsem již psal výše, ta měla dnes svůj den a s hráči s hlavního města si poradila, Výhru Buffala pečetil 20 sekund před koncem utkání Kane, který poslal kotouč do odkryté klece.

Plusy z utkání:
+ Abych se tedy vrátil k obraně: F+F (Falk a Fedun) odehráli nadmíru dobrý zápas. Druhý jmenovaný hrál dokonce tak dobře, že jej Housley nechal na ledě takřka 21 minut, což je pro Feduna kariérním maximem. Fedun nedělal chyby, držel si své postavení a byl důrazný před brankou. Falk hrál zase velmi náročný a obětavý hokej. Zaznamenal pět hitů a tři zblokované střely. Dařilo se také McCabeovi. Až na jednu či dvě špatné rozehrávky hrál McCabe kvalitně, vyhrával kotouče u mantinelů, dvakrát blokoval střelu soupeře. Stejně bloků si připsal i Redmond, který se konečně vykašlal na ofenzivní nesmysly a odbyl si tvrdou defenzivní šichtu. Ani Antipin nehrál nikterak zle.
+ Samostatnou kolonku si zaslouží Scandella. Několikrát jsem psal, že je momentálně pasován do role, která mu nesedne, tedy rozehrávače. Obránce s italskými předky však musel s Housleym na těchto dovednostech zapracovat a v dnešním zápase to vypadalo, že je to čistý univerzál, který je skvělý v ofenzívě odjakživa.
+ A samostatné plusko si zaslouží ještě jednou McCabe. Tentokrát za to, jak se neohroženě vrhl na Wilsona, který sestřelil Reinharta. Tom Wilson je známý, že s ním pěstní souboje nejsou nejlehčí a dosti bolí. Přesto se McCabe po jeho hitu na Reinharta odhodlal s ním tento pěstní tanec na ledě podstoupit. Klobouk dolu pro Jakea. Jeden za všechny, všichni za jednoho.
+ O’Reillyho lajna byla opět velmi nebezpečná. Kluci si uvědomili, že jejich síla je v dominanci na bruslích, dvakrát tolik proti unaveným Capitals. Když to chlapi roztočili, měl Washington celkem nahnáno.
+ A ani první lajna se nesmí opomenout. Kane měl dnes svůj den a nic nevynechával. Eichel zase čaroval s hokejkou (i když někdy až moc – k tomu se ještě dostaneme) a Pominville zase lítal u a bojoval u mantinelů jako lev.
+ Chvála je třeba dát i čtvrté lajně. Ta s Girgensonsem trochu pookřála a pod tlak se dostala pouze jednou, jinak to byla většinou ona, která soupeři hrozila. Nolan se dostal s Eichelem do přečíslení dva na jednoho, jednou si troufl sám a málem z toho byl gól, Girgensons zas pálil dvakrát nebezpečně a Larsson jim vybojovával puky u hrazení. Tenhle zápas se čtvrtá lajna konečně zvedla
+ „Tohle byl nejlepší defenzivní výkon útočníků, který jsem zatím v sezoně viděl,“ komentoval po zápase defenzivní práci útoku Lehner, a měl pravdu, Dnes si opravdu všichni vypomáhali, jak se sluší a patří. Navíc jsme ani neztrácely zbytečně puky. Nikdo si nepřipsal víc jak jednu ztrátu.
+ Nikdo se nezranil

Mínusy z utkání:
– „Střílej kurva!“ Mám pocit, že kdybych dostal desetikorunu pokaždé, kdy tohle zaznělo z úst buffalských fanoušků, mohl bych si zítra koupit letenku do New Yorku a v pátek tam sledovat utkání živě. Jack Eichel dle mnohých expertů chytil tzv. syndrom Joe Thorntona – tedy pass first (v překladu nejprve přihraj) Takhle by to být samozřejmě nemělo. Jen včera měl Eichel minimálně tři výtečné střelecké pozice, on se však rozhodl ještě přihrát, čímž celou akci překombinoval a žádný gól z toho nebyl. To vlastně bylo vidět i při Kaneově gólu do prázdné branky. Jack mohl střílet sám, ale ještě přihrával, ztratil puk a nebýt Pominvilla, který jej zase pro Kanea vybojoval, mohlo být ještě zle. Pozitivní ale je, že si to Jack uvědomil. Po zápase prohlásil toto: „Fanoušci už musí být celkem naštvaní, když mě vidí přihrávat. Musím na tom zapracovat.“
– Ach ty přesilové hry. Kdy my se v nich trefíme?
– Chce to furt chodit o něco víc před brankáře v útočném pásmu. Grubauer měl na takřka na všechny střely solidní výhled.

Pozápasové komentáře:

„Celých 60 minut jsme se drželi naordinované taktiky a neuhnuli jsme z ní. Někteří kluci předvedli ohromný výkon. Hráli jsme s nadšením a tím potřebným zápalem. To je cesta, kterou potřebujeme hrát. Je to pro nás dobrý krok tomu, abychom dělali věci i nadále, jako jsme je dělali dnes.“ Jack Eichel

„Rád bych ho viděl střílet více. Ten kluk má neskutečnou střelu. Není to sobecký hráč, ale občas by bylo třeba, aby víc střílel.“ Phil Housley na adresu Jacka Eichela.

„Měli jsme start, jaký jsme chtěli. Hráli jsme s autoritou. Nedali jsme sice gól, ale nesrazilo nás to. Nesložili jsme se z toho a nakonec jsme za to byli odměněni.“ Phil Housley