Volby v sedmém kole draftu málokdy podepíšou smlouvu s týmem, který je draftoval. Jde v podstatě o hodně velkou sázku naslepo, při které toho příliš neztratíte. Sedmé kolo draftu NHL nemá praktiky žádnou váhu. Týmy si vybírají z takových pozic hráče, u kterých vidí jistý potenciál avšak tunu další práce před sebou. Málokterý hokejista dokáže Všechnu tu práci správně uchopit a tvrdě pracovat dlouhá léta. Nejtěžší na tom všem je opravdu vydržet na sobě makat. Pokud jste vybrání v sedmém kole draftu, často se očekává, že během prvních tří sezon prostě smlouvu nedostanete, což může a vlastně i je pro většinu hráčů příliš demotivující.

Victor Olofsson se ale zařadil mezi vybranou sortu hráčů, kterou dlouhé čekání neodradilo. Šavle s ním totiž konečně podepsali nováčkovský kontrakt. Ono se vlastně není čemu divit ze strany Šavlí. Victor má za sebou životní sezonu. Během padesáti utkání základní části švédské nejvyšší hokejové soutěže zaznamenal hned 43 bodů za 27 branek a 16 asistencí. Hlavně počet branek z něj udělal hvězdu švédské nejvyšší soutěže. Stal se totiž králem střelců SHL, a to je v lize, která se pyšní dost možná nejlepší brankářskou základnou v Evropě hodně velký úspěch. Olofsson střílel branky jak při hře 5 na 5, tak i v přesilovkách. Zde byl také nejúspěšnějším střelcem ligy, když dokázal vsítit hned 14 přesilovkových gólů. Týmy o jeho nebezpečnosti v početní výhodě věděly, přesto však jeho střele nikdo nedokázal dostatečně čelit.

I když ta slova o údivu vlastně můžu vzít lehce zpět. Překvapení, že Olofsson podepsal smlouvu s Šavlemi přeci jen je. Divit se ale nemůžeme Buffalu, nýbrž samotnému Olofssonovi. Kdyby Victor počkal do června, mohl se stát volným hráčem a podepsat s kterýmkoliv týmem. Jak ale Olofsson uvedl v rozhovoru v Liberci, na dresu chtěl nosit Šavle a své slovo také dodržel. Botterill podepsal s Olofssonem dvouletý nováčkovský kontrakt, který třiadvacetiletému Švédovi vynese celkem 925 000 $. Do Cap Hitu se však bude počítat pouze 767 500 $.

Pro rekapitulaci. Victor Olofsson byl draftovaný Šavlemi v sedmém kole draftu roku 2014, jako 181. hráč celkově. Ve stejném roce si Buffalo vybralo ze druhého místa Sama Reinharta. Olofsson strávil své následující čtyři sezony ve švédské nejvyšší soutěži, kde se postupně zdokonaloval. Před sezonou 2016/17 změnil Olofsson dres, když opustil rodné MODO a zamířil do Frölundy. Celkem odehrál Olofsson v SHL 200 zápasů, v nichž nastřílel 60 branek a přidal 57 asistencí. Olofsson právě teď také bojuje o svou účast na mistrovství světa, když se probíjí skrz švédskou soupiskou vstříc vysněnému cíli.

S Victorem jsem dělal na konci října rozhovor. Můžete se na něj podívat zde: