New York Jets

Bills se se svým divizním rivalem utkají v 1. a v 9. kole, což je příjemné divizní rozptýlení pro začátek sezóny. S ostatními dvěma soupeři, tedy s Miami Dolphins a New England Patriots, odehrají Bills čtyři zápasy v posledních pěti kolech sezóny.

Termíny a místa zápasů:

1. kolo
Neděle, 10. září 2017, od 19 hodin SEČ
Buffalo – Orchard Park, WNY, New Era Stadium

9. kolo
Ze čtvrtka na pátek 2.-3. října 2017, od 01,25 hod SEČ
New York – East Rutherford, NJ, MetLife Stadium

Výsledky z minulé sezóny:
Bills @ NY Jets 10 – 30
NY Jets @ Bills 37 – 31

Do týmu přišli: QB Josh McCown, CB Morris Claiborne, OT Kelvin Beachum, PK Chandler Cantanzaro, LB Demario Davis

Z týmu odešli: WR Brandon Marshall, CB Darrelle Revis, OC Nick Mangold, LB David Harris, WR Eric Decker, OT Breno Giacomini, QB Ryan Fitzpatrick, PK Nick Folk, SS Calvin Pryor

Draftovaní hráči: S Jamal Adams – všeobecně se předpokládá, že Jets udělali výběrem Adamse v draftu terno, hráč LSU bude moci nastoupit od prvního kola a převezme vůdčí roli v secondary Jets.
S Marcus Maye: Univerzální hráč, který bude Adamsovi zdatně sekundovat. Jets staví v obraně zápolí, které jim bude zanedlouho závidět celá liga. Odchod Pryora a Gilchrista nově vydraftovaní hráči bez problémů vyřeší ve prospěch výkonu celé obrany.
WR Ardarius Stewart a WR Chad Hansen: Odchody opor týmu Marshalla a Deckera dávají vydraftovaným hráčům velkou příležitost se předvést. Panuje ovšem názor, že není v silách mladíků nahradit odcházející duo velice kvalitních hráčů.
ER Dylan Donahue: Asi bych ho ani nezmiňoval, protože coby hráč z pátého kola draftu nepřevezme velký díl odpovědnosti za výkon zálohy, ale na pozici OLB budou mít Jets problémy a Donahue se zatím jeví dost slibně.

Největší posila:
Morris Claiborne: Z mého hlediska je podstatné, že Claiborne absolvoval také LSU, pro parťáka ze secondary, mladého Adamse, bude výborným starším spoluhráčem. Loni měl smůlu zase na zranění, za Cowboys odehrál jen 7 zápasů. Věří, že se změnou prostředí změní také svůj hráčský osud.

Jets Status Quo:

Jets mají podobný osud jako Bills, trvale se potýkají s pozicí QB. Loňské představení Fitzpatricka bylo tristní, ostatně jak se dalo očekávat. Jets mají nyní před sebou dvě řešení a brzy budou znát výsledek. Angažování zkušeného Josh McCowna nemá posunout výkonnostní úroveň týmu, má jiný účel – mladík Christian Hackenberg se bude mít od koho učit a bude mít zároveň na lavičce oporu. McCown nebude usilovat o uzmutí vůdčí role Hackenberga a ten bude moci od prvních zápasů předvést svůj potenciál. Pravděpodobně ale bude muset prokázat v předsezónních zápasech, že si pozici startera na úkor McCowna zaslouží. Do přípravy půjde oproti veteránovi ve velké výhodě, bude mu stačit, aby se výkonnostně McCownovi jen přiblížil a pozice startera bude jeho. Během sezóny bude průběžně probíhat evaluace Hackenberga. Pokud se chytí a nezpochybnitelně prokáže svou kvalitu, Jets budou mít místo QB vyřešené. V opačném případě dostane zelenou varianta číslo dvě. Jets zabalí sezónu, aby se dostali na výhodnou draftovací pozici a budou se snažit těžit z toho, že ročník 2018 by mohl být podle mnohých odborníků na pozici QB kvalitní.

Předpokládanými startery týmu v defenzívní lajně jsou při 3-4 schematu: Leonard Williams, Steve McLendon a Muhammad Wilkerson. S defenzívním nováčkem roku 2013 Sheldon Richardsonem se do základu nepočítá. Důvodů je několik a o některých se můžeme jen dohadovat. V každém případě klesla jeho výkonnost a herní produkce, další důvody je možné vypozorovat z vyjádření trenérů i samotného hráče. Richardson se těžko smiřoval s tím, že neúspěch Jets v sezóně 2016 byl z velké míry svalen také na horší výkony D-line, od které se očekávala jasná dominance ve všech zápasech. Nešetřil tedy kritikou svých spoluhráčů a nevynechal ani defenzivně laděné trenéry. Jeho přístup má určité prvky odůvodnitelné logicky. Hráč nechce být viněn za svůj výkon rok před tím, než nastane jeho velký výplatní den, ve kterém bude podepisovat novou smlouvu – ať už to bude s Jets nebo s některým jiným týmem. Zájemců o jeho služby by se napříč ligou našlo hodně.

Jets předvedou velkou sílu v centru záložní čtveřice. Pravděpodobné složení LB linie bude: Darron Lee a Demario Davis uprostřed, Jordan Jenkins a Lorenzo Mauldin jako OLB. Na Darron Leeho měli v minulém draftu políčeno také Bills a já jsem dlouho choval naději, že by běhavého tvrdého ILB mohli získat. Centrální část obrany by mohla rozhodnout nejeden zápas.

Jets prakticky otevřeně najíždí na tank-mód. Taková věc je složitě přijímána dvěma stranami tripartity – fanoušky a majiteli. Vedení přístup vždy označí jako nevyhnutelný. Stejně jako v tomto případě ale má větší dopad na pozici kouče, v případě Jets Todd Bowlese a mnohem méně na GM Mike Maccagnana.

Tragický výsledek by byl přijímán s velkými rozpaky. Pro Jets neexistuje ideální řešení. Na postup tým v tomto složení a při tomto rozpisu utkání patrně nemá – vybírá tedy pouze řešení druhé kategorie. Jets potřebují, aby se Hackenberger chytil, ale zároveň si otvírají zadní dvířka, vyčistili rozpočet a zbavili se drahých zkušených hráčů s velkými kontrakty, garantované peníze nechají raději vyšumět v nelítostné kapitole dead money. Zároveň je všem jasné, že s drahými hráči odešla také část potřebné kvality. Jako by varianta „zadní dvířka“ měla prakticky prioritu.

Pro Jets a jeho fanoušky bude sezóna 2017 rozhodně zajímavá. Tým má hlavně v defenzívě velký potenciál. V útoku mu může, ale nemusí, chybět kvalita. ESPN staví ve svém powerrankingu Jets na 31.místo. V některých dalších jsou dokonce beznadějně poslední.

Předpoklad:

Bills dvakrát vyhrají, pokud bude schopen Taylor najít své spoluhráče na autových lajnách a pokud bude schopen zapojit do hry TE Charles Claye. S běhovou hrou Bills si budou umět Jets poradit. Val D-line posílí o vytažené ILB a budou schopni zastavovat běhy všech Bills, včetně QB Taylora, a to i pro ztrátu yardů. Ofenzíva se ale bude schopna prosadit vzduchem. Na opačné straně míče budou Bills v defenzívě dominovat, Hackenberger bude pod tlakem a o-line Jets zažije neřešitelný únikový den. Air ofenzíva bude marná a pozemní útoky budou čitelné. Zápasy ale mohou být vyrovnané. V závěru rozhodne, že Bills mají zkušenější ofenzívu a Taylor je lepší QB než Hackenberger.