Skrz na skrz

Kolem a kolem

Utkání rozhodl už několik dní před prvním výkopem nesprávný úsudek hlavního kouče Sean McDermotta, když mladého quarterbacka Nathan Petermana, draftovaného v pátém kole letošního draftu, zhodnotil jako plně připraveného převzít roli lídra na hřišti, být starterem týmu, postavit se na venkovním hřišti momentálně jednomu z nejvýkonnějších passrushů celé NFL.

Navzdory tvrzení Sean McDermotta, že rozhodnutí učinil po zralé úvaze, na základě metodického rozboru a důkladné analýzy, můžeme s klidem říci, že mu muselo přeskočit.

Svým krokem způsobil toto:

1) Rozdělil buffalskou sportovní veřejnost, laickou i odbornou.

2) Pobavil všechny napříč celou ligou na úkor svůj i celého klubu Buffalo Bills

3) Znemožnil týmu zabojovat o příznivý výsledek důležitého zápasu

4) Zasáhl necitlivě do chemie týmu, když degradoval jednoho z lídrů a kapitánů týmu, QB Tyrod Taylora

5) Nepřiměřeně reagoval po utkání v médiích, když nejprve své fatální selhání komicky bránil nesmyslným tvrzením (cituji): „Nelituji rozhodnutí, lituji výsledku.“ a pak se v pořadu Schopp and Bulldog pokusil zesměšnit Chrise, když ho nazval rychlokvaškou („quick-learner“).

6) Nepříznivě ovlivnil naši víru v jeho profesní odbornost, trenérskou způsobilost a nestrannou objektivitu při výběru hráčů.

7) Fanoušci nadále nepochybují o nutnosti přestavby týmu, ale přestávají nyní důvěřovat metodě tzv. Procesu.

Další zevrubý popis utkání nemá velký význam a můžeme se mu klidně věnovat jen ve formě výtahů z drivů a číselné rozborky.

 

Jak vše probíhalo a co vedlo k polarizaci fanoušků nepatří sem, do popisu utkání. Pokud máte zájem se dočíst více, klikněte si na článek: Let´s Jump The Gun!

 

Driv(e)ssence:

BILLS 1 – intercepce pro touchdown, 0-7
rookie QB Peterman začal zostra, krásně našel wide receivera  K.Benjamina, který přidal další yardy a pak byl tacklován nízko na stojnou nohu a byl zraněn a vyřazen z utkání. To zásadním způsobem zbořilo herní plán, který připravili pro Petermana Dennison s McDermottem, a který evidentně zahrnoval spolupráci s Benjaminem.
N.Peterman hodil zblízka prudký míč na fullbacka P.DiMarca, tomu míč proletěl mezi rukama a zachytil ho obránce K.Toomer, který míč donesl do end-zóny Bills, rozhodčí prověřovali případné vyšlápnutí hráče do autu, ale rozhodnutí na hřišti zůstalo touchdown.

BILLS 2 – intercepce, 0-7
Po výkopu se B.Tate pokusil o return, ale dostal se jen na BUF 17 a protože se A.Holmes dopustil ofenzívního držení, hra začínala na BUF 9. Peterman chtěl odehrát za každou cenu, dostal se pod velký tlak, J.Bosa se dostal až k hitu, Petermana vychýlil a jeho přihrávka na B.Tatea postrádala přesnost. Míč zachytil C.Hayward.

CHARGERS 1 – pokus o FG vedle, 0-7
Defenzíva zabojovala a N.Novak kopnul vedle.

BILLS 3 – touchdown, 7-7
Nejlepší hráč billské ofenzívy se 2x dostal do výborně odblokovaného volného prostoru a doběhl pro touchdown a po PaTu i srovnání skóre. Jednalo se o první touchdown Bills v první čtvrtině zápasu v celé sezóně.

CHARGERS 2 – FG, 7-10
Vyprázdněný slot pro WR K.Allena a akrobatický skok M.Williamse stály za posunem do red-zóny. Tam je dobrá obrana Bills zastavila.

BILLS 4 – intercepce, 7-10
Nechápeme, proč je Peterman tak nervózní, má na kontě sice už 2 intercepce, ale nic se neděje, protože soupeř má náskok jen 3 body. Petermanovi nepomáhají spoluhráči v o-line, proti úderné dvojici J.Bosa a M.Ingram vypadají pomalí, slabí a trochu směšní. Peterman je opět hitovaný J.Bosou, pas původně mířený na D.Thompsona končí těsně za půlkou v rukou T.Bostona. Neuvěřitelné.

CHARGERS 3 – touchdown, 7-17
Naši konečně zasáhli Riverse, je sackován S.Lawsonem, míč přelétává hráče a získávají ho Chargers. P.Rivers přesně přihrává K.Allenovi a hlavně jejich zásluhou si jdou Chargers pro touchdown.

BILLS 5 – intercepce, 7-17
Peterman bude začínat na BUF 14 po dalším nepovedeném returnu B.Tatea. Průhlednou přihrávku na jistotu na D.Thompsona zachytává opět C.Hayward parádní rybičkou. Porada na lavičce, Peterman už nevypadá tak sebevědomě, zasmušile se tváří také R.Dennison, výraz paniky má ve tváři S.McDermott.

CHARGERS 4 – touchdown, 7-24
Obrana začíná prohrávat osobní souboje, hráči se nechávají přetlačit ve skrumážích. Touchdown K.Allena provází neprokázané podezření, že klečel dříve, než byl míč v e-z.

BILLS 6 – punt, 7-24
Pod velkým tlakem zahazoval Peterman míč a málem z toho byla další intercepce. Opravdu jsme si vydechli úlevou, když Bills jen odkopávali punt.

CARGERS 5 – FG, 7-27
P.Rivers předvedl svému mladému protějšku, jak se to má dělat. Byl hitovaný, pod tlakem a přesto si dokonale počkal na náběh T.Benjamina a přesně mu přihrál. A když se znovu dostal pod velký tlak, neváhal se zbavit nakrátko na téhož hráče směrem vzad. Bills začínají mít problémy s běhovou hrou Chargers, zastavili je až před vlastní end-zónou.

BILLS 7 – punt, 7-27
Z nervozity nechycený snap, dobrá obrana proti D.Thompsonovi a máme tu další dílčí úspěch – punt Bills.

CHARGERS 6 – touchdown, 7-34
Rivers přesně ví, co dělá, čeká do poslední chvíle a pak přesně nachází spoluhráče, secondary Bills vůbec nefunguje, gap-integrita je na nulové úrovni, záloha v krytí běhové hry nestíhá, hráči působí unaveně. K.Allena hráči Bills vůbec neberou na vědomí a ten se pohybuje po hřišti, jak se mu zlíbí. Zředěný box začíná mít problémy se zachytáváním běhové hry. Defenzíva začíná opět zabředat do marastu. 10 yardů M.Gordona končí v end-zóně Bills.

BILLS 8 – intercepce, 7-34
Ještě nejsme na konci prvního poločasu a začíná garbage time.
N.Peterman předvádí další hod, nad kterým může fanoušek jen kroutit hlavou a jaký žádný rozum nepobere. S D.Thompsonem se musel špatně domluvit, protože wide receiver běží jinou routu, než jakou N.Peterman odhazuje. T.Williams dobře čte hru a naivně hozený míč bez problémů, po dobře načasované otočce, chytá. Jeden běží vnitřek a druhý hází vnějšek a ještě k tomu s tragicky volenou trajektorií.

CHARGERS 7 – FG, 7-37
P.Rivers hodil intercepci, ale EJ Gaines se nohama neudržel na hřišti. FG a končí první poločas.
5 intercepcí za jeden poločas je nejvíce od roku 1991. Chargers získali nejvíc bodů za 1.poločas v klubové historii.

CHARGERS 8 – FG, 7-40
Zranil se M.Hyde, čiže další pohroma pro secondary, která je nyní metodicky demolována. Soupeře zastavila až zhuštěná obrana red-zóny.

BILLS 9 – FG, 10-40
S.Hauschka se opět trefil z 50 yardů. Je to jeho 13-tý úspěšně zahraný field goal ze vzdálenosti 50+ yardů v nepřetržité řadě. Světlý moment utkání.

CHARGERS 9 – punt, 10-40
Soupeř poprvé v utkání puntuje a to i navzdory tomu, že jim J.Hughes se svou penaltou přispěchal na pomoc.

BILLS 10 – fumble pro touchdown, 10-47
Vynikající běh L.McCoye je znehodnocen penaltou proti R.Incognitovi. Výborný pas T.Taylora na Z.Jonese pro první down. Přichází další penalty, protože T.Taylor už zase předržuje míč a o-line není schopna ho bránit. Výborný zisk T.Cadeta nestačí na novou sérii, takže Bills budou zahrávat 4.down. Fumble T.Taylora, míč si vyzvedává M.Ingram a vrací ho do end-zóny Bills.

BILLS 11 – touchdown, 17-47
D.Thompson je zraněn. Výborným během T.Taylora končí třetí část hry. Na ukazateli skóre je 47 inkasových bodů, což je výsledek z minulého tragického zápasu Bills proti Saints, ale ještě zbývá poslední čtvrtina hry. Touchdown Ch.Claye je nulován kvůli ofenzívnímu faulu téhož hráče. T.Taylor skvěle proměňuje čtvrtý down
přihrávkou na L.McCoye

CHARGERS 10 – touchdown, 17-54
Nastupuje náhradní quarterback K.Clemens. Chargers hrají po zemi, rozebírají obranu Bills a drive končí devátou hrou A.Ekeler 21-yardovým během pro další touchdown. Bills inkasují nejvíce bodů od roku 1985.

BILLS 12 – touchdown, 24-54
Parádní drive. T.Taylor dvakrát nachází WR Z.Jonese a sám scrambluje pro TD.

CHARGERS 11 – punt, 24-54
Potřetí za sebou vidíme na konci úsměvy soupeřů, jejich dobrou náladu bez nervů. Na straně Bills opět pozorujeme zachmuření a morální úpadek.

BILLS 13 – punt, 24-54
T.Taylor úspěšně uniká z problémů ale přehazuje dlouhým pase N.O´Learyho. Je dobojováno.

CHARGERS 12 – kneeling, 24-54

Nume(ro)zbor

Nejdůležitějším číslem je pětka (5). Je naprosto symbolická.

Bills si připsali pátou porážku v sezóně. Rookie quarterback hodil 5 intercepcí. Situaci musel jít urovnat zhrzený kapitán Taylor s číslem 5. A kouči McDermottovi vystavujeme za zápas vysvědčení: dostává od nás pětku.

Ofenzíva

Útok Bills předvedl epicky tristní výkon. Jediným relevantním číslem je 5. Čili 5 intercepcí rookie quarterbacka Nathan Petermana. Bože, kde nechal kouč McDermott oči a rozum! Výsledky ofenzívy jsou zkreslené už zhruba od konce prvního poločasu, kdy zápas přešel plynule do dohrávkového módu.

Příšerný výkon předvedla také o-line, která nebyla schopna poskytnout mladému quarterbackovi žádnou protekci. J.Bosa a M.Ingram procházeli kolem hráčů bez rezistence, rychlost průniku značně ovlivnila úsudek a při hitu i fyzicky přesnost odhozu. McDermott ale sílu chargerského passrushe dobře znal. Rychlý a rozhodný odhoz měl být silnou stránkou Petermana. Prakticky jsme ale byli svědky jiného výjevu: rychlost byla nahrazena ukvapeností a rozhodnost panikou. Nemůžeme přičíst všechny interpce na vrub výhradně Petermana, ale minimálně tři jdou pouze za ním, a ve dvou případech je odpovědnost dělená také mezi spoluhráče (například P.DiMarco si s nečekaným, prudkým pasem, který jistě nebyl produktem nadesignované hry, měl i tak poradit a měl ho udržet v rukou).

Zápas se vůbec nevyvíjel v prospěch Petermana. O-line mu neposkytovala potřebnou ochranu, součástí ofenzívních příprav jistě bylo časté využití wide receivera Kelvin Benjamina, ale ten byl zraněn hned v prvním drivu. I tak ale měl Peterman dost času na to, aby se psychicky vzpamatoval. Obrana Chargers byla totiž tak nažhavena na trestání dalších průšvihů Petermana, že prakticky úplně vyklidila box a umožnila running backovi LeSean McCoyovi proběhnout nadvakrát celé hřiště a srovnat skóre.

Nevyznamenal se wide receiver Brandon Tate, který se tak úporně snažil o zlepšení startovní pozice pro ofenzívu, že nezaklekával a pravidelně špendlil Petermana k vlastní nulce.

Tyrod Taylor přišel na druný poločas, v době kdy už bylo o vývoji utkání dlouho rozhodnuto. Předvedl hru, pro kterou ho sice značná část billských fanoušků nemá ráda, ale z ryze objektivního hlediska, mohla být pro Bills v utkání s Chargers velkou výhodou. Hrál opatrně, dobře preventoval tlak edge-úderů, byl pozorný, byl podnikavý při pasech a rychlý, pokud se rozhodl míč podržet. Zmírnil skóre a 24 bodů nevypadá až tak zle. Jednou fumbluval, ale je potřeba uznat, že ani jemu neposkytla o-line žádný komfortní čas pro rozehru. Tím bych také chtěl hned v zárodku zahubit všechny úvahy o tom, že o-line úmyslně potopila qb Petermana. To ani náhodou. To nebyl úmysl – to prostě hrají tak hrozně špatně.

Co vytknout N.Petermanovi?

Nic, všechny výtky můžeme směle směrovat na hlavního kouče S.McDermotta. Bylo to jeho osobní rozhodnutí, jeho angažovanost a tedy i jeho nepochopitelné selhání. To nic nemění na tom, že následky jeho zkratu si vyžíráme všichni.

Sestava (starteři)

Nathan Peterman QB
LeSean McCoy RB
Kelvin Benjamin WR
Zay Jones WR
Charles Clay TE
Seantrel Henderson TE
Dion Dawkins LT
Richie Incognito LG
Eric Wood C
Vlad Ducasse RG
Jordan Mills RT

 

Defenzíva

Tragická.

Ano já vím, Chargers měli ulehčený vstup do zápasu, protože jejich drivy začínaly po intercepcích Petermana v těchto vzdálenostech:
BUF 31
BUF 46
BUF 15
LAC 46
To se blbě brání, to dá rozum. Můžeme se tedy spokojit s tím, že obrana nefugovala proto, že utrpěla morální újmu hned na začátku zápasu. To by ale bylo hodně krátkozraké. Defenzíva totiž znovu hrála katastrofálně. Doslova a do písmene. Běhová obrana byla špatná (pustila 146 yardů) jen z toho důvodu, že pasová obrana byla ještě mnohem horší (pustila 283 yardů) a P.Rivers neměl důvod, proč nevyužívat hlavně svého nejblíbenějšího hráče, K.Allena, který zaznamenal pozoruhodný výsledek, když zkompletoval 12 z 13 pasů pro zisk 156 yardů. K.Allen si na hřišti dělal co chtěl, pravidelně zůstával volný.

Sestava (starteři)

Shaq Lawson LDE
Kyle Williams LDT
Adolphus Washington RDT
Jerry Hughes RDE
Lorenzo Alexander SLB
Preston Brown MLB
Ramon Humber WLB
TreDavious White LCB
E.J. Gaines RCB
Micah Hyde SS
Jordan Poyer FS

Spectým

Zklamal napůl. B.Tate neúspěšně returnoval výkopy. Oproti tomu se vyznamenal S.Hauschka, který se trefil už potřinácté v řadě ze vzdálenosti 50+ yardů. Tentokrát to bylo přesně z 50 yd.

Turnovery

Bills 6
Chargers 0

5 intercepcí N.Petermana
1 fumble T.Taylora

Celkem 31 darovaných bodů ze ztrát míče.

Penalty

Bills – 6 pro ztrátu 48 yardů
Chargers – 1 pro ztrátu 13 yardů

Penalty hráčů Bills

1. čtvrtina = A.Holmes (držení), D.Dawkins (ruce)
2. čtvrtina = 0
3. čtvrtina = J.Mills (ulívka snapu), J.Hughes (ofsajd), R.Incognito (držení), E.Wood (držení)
4. čtvrtina = Ch.Clay (OPI)

Koučing

Za pět.

Rozhodčí

R 132 John Parry s týmem:
U 131 Mark Pellis
DJ 90 Mike Spanier
LJ 45 Jeff Seeman
FJ 118 David Meslow
SJ 7 Keith Washington
BJ 46 Perry Paganelli
Replay: Jimmy Oldham

Bez výhrad.

Bilance a další zápasy

Bills nyní jsou stále na druhém místě tabulky AFC East a prvním nepostupovém místě v konferenci. To vše s 0.500 bilancí 5-5. Pokud nevyužijí situace k postupu do play-off letos, bude to velká škoda. Národní konference válcuje americkou a postupová matematika se pohybuje v nízkých číslech. Zatímco Jets předloni nestačila k postupu výhra v 10 utkáních, letos bude k postupu stačit možná 9 a není vyloučeno, že dokonce 8 zápasů.
Bills musí přeskupit síly. Myslím, že jsem toto slovní spojení právě použil už potřetí.
Kouč Sean McDermott již avizoval návrat quarterbacka Taylora do základu.

Skutečným problémem ofenzívy ale není hra quarterbacka (pokud se nerozhodne předat míč soupeři při každé druhé třetí hře), nýbrž hra o-line. Ta není schopna ochránit quarterbacka ani na chvilku a až v posledním zápase se trochu zepšila její impaktní hra občasným návratem k loňskému blokovacímu schématu.

Ofenzíva ovšem není hlavním problémem týmu. Tím je defenzíva. Nefunguje v ní nic. Hráči mají problém s prostorem kolem sebe a mají úplně rozhašenou gap-integritu, takže neví, kolik se angažovat při obraně prostoru, který jim není svěřen. Syndrom rozpadlé gap-integrity ale podle mého názoru není snadno léčitelná choroba defenzívy v probíhající sezóně. Obrana nutně potřebuje úspěch, vyhrané utkání a znovunabytí sebevědomí a uvědomění si vlastní síly. Jinými slovy všeho, co bylo do základu rozbito v utkání s Jets.

Opravdovým problémem Bills ale bohužel nejsou momentálně hráči. Zdá se, že kontrolu nad týmem začíná ztrácet kouč McDermott. V týmu neexistuje koheze, utkání připomínají vleklou válku mezi ofenzívou a defenzívou, disciplína opět po roce upadla na minimum, hráči sice svou frustraci neventilují veřejně, ale působí dojmem, že jejich víra v „Proces“ byla zásadním způsobem otřesena.

To vše jsou místa, na kterých Bills mají možnost zapracovat a v nastávajícím utkání na Arrowhead proti krizí zmítaným Chiefs nám dokázat, že jsou naše úvahy liché a obavy neopodstatněné.

Nejlepší hráči Bills

1. RB LeSean McCoy – předvedl vynikající výkon a byl jednoznačně nejlepším hráčem Bills

2. RB Travarius Cadet – náhrada za M.Tolberta nás opět vrátila k úvahám, že protěžování vlastních hráčů nemusí být to nejlepší řešení prot tým.

3. PK Stephen Hauschka – 13. field goal v řadě ze vzdálenosti 50+ yardů.

 

Tabulka AFC-East:

New England Patriots 8 2
Buffalo Bills 5 5
Miami Dolphins 4 6
New York Jets 4 6

AFC

Current Projection Playoffs
AFC East W L T W L T Playoffs Win Div Top Seed Win SB
New England 8 2 0 12.8 3.2 0.0 99.9% 99.5% 56.5% 26.3%
Buffalo 5 5 0 7.3 8.7 0.0 12.8% 0.5% 0.0% 0.0%
Miami 4 6 0 5.8 10.2 0.0 2.4% 0.1% 0.0% 0.0%
NY Jets 4 6 0 5.6 10.4 0.0 1.1% 0.0% 0.0% 0.0%
AFC North W L T W L T Playoffs Win Div Top Seed Win SB
Pittsburgh 8 2 0 12.0 4.0 0.0 99.7% 95.2% 33.0% 13.9%
Baltimore 5 5 0 8.8 7.2 0.0 64.3% 4.7% 0.0% 1.4%
Cincinnati 4 6 0 6.9 9.1 0.0 10.4% 0.1% 0.0% 0.1%
Cleveland 0 10 0 1.4 14.6 0.0 0.0% 0.0% 0.0% 0.0%
AFC South W L T W L T Playoffs Win Div Top Seed Win SB
Jacksonville 7 3 0 11.0 5.0 0.0 98.4% 77.5% 8.8% 6.2%
Tennessee 6 4 0 9.0 7.0 0.0 69.7% 20.6% 0.1% 0.6%
Houston 4 6 0 7.0 9.0 0.0 17.2% 1.9% 0.0% 0.3%
Indianapolis 3 7 0 5.1 10.9 0.0 1.1% 0.0% 0.0% 0.0%
AFC West W L T W L T Playoffs Win Div Top Seed Win SB
Kansas City 6 4 0 10.4 5.6 0.0 94.0% 90.5% 1.6% 5.5%
LA Chargers 4 6 0 7.4 8.6 0.0 19.5% 6.0% 0.0% 0.3%
Oakland 4 6 0 6.7 9.3 0.0 7.8% 2.9% 0.0% 0.1%
Denver 3 7 0 5.8 10.2 0.0 1.7% 0.7% 0.0% 0.0%