Buffalo Sabres vs. Vegas Golden Knights 4:2

1. třetina
BUF – 14:31  Jack Eichel (Ristolainen, Okposo) PPG
2. třetina
BUF – 24:58  Jack Eichel (Reinhart, Sheary)
VGK -: 27:48  Erik Haula (Karlsson, Marchessault)
BUF – 28:15  Marco Scandella (Okposo, Berglund)
BUF – 29:43  Jason Pominville (Rodrigues, Girgensons)
3. třetina
VGK – 50:47  Jonathan Marchessault (Karlsson)

Carter Hutton 35/37
Marc-André Fleury 13/17

 

Kdybych vám pouze řekl statistiky utkání, asi bystě nikdo netipovali, že Buffalo tento duel vyhrálo. Vegas přestříleli Sabres 37 ku 17. Vyhráli 65 % vhazování a připsali si o dvanáct hitů více, než právě Sabres. Hokej se však nehraje na statistiky, nýbrž na branky. Zde Šavle utkání dominovaly a nutno dodat, že vlastně i v předvedené hře. Na rozdíl od ostatních duelů mělo Buffalo poměrně jistý vstup do utkání. S Golden Knights hrálo vyrovnanou partii a dokonce bych se nebál tvrdit, že Rytíři táhli za kratší provaz. Všechnu tu jistotu možná začala brzká přesilová hra Šavlí, když na trestnou lavici odešel Paul Stastny.

Ten byl za celou minulou sezonu odsouzen k pouhým 18 minutám sezení v penaltovém boxu, avšak tentokrát se trestnou lavici klidil dvakrát během jedné třetiny. Naposruhé to Šavle zvládly a tím se ujaly vedení v zápase. Ristolainen nabil na dělovku Jacku Eichelovi, jehož kanón div neprotrhl síť za Fleuryho zády. V úvodu prostřední periody byli nebezpečnější hosté. Pomohla jim k tomu i přesilová hra, když si šel dvě minuty odpykat Casey Nelson. Při Šavlích stáli všichni svatí. Hutton měl několikrát obrovské štěstí, že se puk nedostal do jeho svatyně.

Nevyužité přesilovky se rozhodlo Buffalo patřičně využít. Obrovskou chybu předvedli bránící hráči Golden Knights, když nechali Eichela zcela osamoceného před Fleurym. Eichela pak krásným pasem našel Reinhart a kapitán Sabres si již na Fleurym smlsnul. Po hrubici McCabea sice Rytíři snížili, avšak Buffalo získalo velmi rychle svůj dvoubrankový náskok zpět. Scandella vypálil kotouč, který patrně přizvedl jeden z bránících hráčů, čímž se puk dostal až do branky hostujícího gólmana. Za další chviličku to již bylo o tři branky. Čtvrtá lajna hraje od úvodu sezony velmi dobře a proti Vegas se jí konečně dostalo odměny. Girgensons chytře poslal puk do protipohybu bránícího hráče na Rodriguese. Ten vybídl ke střele skvěle najetého Pominvilla, který se zkušeně nemýlil a opět tak pozvedl populaci města Pominville.

Buffalo v ten moment mělo na kontě tři vstřelené branky ze tří vypálených střel. Hold kdo umí, umí. Celkově tento obrázek hry je zcela odlišný od toho z minulé sezony. Tam se Buffalo snažilo střílet co to šlo, ale úspěšnost střelby byla naprosto mizerná. Proti Golden Knights se dalo s nadsázkou říct, že co střela, to sestsakra náročná práce pro Fleuryho. Buffalo si pak neodpustilo několik hrubic, které musel hasit Hutton. Ten byl však stejně jako ostatní duely v parádní formě. Opět několikrát perfektně zlikvidoval přečíslení hostů, ale také se mu podrželo udržet kotouč před brankovou čarou během šílených skrumáží před jeho brankou. V těchto situacích vždy selhával Robin Lehner, pro něhož právě orientace ve skrumážích a přečíslení byla zásadním problémem.

Las Vegas sice ještě dokázalo snížit, když luxusní přihrávku Eichela zužitkoval Jonathan Marchessault, avšak s vypětím všech sil se nakonec Buffalo ubránilo a zvítězilo nad finalistou Stanley cupu uplynulé sezony. Tento duel byl nesmírně zajímavým pro porovnání s minulou sezonou Sabres. Buffalu se dařili přesně ty aspekty hry, které uplynulou sezonu haprovaly. Namátkou – produktivita, pomoc brankáři ve skrumáži, samotný výkon brankáře v krizových situacích, bojovnost, kvalitní výkon bottom six, skórování obránců a třeba sebevědomí, které z některých hráčů razantně číší.

Naopak mínusem bude patrně výkon druhé lajny, která se ne a ne pořádně prosadit. Okposo sice bojuje, ale to nestačí. Skinner se snaží být playmaker ale od spoluhráčů nemá dostatečnou pomoc. Takovému Berglundovi chybí ke Skinnerovi trochu toho ofenzivního IQ. Jednou jsem to psal a napíšu to znovu, nebál bych se zkusit Mittelstadta v druhé lajně na centru. A další mínus rozhodně budou vyhraná vhazování. Sabres již nemají geniálního O’Reillyho. A když se Buffalu zranil i na buly výtečný Sobotka, trochu to v této herní činnosti hapruje. Vyhrát buly bývá často základní kámen úspěchu. Jo a těch hrubic by taky přeci jen mohlo být méně, žejo kluci? Hutton je sice bůh, ale s vírou se to nemá přehánět.

Jo a takové malé P.S. – Buffalo má POPRVÉ od roku 2013 více výher než proher. V té době byl v sestavě Sabres například ještě Ryan Miller, v Buffalu ještě neznali ony ohavné žluté dresy, Ristolainen neuměl anglicky, namísto Harborcentre v Buffalu bylo ještě parkoviště, Martin Brodeur byl stále aktivním brankářem a Dahlinovi bylo v té době 12 let.

Tři hvězdy utkání:
* Jack Eichel
** Carter Hutton
*** Jonathan Marchessault

Pozápasové komentáře:

„Myslím, že to vše začalo už před tréninkovým kempem. To šumění ve městě. Je to prostě jiná vibrace. Zatím je to opravdu zábava. Musíme na sobě ale dále pracovat, abychom se jen zlepšovali.“ Jason Pominville

„Všechno to odstartovalo v tréninkovém kempu. Tvoří se zde nová kultura. Je tu něco jiného. Minulý rok to nebylo jednoduché, ale každý se tohle léto připravil tak jak měl. Je tu prostě nová energie. Nedá se to vysvětlit, prostě se cítíte jinak, cítíte jinou energii a je to dobrý pocit. Tento rok jsme v lepší kondici.“ Marco Scandella

„Myslím, že se zvedáme jako tým. Myslím, že můžete vidět tu marnost, kterou občas předvádíme. Když ale vyhráváte zápasy zatímco na ledě nepředvádíte to nejlepší, je to dobré znamení. Náš brankář byl opět našim nejlepším hráčem.“ Jack Eichel

Sestava:
Sheary-Eichel-Reinhart
Skinner-Berglund-Okposo
Elie-Mittelstadt-Thompson
Girgensons-Rodrigues-Pominville

Scandella-Ristolainen
McCabe-Dahlin
Nelson-Beaulieu

Hutton

Highlights: