This interview is also translated. Just scroll down and you will find it.

Matěj Pekař, volba ve čtvrtém kole draftu 2018, se stala po Vojtěchovi Budíkovi dalším Čechem, po kterém Šavle na draftu sáhly. Rodák z Turnova na development campu imponoval celé Buffalo svými výkony, řečnickými schopnostmi i drzou povahou. Jak vznikly potyčky s Dahlinem či Mittelstadtem, či v kom se Pekař herně vidí se dočtete v následujícím rozhovoru.

Buffalo Sabres Cz-Sk: Matěji, nejprve bych začal u samotného draftu. Ty jsi byl přímo na stadionu. Jaké to bylo slyšet své jméno?
Matěj Pekař: Bylo to neuvěřitelné. Vůbec jsem nevěděl, jak v ten moment reagovat. Bylo to velice příjemné, ale jak všichni víme, tady to jen pouze začátek a nesmím usnout na vavřínech.

Měl jsi nějaké tušení, který tým by po tobě mohl sáhnout?
Nějaké tušení jsem měl, ale tam na stadionu mi bylo úplně jedno, kdo po mě sáhne. Hlavně jsem se modlil, aby si mě vybral alespoň někdo.

Mluvil si po draftu s někým, kdo má s Buffalem zkušenosti?
Mluvil jsem s lidmi od Sabres a s jedním českým skautem, který pro ně pracuje. Ten mi to docela ulehčil,abych řekl pravdu. Tak nějak mě seznámil s věcmi, do kterých jdu.

Jak odpovídá pozice, ze které si byl draftován, tvým představám? Myslím tím, zda jsi se na draftu viděl níže či výše.
Já jsem maximálně spokojený. Myslím, že jsem byl draftovaný zcela přesně tam, kde jsem měl být draftován. Teď je na mně, jak se s tím poperu.

Ty jsi odešel do států v patnácti letech. Jak se ti k tomu naskytla příležitost?
Tátovi přišel e-mail, a já jsem v tom viděl příležitost naučit se anglicky a samozřejmě se také hokejově zlepšit. Chtěl jsem se poprat s konkurencí, která je tam dle mého názoru větší.

Jaký je rozdíl mezi juniorkou v Česku a ve Státech?
Myslím si, že hokej je ve státech rychlejší a tvrdší. Zároveň mi přijde, že jsou tu hráči více profesionální.

Mluvíš velmi dobře anglicky. Naučil ses to až ve Státech, nebo ti angličtina šla už doma?
Abych pravdu řekl, když jsem přišel do USA, neuměl jsem vůbec nic. Všechno jsem se naučil až tady.

Říká se, že je poměrně těžké se udržet na univerzitě a k tomu hrát hokej. Jak jsi na to připravený?
Zatím to není až tak zlé, ale samozřejmě to bude horší. Můj rozvrh ale bude přizpůsobený hokej.

Stal si se nejproduktivnějším nováčkem USHL, jak moc ti ta liga sedí?
Tu ligu miluji. Dostal jsem do lajny skvělé spoluhráče, kteří mi velmi pomohli. Navíc mi věřil i trenér, což mi dodalo na sebevědomí.

Pojďme k Development campu. V Buffalu si vzbudil obrovské pozdvižení. Imponoval si po celou dobu kempu, a nakonec si to okořenil parádním interview a potyčkami s dvěma momentálně nejnadějnějšími hráči Sabres, konkrétně Rasmusem Dahlinem a Caseym Mittelstadtem. Jak k tomu všemu došlo? Nejprve to s Dahlinem.
Druhý trénink jsme hráli 2 na 2 a já jsem ho při tom nějak hitnul. Trénink nato mě víceméně zdemoloval a poslední den jsem ho při turnaji objel a dal gól. Všechno to bylo mezi námi v přátelském duchu. Je to super kluk. Všemu těm věcem jsme se společně zasmáli u stolu při obědě.

A Mittelstadt?
Já jsem vystřelil puk a asi jsem ho zasáhl vysokou holí. Aspoň si to myslím. On se pak pěkně naštval a já v tom viděl příležitost, jak se mu dostat pod kůži. Potom jsme po sobě neustále šli.

Hlavně s Mittelstadtem to bylo poměrně dost vyhrocené. V interview si pak říkal, že jste se mu s Dahlinem na lavičce smáli, jak z tebe byl vytočený. Vyříkali jste si to nějak spolu?
Ano, podali jsme si ruce, řekli si pár slov a všechno pak bylo zase v pohodě.

V rozhovorech pak padlo jméno Brada Marchanda, ke kterému ses herně přirovnal. Je tu ještě nějaký hráč, který se ti podobá stylem?
Možná bych řekl Matthew Tkachuk. Také hraje stylem dopředu – dozadu s uměním dát gól a dostat se svému soupeři pod kůži.

A znáš Steva Otta? (smich)
Ano, ano, myslím, že to byl velký provokatér a bitkař (smích).

Padl sis na kempu s někým vysloveně do oka?
Docela dost jsme se skamarádili s Vasem Glotovem, který mě tak nějak seznámil s hodně věcmi v Buffalu. Pak ještě jsem se dost bavil s klukem s Holy Cross univerzity a klukem z Penn State. To byla tak nějak naše parta. Myslím, že jsme si to všichni fakt užili.

V čem si myslíš, že ti development camp nejvíce pomohl?
Asi v tom, že jsem viděl, kolik je ještě přede mnou práce. Kluci na kempu měli nesmírně natrénováno.

Za jak dlouho bys sám sebe nejraději a reálně viděl hrát NHL? 
Já bych si tam rád zahrál tak za 4. roky. Uvidíme, čas nám ukáže.

V týmu je nově další Čech Vladimír Sobotka. Hodláš se s ním nějak zkontaktovat?
Prozatím asi ne. Možná v budoucnu, kdybych podepsal nováčkovskou smlouvu.

Ty nakonec zůstáváš v USHL a o rok odkládáš NCAA. Bylo to tvé rozhodnutí, nebo ti to poradil agent?
Ono je to trochu komplikovanější. Je to vlastně i kvůli tomu, že jsem opakoval třídu kvůli jazyku. To bylo ještě na začátku. Teď mi tedy ještě zbývá rok studia na high school. Musím dodělat high school, abych mohl do NCAA. Byly tam ještě nějaké další varianty, ale myslím si, že ještě jeden rok v USHL bude pro můj rozvoj nejlepší.

 

Interview with Matěj Pekař: This is just a begining, I can’t fall asleep

Matěj Pekař aka. Matthew Baker – Sabres 4th round pick in 2018 NHL Entry Draft is another Czech player, which was drafted by the Buffalo Sabres after Vojtěch Budík. This boy from Turnov, Czech Republic has impressed the city of Buffalo with his skills, speaking abilites and cheeky style of the game. In the following interview you can read what was in the begining of his hassles with Dahlin or Mittlestadt or who have the simmilar style of hockey as Pekař.

Buffalo Sabres Cz-Sk Fanclub: Matthew, I would like to start with your draft memories. You were in the building that day. How did you feel when you heard your name?
Matěj Pekař: It was unbelieveable. I didn’t know how should I react. It was a very nice feeling but like everyone knows – this is just a begining. I can’t fall asleep in this moment.

Did you have some kind of feeling as to which team could take you under its wings?
I did, but when you are in the building, you just pray for any team to pick you. So I didn’t care which one.

After the draft, have you talked with anyone who has experiences with the Sabres organization?
I have talked with the people from the Sabres organization and also with one Czech scout, who is working for them. He really helped me to be honest. He told me about the things I’m going to step in to.

Are you satisfied with the position from which you have been drafted?
I’m totally satysfied. I think that I was drafted from the position where I should exactly be. Now it’s up on me, how I will continue fighting.

You had left the Czech Republic and traveled to United States when you were 15. How did you get this opportunity?
My dad recieved an e-mail and I saw this opportunity as a chance to learn a language and also get better hockey skills. I wanted to compete more with other players. I think there is a bigger competition in the States than in Czechia.

What is the difference between junior hockey in the Czech Republic and in the United States?
I think that hockey here is quicker and rougher. I also think that the players here are better professionals.

It is said that it is not easy to study on college and play hockey at same time. Are you ready for that?
Right now it’s not so hard but I expect things to be tougher. My timetable will be formed with the hockey bussines.

You have been the most productive rookie in your very first season in USHL. How did you like that league?
A lot. I love it here. I’m playing with two awesome guys on my line and they have really helped me. Also our trainer believed in me since day one, so I felt very confident in the league.

Let’s get to the Development Camp. You have impressed Buffalo since day one of the Development Camp and the final spice on this delicious food was your interview and your hassles with Rasmus Dahlin and Casey Mittelstadt. How did that all happen? Dahlin first.
We had played 2 on 2 in our 2nd training and I hit him somehow. The day after he totally crushed me and in the final day, I out-skated him and scored a goal. Everything was in a friendly way. He is such a good guy. We were laughing about it when we had lunch together.

And Mittelstadt?
I was shooting the puck and hit him with the high stick. I think it was like that. Then he got really pissed and I saw it as an opportunity to get under his skin. Since that we were playing really agressive on each other.

Especially the hasseling with Mittelstadt looked really rough. You said in the interview that you were laughing at him with Dahlin on the bench. Have you talked about it with Mittelstadt after the end of the tournament?
Yes, we have said few words, shake our hands and everything was fine quickly.

In the interviews you mentioned the name of Brad Marchand, who has a kind of simmilar style as you said. Is there any other player with the same style as you?
I would say Matthew Tkachuk. He is also playing all-around hockey, he knows how to score goals and he is also good at getting under other players skin.

And do you know Steve Ott? (laugh)
Of course! He was such a heckler and enforcer. (laugh)

Have you made any good friends at the development camp.
I think that I have become a good friends with Vas Glotov. Also we were chatting a lot with the guy from Holy Cross university and with the guy from Penn State. We were a great group and we have enjoyed the development camp a lot.

Is there something you learned at the development camp?
I think I have learned that I need to train a lot. Every guy there was really skilled and in really good shape.

If so, can you tell me when do you expect yourself to play in the NHL?
I would like to play there in 4 years. But only time will show us the real thing. I need to train a lot.

There is a new Czech guy in the Sabres organization – Vladimir Sobotka. Are you going to contact him?
Not now. I mean, maybe when/if I will sign my entry level.

You are staying in the USHL for the next season, so NCAA have to wait a year. Was it your decision or your agent told you?
Well, it is a bit more complicated. I had to repeat a year of school in the beginning, because I have failed in the language class. So now I am in the final year of the high school and you can’t go to NCAA without finishing High School. Of course there were some other options but I have decided that staying in USHL will be the best thing for my career development.

 

Photo: twitter.com – James P. McCoy, The Buffalo News