PIT – 04:05 – Nick Bjugstad (Riikola, Simon)
BUF – 12:53 – Conor Sheary (Okposo, Montour) PPG
PIT – 37:18 – Patrick Hornqvist (Schultz, Crosby) PPG
PIT – 38:21 – Sidney Crosby (Malkin, Schultz) PPG
BUF – 57:28 – Brandon Montour (Rodrigues, Sheary)
Prodloužení
BUF – 64:11 – Conor Sheary

Linus Ullmark 41/44
Matt Murray 26/30

Jestli má Buffalo zabrat a zabojovat ještě o play-off, nastala poslední chvíle. Do konce sezony zbývá necelých 19 utkání, Sabres ztrácí na pozici zajišťující play-off 7 bodů, což je sice hratelné, ale zároveň nesmírně obtížné. Buffalo by potřebovalo konzistentně kvalitní výkony, což je u tohoto celku největší problém. V noci na dnešek se Buffalo utkalo s Penguins a hráči Šavlí podaly velmi dobrý výkon. který jim nakonec přinesl vytoužené ovoce.

Začátek utkání patřil spíše Penguins, kteří aktivněji stříleli, ale Ullmarka nikterak děsivě neohrožovali. První střelu Šavlí vyprodukoval po třech odehraných minutách Jack Eichel, a hned se jednalo o přesný pokus. Obránce Pettersson udělal hrubou chybu při rozehrávce, kotouče se zmocnil Eichel, rychle si jej vyměnil s Reinhartem a následně jej nekompromisně poslal za záda Murrayho. Netrvalo to však dlouho a bylo opět vyrovnáno. Nick Bjugstad převzal kotouč u levého mantinelu, natlačil se s ním k Ullmarkově svatyni a domácího brankáře propálil na bližší tyč. Tohle si Ullmark jistě za rámeček nedal. Po polovině první třetiny se vedení mohli ujat Tučňáci, když se Skinner nechal školácky obrat o kotouč. Přečíslení 3 na 2 zakončoval skoro do prázdné branky Johnson, avšak Ullmark naprosto skvěle dokázal zasáhnout a rozjásat tak publikum v KeyBank Center.

Brankář se musel o chvíli později vyznamenat i na druhé straně. Během přesilové hry Šavlí zapomněli hráči Penguins na zcela osamoceného Skinnera, ke kterému se kotouč po skrumáži u mantinelu dostal. Nejlepší střelec Sabres však z mezikruží nedokázal propasírovat kotouč za Murrayho záda. V té samé přesilové hře však nakonec Sabres dokázali skórovat. Druhá přesilová formace zamkla svého soupeře. Montour si všiml dobrého prostoru na rychlou osu přihrávek. Poslal kotouč na Okposa, který jej rychle předal před brankou stojícímu Shearymu, jenž se i díky laxnímu bránění Crosbyho dokázal prosadit. Ke konci úvodní periody byli za vzájemnou strkanici vyloučeni Montour a Malkin. Penguins byli během hry 4 na 4 velmi blízko vstřelení branky. Crosbyho střelu vyrazil Ullmark za branku. Odtud trochu se štěstím poslal kotouč zpět před branku Johnson. Na Kessela zívala zcela odkrytá svatyně Sabres, avšak Ristolainen dokázal na poslední chvíli kotouč upálit do bezpečí.

Prostřední třetina byla jednoznačně v otěžích Penguins, a to také díky zbytečným vyloučením hokejistů z města dobrých sousedů. Nutno však dodat, že obrana hrála poměrně dost solidně. Ullmark měl celkem dobrý výhled na střely a pokud něco vyrazil, obránci rychle byli jako první u volného kotouče. Když už si náhodou vzala obrana dovolenou, stál v bráně pevný Ullmark, jako třeba proti Gudbransonovi, který stál Ullmarkovi tváří v tvář, ale nedokázal tuto švédskou věž překonat. Nešťastníkem druhé periody se stal Scott Wilson. Ten zhruba v polovině utkání zahodil velkou příležitost, když s Thompsonem a Mittelstadtem ujel do přečíslení tři na dva, které nedokázal po skvělém pasu zakončit. Chvíli poté byl pak vyloučen na 2+2 minuty, když poměrně nechtěně, avšak naprosto jasně trefil hokejkou svého protihráče.

Pittsburgh této nabídnuté výhody využil se vší grácií. Nejprve Shultzovu střelu tečoval Patrick Hornqvist, následně to pak byl Sidney Crosby, který dostal nádherný křižný pas od Malkina, který kapitán Tučňáků poslal z první do sítě Sabres. Ve třetí třetině se Buffalo dlouho snažilo vymyslet něco kloudného, a tak se zatím na druhé straně kluziště musel předvádět Linus Ullmark, který likvidoval jeden nebezpečný pokus za druhým. Sabres se k větším příležitostem dostali až v poslední desetiminutovce. Nejprve krásný pas Mittelstadta nedokázal zakončit smolař Wilson. Následně si Buffalo vybojovalo přesilovou hru a hodně v ní mačkalo svého soupeře, avšak Pittsburgh i díky menšímu podvodu, když Pettersson zastavil kotouč rukou na brankové čáře, dokázal tento moment přečkat.

Když čtyři a půl minuty před koncem Rodrigues propálil Murrayho, avšak trefil pouze tyč, zdálo se, že utkání bude klasickým obrazem bojovného výkonu Sabres. Trocha té smůly v posledních minutách a utkání nakonec proteče mezi prsty. Jenže tuhle pohádku ještě nezná Brandon Montour, který za dvě minuty na to převzal kotouč na modré čáře, trochu s ním popojel blíže Murrayho svatyni a svůj projektil s přispěním obránce Penguins poslal až do sítě hostů. To, co se dělo v prodloužení nelze přesně popsat, protože jsem prodělal asi 7 infarktů. Po chybné rozehrávce Ullmarka měl největší příležitost Penguins Malkin, ten však těsně napálil pouze tyč. Trochu frustrovaný z toho co se událo se pak navrátil do obranné třetiny, kde však působil velmi laxně. Díky tomu se ke kotouči dostal Conor Sheary, který střelou z mezikruží dostal svůj bývalý tým do kolen a naopak na nohy postavil diváky v KeyBank Center.

Buffalo podalo velmi slušný výkon, který měl několik odlišností od klasických výkonů Sabres této sezony. To hlavní co bylo opravdu znát byla tvrdost. Montour se nebojí rozdávat hity, Girgensons místy řádil jako černá ruka. To je prvek, který Buffalu scházel a který si musí udržet ve všech následujících utkáních. Šavle tedy nakonec zvítězily 4:3 po prodloužení a musí chytit poslední možný dech, pokud ještě chtějí promluvit do bojů o Play-Off.