No a je hotovo přátelé. Čekalo se toho hodně, nestalo se skoro nic. Bohužel. Jason Botterill byl přejet zkušenějšími GM a poprvé si tak vychutnal, jak těžké je v NHL o něčem vyjednávat, když vás neberou vážně.

Hlavní cíle pro Botterilla bylo vyměnit Evandera Kanea a ideálně jednoho z dvojice Gorges-Antipin. Při dobré nabídce také Benoita Pouliota. Ano, Kane byl vyměněn, ale situace není tak pozitivní, jak se na první pohled zdála. Gorges i Antipin zůstali a prakticky nic se nestalo. Pojďme se podívat na Kaneův trade o něco podrobněji.

Evander Kane —> San Jose Sharks
Podmíněná volba v 1. kole draftu 2019 (pokud Sharks neprodlouží smlouvu s Kanem, bude z toho 2.kolo, pokud vyhrají Stanley Cup, může Kane třeba do KHL a Sabres zůstane první kolo draftu), podmíněná volba ve 4. kole draftu 2019 (která se může změnit na třetí volbu draftu 2020, když si Sharks budou chtít ponechat onu volbu ve čtvrtém kole 2019) a Daniel O’Reagan —> Buffalo Sabres

No tak pojďme si to projít. První věc je dána. Botterill chtěl Kanea za každou cenu vyměnit, jelikož s ním nehodlal prodloužit smlouvu, protože má jiné plány. Co rozhodně nechtěl dopustit bylo to, aby Kane odešel v létě zadarmo. To se mu povedlo. To, co za něj ale obdržel, rozhodně není z říše snů. Cílem bylo získat první kolo draftu a ideálně v tomto silném roce. Botterill obdržel podmíněnou volbu v prvním kole draftu, která je tedy sakra velká, a k tomu všemu jde až o příští rok. GM Sharks je známý tím, že je skoupí na dolar. Proto Buffalem pár minut po zjištění této podmínky zavládla panika, že Sabres takřka s jistotou získají za Kanea pouze volbu v druhém kole draftu.

Chyba lávky. Doug Wilson (GM Sharks) v oficiálním tiskovém prohlášení napsal, že Kane je pro Sharks důležitým střípkem a že by rád Kanera seznámil s kabinou a městem. Je zde tedy vidět evidentní zájem o prodloužení smlouvy s Evanderem i pro příští roky. Kane by byl v dobrém a ambiciózním týmu, který se nachází v teplém San Jose, které na druhou stranu není příliš daleko od rodného Vancouveru. Pokud Kane neprovede žádnou kravinu a nebude požadovat bůhvíjaké peníze (7-8 mil $), je první kolo draftu 2019 pro Sabres zcela reálné. Navíc když Kane vystřílí Sharks Stanley Cup, může si říct o kolik chce.

Podmíněná volba ve čtvrtém kole je v podstatě zanedbatelná. Daniel O’Regan je ale zajímavý hráč. V AHL mu to slušně šlape. U Sharks se zatím zabydloval ve čtvrté lajně, a tak bude určitě zajímavé sledovat, jak se předvede u Sabres, kde by mohl dostat koncem sezony šanci v prvních dvou lajnách s větším ice-timem. Co je ale na O’Reganovi nejzajímavější je to, že působil na křídle elitní formace Boston University. A víte jak ta lajna vypadala? Rodrigues-Eichel-O’Regan. No, mohl by to být velmi slušný reunion v Buffalu.

No a jděme dál. Botterill nevyměnil ani Gorgese, ani Antipina. Proč? protože o ně prostě nebyl zájem. Buffalu přišli nějaké nabídky. Nebyli však na budoucí free agenty ale jiné hráče, které Botterill nechtěl pustit za nízkou cenu.

Ve 22:30 našeho času vystoupil Botterill před novináři a pustil se do odpovídání dotazů, které přinesly zajímavé odpovědi:

„K hráčům, kterým končí po sezoně smlouva, byla tahle Trade Deadline nehostinná. Oproti minulým rokům bylo o dost těžší takové hráče udat… … Pokud chcete získat do svých řad hráče, je zde mnoho věcí, na které se musíte zaměřit. Týmy s námi mluvily o Kaneově personální rovině či našem plánu pro budoucnost. Problém je, že trh vám diktuje, co za hráče můžete dostat… … Dostali jsme na Kanea jednu adekvátní nabídku, kterou jsme se San Jose dotáhli do konce… … Doufám, že se Evanderovi bude v San Jose dařit a dostane se s nimi v play-off tak daleko, aby vyhráli Stanley Cup a my si ponechali onu volbu v prvním kole draftu… … Parta, kterou v Buffalu momentálně máme nefunguje. Potřebujeme toho v naší organizaci hodně vylepšit… … V posledních měsících jsme několikrát mluvili s Evanderovým agentem ohledně prodloužení kontraktu. Jako organizace jsme se však chtěli vydat jinou cestou, která přináší změny… … Danny O’Regan půjde prozatím k Amerks. Rochester potřebuje posilnit, aby zabral pro Play-off. Do Rochesteru byli posláni i Baptiste s Nelsonem, a to z toho důvodu, aby byli dostupní pro Play-off… … (otázka ohledně incidentu v kabině Sabres po utkání s Kings) Práskl jsem v kabině dveřmi. Vytočilo mě, co tým proti Los Angeles předvedl. Byl to dětský den, na utkání bylo mnoho dětí a ti kluci to odflákli… … Vím, kde se nacházíme z dovednostního hlediska. To je na managmentu, aby týmu zajistil dovednosti. Musíme se ale zlepšit, co se týče soutěživosti a přípravy… … Měli jsme poměrně dost nabídek na různé hráče. Nebyli to však ti, které jsme chtěli vyměnit.“

Takže abychom si to shrnuli. Trade Kanea je pozitivní z toho důvodu, že Buffalo nemělo zájem s Kanem prodloužit smlouvu. Na Kanea nepřišla adekvátní nabídka, a to prakticky s jistotou díky tomu, že je Kane problémový jedinec. Třeba Vegas mohli za normálních okolností nabídnout Buffalu za Evandera hodně, avšak Kane a Vegas? Do toho by šel jen blázen ne? Dopadlo to tak jak to dopadlo. Sharks evidentně neberou Kanea jen s tou vidinou, že po sezoně odejde ale rozhodně zde bude nějaká snaha s ním prodloužit smlouvu, což alespoň lehce nahrává do karet Sabres. Pokud to byla nejlepší možná nabídka a Šavle mají pro příští rok jiný plán, je dobře, že jsme za Evandera dostali alespoň to.

O’Regan alespoň pro začátek pozvedne kvalitu Rochesteru. Nikdo z obránců nebyl vyměněn, protože prostě nepřišly nabídky. Navíc si Botterill musel dávat setsakra velký pozor, aby nějakým trejdem nepoškodil Amerks. Buffalu je jedno, že tuhle sezonu dohraje katastrofálně. Botterill Kaneovým trejdem alespoň zajistil Sabres velmi pravděpodobnou volbu v top 3 draftu, kde si Šavle budou zřejmě vybírat z trojice Dahlin-Tkachuk-Zadina. Amerks naopak zůstanou silní a mohou jít v play-off daleko. Něco většího bych od Botterilla ale čekal před draftem. Tam už totiž nebude mít tak svázané ruce. Opět nezbývá nic než čekat.

No a na závěr Kanerovo rozloučení: