Buffalo Sabres vs. Ottawa Senators 9:2

1. třetina
BUF – 05:04 – Kyle Okposo (Nelson, Sobotka)
BUF – 06:28 – Jeff Skinner (Eichel, Pominville)
BUF – 14:25 – Jason Pominville (Skinner, Eichel)
2. třetina
BUF – 25:06 – Jeff Skinner (Reinhart, Mittelstadt) PPG
BUF – 25:19 – Zemgus Girgensons (Berglund, Larsson)
OTT – 26:37 – Max McCormick (Boedker)
BUF – 27:06 – Jason Pominville (Eichel, Dahlin)
BUF – 27:48 – Conor Sheary (Reinhart)
3. třetina
BUF – 45:41 – Patrik Berglund (Ristolainen, Girgensons)
BUF – 53:13 – Casey Mittelstadt (Sheary, Scandella)
OTT – 54:14 – Cody Ceci (Chabot, Stone)

Linus Ullmark 27/29
Craig Andersson 7/10
Mike McKenna 25/31

 

Jak by řekla hvězda teleshoppingu Horst Fuchs: Buffalo vyhrálo a vsítilo ne tři, ne čtyři, ne pět, ne šest, ne sedm, dokonce ani ne osm, ale hned DEVĚT branek! V noci to byla od prvního momentu opravdu velkolepá show. Sabres nejprve krásným ceremoniálem uctili jubileum Jasona Pominvilla, který nastupoval do svého 1001 duelu v NHL. Pominville dostal památeční Šavli, obraz, a památně zarámovaný zápis z prvního a tisícího utkání v NHL. Na řadu přišla i děkovná videa s připomenutím zářných okamžiků. Nejvíce hala jásala při nezapomenutelné brance z prodloužení play-off 2006 proti Senators, kdy Pominville v oslabení ujel všem protihráčům a poslal kotouč za záda bezmocného Emeryho. „Now do you believe?! This guys are good, scary good!“ znělo tehdy z úst Ricka Jeannareta a na Pominvillovi bylo vidět, že s ním emoce dost cloumají. Pak se přidala poděkování a pozdravy několika hvězd, a to hlavně z druhé nejlepší generace Šavlí v historii. Kromě televizních analytiků jako Andrew Peters či Martin Biron dostal Pomnville vzkazy také od Ryana Millera, Drewa Stafforda, Jaye McKeeho, Tylera Ennise, Thomase Vaneka, Dannyho Briera, Briana Campbella či Paula Gaustada. Celá aréna byla natěšená na velký večer, a Šavle se fanouškům nemohli lépe odvděčit.

Jestli jste si někdy říkali, jak by to vypadalo, kdyby Sabres konečně odehráli alespoň jeden zápas, kdy se jim bude dařit všechno tak jak má, a konečně naplní svůj potenciál, včera jste měli možnost jej vidět. Ti, kdo dali raději přednost restauračnímu zařízení, si mohou rvát vlasy. Tohle byl nejlepší výkon Buffala za posledních deset let. Už jsem dříve v preview zmiňoval, že mi tenhle tým dost připomíná ten ze sezon 2005-2007. A Šavle to nyní potvrdily i skvělým výsledkem. Z tolika branek se mohli fanoušci Sabres naposledy radovat v lednu roku 2009, kdy Šavle rozdrtily Edmonton 10:2. Před domácím publikem pak byl podobný výsledek naposledy viděn v lednu roku 2008, když Sabres smetli Atlantu Thrashers 10:1. Do hlediště se vraceli pokřiky, které byly naposledy slyšet právě v období před deseti lety. Navíc to celé korunoval gól Mittelstadta, který padl zrovna v moment, kdy fandové zpívali chorál, který je v USA modlou, tedy song Sweet Caroline od Neila Diamonda. Přesně v moment kdy se dozpívala první část refrénu, zavěsil Mittelstadt kotouč nádhernou ranou pod břevno.

Abych přidal jeden svůj soukromý prožitek, naposled, kdy jsem si utkání takhle užil, bylo v únoru roku 2008. Tehdy se hrál zápas mezi Predators a Sabres, bylo to vysíláno na Sport 1 a komentoval to pan Slepička. Seděl jsem před malinkou televizí v jídelně, byl jsem na ní nalepený a ani jsem snad radostí nedýchal. Šavle tehdy vyhrály 8:4, v premiérovém zápase za Sabres se dvakrát trefil Steve Bernier, branku přidal také Andrew Peters či Jason Pominville. Tenhle zápas mám prostě pořád v paměti a stejně tak i budu mít v paměti i tento duel.

První potřebnou věcí byl start do utkání, který se Šavlím povedl na jedničku. Celou kanonádu načal Kyle Okposo, který načapal ne úplně připraveného Andersona. A pak už začala jedna velká Buffalská párty. Do konce třetiny se prosadili ještě Skinner a Pominville, u jehož branky hala málem explodovala nadšením. Senators se pak ještě snažili vyměnit brankáře, což jim ale k zlepšení nepomohlo. Na další branky Skinnera a Girgensonse ještě odpověděl McCormick, avšak vzápětí další trefy Pominvilla a Shearyho ujistily fanoušky Sabres, že se žádný obrat konat nebude. Buffalu klapalo naprosto všechno. Nádherné přihrávky, důraz před brankou, rychlost, brejky. I Linus Ullmark několikrát podržel Šavle, když už přistoupily k utkání poněkud laxněji. Prostě všechno sedělo jak mělo. Osmou a devátou brankou ve třetí třetině pak korunovali vítězství Berglund s Mittelstadtem.

Šavle rozdrtily svého soupeře 9:2 a s 16 body jim momentálně patří šesté místo tabulky východní konference. Kaňkou na utkání je zranění Dahlina. Ten nešťastně zablokoval střelu jednoho z hráčů Senators a z duelu odstoupil. S týmem však do hlavního města New Yorku odcestuje. A ještě jedna malá poznámka na závěr. Víte, kdo měl největší ice-time z celého týmu? 25 minut a 40 sekund odehrál Zach Bogosian, který si to svými výkony jednoznačně zaslouží. Kdo by to byl čekal?

Jak vypadá Pominville?

 

Pozápasové komentáře:

“ Bylo těžké se příliš nedojmout. Vidíte tam své děti, rodinu a lidi, kteří pro mě v kariéře hodně znamenali. Místy to bylo hodně emocionální. Měl jsem štěstí, že jsme vedli a mohl jsem si to všechno trochu víc užít a vnímat to.“ Jason Pominville

„Pommer je hrozně chytrý hráč. Jako soupeř musíte být vždycky v pozoru, kde se právě nachází. Jako spoluhráč ho pak vidíte vždy na správném místě. To vám strašně ulehčuje hru.“ Jeff Skinner

Sestava:
Skinner-Eichel-Pominville
Sheary-Mittelstadt-Reinhart
Rodrigues-Sobotka-Okposo
Girgensons-Larsson-Berglund

MCabe-Ristolainen
Bogosian-Scandella
Dahlin-Nelson

Ullmark

Highlights: