Buffalo Sabres uskutečnili offseason trade s Minnesota Wild a fanoušci mají jasno: dobrá práce generálního manažera Jason Botterilla. Win! pro Sabres bez zbytečného uvažování. Pojďme se trade podívat.

Předmět tradu:

Sabres ztrácí (Wild získávají):
LW Marcus Foligno
C,LW Tyler Ennis
výběr ve 3. kole 2018 draftu

Wild ztrácí (Sabres získávají):
D Marco Scandella
RW Jason Pominville
výběr ve 4. kole 2018 draftu

 

Aspekty draftu:

1) Herní kvalita

Ve výměně figurují 4 hokejisté.

LW Marcus Foligno, 26 let, RFA.
+ Buffalský rodák. Velice obětavý hráč, bojovný, dobrý spoluhráč. Neváhá shodit rukavice a díky fyzickým dispozicím a řadě nabytých zkušeností je v soubojích odolný a soupeři nebezpečný. Je průbojný ve hře bez puku, tvrdý a pracovitý u mantinelu, nepříjemný před brankou. Je vysoký a rozložitý. Puk umí domlátit do sítě. Odehrál 80 zápasů.
– 103 kilo hovězího na bruslích, spíše pomalý bez puku. Jakmile získá puk, ještě zpomalí. Umí bourat hráče, aby vytvářel prostor pro spoluhráče, ale často bez patřičné efektivity. Zmatkář při střelbě – ukvapený a nepřesný. Zná svou roli na hřišti, ale občas ji neplní, občas role naplní jeho.
resumé: Wild získávají bojovníka, zdravého, silného a udatného hokejistu. Jeho přítomnost na ledě bude znát. Pokud věkem získá větší cit pro hru, může být s rychlými bruslaři, vybavenými dostatečnou herní empatií, výbornou posilou pro Wild. Wild přesně takovýhle typ hráče zoufale postrádají. Pro Sabres není ztráta Foligna bolestivá, pro Wild může být zisk hráče až dramaticky zajímavý. Hráč podstatným způsobem nezatíží rozpočet klubu.

C, LW Tyler Ennis, 27 let, BS 3,650.000 USD, CapH 4,600.000 USD v sezónách 2017-18, 2018-19
+ Jeden z nejtalentovanějších hráčů v dresu Sabres posledního desetiletí, pracovitý, rychlý v herním myšlení, nepředvídatelný pro soupeře, vynalézavý v napadání, neunavitelný dříč, mimořádně kvalitní partner do souhry, All-star kalibr
– Zdraví, předloni odehrál 23 utkání, loni 51 = otřesy mozku, slabiny, úpony, bohužel charakteristické zdravotní soužení subtilnějšího hráče, který musí fyzické indispozice kompenzovat obětí herního berserku.
resumé: Fascikl zdravotních problémů Ennise se stále ještě vejde do běžného šanonu, ale i tak v tomto případě platí více než u jiných hráčů: Řeč je o dvou Ennisech. Sebelepší hráč je týmu k ničemu, pokud nemůže hrát a u Ennise Wild rozehrávají buď-anebo hru, do které vstupují s hodně špatně rozdanými kartami. Neřeším kýlu. Otřesy mozku nejsou typem zranění, o kterém bychom mohli říci: co tě nezahubí, to tě posílí. Otřes mozku žádného člověka nikdy neposílí, naopak, každý otřes mozku zanechá trvalé následky, které nikdy nemohou být vyléčeny. Každý opakovaný otřes vyvolává zvýšenou vulnerabilitu, která bývá často pro sportovce z hlediska vývoje jejich kariéry fatální. Já ale mám Ennise velice rád a přeji mu ještě dlouhou a úspěšnou kariéru. Za předpokladu, že Ennis zůstane zdravý (o čemž skutečně pochybuji), Wild získávají skvělého hráče, který má herní potenciál stát se v mnoha utkáních první hvězdou večera a fanoušci Wild ho budou milovat.

D Marco Scandella, 27 let, ve 3 sezónách BS 4-4,5-4,75 mil. USD, CapH 4-4-4 mil. USD
+ Je schopen si ukousnout pořádný čas na ledě a nezatavit se, dokáže být agresívní před oběma brankami, výborný hráč do spectýmu pro přesilovku, ale zejména pro oslabení. Typově by byl vhodným herním partnerem pro Ristolainena. Umí zabojovat o modrou čáru, nepanikaří, dokáže hrát posledního. Velice úspěšně si také počíná ve slotu, přes kontakt se soupeřem působí velice orientovaně, v nepřehledných situacích neztrácí herní integritu. Zaujalo mě, jak je schopen od prken odlepit puk na hash marky, od zadních dokonce na tick marky, aniž by ohrozil akci ztrátou puku. V trapzoidu se Scandella mění z brutálního agresora v boji, až po vůdce, kterého nenachytáte se skloněnou hlavou, pokud má v klidové pozici puk na čepeli.
– Operace kyčle proběhla údajně dobře, včetně rekonvalescence. Fanoušci Wild ale logicky pokles výkonnosti zaznamenali. Uvidíme, jak snese aklimatizaci. Už lepší hráči, od kterých jsme si slibovali hodně, se v Buffalu nedokázali prosadit svou hrou a jejich působení v týmu přineslo oboustranné zklamání.
resumé: Rozdílový hráč tradu. Pro Sabres také doufejme rozdílový hráč na ledě. Loňský tým přesně takového hráče zoufale potřeboval. Jasný upgrade obrany.

RW Jasos Pominville, 34 let, BS ve 2 sezónách 2,5-5 mil. USD, CapH ve 2 sezónách 5,6-5,6 mil. USD
+ Zná prostředí v Buffalu, rychlé křídlo s dobrým krytím puku, přehledem a kvalitní koncovkou
– Bohužel, kromě znalosti prostředí už nic z uvedeného neplatí. Do Sabres se vrací Pommer, který není přesně tím hráčem, jak si pamatujeme. Ve Wild se jeho čas strávený na ledě soustavně zkracoval, sezónu od sezóny a přiznejme si – zcela odůvodněně. Odcházel od nás hráč s 20+ minutami a schopnostmi využít efektivně každou sekundu na ledě a vrací se hráč s 14+ minutami, ze kterých dobrá třetina času představuje hluché tápání. Je mi to líto.
resumé: Wild nás trochu přechytračili, věděli že na návrat bývalého kapitána Sabres vedení uslyší. Ani bych se nedivil, kdyby nabídka zněla takto: „Ok, Scandella je váš, ale pokud o něj máme přijít, musíte si k němu přibalit i Pominvilla. Pokud ho nechcete, z tradu nic nebude!“

My všichni nyní potřebujeme, aby Pommer ve staronovém prostředí pookřál. Navíc, bývalý kapitán týmu může přinést do kabiny také jiné než herní kvality – zkušenost, slušnost, pracovitost, profesionalitu. Pokud by Sabres neprodloužili smlouvu s B.Giontou a vedení by došlo k názoru, že Eichel by zatím nebyl schopen úspěšně kombinovat roli nuceného herního Mesiáše a ještě k tomu kapitána-umravňovatele, právě Jason může být vhodným kandidátem na „C“.

 

2) Draft
Jen 9% hráčů ze 3. a 4. kola se trvale uchytí v NHL. Procentuální odskok mezi oběma koly není signifikantní. Výměna výběrů tedy nepřináší podstatnou výhodu pro tým Wild, také ve 3.kole mu zůstává spíše loterijní povaha.

 

3) Peníze
Vždy jde o peníze. Minimálně – také o peníze. Finančně trade vychází tak, že Sabres obětovali 2 hráče a pořídili si 2 jiné za hodnotu 3 hráčů, což ale nemusí být pravda, protože Scandellův příchod může znamenat opravdu velké oživení a tím i přínos v hodnotě třetího hráče. U Minnesoty totéž platí vice versa, tentokrát ale opravdu. Obětovali 2 hráče a pořídili si 2 jiné plus peníze na třetího (event. finanční prostor pro zaplacení úvazku dražšímu hráči). Ztrátu herní kvality, kterou fanoušci zaznamenali a reakcemi okomentovali (jasné Win! pro Sabres), nahradili Wild v tradu prokazatelně finanční odpovědností, která mohla být také víceméně vynucená. My neznáme z pozice fanoušků přesný tok myšlenek lidí z vedení Wild, ale význam úspory nesmíme opomíjet.

 

4) Celkový výsledek
V žádném případě nelze trade označit jako Win! pro Sabres. Pozastavím se už nad používáním termínů výhra a prohra u tradů. Je to

přece zbytečné, evidentně z mnoha důvodů. Neznáme přesný záměr a hlavně neznáme budoucnost. Navíc přistupujeme na tu legrační americkou cestu vnímání událostí, kdy hlavně média nutně potřebují každou hovadinu onálepkovat.

 

My čs fanoušci nejenže přijímáme dost slepě názvosloví, ale podléháme i myšlenkové plytkosti. Hokej se přece neliší od běžného života, to je zkušenost, ke které dříve či později všichni dojdeme. V běžné mluvě také neřekneme: dneska jsem si u pekaře koupil dva rohlíky, ty vole vypečený, křupavý, a ještě zlevněný – to byl trade jako kráva, jasný Win!.

 

Obě strany vstupovaly do tradu s očividně odlišnými cíli: Sabres potřebovali přednostně sanovat situaci v defenzívě a byli ochotni za ni patřičně zaplatit (peníze hrály druhotnou roli). Wild potřebovali přednostně resuscitovat rozpočet a byli ochotni nabídnout patřičné hráče (pofidérní ztráta herní kvality hrála druhotnou roli).

Klidně bychom tedy mohli situaci označit za Win-Win a tak by to i u obchodu přece mělo být. Obě strany by měly být spokojeny. S klidným srdcem tak ale učinit nemůžeme, protože do budoucnosti nikdo nevidíme, takže celý trade spočívá na přáních, na splněných přáních. To jsou skutečné základy obchodu v nejistém hokejovém byznysu.

 

Pojďme tedy celý trade onálepkovat smířlivěji a pro Američany dost nepochopitelně: Wish-Wish.Termíny Win a Loss si nechme až na hokejová utkání, tam jsou zapotřebí. A úplně na závěr: Myslím, že GM Botterill odvedl hodně dobrý kus práce. U mne získává jeden Win!